Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2018r.- 1265 dzień od nowego rozejmu.


Szef MSZ Węgier, Petera Szijjarto oświadczył, że nie rozumie, z jakiego powodu wydawanie węgierskich paszportów na ukraińskim Zakarpaciu wywołało na Ukrainie skandal. Jak powiedział, nie jest to sprzeczne ani z prawem Węgier ani Ukrainy.

„Na Zakarpaciu żyją Węgrzy, którzy zgodnie z węgierskim prawem mają prawo do podwójnego obywatelstwa. Jeśli spojrzycie na ukraińskie prawo, to tam także nie jest powiedziane, że posiadanie paszportu innego państwa jest przestępstwem bądź jest zakazane”– powiedział Peter Szijjarto w rozmowie z „Deutsche Welle”.

Wczoraj w sprawie relacji z Ukrainą wypowiedział się także premier Węgier Viktor Orban, który oświadczył, że jego kraj prowadzi przyjazną politykę wobec Kijowa, w zamian za co Węgry „dostają antywęgierską politykę Ukrainy”. Orban powiedział też, że Budapeszt ma nadzieję, że po wyborach na Ukrainie „z następnym rządem i prezydentem ukraińskim zamiast polityki antywęgierskiej uda się wypracować politykę przyjacielską wobec Węgier”.

Na dowód tego, jaka obecnie panuje atmosfera wśród ekipy rządowej w Kijowie wobec Węgier jest ostatni wpis dokonany w tej sprawie przez szefa ukraińskiej dyplomacji, Pawło Klimkina, który napisał na swojej stronie na Twitterze, że:

„Nie dyskutujemy z Węgrami o tym, w jaki sposób powinny być interpretowane ukraińskie ustawy na ukraińskim terytorium”.

A szkoda, że nie dyskutują o tym problemie, tylko pełni buty wobec sąsiednich państw, po trupach realizują swoją zwichrowaną politykę tożsamości narodowej.

Chociaż jakieś tam pozory zachowują dyskusji, bo poza swym bardzo ostrym komentarzem zamieszczonym na Twitterze wobec Węgrów, jednocześnie zapowiedział, że kwestia wydawania węgierskich paszportów i inne kwestie w relacjach dwustronnych będą omawiane podczas ukraińsko-węgierskich konsultacji konsularnych, które odbędą się 28 listopada w Kijowie, oraz w trakcie jego następnych spotkań z Szijjarto.

Jednak, jak sądzić można z tego typu wcześniejszych doświadczeń sposobu pojmowania problemu „dyskusji” wg. wzoru ukraińskiego, będzie to raczej monolog jednej strony, zaś druga strona ma się tylko do tego zastosować.

Podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do stosunków Ukrainy z innymi ościennymi krajami, takimi jak np. Polska i Słowacja, czy też sposobem pojmowania wdrażania porozumienia pokojowego podpisanego w Mińsku z przedstawicielami władz republik donbaskich.

Jak widać, z tą ekipą, która obecnie trzyma władzę na Ukrainie, w żaden sposób dogadać się nie da, i dlatego jedyną nadzieją na rozwiązanie tych jakże istotnych kwestii w stosunkach międzynarodowych, może być zasadnicza zmiana rządu i na stanowisku prezydenta. Bo obecny za bardzo zależny jest od wsparcia sił nacjonalistycznych, które w kwestii narodowych dyskusji nie uznają. Jedyną ich wyrocznią są idee Doncowa i Bandery.

Przypomnę, że spór między Ukrainą a Węgrami trwa od jesieni zeszłego roku, po tym gdy Wierchowna Rada znowelizowała ustawę oświatową. PO tym rząd węgierski wydał oświadczenie, że nowelizacja ta uderza w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza jej prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu tego sporu Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu. Jednak, nowelizacja tej ustawy oświatowej, nie uderza tylko w prawa mniejszości węgierskiej, ale w prawa wszystkich mniejszości narodowych żyjących w obecnych granicach Ukrainy, w tym oczywiście polskiej mniejszości narodowej. Co oczywiście dla polskiego rządu nie jest problemem, w świetle tego, że od trzydziestu lat nie umie on (albo co gorsza, nie chce) go rozwiązać zgodnie z polskim interesem narodowym. W związku z tym, nadal nie zostały rozwiązane kwestie relacji historycznych, m.in. w sprawie zmuszenia Ukraińców do przyznania się dokonania przez nich zbrodni ludobójstwa na Polakach, jak i zadość uczynienia za nie. Nie wspominając tu o tak prostych- wydawało by się- sprawach, jak wydanie przez ukraińskie władze przeprowadzenie badań historyków polskich w tej sprawie, czy też uregulowanie problemu dewastowania pozostałości materialnej polskości tych ziem, no i oczywiście Cmentarz Orląt z zaaresztowanymi polskimi lwami.

