Wojna domowa na Ukrainie 30.11.2018r.- 1271 dzień od nowego rozejmu.


„Dokonamy zmiany dyslokacji wojsk, będziemy ochraniać granice, tak, aby siły wroga nie weszły do naszego kraju”– powiedział Poroszenko podczas wczorajszego spotkania (29 listopada) z mieszkańcami obwodu czernihowskiego.

Według Poroszenki najbardziej narażone na wtargnięcie obcych wojsk są tereny obwodów donieckiego i zaporoskiego, a także wybrzeże Morza Azowskiego, jako że Rosja może dążyć do połączenia okupowanych terenów na Donbasie z Krymem.

W ten sposób przyznał, że jak dotychczas na terytorium Ukrainy, w rejonie Donbasu nie ma żadnych rosyjskich wojsk, bo one dopiero mogą tam wejść.

Tylko w jakim celu?

Przecież separatyści bardzo dobrze dają sobie radę z problemem powstrzymywania gotujących się do dokonania czystek etnicznych na mniejszości rosyjskiej, neobanderowców. Więc, w jakim niby celu rosyjskie wojsk miały by tam dodatkowo wchodzić?

Natomiast jeśli chodzi o obecność rosyjskich wojsk na wybrzeżu Morza Azowskiego, to są one tam od dawna. Czyli, że nadal nie wiadomo, o co w tych genialnych myślach chodziło Poroszence. Może jak zwykle był w niedyspozycji?

Przypomnę, że pod pretekstem incydentu granicznego do jakiego doszło w niedzielę- 25 listopada, kiedy to na Morzu Azowskim w rejonie Przesmyku Kerczeńskiego, ukraińskie jednostki pływające Marynarki Wojennej nielegalnie wtargnęły na rosyjskie wody terytorialne, Petro Poroszenko podpisał dekret o wprowadzeniu na terenie całego kraju na okres 60 dni stanu wojennego. Wierchowna Rada w głosowaniu zmieniła treść tego dekretu ograniczając zasięg terytorialny działania przepisów o stanie wojennym do terenów, na których żyje dość znaczna mniejszość rosyjskojęzyczna oraz skracając czas jego obowiązywania tylko do 30 dni, a więc do 27 grudnia tego roku.

Tak więc, obecnie obowiązujący stan wojenny, obowiązujący przez 30 dni, wprowadzono w 10 obwodach graniczących z Rosją, okupowanym Krymem i Naddniestrzem.

Jednocześnie władze Ukrainy zaapelowały do tureckiego rządu o to aby łamiąc prawo nie zezwalały na przepływanie rosyjskim statkom przez Cieśninę Biosfor. Jak na razie Ankara puściła to dictum mimo uszu.

Natomiast prezydent Turcji, Recep Erdogan w środę- 28 listopada, przeprowadził rozmowy telefoniczne z prezydentami Ukrainy i Rosji, podczas których rozmawiał o aktualnej sytuacji w związku z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej.

Według służby prasowej prezydenta Ukrainy, podczas rozmowy Erdogan-Poroszenko ustalono, że prezydent Turcji poruszy kwestię obecnego kryzysu podczas szczytu G20 w Buenos Aires, który ma odbyć się w dniach 30 listopada – 1 grudnia. Jak twierdzi strona ukraińska, Recept Erdogan miał też „potępić agresywne działania Rosji wobec Ukrainy”.

Z kolei turecka agencja informacyjna „Anadolu” podała informację, że również w środę Erdogan przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem:

„Wysłuchawszy obu stron i wyraziwszy zaniepokojenie z powodu aktualnych napięć, prezydent Erdogan podkreślił wagę rozwiązania kryzysu środkami dyplomatycznymi”– napisała turecka agencja.

Sytuacja w rejonie Morza Azowskiego nadal jest napięta, co spowodowało, że pobliże Cieśniny Kerczeńskiej z Sewastopola przerzucono wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych „Bał”. Na Krymie stacjonują także inne rosyjskie jednostki, dyslokowane tam już po marcu 2014 roku, wyposażone m.in. w pociski ziemia-woda typu P-800 „Onyks” (w ramach systemów „Bastion-P”) i zestawy przeciwlotnicze typu S-400, których tak bardzo boi się Zachód. Zestawy przeciwlotnicze S-400 zostały także rozmieszczone już jakiś czas temu, w graniczącym z Polską- obwodzie kaliningradzkim.

Poza tym, wczoraj prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał Ukraińców, aby nie kupowali na zapas soli i zapałek. Apel ten zamieścił on swojej stronie na Twitterze.

