Wojna domowa na Ukrainie 1.12.2018r.- 1272 dzień od nowego rozejmu.


Komisja Europejska poinformowała wczoraj (30 listopada), że zatwierdziła wypłatę 500 mln euro w ramach najnowszej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy.

Najnowsza transza środków ma być uzupełnieniem trzech poprzednich programów pomocy makrofinansowej, w ramach których UE wspiera Ukrainę od chwili dokonanego tam w 2014 r. zamachu stanu. Zgodnie z nowym programem pomocy zatwierdzonym przez Parlament Europejski i państwa UE w lipcu 2018 r. Ukraina będzie miała do wykorzystania w sumie 1 mld euro.

Środki te mają pomagać Kijowowi w pokryciu potrzeb finansowych i wspierać realizację szeroko zakrojonego programu reform strukturalnych. Fundusze są dostępne w formie nisko oprocentowanych pożyczek długoterminowych.

Każda wypłata uzależniona jest od wdrożenia konkretnych reform uzgodnionych między Ukrainą a UE. Obejmują one w szczególności walkę z korupcją, zarządzanie finansami publicznymi, zarządzanie przedsiębiorstwami państwowymi i bankami oraz politykę społeczną.

„Ukraina wypełniła zobowiązania polityczne uzgodnione z UE, by wypłacono pierwszą transzę w ramach programu pomocy makrofinansowej. Fakt, że Ukraina nadal realizuje reformy pomimo obecnego stanu bezpieczeństwa i zbliżającego się cyklu wyborczego, to ważny i zachęcający sygnał”– cenił komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici.

Ze swej strony, „Unia Europejska pokazała, że stale wspiera politycznie i finansowo Ukrainę. Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wypłaty środków ma miejsce w kluczowym momencie, kiedy Ukraina i jej obywatele stają wobec nowej agresji ze strony Rosji i potrzebują solidarności z międzynarodowymi partnerami”– podkreślił Valdis Dombrovskis.

Z komunikatu KE wynika, że wypełnione przez Kijów zobowiązania dotyczą wzmocnienia walki z korupcją, poprawy przejrzystości rejestrów przedsiębiorstw, poprawy przewidywalności otoczenia podatkowego i wzmocnienia zarządzania przedsiębiorstwami państwowymi.

Komisja podkreśliła, że przyjęcie przez ukraiński parlament 23 listopada budżetu na 2019 r., który MFW uważa za zadowalający, jest ważnym krokiem w kierunku poparcia nowego programu pomocowego przez fundusz.

Poza tym, jeszcze w środę UE wezwała Rosję do bezwarunkowego i bezzwłocznego oddania Ukrainie okrętów i sprzętu oraz uwolnienia ukraińskich marynarzy, do czego odniósł się także Dombrovskis, mówiąc, że „takie agresywne zachowanie jest nie do przyjęcia w dzisiejszej Europie”.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenił, że decyzja KE jest ważnym sygnałem dla jego kraju:

„Jest to bardzo ważny sygnał w warunkach ostatnich wyzwań ze strony rosyjskiego agresora”– napisał na swojej stronie na Facebooku.

https://web.facebook.com/petroporoshenko/?_rdc=1&_rdr.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu granatników: AGS-17 (73 granaty), SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (12 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 19 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono z przerwami, od godziny 00:55 do 22:40, w rejonie Gorłówki (Zajcewo, Dolomitnoje oraz osiedle przy kopalni Gagarina), Doniecka (okolice „Volvo-Center”, osiedle przy kopalni Trudowskaja, Jasinowata, Staromichajłowka oraz Spartakus i Krótaja Bałka), a także na południowym odcinku frontu (Leninskoje, Oktiabr, Sachanka i Komiternowo). Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 90 pocisków, wobec 150 z dnia poprzedniego.
Jak widać, wraz ze spadkiem temperatury w Donbasie, spada też aktywność ukraińskich bojców, którzy w tym czasie wolą inne zajęcia. Tym bardziej, że był to początek weekendu.

Poniżej, wykres graficzny za ostatni tydzień aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierzy Operacji Połączonych Sił na donieckim odcinku frontu:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 (19 min) i 82 mm (8 min) oraz granatników ASG-17 (29 granatów) i opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 30 wystrzałów), a także broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono w kierunku wsi Zołotoje-5 i Łogwinowa.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 1 грудня 2018 року.

