Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2018r. -1267 dzień od nowego rozejmu.


Czy chcemy umrzeć za most krymski?

W rozpoczętej wczoraj (25 listopada), kolejnej odsłony wojny proxy jaką prowadzi Ameryka z Rosją, są już pierwsze ofiary walk.

„Okręt rosyjskiej straży granicznej staranował holownik marynarki wojennej Ukrainy na Morzu Azowskim”– poinformowało w niedzielę dowództwo ukraińskich sił morskich.

W wyniku zdarzenia ukraińska jednostka – holownik redowy „Jany Kapu(t- dopisek mój)”– „ma uszkodzony silnik, poszycie i balustradę, stracił też tratwę ratunkową. „Federacja Rosyjska po raz kolejny pokazała swoją agresję i całkowite lekceważenie norm prawa międzynarodowego”– oświadczyła marynarka wojenna Ukrainy.

Ukraiński holownik płynął wraz z dwoma małymi opancerzonymi kutrami „Berdiansk” i „Nikopol” z portu w Odessie nad Morzem Czarnym do Mariupola nad Morzem Azowskim.

Z komunikatu ukraińskiej marynarki wynika, że do zdarzenia doszło po pokonaniu przez jej statki Cieśniny Kerczeńskiej. Do ukraińskich jednostek podpłynęło kilka kutrów straży granicznej Rosji wraz z okrętem „Don”, który staranował ukraiński holownik.

Wieczorem Arsen Avakov, minister spraw wewnętrznych Ukrainy zamieścił na Twitterze film, na którym widać całe zdarzenie.

Według ostatnich informacji ze strony ukraińskiej, rosyjskie siły specjalne zajęły trzy ukraińskie okręty na Morzu Azowskim. Przed ich zajęciem jakoby miały zostać ostrzelane, ale na to nie ma jak na razie żadnych dowodów, podobnie jaki na na to, że kilku (prawdopodobnie trzech) ukraińskich marynarzy zostało rannych w wyniku akcji rosyjskich sił specjalnych.

W związku z eskalacją konfliktu w Zatoce Kerczeńskiej, o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ już w niedzielę zwróciła się Rosja- o czym informował przedstawiciel rosyjskiej delegacji w ONZ, Dmitrij Polanski. Jako uzasadnienie podał on, „niebezpieczny rozwój sytuacji na Morzu Azowskim”.

Informację o pilnym posiedzeniu RB ONZ,potwierdziła już ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley, która napisała na swojej stronie na Twitterze, że odbędzie się ono poniedziałek, i poświęcone będzie „eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą”.

Haley przekazała też na Twitterze informację, że posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ odbędzie się w Nowym Jorku o godz. 11 (godz. 17 czasu polskiego).

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oskarżyła stronę ukraińską o „prowokację”. FSB oświadczyła w niedzielę wieczorem, że ma dowody na to, iż strona ukraińska „przygotowywała prowokację” na Morzu Czarnym.

W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Wierchownej Rady Ukrainy, na którym rozważone zostanie wprowadzenie stanu wojennego:

„Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że parlament powinien rozpatrzyć wprowadzenie stanu wojennego w związku z rosyjskim atakiem na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej. Rada Najwyższa zbierze się w sprawie dziś o godz. 16 (15 czasu polskiego). Armia Ukrainy została postawiona w stan pełnej gotowości bojowej”– poinformował dziś rano sztab Sił Zbrojnych w Kijowie.

Poroszenko zwrócił się do parlamentu o zebranie się w trybie pilnym na posiedzeniu w Kijowie dziś rano. Jednak przewodniczący Wierchownej Rady, Andrij Parubij ogłosił, że deputowani zbiorą się w sprawie stanu wojennego w poniedziałek dopiero o godzinie 16, czasu kijowskiego.