Pomijając te sprawy, na zakończenie dodam, że konflikt między Ukrainą a Węgrami pogłębił się po publikacji w ukraińskich mediach filmu wideo, który dokumentuje wydawanie paszportów mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Nagranie zostało wykonane w konsulacie węgierskim w mieście Berehowe; pracownicy konsulatu proszą na nim nowych posiadaczy paszportów, by ukrywali przed władzami ukraińskimi fakt uzyskania drugiego obywatelstwa. W związku z tą sprawą Ukraina wydaliła węgierskiego konsula, na co Węgry zareagowały wydaleniem jednego z ukraińskich konsulów w Budapeszcie.

https://twitter.com/mfa_ukraine.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 11:25 i przeciągną się za godzinę 24:00, 21 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (4 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 70 wystrzałów), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (70 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (88 granatów), SPG-9 (11 granatów) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były następne rejony: Gorłówki (Dolomitnoje, Zajcewo, osiedle Gołmowskie oraz osiedla przy kopalni im. Izotowa i Gagarina), Doniecka (Kasztanowyje, Wasilewka, Jasinowata, Krótaja Bałka, Spartakus, Aleksandrowka i Staromichajłowka) oraz południowy odcinek frontu (Sachanka).

Łącznie na ostrzeliwane, przez ukraińskich żołnierzy, terytorium DRL spadło 238 pocisków, wobec 134 z dnia poprzedniego.

Również na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, dało się zauważyć wzmożoną aktywność zbrojną strony ukraińskiej prowadzącej w Donbasie Operację Połączonych Sił.

I tak, prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (21 min) i 82 mm (75 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (15 wystrzałów), a także granatników AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (6 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 8 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był z kierunku: Zołotoje-4 (5 razy), Troiczkoje (1 raz) i Krimskoje (2 razy), w stronę Marierki (4 razy została ostrzelana), Żiełobok (2 razy ostrzelana), Kalinowa (1 raz) i Michajłowki (1 raz). Pomimo tak intensywnego ostrzału, jak na razie żadnych strat i szkód nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 24 листопада 2018 року.

Учора, 23 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 11 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому, противник двічі застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.
Так, протягом минулої доби, ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Станиця Луганська, Кримське, Золоте, Троїцьке, Піски, Верхньоторецьке, Мар’їнка та Березове.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 82 мм та зенітної установки ЗУ-23-2 ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу хутора Вільний. Опорні пункти наших військ біля Троїцького противник піддав вогневому впливу протитанкових керованих ракет та 120 мм мінометів. Також, у цьому районі фіксувалися постріли з ПТРД.
Внаслідок бойових дій, два військовослужбовці Об’єднаних сил отримали поранення.
Від початку цієї доби противник один раз обстріляв оборонні укріплення наших військ поблизу Кримського. Окупанти вели вогонь зі стрілецької зброї та мінометів 82-го калібру. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.
За даними розвідки, 23 листопада, двох бойовиків російсько-окупаційних військ було знищено та ще одного – поранено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

66 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2018r.- 1265 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  Rosyjskie MSZ ostrzega Ukrainę przed jednostronnymi próbami ustanowienia granicy państwowej na Morzu Azowskim – czytamy w oświadczeniu resortu. Moskwa wezwała Kijów do „powstrzymania się przed ostrymi działaniami”, ostrzegając, że odpowiedzialność za ewentualne pogorszenie sytuacji poniesie Ukraina i popierające ją kraje.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201811229243857-Ukraina-Rosja-Morze-Azowskie-okrety-wojskowe/
  Komentarz: Dobrze ,że Polska nie ma jakiejś wielkiej armady, bo coś przeczuwam, że w ramach „bratniej” pomocy rząd w Warszawie wysłałby statki na Morze Czarne.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dno i pół metra wodorostów…

