Wojna domowa na Ukrainie 2.12.2018r.- 1273 dzień od nowego rozejmu.


We wczorajszym (1 grudnia) wydaniu najbardziej poczytnej gazety włoskiej „Corriere Della Sera”, Petro Poroszenko wyłożył swoje całe credo jego stosunku wobec Rosji.

Wybór właśnie tej gazety przez Poroszenkę nie był przypadkowy, bo jest ona najczęściej czytana we Włoszech, a więc w kraju, w którym od kilku już lat odnotowuje się wzrost sympatii wobec polityki prowadzonej przez rosyjskiego prezydenta Władymira Putina.

Tak więc, celem Poroszenki było przekonanie jak największej grupy Włochów do swoich poglądów i zmiany ich postawy wobec Putina oraz Rosji.

A więc, wg. Poroszenki nie można czuć sympatii wobec kraju, który prowadzi agresję wobec ukraińskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym, czy też działania bojowe w Donbasie i dodatkowo zaanektował Krym. Żadne z tych działań, jak stwierdził na wstępie swojego wywiadu Poroszenko, nie zasługują na szacunek.

Przy tej okazji wspomniał on o solidarnym wsparciu krajów europejskich wobec Ukrainy i wspólne potępienie działań rosyjskiej floty wojennej oraz domaganie się od Kremla poszanowania prawa międzynarodowego, szczególnie w kwestii zagwarantowania wolności żeglugi oraz uwolnienia ukraińskich marynarzy.

Na pytanie dziennikarza, gdyby miał spotkać się z włoskim ministrem spraw wewnętrznych Matteo Salvinim, który opowiada się za zniesieniem antyrosyjskich sankcji, co by mu powiedział?

Poroszenko stwierdził, że Ukraina potrzebuje konkretnych kroków, aby powstrzymać rosyjską agresję. Tymi krokami np. miałyby być: zablokowanie projektu „Nord Stream 2”, nałożenie dalszych sankcji na Rosję, zakaz wpływania rosyjskich statków do portów europejskich, a także wpieranie Ukrainy, tak militarnie, jak i polityczne oraz gospodarcze.

Dodał następnie, że przedstawiciele władz Ukrainy, wielokrotnie ostrzegały przed tymi, którzy filtrują i kręcą się wokół Putina, że doprowadzi to do sprowokowania nowego ataku na ład, wolność i podstawowe wartości demokracji europejskiej.
No i okazało się, że ten nowy atak nastąpił, czym było zajęcie ukraińskich statków oraz zaaresztowanie 24 marynarzy.

Stwierdził także, że dwa miliony mieszkańców Krymu jest poddanych represjom. W Donbasie, w ciągu 4 lat zginęło ponad 11 tysięcy ludzi, następne pół miliona zostało przesiedlonych.

Dlatego też, jak wyjaśnił Poroszenko, trzeba zrozumieć, że Ukraina jest pod realnym militarnym zagrożeniem, jej niepodległość jest zagrożona, a wraz z nią także bezpieczeństwo Europy.

Czy dojdzie do nowych ataków? Czy dalej będziemy karmić bestię, która nas atakuje?- zapytał Poroszenko, kończąc swoją odpowiedź zaproszeniem wszystkich niedowiarków, i tych niezdecydowanych- po której stronie się opowiedzieć, do odwiedzenia Donbasu, bo w przeciwieństwie do Rosjan, Ukraina nie ma nic do ukrycia.

W nawiązaniu do sytuacji jaka miała miejsce tydzień temu w Cieśninie Kerczeńskiej, dziennikarz „CDS” zapytał Poroszenkę, czy chce on doprowadzić do otwartej wojny?

Poroszenko wyjaśnił, że takie pytanie należy zadać Rosjanom, bo Ukraińcy nigdy by nie doprowadzili do tego typu kryzysu. Według niego, incydent w Cieśninie Kerczeńskiej został zaplanowany i zatwierdzony w Moskwie. Uzasadnił to tym, że po inwazji na Donbas i agresji na Krymie, chcą oni teraz odebrać Ukrainie Morze Azowskie, ale też dopuścić się kradzieży kolejnych terytoriów. Naiwni są ci, których zwiodła propaganda kremlowska. Poroszenko przy tej okazji podziękował prezydentowi Trumpowi za odmowę spotkania z Putinem na szczycie G-20 w Buenos Aires, dodając że obecnie rosyjski przywódca znalazł się w izolacji. Odniósł się też do postawy niemieckiej kanclerz, mówiąc że docenia to co ona robi aby powstrzymać ekspansjonizm Moskwy. Zastrzegł przy tym, że nie znaczy to iż Rosjanie nadal nie prowadzą swej polityki inwazji.

