Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2018r.- 1269 dzień od nowego rozejmu.


„Chcę, żebyście nie myśleli, że to są zabawy. Ukraina stoi przed poważną groźbą wojny z Federacją Rosyjską na szeroką skalę”– ostrzegł widzów ukraiński prezydent, Petro Poroszenko podczas wczorajszego (27 listopada) wywiadu, który ukazał się we wszystkich kanałach ukraińskiej telewizji.

Poroszenko poinformował również, że po niedzielnym ataku okrętów granicznych rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa na okręty marynarki wojennej Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej Moskwa nie odpowiedziała na jego propozycję rozmowy telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem:

„W nocy (po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej- dopisek mój) zamówiłem rozmowę z prezydentem Rosji Putinem, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi”– powiedział Poroszenko, ale nikt nie chciał z Kremla z nim rozmawiać.

Następnie Poroszenko pokazał zdjęcia wykonane 17 i 24 września br., będące fotografiami rosyjskiej bazy wojskowej oddalonej tylko o 18 km od ukraińskiej granicy. Jak zauważył ukraiński prezydent, „jak widzicie, liczba czołgów w bazach wzdłuż naszej granicy zwiększyła się trzykrotnie”.

Następnie zadał retoryczne pytanie:

„W jakim celu zostały tam rozmieszczone?”

Poroszenko zwrócił również uwagę na to, że Rosja znacząco zwiększyła także swoją obecność na Morzu Czarnym i Azowskim oraz na Krymie:

„Właśnie dlatego byłem zmuszony jako prezydent skorzystać z moich pełnomocnictw konstytucyjnych (…) dla obrony każdego Ukraińca. Obrony suwerenności, jedności terytorialnej i niepodległości naszego państwa”– wyjaśnił Poroszenko.

Zapewnił jednocześnie, że podczas stanu wojennego nie dojdzie do ograniczenia praw obywatelskich:

„Jeśli nie dojdzie do otwartej inwazji Rosji poza granicami operacji na wschodzie i bezprawnie zajętego Krymu, to – podkreślam i jest to moje zasadnicze stanowisko – żadnych ograniczeń praw i swobód konstytucyjnych nie będzie”– oświadczył Poroszenko.

W dniu wczorajszym w ukraińskich mediach przetoczyła się szeroka fala komentarzy na temat prawdziwych motywów jakimi kierował się Petro Poroszenko wprowadzając na Ukrainie, pierwszy w jej niedługiej historii- stan wojenny.

Po pierwsze zwrócono uwagę na fakt, że rosyjska aneksja Krymu oraz prorosyjskie powstanie Donbasie w 2014 roku, dawały znacznie więcej poważnych powodów na wprowadzenie na Ukrainie stanu wojennego.

Dlaczego więc, ten mało istotny incydent do jakiego doszło na wodach Cieśniny Kerczeńskie, w ostatnią niedzielę, sprowokował ukraińskiego prezydenta do tak drastycznej reakcji?

Jednocześnie ukraińskich mediów nie przekonują wyjaśnienia Poroszenki o tym, jakoby istniało jakieś poważne zagrożenie inwazji ze strony Rosji.

Nie dość tego, z ukraińskiej prasy dochodzą skargi z powodu żadnej bądź zbyt słabej reakcji świata zachodniego na działania Rosjan. Największe pretensje ukraińscy żurnaliści mają do prezydenta USA Donalda Trumpa.

Przypomniano też, że po 4 ostatnich latach wzmacniania sił lądowych, atak na Morzu Azowskim pokazał prawdziwy ich stan- stan rozpaczliwego upadku i bezbronności od strony morza. Dziennikarze przypominają, że jest ona zaledwie bladym cieniem tego, czym Ukraina dysponowała bezpośrednio po odzyskaniu suwerenności.