Występując na zwołanym w nocy z niedzieli na poniedziałek posiedzeniu RBNiO Poroszenko oświadczył, że ogłoszenie stanu wojennego nie będzie wiązało się z mobilizacją, jednak poprosił żołnierzy rezerwy i uczestników walk na wschodzie kraju, by byli gotowi do powołania do wojska.

„Zwracam się do was, szanowni weterani, byście byli w gotowości. Powinniśmy w jak najkrótszym czasie zapewnić działania, by zatrzymać wroga i obronić nasze państwo”– zaapelował do weteranów wojny w Donbasie, Petro Poroszenko.

Sekretarz RBNiO Ołeksandr Turczynow zaproponował, by stan wojenny został wprowadzony tylko na 60 dni.

Prawdopodobnie wyliczyli sobie, że tyle czasu potrzeba im aby zająć Moskwę 🙂

Dodam, że w związku z incydentem w Zatoce Kerczeńskiej, „armia Ukrainy została postawiona w stan pełnej gotowości bojowej”, o czym poinformował dziś rano sztab Sił Zbrojnych w Kijowie.

„Na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie wprowadzenia stanu wojennego naczelnik Sztabu Generalnego, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy wydał rozkaz postawienia rodzajów i jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w stan pełnej gotowości bojowej”– głosi komunikat opublikowany na stronie ukraińskiego ministerstwa obrony.

W Polsce, w związku z tą sprawą, też wielkie poruszenie, bo dziś rano minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak ma się spotkać z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Sił Zbrojnych RP oraz szefami wojskowych służb ws. zaostrzenia sytuacji na Morzu Azowskim.

Zapomniał o dowódcy WOT?

Czy zapomniał, czy też nie zapomniał o tych najbardziej bitnych i wyszkolonych żołnierzach, którzy ruskiemu SPECNAZ-owi nie będą się kłaniać, mniejsza z tym, bo jak wiadomo nie szkoleni są oni do walki z wrogiem zewnętrznym.

Jednak co jest istotne, Polska jako bliski sojusznik Ukrainy i jednocześnie lokaj Stanów Zjednoczonych, może zostać wciągnięta, jako jedna ze stron w konflikt z Rosją, z którą mamy przecież bezpośrednią granicę.

O sprowokowanie takiego konfliktu nie będzie trudno, wiedząc jakie siły obecnie rządzą w naszym kraju.

Dlatego też warto już dziś zacząć się zastanawiać o tym, czy mamy zginąć za Krym. A szerzej ujmując ten problem; zginąć za amerykańskie interesy i samoistną Ukrainę? Tą Ukrainę, gdzie dokonano bestialskich zbrodni ludobójstwa na Polakach przez zaczadzonych ideami banderyzmu Ukraińców, którzy zresztą obecnie do tych idei zaczęli jawnie się odwoływać, i hołubić zbrodniarzy i podżegaczy do zbrodni.

Jak sądzę, nie warto nam umierać, za żadne wykluwające się w skołowanych głowach polityków idę, bo oni przy pierwszym niepowodzeniu i zagrożeniu własnego życia i ich bliskich odlecą sobie w siną dal w popłochu nowymi amerykańskimi samolotami, które w tym celu za grube pieniądze zostały zawczasu zakupione, a tam będą czerpali pełnymi garściami ze złota, jakie zdeponowano w amerykańskich bankach, aby w ten sposób zapewnić sobie dobrobyt na obczyźnie. Oczywiście organizując tam też rząd na wygnaniu, aby mieć co robić i pretekst do trwonienia naszych ciężko zapracowanych pieniędzy.