Протягом минулої доби, 30 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 6 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ, двічі фіксувалися випадки застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.
Так, протягом минулої доби, ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Вільний, Луганське, Красногорівка та Гнутове. Тут російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Окрім того, оборонні укріплення Об’єднаних сил поблизу Луганського противник обстріляв з мінометів 120-го калібру, а по опорних пунктах біля Гнутового та хутора Вільного окупанти вели вогонь з мінометів калібру 82 мм та озброєння БМП відповідно.
У ході бойових дій, втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не допущено.
Підрозділи, що обороняються, вживали необхідних заходів для придушення вогневої активності окупантів.
За даними розвідки, минулої доби, чотирьох бойовиків збройних формувань Російської Федерації було знищено.
Від початку цієї доби противник вогневої активності не проявляв.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.12.2018r.- 1272 dzień od nowego rozejmu.

 1. UE już dawno twierdziła że szanse na odzyskanie odzyskanie Krymu metodami pokojowymi (czy pozyskanie sympatii jego mieszkańców) są zerowe, więc teza o „nowej agresji ze strony Rosji” podkreślona przez Valdisa Dombrovskisa została wypowiedziana na potrzeby kijowskie lub wewnątrz-unijne.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Teteruk chce zakazać Rosjankom wjazdu na Ukrainę, bo rzekomo mogą zajmować się działalnością szpiegowską. Jego zdaniem Ukraina powinna wprowadzić wizy dla Rosjan i „rozwiązać ten problem raz na zawsze”.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201812019304148-Rosja-Ukraina-wjazd-Sputnik/
  Komentarz: To dość ciekawe „rozwiązanie problemu” wszak w ramach odwetu również Rosja może wprowadzić wizy dla Ukraińców. Również nieubłagana jest matematyka w ciągu jednego dnia nie wpuszczono 75 Rosjan na terytorium Ukrainy przy takiej ilości rocznie odmówiono by wjazdu niecałym 30 tysiącom osób. W porównaniu do milionów Ukraińców pracujących w FR to doprawdy śmieszna ilość.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Studenci z Torunia, których kilka dni temu zatrzymano na Cmentarzu Orląt Lwowskich, zostali zwolnieni z aresztu. Szef MSZ Jacek Czaputowicz poinformował, że będą mogli wrócić do Polski. Za próbę odpalenia rac na cmentarzu, ukraińskie służby ukarały ich grzywną w wysokości ok. 1200 zł.
  „To na pewno jest dobra informacja, która też w pewnym sensie tutaj oczyszcza atmosferę” – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz, który komentował sprawę uwolnienia polskich studentów.
  http://www.pch24.pl/ukraina–polscy-studenci-zwolnieni-z-aresztu–beda-mogli-wrocic-do-domow,64511,i.html#ixzz5YRbNmLi1
  Komentarz: Taa oczyszcza atmosferę. Następnym razem trzeba za każdą czerwono-czarną szmatę jaka wywieszają ukraińscy kierowcy karać grzywnami bez litości. Ale znając polskich politykierów to będą blokować ów pomysł w ramach „międzymorza”.
  P.S Ciekawe czy jakakolwiek kara spotka owego profesora z Lwowa którego aktywista z polski zatrzymal za neobanderowskie emblematy na aucie.

  Polubione przez 6 ludzi

 4. „Rozmawialiśmy o dalszych możliwościach sankcji wobec Rosji, bowiem Ukraina oczekuje od społeczności międzynarodowej jeszcze bardziej zdecydowanych działań” – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po piątkowym spotkaniu z premierem Ukrainy.
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-czaputowicz-ukraina-oczekuje-bardziej-zdecydowanych-dzialan,nId,2706436#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Francja Niemcy odcieły sie od tego pomysłu. Turcja zignorowała pomysl. Usa zostawia wolną rękę Niemcom. Tylko Polska Litwa i Słowacja (kraje bałtyckie już bardziej oględnie) ostro potępiają działania FR.

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Zdaniem ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci odpowiedzialność za incydent w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej leży po stronie Rosji. Jak powiedział w środę w wywiadzie dla TVN24, Rosja testuje, na ile może sobie pozwolić, chce także zdestabilizować Ukrainę. Wezwał m.in. Polskę do wsparcia Ukrainy, ponieważ „potem możemy nie mieć czasu, żeby rozliczyć historię”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ambasador-ukrainy-pomozcie-nam-bo-potem-mozemy-nie-miec-czasu-na-rozliczenie-historii/
  Komentarz: Ale ten Pan straszy czy obiecuje? 😀 A tak na poważnie, tylko idiota może myśleć, że gdyby Ukraina umocniła się to Polska może liczyć na „rozliczenie się” Ukrainy z historią.

