Wojna domowa na Ukrainie 23.11.2018r.- 1264 dzień od nowego rozejmu.


Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman zapowiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Die Zeit” samodzielność gazową Ukrainy.

„Możemy stać się gazową potęgą, która zaspokoi swoje potrzeby na ten surowiec i będzie go też eksportować. Może się to stać do 2025 r. A wy (Niemcy- dopisek mój) możecie wygodnie zainwestować w Ukrainę i otrzymywać energetyczne zasoby z jeszcze jednego źródła” powiedział Hrojsman.

Nie dość tego, po raz kolejny ostrzegł Niemcy przed budową nowego połączenia gazowego „Nord Stream 2”:

„Ukraiński system przesyłu gazu został zbudowany po to by transportować rosyjski gaz do Europy. Moc przesyłowa systemu wynosi 146 mld m3 rocznie. Obecnie wykorzystane jest 90 mld m3. System jest całkowicie sprawny i pewny. Dlatego odbieramy projekt ‚Nord Stream-2’ następująco: Rosja chce uczynić z Europy swojego zakładnika; projekt jest jeszcze jedną bronią hybrydową przeciwko Europie. Jak tylko Rosja zacznie dominować na gazowym rynku, to przerwie dostawy. Proszę mi przypomnieć gwarancje jakie Rosja dawała w ostatnim czasie i jak je wykonywała?”

Zapomniał tylko dodać, że system przesyłu gazu przez Ukrainę jest co prawda „sprawny i pewny”, ale sytuacja w tym kraju jest mocno niepewna. No i oczywiście również i o tym, że ukraiński „Naftohaz” wykorzystując fakt tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy na Zachód, po prostu sobie go przywłaszcza, nie płacąc za niego.

Jednocześnie przecież, wielokrotnie nagłaśnianym przy różnych okazjach, celem ukraińskiego rządu jest uniezależnienie się od rosyjskiego gazu, więc po budowie „Nord Stream 2” będą mieli na to szansę.

Dlatego chyba powinni się cieszyć z tego, że już nie będą zmuszeni aby przez terytorium ich- jakże umiłowanej ojczyzny, przepuszczać ten znienawidzony ruski gaz.

Tym bardziej, że jakoby Ukraina ma największe złoża gazu łupkowego w Europie, które według amerykańskich szacunków, jego zasoby mają wynosić aż ok. 11 bln m3 czyli dwa razy tyle co polskie. Przy ukraińskim popycie na poziomie 50-60 mld m3 gazu rocznie, wystarczyłoby to Ukraińcom na 200 lat (na podobny okres ma starczyć gazu łupkowego w Polsce).

Jednak jak na razie potwierdzone jest ok. 3 bln m3, czyli około jedna czwarta tych amerykańskich szacunków. Problemem tylko jest, kto ten gaz im wydobędzie, jeśli wiercenie tylko jednego otworu to koszt ok. 15 mln dolarów. Ale aby ten gaz można było wydobyć trzeba dokonać na jednego koncesjonariusza aż około 1000 takich nawierceń, czyli, że kosztować taka przyjemność może aż około 15 mld dolarów (60 mld złotych !!!). A ten koszt dotyczy, tylko jednego koncesjonariusza, zaś w skali powierzchni całego kraju wielkość ta jest wielokrotnie większa.

A więc, skąd na to wziąć pieniądze?

No, ale tego Hrojsman, chyba przed delikatność, nie wyjaśnił, wychodząc z założenia, że dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają.

Przypomnę, że jeszcze na początku działań wojennych rozpoczętych przez władze centralne w Donbasie pojawiła się hipoteza, że jest to tak naprawdę wojna o wielkie złoże gazu łupkowego, które zagroziłoby gazowej pozycji Rosji w Europie. Tłumaczono przy tym, że mając taką obfitość gazu i wielki system przesyłowy Ukraina mogłaby szybko zastąpić Rosjan swoim tańszym surowcem. No a teraz, przez wysłanie tam ukraińskich żołnierzy ATO (obecnie OPS), wszystko to legło w gruzach.