https://web.facebook.com/maria.zakharova.167?_rdc=1&_rdr,

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 09:50 do 19:10, 20 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał ukraińscy żołnierze prowadzili przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (7 min) i 82 mm (6 min), granatników: AGS-17 (73 granaty), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Łącznie na terytorium DRL spadło 99 pocisków, wobec 23 z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwano rejo: Gorłówki (Zajcewo, Krasnyj partizan i osiedle przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (Jasinowata, Krótaja Bałka, Jakowlewka i Wasilewka oraz teren donieckiego lotniska i osiedle przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Sachanka i Leninskoje).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze minionej doby prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych i różnego typu granatników, a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w rejonie wsi Zołotoje-5, Kalinowa, Sokolników i Krasnego Jara. Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 26 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 25 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 16 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. У дев’яти випадках противник застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.
Ворог здійснював обстріли наших оборонних укріплень в районах населених пунктів Троїцьке, Луганське, Травневе, Піски, Красногорівка, Чермалик, Павлопіль та Лебединське. Тут російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Крім того, з мінометів калібру 82 мм ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу Малинового, Водяного, Луганського, Новолуганського та Чермалика. Міномети ж 120-го калібру загарбники тричі застосували біля Троїцького та один раз – у районі Луганського.
У ході бойових дій, поранення отримали два військовослужбовці Об’єднаних сил.
26 листопада ворог вогневої активності у районі проведення операції не проявляв.
Підрозділи Об’єднаних сил продовжують виконувати бойові завдання у посиленому режимі, у всіх випадках відкриття вогню противником вживають адекватних заходів з метою збереження життя і здоров’я військовослужбовців Збройних Сил України та цивільного населення.
За даними розвідки, протягом минулої доби, чотирьох російських окупантів було знищено, ще шість загарбників – отримали поранення”.

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

75 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2018r. -1267 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek odnośnie „wstępniaka”, czyli Poroch i jego „kamanda” ratują swoje „zady” bo dzięki wprowadzeniu „stanu wojennego” na Ukrainie zawieszona zostanie konstytucja, a co za tym idzie nie beda mogły sie odbyć w przyszłym roku wybory (prezydenckie i parlamentarne). A jakie były ostatnie sondaże wyborcze na Ukrainie, chyba nikomu przypominać nie trzeba…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem Rosja ( a nie Ukraina, która cały czas głosi ze to ona jest „ofiarą agresji”!) zwróciła się z prośbą o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji na Morzu Azowskim;
  https://www.interfax.ru/world/639375
  I jeszcze w temacie, czyli strona rosyjska poinformowała ze Przesmyk Kerczeński został już w pełni „otwarty” i moze sie przez niego odbywać normalny ruch statków;
  https://tass.ru/politika/5833465

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT zza Oceanu, czyli pojawiły się informacje o tym ze tzw. karawany imigrantów „koczujace” w Meksyku przy granicy z USA, rozpoczęły „szturmy” na ową granice. Na razie strona amerykańska w celu ich odparcia użyć miała gazu łzawiacego, choć jak wiadomo US Donald rozkazał by skoncentrowano tam jednostki US Army;