Jednak odsuwając w tym miejscu na bok wszelkie dyrdymały militarystyczne jakimi zajmują się ukraińscy dziennikarze, przy okazji wprowadzonego na Ukrainie stanu wojennego, to w prasie pojawiają się też głosy otrzeźwienia. Odczuwa się w nich zaniepokojenie, w jakim celu Poroszenko wprowadził stan wojenny?

Przede wszystkim z powodów osobistych, z których jednym z nich, i najważniejszym, jest jego udział w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

I tak, wobec zbliżającej się kampanii wyborczej przed wyznaczonymi na 31 marca wyborami prezydenckimi Poroszenko odsuwa w cień wszystkie tematy kampanii, stawiając w centrum uwagi wojnę i swoją roli w niej.

Poroszenko, wg. sondaży zajmując trzecie miejsce wśród kandydatów, wprowadził stan wojenny, aby odzyskać swoją pozycję i nawet zyskać przewagę nad konkurencją, przede wszystkim Julią Tymoszenko, która od początku roku niezmiennie znajduje się w sondażach na pierwszym miejscu oraz Władymirem Zielenskim- drugim w kolejności.

Kolejnymi celami jakie chce osiągnąć Poroszenko, są konsolidacja społeczna, co w sytuacji biedy, chorób i braku ogrzewania mieszkań, grozi cały czas niekontrolowaną rewoltą. Następnym jego celem jest, opierając się na przepisach prawnych stanu wojennego, narzucenie zbuntowanemu społeczeństwu polityki siły po przez ograniczanie protestów społecznych, wykorzystywanie zakazu zgromadzeń oraz silniej kontrolować mediów i wpływania na przekazywane przez nie treści.

Zdając sobie sprawę, jak wiele korzyści osiągnie Poroszenko po przez wprowadzenie na Ukrainie stanu wojennego. Nota bene kilkakrotnie zwracałem wcześniej uwagę na fakt, jedyna szansa jaką ma Poroszenko aby utrzymać się na prezydenckim fotelu, jest wprowadzenie stanu wojennego lub rozpoczęcie otwartego konfliktu zbrojnego, np. na granicy z Krymem, czy też przeprowadzając kolejną wielką ofensywę w Donbasie przez wojska uczestniczące tam w Operacji Połączonych Sił. Oczywiście takie założenie było czysto hipotetyczne, o czy zdawał sobie sprawę i sam Poroszenko, ze względu na słabość ukraińskich sił zbrojnych. W wyniku czego po podjęciu takich szalonych akcji, zginęło by kolejne tysiące ukraińskich żołnierzy i utracono by jednocześnie wiele sztuk sprzętu wojennego.

Dlatego też Poroszenko, mimo jego determinacji aby zostać na stanowisku Ukrainy na kolejną kadencję, co jest dla niego dalszym być lub nie być na Ukrainie, jako nobliwy biznesmen, a nie zwykły złodziej i drobny cwaniak, postanowił (bądź jego otoczenie, a więc przyjaciele z RBNiO) wywinąć się tanim kosztem. Co zresztą jest jego stałą cechą 🙂

Osiągnięto to po przez przeprowadzenie w ostatnią niedzielę prowokacji w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie przy wykorzystaniu trzech zdezelowanych jednostek pływających doprowadzono do incydentu granicznego.

No i mamy co mamy. A więc dużą szansę, że Poroszenko nadal będzie rządził na Ukrainie z wielkim pożytkiem dla powiększania swojego osobistego majątku.