Oczywiście gwoli wyjaśnienia, Rosjanie muszą mieć bardzo wpływowych agentów w Waszyngtonie ( i to nie tylko przy obecnej prezydencji, ale przede wszystkim z okresu Obamy), to ich rękami doprowadzono do zamachu stanu na Ukrainie, z czego- jak widać- skorzystała Rosja, przeżywając bum w eksporcie swoich surowców energetycznych 🙂

No, ale powracając do wywiadu w „Die Zeit”, ukraińskiego premiera.

Otóż zapytano go także o stosunek ukraińskiego rządu do byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera, Hrojsman odpowiedział, że ukraińskie państwo „nie ma nic przeciwko” niemu. „Myrotworec nie reprezentuje państwa ukraińskiego”– zapewnił premier.

Chodzi tu o to, że nacjonalistyczny portal „Myrotworec” umieścił niedawno Schrödera, pracującego od lat jako rosyjski lobbysta, na liście wrogów Ukrainy. Była to reakcja na niedawno wypowiedzianą opinię przez Schrödera, że Krym jest częścią Rosji. Natomiast to, czy portal ten reprezentuje, czy jak twierdzi Hrojsman- nie reprezentuje państwa ukraińskiego, w tym przypadku nie jest takie pewne, bo prowadzi go bliski współpracownik i doradca szefa resortu spraw wewnętrznych pod kierunkiem Arsena Awakowa, Anton Heraszczenko. A więc, tak dane osobowe, jak i inne informacje potrzebne do tworzenia takiej listy „wrogów Ukrainy”, w większości pochodzić muszą z zasobów służb specjalnych i archiwów MSW Ukrainy. Poza tym, pomimo wielu monitów ze strony Zachodu o nielegalności takiego przedsięwzięcia jakim jest portal „Myrotworec”, jest on nadal tolerowany przez przedstawicieli ukraińskiego rządu. Już samo to jest jasną odpowiedzią, że oficjalnie „Myrotworec” nie reprezentuje poglądów rządu, ale jest przez niego wspierane, a więc to co on robi nie budzi tam sprzeciwu.

Na zakończenie wywiadu, Hrojsman wskazał na zaangażowanie kanclerz Angeli Merkel w rozwiązanie konfliktu we wschodniej Ukrainie:

„To, co Angela Merkel w 2014 roku zrobiła dla Ukrainy, sposób, w jaki powstrzymała rosyjską agresję, wzbudza nasz najwyższy podziw. Uważamy ją za wielkiego przyjaciela Ukrainy”.

W ten sposób usiłuje podlizać się Merkel, gdyż w przyszłym tygodniu- jak poinformowała gazeta „Die Zeit”– Hrojsman udaje się z oficjalną wizytą do Berlina. Zapewne po prośbie o kolejną pomoc finansową dla jego upadającej ojczyzny.

https://www.zeit.de/2018/48/wolodymyr-hroisman-premierminister-ukraine-rechtsextremismus-russland-europa,

https://gazownictwo.wnp.pl/koszt-poszukiwan-i-wydobycia-gazu-lupkowego-na-jednej-koncesji-moze-wyniesc-40-mld-zl,170897_1_0_0.html,

https://www.gosc.pl/doc/4508530.Gdzie-ulotnil-sie-gaz-lupkowy,

https://www.rp.pl/100-lat-polskiej-gospodarki-ropa-naftowa-i-gaz/180419853-Gaz-lupkowy-czyli-stracone-zludzenia.html,

https://wiadomosci.wp.pl/ukraina-polscy-dziennikarze-na-liscie-myrotworca-6027383879746177a,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%86_(%D1%81%D0%B0%D0%B9%D1%82).