  https://korrespondent.net/world/4036660-v-meksyke-myhranty-shturmovaly-hranytsu-ssha
  https://eu.usatoday.com/story/news/2018/11/25/immigrant-caravan-us-agents-fire-tear-gas-slow-migrants/2110267002/
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/migranci-z-ameryki-srodkowej-probowali-przedrzec-sie-na-terytorium-usa,886903.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Wiadomości z krymskich mediów o tym co sie dzieje z „przechwyconymi” przez stronę rosyjska ukraińskimi okrętami oraz ich załogami. Ukraińskie okręty przyholowano do portu w Kerczu (w linku filmik i zdjecia);
  https://kerch.fm/2018/11/26/zahvachennye-ukrainskie-katera-i-buksir-postavili-v-centre-kerchi.html
  Z kolei ukraińskich marynarzy którzy odniesli obrażenia umieszczono w kerczeńskich szpitalach, gdzie przebywają „pod ochroną specnazu FSB”;
  https://kerch.fm/2018/11/26/ranenye-chleny-jekipazha-ukrainskih-korablej-nahodjatsja-v-kerchenskoj-bolnice.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Okazuje się tymczasem ze spełniaja się „najczarniejsze” przewidywania w sprawie ukraińskiej gospodarki, czyli ze całkowicie moze stanąć na Ukrainie transport kolejowy, ale nie z powodu „rosyjskiej inwazji”, a z powodu braku taboru kolejowego (zarówno lokomotyw jak i wagonów). Według informacji przekazanych przez ukromedia na chwilę obecną opóźnienia w przewozach towarów transportem kolejowym wynoszą już od kilku dni do tygodnia, co kumuluje coraz większe straty zarówno dla ukraińskiego biznesu oraz całej gospodarki;
  https://112.ua/ekonomika/u-ukrzaliznyci-iz-za-nehvatki-lokomotivov-poyavilis-problemy-s-dostavkoy-gruzov-chto-povleklo-ubytki-dlya-ekonomiki-smi-471205.html
  Ps. Ale po co się zajmowac jakimiś tam wagonami, czy lokomotywami, lepiej przecież zrobić nowa „hecę” pt. rosyjska inwazja 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 6. To co się dzieje obecnie na Ukrainie odbija sie także na jej gospodarce, czyli „poleciała w dół” wartość ukraińskich obligacji na światowych giełdach;
  https://minfin.com.ua/2018/11/26/35772943/
  Traci na wartosci także ukraińska waluta, czyli hrywna;
  https://fraza.ua/news/273960-kurs-grivny-prosel-na-fone-ozhidanija-vvedenija-voennogo-polozhenija-v-ukraine
  A eksperci na Ukrainie już snują ‚apokaliptyczne scenariusze” na temat tego co się może stać na Ukrainie, czyli o „dolarze po 40 hrywien” oraz gwałtownych podwyżkach cen żywnosci (‚kasza po 50 hrywien za kg”);
  https://strana.ua/articles/analysis/173343-ekonomisty-nazvali-uhrozy-dlja-polozhenija-ukrainy-ot-voennoho-polozhenija.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Już wczoraj o tym pisałem. Wprowadzenie stanu wojennego to debilizm w czystej postaci. Czkawką odbija się wszystkie działania obecnego dyktatora Ukrainy. A najgorsze w tym wszystkim, ze według prawa kraj będący wstanie wojny nie może otrzymać pożyczki z MFW.
   Jeśli parlament zatwierdzi dekret Poroszenki to nawet po spełnieniu wymogów środki z MFW mogą nie trafić do budżetu. To przecież najgorszy z możliwych scenariuszy. Ma początku wprowadza się podwyżki cen gazu które dosłownie zarzynają ukraińskie firmy, potem nie bierze się tanich kredytów z MFW (ergo trzeba pożyczyć na duży procent od prywatnych pożyczkodawców), a na koniec odstrasza się inwestorów stanem wojennym (!).
   Jeszcze niech wśród poborowych wybuchnie panika to uciekną za granicę i zamiast przesyłać kasę/pracować w kraju będą zapierniczać byle tylko nie dostać się do strefy dawnego ATO.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Z punktu widzenia zdroworozsądkowego masz rację, ale te towarzystwo ma swój punkt widzenia. Ich dobro kraju nie interesuje, poza prywatą.

    Chyba przez ostatnie 30 lat, to wystarczająco udowodnili?