Z tego jasno wynika, cui bono, w zorganizowaniu tej dętej prowokacji.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu prowadząc ostrzał w godzinach, od 09:20 do 23:20, 21 razy naruszyli warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 95 pocisków, wobec 328 z dnia poprzedniego.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (40 wystrzałów), granatników AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (20 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzał prowadzony był w rejonie Gorłówki ((Zajcewo i teren osiedla przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (osiedle przy kopalni Trudowskie, rejonie lotniska i okolicach „Volvo-Center, a także Jasinowatej, Krótoj Bałku, Żabiczewa, Spartakusa i Staromichajłowki) oraz w rejonie południowego odcinka frontu (Leninskoje, Oktriabr, Sachanka i Komiternowo). Strat nie podano.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, było bardzo spokojnie i nie doszło tam do ani jednego incydentu zbrojnego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 28 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 27 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 5 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Противник продовжує застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.
Із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї ворог обстрілював наші оборонні укріплення в районах населених пунктів Кримське, Новгородське, Мар’їнка, Водяне та Лебединське.
Крім того, з мінометів калібру 82 мм, збройні формування Російської Федерації вели вогонь по позиціях Об’єднаних сил поблизу Водяного, що на Приазов’ї.
Внаслідок бойових дій, втрат серед особового складу Об’єднаних сил не допущено.
Поточної доби ворог вогневої активності не проявляв
За даними розвідки, минулої доби, одного російського окупанта було знищено.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Dzierżyńskiego:

I z Komiternowa:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2018r.- 1269 dzień od nowego rozejmu.

 1. Warto zwrócić uwagę – kolejna „subtelna sugestia” z Waszyngtonu…

  Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Heather Nauert nie chciała komentować listu ambasador USA do polskiego premiera. Morawieckiego. – Ambasador Mosbacher dobrze reprezentuje rząd Stanów Zjednoczonych w Polsce – powiedziała na briefingu prasowym

  oraz

  Zaproszenie na rozmowę z Georgette Mosbacher otrzymało kilka osób pracujących nad zmianami przepisów gospodarczych. „Ambasador oczekiwała, że nowe przepisy w efekcie postawią amerykańskie podmioty w uprzywilejowanej pozycji wobec polskich firm. Mówiła m.in o Uberze”

  https://wiadomosci.wp.pl/departament-stanu-usa-reaguje-na-list-ambasador-w-warszawie-6321596048205953a

  Nie zamierzamy bezpośrednio odnosić się do treści listu ambasador USA Georgette Mosbacher ani faktu jego opublikowania w mediach; Polska i Stany Zjednoczone pozostają w bardzo dobrych relacjach i nie zmieni tego jeden incydent – podkreśliła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska w oświadczeniu przekazanym w środę PAP

  https://fakty.interia.pl/polska/news-list-mosbacher-do-premiera-morawieckiego-jest-komentarz-rzec,nId,2700699

  Tak na marginesie – można więc założyć, że uczciwi taksówkarze mający licencje transportowe, kasy fiskalne, taksometry, płacący podatki itd itp są bez szans wobec firmy Uber, której kierowcy nie spełniają żadnego z wymagań określonych w polskich przepisach dot. przewozów osób jeżeli w jej imieniu interweniuje ambasador USA

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Warto zajrzeć –

  Wasalizacja pisowskiej Polski wobec Stanów Zjednoczonych, Izraela i Unii Europejskiej będzie postępować, gdyż jest wynikiem błędnego założenia elit PiS-u, że Polska jest militarnie zagrożona przez Rosję. Aby Berlin, a przede wszystkim Waszyngton, nas chciały militarnie i politycznie bronić przed rosyjskim zagrożeniem należy przeto ustępować zawsze i wszędzie, oddawać im kontrolę nad naszą gospodarką, stworzyć faktyczne immunitety dla mediów należących do kapitału z tych państw, etc. Stąd wiadomi ambasadorzy i lobbyści – nazwisk nie muszę wymieniać, gdyż wszyscy je znają – szarogęszą się w Polsce, co nie miało miejsca tak otwarcie od czasu, gdy ambasadorem w Warszawie był Nikołaj Repnin

  … skoro Putin nie zdobył zbrojnie państwa tak słabego jak Ukraina, to tym bardziej nie podejmie agresji na Polskę.