  W sobotę w Lublinie zorganizowano występ ukraińskiego muzyka Ołeha Skrypki. Jest on współautorem „nowej wersji” hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej m.in. za ludobójstwo na Wołyniu. „Miasto Lublin nie ingeruje w program poszczególnych wydarzeń” – komentuje Katarzyna Duma z lubelskiego Ratusza. I jeszcze to:
  „Format festiwalu wpisuje się również w strategiczne założenia rozwoju kultury Lublina, który podkreśla znaczenie dialogu międzykulturowego” – dodaje.
  https://wiadomosci.wp.pl/wielka-ukraina-lublin-wspiera-i-bagatelizuje-kontrowersyjny-wystep-6320331571103361a
  Komentarz chyba zbędny internauci pod artykułem nie przebierają w słowach. Ratusz po nagłośnieniu sprawy zaczyna się dystansować do całej imprezy. I dobrze może w przyszłym roku jednak z pieniędzy POLSKICH podatników nie będzie się wspierać neobanderowców.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Podsumowanie rezultatów EuroMajdanu wg Newsweeka.
  W dużym skrócie według autora jedyny sukces to taki, że Ukraina oderwała się od Rosji i na tym listę osiągnięć można zamknąć. W reportażu przewija się pytanie co będzie z Ukrainą.?Autor nawet nie kryje, ze już w przyszłym roku po wygaśnięciu kontraktu na tranzyt gazu przez Ukrainę budżet tego kraju straci kilka % rocznych przychodów. W dodatku system tranzytu gazu jest sprzężony z lokalnym systemem przesyłu. Bez miliardowych inwestycji nie będzie możliwe utrzymanie ciągłości dostaw gazu dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.
  https://www.newsweek.pl/swiat/ukraina-co-po-pieciu-latach-zostalo-z-euromajdanu/xwf32p6

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Gdyby to była prawda to byłby to hit wszechczasów…

  Niemiecka kanclerz Angela Merkel, podczas niedawnej wizyty w Kijowie, po raz pierwszy określiła w przybliżeniu termin od pięciu do ośmiu lat, w którym Ukraina powinna wstąpić do Unii Europejskiej, powiedział zastępca przewodniczącego frakcji parlamentarnej „Blok Petra Poroszenki” Igor Kononenko.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/201811249251352-Merkel-sputnik-ukraina/
  Komentarz: Powątpiewam w prawdziwość tych słów. Pani Merkel zresztą nie będzie zapewne decydowała o losach przystąpienia Ukrainy do UE (brak poparcia w społeczeństwie=polityczna emerytura). Ponadto wiele krajów protestowałoby w związku z wysokimi kosztami pomocy dla Ukrainy.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Po wielu problemach uchwalono budżet Ukrainy na rok 2019. Jak można się domyślać parlament Ukrainy lekko „naciągnął” niektóre parametry. Cóż, jak mówi stare urzędnicze przysłowie, papier wszystko przyjmie. Jednak zastanawia mnie osobiści czy na owe próby oszukania zareaguje misja MFW?
  https://economics.unian.info/10349334-ukraine-parliament-passes-budget-to-unlock-3-9-bln-in-imf-loans-media.html
  W nowym budżecie zwiększono wydatki na zdrowie, służby porządkowe, edukacje i armię. Jednocześnie MFW żądał zachowania dyscypliny finansowej. Nie było wyjścia i zwiększono podatki. O 9% od lipca przyszłego roku wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe.
  https://economics.unian.info/10349784-excise-tax-on-tobacco-to-increase-by-9-from-july-2019.html
  https://economics.unian.info/10349949-ukraine-s-parliament-changes-tax-code-to-balance-national-budget.html
  I zniesiono kolejne ulgi
  https://economics.unian.info/10349916-ukraine-s-parliament-cancels-three-tax-free-parcels-rule.html
  Budżet pomimo tego i tak może nie zostać wykonany. Po pierwsze automatyczny wzrost akcyzy nie przekłada się na zwiększenie wpływów do budżetu, wielu Ukraińców min kupuje podróbki papierosów byle tylko zaoszczędzić $$$.
  Po drugie w budżecie zapisano zyski z prywatyzacji na poziomie 17 mld hrywien co jest…nierealne.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Sejm przez aklamację przyjął uchwałę, w której „składa hołd niezłomnym obrońcom Lwowa, walczącym o odradzającą się Ojczyznę”. Jednocześnie, w dokumencie podkreślono „ogromne znaczenie dobrych relacji polsko-ukraińskich dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie”
  https://kresy.pl/wydarzenia/sejm-przyjal-uchwale-z-okazji-100-rocznicy-bohaterskiej-obrony-lwowa-video/
  Rocznica wyzwolenia Lwowa przypadała w tym roku w czwartek 22 listopada. Mimo setnej rocznicy, NIE odbyły się z tej okazji żadne uroczystości państwowe.
  I najlepiej streszczający takie odklepanie przez Sejm 100 lecia wyzwolenia Lwowa, słowa jednego z komentujących cytat poniżej:
  Wolyn1943 @Wolyn1943:
  Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek…
  Ciekawe czy przy obchodach kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego, przy okazji oddawania hołdu poległym powstańcom, usłyszymy również deklaracje o wielkim znaczeniu dobrych relacji polsko-niemieckich dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie?