Na kolejne pytanie dziennikarza „CDS”, czy chce on uniknąć użycia broni?

Poroszenko wyjaśnił, że zawsze aktywnie poszukuje rozwiązań na drodze dyplomacji i jest przeciwko wszelkim rozwiązaniom zbrojnym. Następnie dodał, że to Rosjanie kradną, okupują i prześladują ukraińską ludność. Rosyjskie buty wojskowe już od dawna maszerują po ziemi ukraińskiej. Zwrócił też uwagę na to, że obecnie to Morze Azowskie przykuwa uwagę międzynarodowej opinii publicznej, ale w tym samym czasie rosyjscy żołnierze naruszają ukraińską przestrzeń powietrzną na różnych odcinkach granicy oraz na Bałtyku(????). Dodał, że Rosjanie przygotowują się do kontroli obszaru powietrznego nad rurociągami z ropą i gazem przeznaczonych dla gospodarek europejskich. Według Poroszenki, Putin zagraża wschodnim granicom NATO, i jeśli będzie się milczeć to on nadal będzie mógł prowadzić swoją grę.

Ostatnim pytaniem dziennikarza „CDS” było następujące:

Putin oskarża cię o wykorzystywanie nieznaczącego incydentu na morzu, aby odwrócić uwagę Ukraińców od spadku popularności i odroczyć wybory zaplanowane na dzień 31 marca. Czy ma rację?

Poroszenko odpowiedział, że incydent ten nie jest najważniejszy, gdyż Ukraińcy są ofiarami długotrwałej i ciągłej agresji zbrojnej. Jak dalej stwierdził, Rosjanie mają w pobliżu ukraińskich granic setki samolotów i czołgów. Dodał, że stanowisko Ukrainy jest znane i tożsame ze stanowiskiem Niemiec i Francji. A więc, polega ono na tym, że Ukraina żąda przestrzegania porozumień podpisanych w Mińsku w celu zapewnienia stałego zawieszenia broni. Następnie, jak wyjaśnił Poroszenko, władze Ukrainy domagają się wysłania wojsk ONZ na tereny okupowane oraz uwolnienia więzionych obywateli Ukrainy. Na zakończenie dodał, że Rosja zamiast odpowiadać pozytywnie na ukraińskie uzasadnione prośby, dodatkowo zaostrza napięcie. Właśnie teraz, po raz pierwszy od czasów ataku w 2014 roku, żołnierze rosyjscy już nie ukrywają się, jawnie działają na okupowanych terytoriach Ukrainy prowadząc do pełzającej aneksji z wyraźnym celem rozmontowania całego jej aparatu państwowego. Natomiast, wg. Poroszenki, nie ma żadnego dowodu na to, że jakoby miał wykorzystać kryzys do celów wyborczych. Dodając, że jego popularność przed głosowaniem nie jest kwestionowana ( 🙂 🙂 🙂 ), a on sam jest zdecydowany na odzyskanie pełnej suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Zaś jedynym problemem jest tylko to, aby Putin pozostawił Ukrainę w spokoju.

*

Tymi słowy zakończył się ten wywiad Poroszenki udzielony wczoraj najbardziej popularnej we Włoszech gazecie „Corriere Della Sera”.

Nie będę go komentował, bo szkoda na to czasu, ale można stwierdzić, że nazistowski propagandzista Goebbels, nie powstydziłby się takiej demagogii.

https://www.corriere.it/esteri/18_dicembre_01/poroshenko-non-fidatevi-putin-ucraina-russia-57eb8014-f4df-11e8-ab5f-9ee20dadd039.shtml.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze biorący udział w Operacji Połączonych Sił w Donbasie, prowadząc ostrzał w godzinach od, 10:50 do 23:10, 21 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, podpisanego niemalże 4 lata temu, w Mińsku.

Ostrzał prowadzili oni, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (2 miny), granatników; AGS-17 (59 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (2 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej. Łącznie na terytorium DRL spadło 68 pocisków, wobec 90 z dnia poprzedniego. Ostrzeliwane były okolice Gorłówki (Zajcewo i teren osiedla przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (Jasinowata, Staromichajłowka, Krótaja Bałka, Spartakus, Żabiczewo oraz Trudowskie i osiedle przy kopalni Trudowskaja) oraz na południowym odcinku frontu (Sachanka).