  Polubione przez 8 ludzi

 6. W temacie epidemii
  W pierwszym półroczu tego roku w Polsce zanotowano ponad 2,6 tys. przypadków gruźlicy – wynika ze wstępnych danych udostępnionych PAP przez GIS. Zapadalność na tę chorobę określana jest jako niska, ale nie zbliża się ona do poziomu typowego dla fazy eliminacji.
  „Napływ osób z krajów sąsiadujących o dużym rozpowszechnieniu gruźlicy, takich jak Ukraina, może wpłynąć na sytuację epidemiologiczną w województwach (lubelskim, podlaskim – PAP) a co za tym idzie na sytuację gruźlicy w kraju” – przekazał rzecznik GIS.
  https://fakty.interia.pl/polska/news-ponad-2-6-tys-przypadkow-gruzlicy-w-polsce-w-pierwszym-polro,nId,2706461#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Ukraina będzie miała do wykorzystania w sumie 1 mld euro.”
  Jest to wielkie wyzwanie, ale zarazem też pole do popisu. Przecież trzeba tyle szmalu wyprowadzić ze skarbu państwa, przelać do Szwajcarii, a potem zatuszować kreatywną księgowością. Chciałem zaznaczyć też, że jestem pełen wiary w to, że ukraińskie władze sprostają temu wyzwaniu, wszak praktyka czyni mistrza, a ukraińskie władze mają dłuugą praktykę i wiekopomne osiągnięcia w tym zakresie.
  Ale dziwię się trochę że pieniądze wypłacane są Ukrainie, przecież szybciej i taniej było by przekazać od razu do Szwajcarii.

  „walkę z korupcją, zarządzanie finansami publicznymi, zarządzanie przedsiębiorstwami państwowymi i bankami oraz politykę społeczną”

  WAlka z korupcją chyba im niezbyt wychodzi, ale zarządzanie finansami publicznymi, jak już wspomniałem w pierwszym paragrafie jest bardzo dobre.
  Polityka społeczna też trochę kuleje, bo puki co jeszcze nie wszyscy sp…li za granice, a to jest właśnie celem P. P.

  Polubione przez 5 ludzi

  • To też stanowi zapewne odpowiedz na wielokrotnie stawiane pytanie; Z jakiego powodu polscy politycy, którzy za zwyczaj nie potrafią dojść ze sobą do porozumienia w sprawach podstawowych, w sprawie Rosji i Ukrainy, wszyscy, bez jednego choćby wyjątku (pomijając przyskrzynionych) są fanatycznymi zwolennikami Ukrainy i zaciekłymi wrogami Rosji i Putina.
   Po prostu liczą na to że ukraińscy koledzy po fachu, którzy podnieśli korupcję do rangi sztuki, podszkolą ich trochę. Natomiast Rosja to nie jest dobry przyjaciel, bo wiadomo że Pan P. jest wrogiem sztuki (na przykład sprawa tych lesbijek/striptizerek, zapomniałem jak im tam było), nie ma też szacunku do sztuki podprowadzania publicznych pieniędzy (już tylu adeptów tej sztuki siedzi, albo udało się na emigrację, co też potwierdza tę starą prawdę że artyści zazwyczaj są doceniani dopiero po śmierci). No to jak można się kolegować z nędznym, przyziemnym materialistą, nie mającym zrozumienia dla wyższych wartości duchowych.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Niekoniecznie najemników. Firma zajmuje się tłumaczeniem na język angielski informacji jakie przekazuje strona ukraińska rządowi w Waszyngtonie.
    Ciekawe jest to, ze tak odpowiedzialne stanowisko przekazano jakiejś prywatnej firemce i, że oczekuje się, iż firma będzie tłumaczyła teksty komentarzy internetowych (tak wynika z kontekstu wymagań).
    Czyżby nowi delegaci z USA chcieli być na bieżąco informowani czy nie zbliża się kolejny Majdan na Ukrainie (tym razem prorosyjski)

    Polubione przez 3 ludzi

 8. Co by to nie znaczyło Poroszenko przekazał ukraińskiej armii klika samolotów i helikopterów. Chyba po jakiś remontach?

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Jeden z byłych już liderów ukrainskich ultranacjonalistów (został z tego ruchu „wygryziony” przez innych „fuhrerów”), „weteran ATO” Dmytro Rezniczenko opowiedział w ukromediach jak to podczas tzw. operacji ATO na Donbasie on i jemu podobni „heroje” nie mieli żadnych zahamowań ( w popełnianiu przestepstw) z powodu „carte blanche” jaką otrzymali od władz w Kijowie;
  https://nahnews.org/1008095-u-nas-byl-polnyi-kart-blansh-byvshii-uchastnik-ato-rasskazal-o-prestupleniyakh-vsu-v-donbasse

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Poczekajmy na potwierdzenie „newsa” jeśli rzeczywiście posłano ich na pole minowe to Pan Poroszenko znów będzie krzyczał o agresji FR na Ukrainę. Swoją droga ciekawe (jeśli informacja jest prawdziwa) czy nie wysłano tej grupy specjalnie w strefę śmierci)

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.