  Polubione przez 6 ludzi

 7. „Mudżyn” zrobił swoje „Mudżyn” może odejść
  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego po wynikach kontroli skarbowej podjęła śledztwo wobec proukraińskiej Fundacji Otwarty Dialog – poinformowała w piątek PAP. W tle są pieniądze od podmiotów powiązanych z aferą Panama Papers, które zdaniem Krajowej Administracji Skarbowej mogły pochodzić z przestępstwa.
  https://kresy.pl/wydarzenia/fundacja-otwarty-dialog-zajelo-sie-abw-w-tle-pieniadze-mogace-pochodzic-z-przestepstwa/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I W temacie braku faszyzmu/nazizmu na terenie Ukrainy :
  Państwowa administracja Kijowa planuje powieszenie w ukraińskiej stolicy 13 tablic pamiątkowych poświęconych „wybitnym ludziom”, którzy zapisali się w historii Kijowa i Ukrainy. Wśród nich znalazł się Dmytro Doncow – główny teoretyk międzywojennego nacjonalizmu ukraińskiego, który zdaniem wielu badaczy pod wpływem nauk Doncowa przybrał cechy faszystowskie lub wręcz nazistowskie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/w-kijowie-bedzie-tablica-ku-czci-doncowa-autora-ukrainskiego-mein-kampf/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Poseł Robert Winnicki wezwał MSZ do pilnego zajęcia się sprawą trzech Polaków zatrzymanych w czwartek przez ukraińskie służby za próbę upamiętnienia 100. rocznicy wyzwolenia Lwowa. Studentom grozi do 4 lat więzienia.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/polscy-studenci-przetrzymywani-we-lwowie-apel-do-msz/
  Komentarz: Jeśli chłopaków za to, że chcieli uczcić 100 lecie wyzwolenia miasta skarzą na więzienie to analogicznie każdego obywatela Ukrainy mającego na sobie emblematy UPA trzeba karać z cała surowością za propagowanie nazizmu.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „Czy Paryż płonie?” pytał niegdyś „prekursor” UE kanclerz Rzeszy Adolf Hitler dowódcę niemieckiego garnizonu w tym mieście, teraz moglibyśmy mu odpisać ze „Tak podpalony przez samych Francuzów”…
  https://wiadomosci.wp.pl/pola-elizejskie-zdemolowane-tysiace-francuzow-wscieklych-na-podwyzki-6320412155725441a
  Ps. Onegdaj napisałem o „Makaronie” że to taki „francuski Kaligula”, przyznaje to mój bład, bo jest on raczej „francuskim Neronem”, którego jak wiadomo oskarżono o podpalenie stolicy Imperium, czyli Rzymu…

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko tradycyjnie juz „ostro” zaczął weekend 🙂 Ukraińscy internauci śmieja się ze na jego oficjalnej stronie od 2 dni ‚wisi” juz „zabawne przejęzyczenie”, czyli zamiast „wojna hybrydowa” jest napisane „wojna hydrydowa”. Błąd wysmiała takze rzecznik MSZ Rosji, która stwierdziła że to zapewne od nowej „broni Kremla”, czyli HYDRY;
  https://strana.ua/news/173033-poroshenko-v-poste-pro-pjatuju-kolonnu-i-hibridnuju-vojnu-sdelal-oshibku.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Hydra_lernejska

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, znana ukraińska prawniczka i była minister (za rządów „tyrana” Janukowycza) Ołena Łukasz na swoim blogu próbuje odpowiedziec co sie stało ze słynnym „Złotym Bochnem” z rezydencji Janukowycza, jednocześnie przedstawiajac recepturę jak można sobie taki „złoty bochen” zrobić samemu…
  https://strana.ua/news/173017-bolshaja-rubka-s-elenoj-lukash-zolotoj-baton-retsept-5-let-spustja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. OT światowe, czyli „The Wall Street Journal” ostrzega że reżim Saudów szykuje „zemste” za „naciski i krytykę” jaka spotkała go za sprawą bestialskiego zamordowania saudyjskiego dziennikarza w swoim konsulacie w Turcji. Według „WSJ” owa „zemstą” ma być znaczne ograniczenie wydobycia ropy przez Saudów, a tym samym gwałtowne wywindowanie w górę jej ceny na światowych rynkach;
  >https://www.wsj.com/articles/to-placate-trump-saudis-mull-clandestine-cuts-to-opec-production-1542994694