„Nie biegnijcie do sklepów i nie wykupujcie zapałek i soli. Ukraińscy obywatele nie zostaną objęci ograniczeniami dotyczącymi wycofania depozytów, operacji wymiany walut oraz wyjazdów za granicę. Te ograniczenia zostaną wprowadzone dla obywateli Rosji”

Nie wiadomo tylko, jakich to obywateli Rosji miał na myśli Poroszenko, którzy mają zostać „objęci ograniczeniami dotyczącymi wycofania depozytów, operacji wymiany walut oraz wyjazdów za granicę”. Pewnie chodziło mu o rosyjskich dysydentów, którzy w znacznej ilości opuścili granice Rosji wybierając Ukrainę jako kraj swego pobytu? A może dobrowolców rosyjskich walczących w szeregach ukraińskich formacji ochotniczych biorących udział w Operacji Połączonych Sił (poprzednio ATO- operacji antyterrorystycznej) w Donbasie?

Dodam tylko, że apel ten dowodzi, iż ludność Ukrainy przeżywa obecnie bardzo ciężkie chwile, co wprowadzony dodatkowo jeszcze stan wojenny, sytuację wielu z nich pogorszył.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 mina) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 107 wystrzałów), a także granatników AGS-17 (102 granaty), SPG-9 (12 granatów), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (90 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały rozpoczęto o godzinie 11:55 i przeciągnęły się z przerwami poza godzinę 24:00. W tym czasie ostrzeliwano następujące punty frontu: rejon Gorłówki (Zajcewo, osiedle Gołmowskij, Dolomitnoje i Michajłowka oraz teren osiedla przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (Jasinowata, Krótaja Bałka, Kasztanowoje, Wasilewka, Spartakus i Staromichajłowka oraz teren osiedla przy kopalni Trudowskaja), a także południowego odcinka frontu (Leninskoje). W efekcie ostrzałów, w wyniku których spadło na terytorium DRL 314 pocisków, wobec 95 z dnia poprzedniego, zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne znajdujące się w Zajcewie przy ulicy Karbuszewa nr. 70 (wybite szyby w oknach)i Jesienina nr. 36 (zniszczone zabudowania gospodarcze).

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z rejonu wsi Zołotoje-4 ostrzał- przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników SPG-9 i ciężkich karabinów maszynowych, w stronę Kalinowa, Łogwinowa i Priszyba, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min

„Ранкове зведення на 07:00 30 листопада 2018 року.

29 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 14 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ, в тому числі зафіксовано 7 випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.
Так, протягом минулої доби, з мінометів калібру 82 мм, ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Луганське, Чермалик, Гнутове та Водяне.
По опорних пунктах біля Кримського, Гнутового і хутора Вільного, противник, окрім мінометів, вів вогонь з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. По захисниках Красногорівки і Тарамчука окупанти застосовували суто стрілецьку зброю, а неподалік Авдіївки – автоматичні гранатомети. Окрім того, ворожий обстріл із великокаліберних кулеметів та гранатометів зафіксовано у районі Верхньоторецького.
Під час бойових дій один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. Окрім того, в ході бойового зіткнення, зник безвісти солдат Сергій Проданюк.
Від початку цієї доби противник вогневої активності не проявляв.
За даними розвідки, трьох окупантів зі складу збройних формувань Російської Федерації минулої доби було знищено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

W donieckim ogrodzie botanicznym zakwitło bardzo rzadko występujące drzewo z południowej Ameryki.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.11.2018r.- 1271 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, o „idących w górę” na Ukrainie cenach na podstawowe produkty żywnosciowe (m.in cebuli, marchwi, kapusty oraz maki i kaszy). W „dół” za to poszła cena cukru, ale to akurat jest całkiem logiczne skoro Ukroinców nie stać na produkty które ewentualnie by nim słodzili…
  https://strana.ua/news/174091-postavshchiki-torhovykh-setej-nazvali-pjat-produktov-kotorye-podorozhali-bolshe-vseho-v-ukraine.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Witam i pozdrawiam

  Ciekawostka świadcząca o kompletnym i powszechnym zdebileniu

  Belgijskie myśliwce F16 przechwyciły rosyjskie myśliwce, które leciały nad Morzem Bałtyckim bez zezwolenia

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-rosyjskie-mysliwce-nad-baltykiem-przechwycily-je-belgijskie-,nId,2704814

  Warto zwrócić uwagę na komentarze przepuszczane przez tzw. moderatora. M.in.

  ~konkretny- 1 min temu
  Kiedy putin zdechnie ?

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tło programu „Minęła 20” z TVP Info sprzed 2 dni

  Ciekawe co ambasador powie ciekawego. Zapewne, że te dwie błyskawice to prastary symbol nordycki lub może dalekowschodni?