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 2 грудня 2018 року.

1 грудня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 15 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому, противник тричі застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.
Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Піски, Невельське, Мар’їнка, Славне, Тарамчук, Красногорівка, Чермалик, Богданівка, Павлопіль та Лебединське.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 82 мм, ворог обстрілював оборонні укріплення Об’єднаних сил поблизу Кримського, Пісків і Невельського.
У ході бойових дій, жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.
Від початку цієї доби противник вогневої активності не проявляв.
За даними розвідки, 1 грудня, двох окупантів було знищено та ще одного – поранено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.12.2018r.- 1273 dzień od nowego rozejmu.

  • To rzeczywiście bardzo zła wiadomość dla Ukrainy. Od początku ATO około 400 tysięcy mieszkańców Ukrainy (nie wliczając Krymu) uzyskało obywatelstwo „państwa-agresora”. Ucieczka mieszkańców za chlebem+ niski przyrost naturalny to dwa podstawowe czynniki wyludniania się naszego sąsiada. Jeszcze kilka-kilkanaście lat a stepy opustoszeją…

   Polubione przez 3 ludzi

 1. Dla zainteresowanych, czyli amerykańscy (tzw. paleo w przeciwieństwie do tzw. neo) konserwatyści nie chcą by USA dąło się wciagać w awantury z Rosja wszczynane przez władze w Kijowie, a ni tym bardziej „umierać za Ukrainę”;
  https://www.theamericanconservative.com/buchanan/why-is-ukraines-kerch-crisis-any-of-our-business/
  Plus inny „njus amerykański”, czyli „niebojowe straty” (podobno) poniosła US Navy stacjonujaca w Bahrajnie;
  https://wiadomosci.wp.pl/znaleziono-cialo-wiceadmirala-scotta-stearneya-wszczeto-sledztwo-6323162700121729a

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem Uljana Suprun p.o. ministra zdrowia Ukrainy (nie jest „pełna ministrą” poniewaz w dalszym ciągu nie dostarczyła wymaganych dokumentów by potwierdzić jej wykształcenie) radzi Ukraincom jak powinny wygladac ich apteczki domowe gdy obowiazuje stan wojenny…
  https://24tv.ua/ru/voennoe_polozhenie_v_ukraine_suprun_rasskazala_ob_objazatelnoj_aptechke_dlja_kazhdogo_grazhdanina_n1073720
  Ps. Za mojej młodości krążył dowcip o tym , jak zachowac się w momencie wybuchu wojny jadrowej?
  Nakryć się prześcieradłem…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. ‚Krwawe Dni” w Paryżu, czyli w wyniku ostatnich demonstracji oraz zamieszek w stolicy Frnacji śmierc poniosły juz co najmniej 3 osoby. Demonstranci protestuja przeciwko pogarszajacej się sytuacji ekonomicznej Francji, podczas manifestacji na przemian śpiewaja „Marsyliankę” i domagaja sie dymisji „Makarona”;
  https://korrespondent.net/world/4039121-protesty-v-paryzhe-est-pervye-pohybshye
  https://www.bfmtv.com/police-justice/gilets-jaunes-un-accident-sur-un-barrage-pres-d-arles-fait-un-mort-1579624.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Jak informuja ukromedia powołujac się na komunikat MSW Gruzji w stolicy tego państwa Tbilisi zatrzymano 6 obywateli Ukrainy i jednego obywatela Gruzji „z całym arsenałem uzbrojenia”. Podejrzewa sie ich o próbę zorganizowania „MICHOMAJDANU”, czyli zamieszek w celu przywrócenia władzy byłemu prezydentowi Gruzji (oraz byłemu gubernatorowi Odessy) Saakaszwilemu;
  https://strana.ua/news/174473-v-mvd-hruzii-podtverdili-zaderzhanie-6-vooruzhennykh-ukraintsev.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, ukraińska prawniczka i była minister Ołena Łukasz z kolejnym „przepisem kulinarnym” wykorzystujacy oprócz „tradycyjnych składników” także „bieżąca sytuację polityczną”, czyli „makaron po marynarsku” przygotowywany w ‚warunkach stanu wojennego” 🙂
  https://strana.ua/video/174346-video-bolshoj-rubki-s-elenoj-lukash-o-retsepte-makaron-po-flotski-vremen-voennoho-polozhenija.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.