  Polubione przez 3 ludzi

 14. I znowu przypomniały o sobie Odeskie Zakłady Przyportowe, jeden z „koni pociagowych” branży chemicznej na Ukrainie, które kolejny raz wstrzymały swoją produkcję. Tym razem jednak nie jest to spowodowane wstrzymaniem im dostaw gazu, a strajkiem pracowników którzy domagaja się wypłaty zaległych pensji;
  https://strana.ua/news/172998-rabotniki-odesskoho-priportovoho-zavoda-objavili-zarplatnuju-zabastovku.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. W temacie przyznania prawosławnej autokefalii Ukrainie. Pojawił sie apel ze strony parlamentarzystów z proprezydenckiego „Bloku Poroszenki” by ukraińska Gwardia Narodowa wzieła „pod ochronę” (na razie) jeden z najważniejszych klasztorów prawosławnych na Ukrainie, czyli Ławrę Poczajowską na Wołyniu, który obecnie znajduje się w posiadaniu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego przeciwnej tzw. autokefalii;
  https://strana.ua/news/173048-deputaty-prosjat-avakova-okhranjat-pochaevskuju-lavru-silami-natshvardii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Okazuje się tymczasem ze budowa niesławnej tzw. ściany Jaceniuka, zwanej takze „Europejskim wałem”, czyli „muru” na granicy Ukrainy z Rosją…trwa w dalszym ciągu (!), a co najlepsze budowa ma trwać aż do 2021 roku. warto przy tym przypomnieć że już do tej pory w zwiazku z „budową” owej „ściany” (czy raczej marnotrawieniem i rozkradaniem przeznaczonych na to pieniedzy) wybuchło wiele skandali oraz wszczęto wiele dochodzeń i spraw sądowych na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/173064-proekt-stena-na-ukraino-rossijskoj-hranitse-prodlen-do-2021-hoda.html

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Taka ciekawostka, czyli jedno z „kanonicznych” zdjęć z okresu kijowskiego majdanu (czyli tzw. rewolucji godnosci) które być może stało się ponurym obrazem sytuacji na obecnej Ukrainie, gdzie od ogrzewania na miesiac przed początkiem zimy odcinanych jest coraz więcej miejscowości…

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Tymczasem „rosyjski” aktor, który wyjechał z „totalitarnej” Rosji by byc nareszcie wolnym na „demokratycznej” Ukrainie Anatolij Paszynin pożalił się w ukromediach że mieszkanie na obecnej Ukrainie i posiadanie jej obywatelstwa przypomina mu…bycie w sekcie 🙂 Według aktora obecne władze w Kijowie zachowują się jak „sekta” która samowolnie decyduje kto „zasługuje” na obywatelstwo Ukrainy, a kto nie;
  https://www.obozrevatel.com/society/popahivaet-sektoj-rossijskij-akter-dobrovolets-sdelal-gromkoe-zayavlenie-ob-ukrainskom-grazhdanstve.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 19. Tymczasem robi się coraz „goręcej” na Morzu Azowskim, media rosyjskie informują o tym ze „trzy ukraińskie okręty naruszyły morską granice Rosji i zmierzają w kierunku Przesmyku Kerczeńskiego”. Strona rosyjska informuje przy tym że strona ukraińska naruszyła takim działaniem dwa artykuły Konwencji ONZ o prawie morskim;
  https://ria.ru/world/20181125/1533455005.html
  Z kolei w ukromediach pojawiły sie „njusy” o tym że to „strona rosyjska prowadziła agresywne działania przeciwko okrętom ukraińskiej floty wojennej”, a „kuter rosyjskiej straży granicznej staranował ukraiński holownik”. I również oskarżyła stronę rosyjską o naruszenie prawa miedzynarodowego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4036480-korably-rf-protaranyly-ukraynskyi-buksyr-vms

  Polubione przez 4 ludzi

 20. „Kanad Ce Ukraina!”, czyli jednoznaczne oświadczenie szefowej MSZ Kanady Christy Freeland o tym ze „Kanada zawsze będzie bronić Ukrainy”. Wart przy tym przypomniec że owa Freeland jest potomkinią zbiegłego po IIWS do Kanady hitlerowskiego kolaboranta Mychajło Chomiaka, który m.in w okupowanej Polsce wydawał w imieniu swoich mocodawców z II Rzeszy tzw. gadzinówkę (czyli propagandowy szmatławiec) dla Ukrainców;
  https://korrespondent.net/world/4036468-kanada-vsehda-budet-zaschyschat-ukraynu-fryland
  Dla zainteresowanych, o „dziadziuniu” pani minister z Kanady;
  https://nationalpost.com/opinion/colby-cosh-of-course-its-news-that-freelands-grampa-was-a-nazi-collaborator-even-if-the-russians-are-spreading-it

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.