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejny SZOK I NIEDOWIERZANIE w związku z artykułem na wp.pl. czyli…
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/walka-dawida-z-goliatem-rosja-jest-zbyt,141,0,2422413.html
  Ps. i cytat „Jednak aktywista i wolontariusz Jurij Kasjanow w rozmowie z gazetą „Glawred”, cytowany przez agencję Sputnik we wrześniu tego roku stwierdził, że siła ukraińskiej armii to mit.
  Jego zdaniem Siły Zbrojne Ukrainy odstają sprzętowo. Broń ukraińskiej armii nazywa „starym radzieckim sprzętem, nieco połatanym i pofarbowanym”.
  Jako przykład propagandy dotyczącej ukraińskiej armii przywołał wypłynięcie okrętu A500 Donbas i holownika morskiego A830 Korec na Morze Azowskie, które określił jako „bohaterskie wypłynięcie dwóch starych rdzawych gratów, którymi strach wypłynąć poza boje”
  Nie moze być tzw.główny ściek medialny zaczął się powoływać na „źródła” z których od wielu lat korzystam 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 8. No i HIT z mediomatołów.pl, czyli cytat z wp.pl;
  „Rosyjski okręt „Don” zajął trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej”
  🙂 🙂 🙂
  Ps. To chyba mógł napisać tylko jakiś „ukrogastarbeiter” którego u siebie zatrudnili…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem o „obwał hrywny” który trwa od dnia wczorajszego i którego jak na razie nie można powstrzymać ukraińskie bankstery oskarżył…”spanikowanych Ukraińców” których wykorzystuja, by „windować w górę” kurs walut obcych wobec hrywny, „spekulanci”;
  https://strana.ua/news/173442-vyplaty-po-nds-i-panika-pomohli-spekuljantam-podohret-kurs-dollara.html
  Ps. Pierwszy „ukazem” nowego „ukrofuhrera” Poroszenki powinno być nakazanie rozstrzelania wszystkich ‚spanikowanych Ukroińców” i „walutowych spekulantów” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Wprowadzenie stanu wojennego w tych regionach gdzie jest stosunkowo wysoki procent ludności pochodzenia rosyjskiego lub związanych z nimi stanowi w rzeczywistości okupację tych terenów!!
  Zaczną się ciche deportacje i represje!
  Źle to wróży na najbliższą przyszłość Ukrainie jako państwowości!
  Co zaś się tyczy hrywny, to jej upadek rozpocznie się w przyszłym roku.
  Przewidywania słynnego analityka giełdowego niejakiego Adasia sprawdzą się w takim samym stopniu jak przepowiednie wróżki dr. Sztaniskin.

  Polubienie

  • co do deportacji i represji….
   Luk poniżej zapodał link do artykułu colonelcassada. Krymski bloger również przewiduje nasilenie się rożnych prowokacji w Donbasie jak i ataków na rosyjskojęzyczną mniejszość na Ukrainie.

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, kolejny materiał o „rosyjskiej opozycji” tym razem o tym jak to, wbrew pozorom, rosyjskie „liberasty”, „komunisty” oraz „nacjonalisty” całkiem dobrze się czują w swoim towarzystwie. Co najlepsze okazuje się ze nawet niesławna Jelena Wasiliewa (notoryczna tropicielka rosyjskich wojsk na Ukrainie, obecnie na „wychodźstwie” w Finlandii) udzielała się w jednej organizacji z…Girkinem (później znanym jako ‚Striełkow”). Jest i oczywiscie „guru rosyjskiej szkołoty” (czyli tamtejszych gimbusów) Aleksiej Nawalny, a takze komunista Ilja Ponomariew który obecnie zwalcza „totalitarny reżim Putina” z terytorium „wolnej i demokratycznej” Ukrainy…
  https://peremogi.livejournal.com/41612361.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „rosyjskie „liberasty”, „komunisty” oraz „nacjonalisty” całkiem dobrze się czują w swoim towarzystwie.”- ten mariaż jest obecnie w modzie na całym świecie.

   Widocznie są sobie bliscy ideowo i mentalnie?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 12. Tymczasem strona ukraińska oficjalnie przyznała ze na „przechwyconych” przez rosyjską straż graniczną okrętach, próbujacych bez pozwolenia przepłynąć przez Przesmyk Kerczeński, znajdowali się oficerowie SBU. Jak tłumaczy szef SBU Hrycak mieli oni zajmowac się „wsparciem kontrwywiadowczym jednostek Marynarki Wojennej Ukrainy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4037139-na-zakhvachennykh-v-azove-korabliakh-byly-ofytsery-sbu

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.