  https://konserwatyzm.pl/wielomski-wasalizacja-polski-nie-jest-nieunikniona/

  Polubione przez 5 ludzi

  • “To trochę jak z telekonferencjami kolejnych amerykańskich ambasadorów z wojewodami. Pisał o tym Dorn jako o swoim zdziwieniu z czasów swojego ministerium spraw wewnętrznych (czyli 13 lat temu!), wiedzą dziennikarze, wie każdy, kto otarł się o administrację wojewódzką – czyli całkiem spora rzesza ludzi. A mimo to, gdy piszę o faktycznie bulwersującym fakcie, że przedstawiciel obcego rządu, z pominięciem rządu RP prowadzi odprawy i wydaje polecenia polskiej administracji lokalnej – wiecznie napotykam szok i niedowierzanie, w duchu: „Przecież to niemożliwe, czy są jakieś dowody?!”.”

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Jak podał we wtorek portal Zaxid.net powołując się na państwową agencję drogową Ukrawtodor i policję, wszystkie drogi na Ukrainie prowadzące do polsko-ukraińskich przejść granicznych zostały odblokowane
  Doszło jednak do pewnych incydentów
  cytat:
  Według lwowskiego urzędu celnego na jednym z zablokowanych przejść utknęło dwóch polskich dyplomatów, co spotkało się z protestem strony polskiej. „Obecnie kompetentne organy Polski proszą o podanie informacji odnośnie osób, które biorą udział w tych +wydarzeniach+, aby przy próbie przekroczenia [granicy] deportowano [ich] i anulowano [im] Kartę Polaka, jeśli taka została wydana” – powiedział portalowi Zaxid.net kierownik lwowskiego urzędu celnego.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-zamieszki-i-blokady-na-granicy-z-polska-video/
  Komentarz: No nie wierzę, jak studenciaki banderowcy sobie z czerwono-czarną szmata zdjęcia w Przemyślu robili nikt nawet nie zająknął się w sprawie odbioru Karty Polaka (6 z nich ma dokument), a tu proszę dwóch wyższej rangi urzędników utknęło w kolejkach jak i tysiące innych szarych ludzi i groźby się sypia z prawa i lewa na protestujących. Jak widać niektórzy są „równiejsi”.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. A to dobre 🙂
  Prezydent Petro Poroszenko zapewnił, że każda kopiejka z podatku od oclenia samochodów z europejskimi numerami zostanie przeznaczona na Fundusz Emerytalny dla waloryzacji emerytur.
  https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2585954-kazdaa-uplacennaa-evroblaherami-kopejka-pojdet-na-pensii-porosenko.html
  Komentarz: Jak zwykle mamy do czynienia z manipulacją 🙂
  Deficyt Ukriańskiego ZUS-u z roku na rok jest większy. W 2019 trzeba będzie przeznaczyć kilkanaście MILIARDÓW hrywien więcej, aby system się nie zawalił. I te kilkanaście miliardów zapłacą kierowcy 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem na Morzu Azowskim, „zaskamlał” szef ukraińskiego resortu infrastruktury Omeljan, co to zamiast zajmowac się remontami dróg i mostów na Ukrainie, wygraza często Rosji. Tym razem ukraiński minister pożalił sie że strona rosyjska zablokowała 35 statków płynacych do portów ukraińskich nad Morzem Azowskim;
  https://korrespondent.net/business/economics/4037916-na-azove-zablokyrovany-35-korablei-omelian

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I w temacie „kryzysu azowskiego”, niemiecki ‚Deutsche Welle” informuje że rzecznik MSZ Niemiec Steffen Seibert w odpowiedzi na wezwanie ze strony ambasadora Ukrainy w Niemczech by Berlin wysłał na M. Azowskie okrety wojenne zareagował na to odmownie. W podobnym tonie odniósł się takze do wezwań Kijowa o nałożenie kolejnych sankcji na Rosję;
  https://korrespondent.net/world/4037908-hermanyia-ne-napravyt-korably-v-chernoe-more
  A władze Słowacji w zwiazku z nowym „kryzysem na Ukrainie” obawiaja się napływu fali ukraińskich „uchodźców”;
  https://korrespondent.net/world/4037921-slovakyia-opasaetsia-naplyva-ukraynskykh-bezhentsev