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Wszytko układa się logicznie – Izrael podpisał umowę o budowie gazociągu mającego poprzez Cypr, Grecję i Włochy dostarczać gaz do Europy. Ma to być odpowiedź na North Stream 2

  Przypomnę, że wcześniejsze plany dotyczyły budowy gazociągu z Kataru poprzez Syrię do Europy. W obliczu niechęci Assada wybuchła w Syrii „arabska wiosna”…

  https://russia-insider.com/en/israel-signs-pipe-deal-rival-russia-gas-supplier-europe/ri25517

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Minister spraw zagranicznych Ukrainy jest za zerwaniem relacji dyplomatycznych z Rosją

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Nie mogę się doczekać kiedy oficjalna Dyplomacja pomiędzy Państwami doczeka się uznania np.Twittera za oficjalne stanowisko dyplomatyczne danego Państwa…:)
  Marzyć, pyskować „i szczekać” dziś każdy może ale gdy przyjdzie do…to ogonek podkulony 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Trochę manipulacji z „naszych” mediów

  Premier Węgier wyraził poparcie dla Ukrainy w jej konflikcie z Rosją. Przebywający z wizytą w Pradze Victor Orban powiedział, że Budapeszt popiera Ukrainę pomimo wzajemnych animozji. „Nasze stanowisko jest jasne. Rząd na Węgrzech jest proukraiński, podczas gdy ten na Ukrainie jest antywęgierski” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-konflikt-na-linii-ukraina-rosja-premier-wegier-nasze-stanowi,nId,2704959#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Rosja ogranicza żeglugę na Północnej Drodze Morskiej.
  „Od przyszłego roku okręty wojenne innych państw będą mogły korzystać z tego szlaku tylko wtedy, gdy wcześniej powiadomią o swoich zamiarach władze Rosji” – poinformował naczelnik Narodowego Centrum Kierowania Obroną Federacji Rosyjskiej Michaił Mizincew.
  Północna Droga Morska stanowi część Przejścia Północno-Wschodniego, łączącego Europę z Pacyfikiem i obejmuje akweny: Morza Karskiego, Morza Łaptiewów, Morza Wschodniosyberyjskiego i Morza Czukockiego.
  https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2223639,Rosja-ogranicza-zegluge-na-Polnocnej-Drodze-Morskiej-a-Ukraina-wjazd-na-swoje-terytorium

  Polubione przez 5 ludzi

 9. W czwartek 29 listopada Sąd Okręgowy w Warszawie podejmie decyzję dotyczącą ekstradycji Maksyma Demidowa z Polski na Ukrainę. Jeśli sąd zdecyduje o ekstradycji, Polska wyda Demidowa wprost w ręce ukraińskiej prokuratury. Dziennikarz został oskarżony o kradzież mienia (podobno z własnej restauracji!). Ponoc na Ukrainie grożą mu śmiercią. Środowisko „wyborczej” protestuje.
  http://wyborcza.pl/7,75968,24218111,bronimy-ukrainskiego-dziennikarza-sledczego-gangsterzy-z-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Polska żąda udziela informacji na temat protestujących obywateli Ukrainy, którzy zablokowali granicę w obwodzie lwowskim. Tym osobom grożą sankcje, nawet do przeprowadzenia ich deportacji.
  Poinformował o tym szef Lwowskiego Urzędu Celnego Łewko Prokipczuk na swoim Facebooku we wtorek, 27 listopada
  Komentarz
  Pierwotnie informację przeczytałem na portalu kresy.pl, sądziłem, że powołują się na POLSKICH źródłach, ale tu mamy do czynienia z ukraińskim urzędnikiem. Najprawdopodobniej więc mamy do czynienia z fake newsem 🙂
  Zapewne strona polska zaprotestowała, ale o żadnych reperkusjach wobec protestujących nawet nie pomyślała. Za to urzędnik z nadania Kijowa postanowił nastraszyć rodaków, by ci byli mniej skłonni do protestów.
  Swoją droga proszę zobaczyć jak skuteczne to narzędzie. Wystarczyła groźba ,że osoby nie wjadą do Polski, a ludność Ukrainy potulnie zaprzestała protestów. Ciekawe co by zrobili, gdyby zawieszono na tydzień wjazdy w ramach sankcji za brak zgody ukraińskich urzędów na pochowanie pomordowanych przez Upowską dzicz Polakach?
  .https://www.facebook.com/photo.php?fbid=355204038566433&set=a.126179198135586&type=3

  Polubione przez 6 ludzi

 11. W ciągu ostatniej doby Ukraina odmówiła prawa wjazdu na swoje terytorium 75 obywatelom Rosji – oświadczył w piątek rzecznik Straży Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko. W związku ze stanem wojennym wzmożone kontrole na granicach dotyczą wszystkich cudzoziemców.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1372022,ukraina-w-ciagu-doby-odmowila-prawa-wjazdu-75-rosjanom.html
  Komentarz: Ciekawe ilu Ukraińców w ciągu doby przekracza granice Rosji?

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, krótki reportaż z BBC o tym co myślą mieszkańcy Moskwy oraz Kijowa o ogłoszonym przez władze Ukrainy, ŁAMIACYM PODSTAWOWE PRAWA CZŁOWIEKA, zakazie wjazdu na terytorium Ukrainy obywateli Rosji płci męskiej w wieku od 16 do 60 lat;
  >https://www.youtube.com/watch?v=beLL8roPRYE
  Ps. Każdy może sobie na tym przykładzie „obejrzeć” jak wygladają „standardy” forsowane przez tzw. Zachód, który milczy takze „jak zaklęty” gdy jedno państwo (Izrael) bezprawnie narusza terytorium innego państwa (Libanu) i ostrzeliwuje z niego jeszcze inne państwo (Syrię)…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.