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 07:50 do 21:10, 19 razy naruszyli warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 134 pociski, wobec 49 z dnia poprzedniego.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 miny) i 82 mm (2 miny) oraz granatników; AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (40 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki, a tam- Zajcewo, osiedle Gołmowskie i kopalni im. Gagarina, Doniecka, a tam- teren lotniska, osiedle Trudowskie, Jasinowata, Spartakus, Krótaja Bałka oraz Aleksandrowka, a także na południowym odcinku frontu- Sachanka.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 82 m (12 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (17 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był z kierunku Zołotoje-4 i Ługańskoje, w stronę Zołotoje-5 i Niżnyje Łozowoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 23 листопада 2018 року.

Протягом минулої доби, 22 листопада, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.
Російські окупанти 4 рази прицільно відкривали вогонь по позиціях наших військ з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Збройні формування Російської Федерації здійснювали обстріли оборонних укріплень Об’єднаних сил в районах населених пунктів Станиця Луганська, Вільний, Луганське та Павлопіль.
Окрім вищеперерахованого арсеналу, ворог застосував озброєння бойових машин піхоти неподалік хутора Вільного, а протитанкові керовані ракети – поблизу Луганського.
Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.
Від початку доби ворог вогневої активності не проявляв.
За даними розвідки, упродовж 22 листопада, двох окупантів було поранено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.11.2018r.- 1264 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zgadza się, Trump po prostu chce za wszelka cenę uczynić Europę zakładnikiem Ukrainy, de facto znajdującej się pod kontrolą USA. Drugim celem jest dalsze podsycanie napięcia pomiędzy UE a FR. Dla USA zanikanie tego napięcia, to „wzrost niebezpieczeństwa wojny (amerykańsko-europejskiej jak sądzę).

  Polubione przez 2 ludzi

  • „Dla USA zanikanie tego napięcia, to „wzrost niebezpieczeństwa wojny (amerykańsko-europejskiej jak sądzę)”- raczej chodzi tu przeszkodzenie ograniczania wpływów amerykańskich w Europie.

   Jak na razie twardo się trzymają przy USA durnie z byłych krajów „demoludów”. No, ale to u nich już chyba odruch bezwarunkowy, aby komuś służyć.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

  • Trwa zażarta walka o rynki energetyczne i nie tylko, więc nie ma się co dziwić coraz bardziej nerwowym posunieciom Waszyngtonu. Nie broniąc US Donalda trzeba mu oddać ze przynajmniej wykazał się szczeroscią o co w tym wszystkim chodzi, gdy go zmuszali do wprowadzenie sankcji przeciwko Saudom, czyli o miliardy dolarów z kontraktów, a nie o żadną „wolność i demokrację”…

   Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie sprawy ataku i śmierci aktywistki z Chersonia Kateriny Handziuk. Pojawiły sie informację, pochodzące od deputowanych chersońskiego samorządu regionalnego (rady obwodowej) że w sprawe ma byc zaangażowany przewodniczący tegoż samorzadu, Władisław Manger, który teraz szykuje się do „ewakuacji” z Ukrainy. Z kolei urzędnicy samorzadu podlegli Mangerowi wszystkiemu zaprzeczają i zapewniają ze ich szef już w poniedziałek pojawi się w pracy;
  https://strana.ua/news/172917-hlava-khersonskoho-oblsoveta-manher-kotoroho-obvinili-v-prichastnosti-k-ubijstvu-handzjuk-vyjdet-na-rabotu-v-ponedelnik.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Z okazji kolejnej rocznicy kijowskiego majdanu, czyli tzw. rewolucji godnosci, ukraiński portal „Strana.ua” ujawnił ze jedna z „ikon” tych wydarzeń, Leonid Kaida z Zaporoża, zwany wówczas „strózem Majdanu” przebywa obecnie w „psychiatryku”, gdzie został umieszczony decyzją sądu, po tym jak publicznie wygrażał dokonaniem podłożeniem ładunków wybuchowych…
  https://strana.ua/news/172919-strane-stalo-izvestno-chto-znamenitoho-dvornika-majdana-leonida-kajdu-uprjatali-v-psikhushku.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Trwają tymczasem wewnętrzne porachunki pomiedzy „ukropatriotami” (z tzw. Wschodniego Korpusu oraz środowisko skupionych wokół ‚Azowa”) w Charkowie. Tym razem NN sprawcy, podobno „byli sympatycy’ tzw. Wschodniego Korpusu, podpalili dom należacy do „doradcy” byłego „fuhrera” Wschodniego Korpusu. Warto przy tym przypomnieć że owa organizacja wchodziła (wchodzi?) w skład ukraińskiej policji;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4035923-v-kharkove-podozhhly-dom-soratnyka-eks-komandyra-vostochnoho-korpusa