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć, w Kijowie zatrzymano funkcjonariusza ukraińskiej Gwardii Narodowej zajmujacego się nielegalnym handlem bronią oraz amunicją;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4037699-v-kyeve-za-torhovlui-oruzhyem-zaderzhaly-natshvardeitsa
  I jeszcze jeden „njus” z Kijowa gdzie banda „ukropatriotów” zaatakowała i „zdobyła” jedno z centrów handlowych, należace do sieci handlowej oskarzanej przez nich o „zwiazki z rosyjskim kapitałem”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4037650-radykaly-zaiavyly-o-zakhvate-trts-v-kyeve
  Z kolei w obwodzie chersońskim NN sprawcy dokonali „pogromu” w siedzibie jednego z wiejskich samorzadów, kradnac jednak tylko znajdujace sie tam dokumenty;
  https://korrespondent.net/ukraine/4037631-v-khersonskoi-oblasty-neyzvestnye-razghromyly-selsovet

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem ukraiński resort obrony zaprzeczył informacjom pojawiajacym się w „ukraińskim internecie” jakoby w zwiazku z wprowadzeniem stanu wojennego miano konfiskować „głownie” pojazdy zarejestrowane w UE, których właściciele, jak wiadomo, ostatnio protestują na całej Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4037759-v-mynoborony-oproverhly-slukhy-sotssetei-o-konfyskatsyy-evrobliakh
  A Sztab Generalny Ukrainy poucza Ukraińców o tym ze jeżeli PRZYJDĄ DO NICH LUDZIE W MUNDURACH POLOWYCH I ZAŻĄDAJĄ ODDANIA MAJATKU TO NIECH DZWONIA OD RAZU NA POLICJĘ 🙂
  https://korrespondent.net/ukraine/4037824-esly-luidy-v-kamufliazhe-pryshly-zabyrat-zhyle-vyzyvaite-polytsyui-henshtab

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W zwiazku z wprowadzeniem na Ukrainie stanu wojennego pojawiła się panika wśród ludnosci, która rzuciła się do sklepów by wykupywac co sie da (szczególnie „towary pierwszej potrzeby”, czyli sól, mąkę, cukier itp) oraz opóżniac z gotówki banki oraz bankomaty;
  https://nahnews.org/1008036-chem-vse-zakonchitsya-nikto-ne-znaet-v-khersone-zayavili-chto-gotovy-vstretit-i-dat-otpor-agressoru?utm_source=politobzor.net

  Polubione przez 4 ludzi

  • Tak wspaniale spi#$@lic sytuacje to potrafią tylko władze w Kijowie i „ukrpatrioci”. Na świecie trwa boom gospodarczy, kraj zwany Ukraina startuje z pozycji poniżej dna morskiego, w dodatku ma wiele cennych zasobów naturalnych i świetne położenie geograficzne, a mimo to….rachityczny wzrost gospodarczy. W dodatku dzięki działaniom wyżej wspomnianych grup mniejszy niż by zakładano.

   Polubione przez 2 ludzi

 10. Według danych przedstawionych przez ukromedia, tylko od marca tego roku z Ukrainy wyjechało ponad 720 tys. osób z czego wiekszośc by podjąć za granica prace zarobkową;
  https://112.ua/obshchestvo/ukrainianpeopleleaks-ukrainu-s-marta-pokinulo-bolee-720-tysyach-chelovek-471515.html
  I w temcie „pracy zarobkowej Ukraińców za granicą”, w ukromediach pojawiły się informacje ze w Wlk. Brytanii stara sie o obywatelstwo tego państwa starsza córka premiera Ukrainy Hrojsmana;
  https://strana.ua/articles/private-life/173746-starshaja-doch-premer-ministra-vladimira-hrojsmana-uekhala-navsehda-v-anhliju.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.