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, czyli z jednego z lotnisk w obwodzie połtawskim skradziono samolot An – 2 oraz znajdujace się tam cześci lotnicze;
  https://korrespondent.net/ukraine/4035921-v-poltavskoi-oblasty-ukraly-samolet-smy
  W Żytomierzu ukraiński żołnierz kontraktowy został złapany gdy próbował sprzedać przemycony z tzw. strefy OZS na Donbasie ładunek wybuchowy;
  https://strana.ua/news/172802-v-zhitomire-pojmali-kontraktnika-pri-prodazhe-vzryvchatki-privezennoj-iz-donbassa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Nieoczekiwane skutki działania tzw. prawa Sawczenko, czyli ustawy uchwalonej onegdaj przez ukraiński parlament dzięki której z więzień mieli wychodzic „więźniowie polityczni”, a wychodzili głównie kryminalisci. Tym razem dzięki temu prawu wiezienie w obwodzie dniepropietrowskim opusciło dwóch „zwolenników Noworosji” (zatrzymanych za kolportację ulotek);
  https://korrespondent.net/ukraine/4036142-v-kamenskom-sud-otpustyl-dvukh-separatystov-po-zakonu-savchenko

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem przed falą kolejnych podwyżek opłat za energię elektryczną przestrzega przewodnicząca Krajowej Komisji ds. regulacji państwowych w sferze energetyki i usług komunalnych, według której już niedługo rachunki za prąd zużywany przez Ukraińców mogą wzrosnąc o 15 %;
  https://korrespondent.net/business/financial/4035962-rehuliator-prohnozyruet-rost-tsen-na-svet-na-15
  A ukromedia z kolei, powołując się na dane przekazane przez przewodniczacego stowarzyszenia ukraińskich sieci handlowych, informuja o tym że tylko w tym roku ceny lekarstw na Ukrainie wzrosły o 6 %;
  https://strana.ua/news/172900-tseny-na-lekarstva-iz-aptechnoj-korziny-v-ukraine-vyrosli-na-6.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, czyli o szefie ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz” Kobolewie, jego mamie mieszkajacej w USA, której miał przekazać swoją nagrodę za „zwyciestwo nad Gazpromem” (prawie 8 mln dolarów) i ogólnie o jego prawdopodobnych „matactwach” w sprawie posiadanego majątku (nieruchomosci). Podobno Kobolew ma nie posiadac na własność zadnej nieruchomości, jedyna która miał przekazał po rozwodzie swojej żonie, choć sąsiedzi by zdziwieni słyszac o „rozwodzie”, gdyż według nich Kobolew regularnie spotyka się i przebywa w domu swojej „byłej”. „Wynajmuje” (tylko) takze luksusową daczę w jednej z miejscowości obwodu kijowskiego;
  https://strana.ua/articles/private-life/172882-mat-andreja-koboleva-zhivet-v-merilende-osobnjak-byl-kuplen-za-631-250.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Trwał „piąty rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjska inwazją”, gdy pojawiła sie informacja ze ukraińskie przedsiębiorstwo ‚Motor Sicz” oficjalnie wystartowało w przetargu na sprzedaż silników lotniczych dla…rosyjskiego resortu obrony, kontrakt opiewa na 2 mld rubli. Warto przy tym przypomnieć że oficjalnie ukraińskie przedsiębiorstwa obowiazuje zakaz „jakichkolwiek kontaktów z państwem – agresorem” (czyli wg Kijowa Rosją);
  https://strana.ua/news/172912-minoborony-rossii-objavilo-tender-na-zakupku-dvihatelej-motor-sich.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem w naszym nieszczęsnym kraju…
  https://polskatimes.pl/ujawniamy-co-naprawde-powiedziala-amerykanska-ambasador-polskim-parlamentarzystom-na-temat-niezaleznosci-mediow-mamy-zapis/ar/13688832
  …i mówi to przedstawicielka państwa które sponsoruje obecne władze w Kijowie, które biją, terrororyzuja, a nawet mordują dziennikarzy (np sprawy Ołesia Buzyny i Pawła Szeremeta), nie mówiac o „kumplowaniu się” z obskuranckim reżimem Saudów, którzy co zrobili ostatnio jednemu z dziennikarzy, chyba nie trzeba nikomu przypominać…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Wieści z „CeEuropejskiego” Kijowa, czyli ukromedia informują ze centrum stolicy Ukrainy „okupują” szczury, które tak się rozzuchwaliły ze „zaglądają”, na oczach zdumionych gości, do wnetrz barów i restauracji;
  https://strana.ua/news/172977-video-kak-krysy-okkupirovali-tsentr-kieva-i-uzhe-zakhodjat-v-restorany-ukrainskoj-stolitsy.html
  I kolejna awaria kijowskiej sieci wodociągowej w wyniku której dostaw wody, w ogóle, pozbawionych zostało „dwie dziesiątki” ulic;
  https://strana.ua/news/172975-spisok-adresov-stolitsy-hde-v-kieve-pered-vykhodnymi-net-kholodnoj-vody.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. „Rozkreca się” kampania wyborcza na Ukrainie, w KIjowie pojawiły sie ‚skandaliczne” bilbordy przedstawiajace prowadząca w rankingach wyborów prezydenckich Julię Tymoszenko jako „babcie” oraz oskarzające ją o to ze w 2008 roku podniosła ceny na gaz na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/172873-v-kieve-pojavilis-bordy-s-antireklamoj-timoshenko.html
  Ugrupowanie Tymoszenko, czyli ‚Batkiwszczyna” oskarżyła o rozmieszczenie bilbordów Poroszenkę i jego ugrupowanie „Blok Poroszenki”;
  https://strana.ua/news/172891-partija-timoshenko-prizvala-k-otvetstvennosti-za-ispolzovanie-hrjaznykh-polittekhnolohij.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Nowe sondaże wyborcze z Ukrainy. W rankingu kandydatów na urząd prezydenta nieprzerwanie prowadzi Julia Tymoszenko (16,2% głosów poparcia), ale na drugie miejsce wysunął się współprzewodniczący nowo utworzonego ugrupowania, m.in z „Bloku Opozycyjnego”, ugrupowania ‚Platforma Opozycyjna – Za życie” Jurij Bojko (9,2%). Poroszenko uplasował się z kolei na trzecim miejscu z 8,2% poparciem;
  https://strana.ua/news/172959-timoshenko-i-bojko-lidirujut-v-rejtinhe-kandidatov-na-post-prezidenta-ukrainy-.html
  Z kolei w rankingu partii politycznych, również prowadzi ugrupowanie Tymoszenko „Batkiwszczyna” (15,1% poparcie), przed ugrupowaniem Bojki (14,4%) oraz „Blokiem Poroszenki” ( 7,1%);
  https://strana.ua/news/172956-opros-pokazal-trojku-liderov-sredi-politicheskikh-partij.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.