Wojna domowa na Ukrainie 3.12.2018r.- 1274 dzień od nowego rozejmu.


„Polska uznaje za niezbędną zdecydowaną reakcję społeczności międzynarodowej na wydarzenia na Morzu Azowskim poprzez wzmocnienie sankcji wobec Rosji”– powiedział w sobotę- 1 grudnia na konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu ze swym ukraińskim odpowiednikiem, szef polskiego MSZ- Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz odniósł się do niedawnego incydentu jaki miał miejsce tydzień temu w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej, mówiąc, że Rosja „musi zrozumieć, że agresywna polityka przyniesie konsekwencje i spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią społeczności międzynarodowej”.

„Ta agresja w Cieśninie Kerczeńskiej powinna przypomnieć, czy też pokazać tym, którzy są zaangażowani w ten projekt („Nord Stram 2″- dopisek mój), do czego Rosja jest zdolna”– dodał Czaputowicz.

Czaputowicz zapytany przez dziennikarzy, co może zrobić społeczność międzynarodowa, żeby zatrzymać realizację niemiecko-rosyjskiego gazociągu, odpowiedział, że wspólnota międzynarodowa jest w tej kwestii podzielona. Ocenił jednak, że- w kontekście ostatnich wydarzeń na Morzu Azowskim- „jest szansa na zatrzymanie tego projektu”.

Szef MSZ poinformował, że w najbliższym tygodniu będą ważne spotkania, m.in. ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego (4-5 grudnia br.) „gdzie sprawa agresji Rosji na Ukrainę na Morzu Azowskim na pewno stanie na porządku obrad i Polska będzie tę kwestię podnosić”.

Jak dodał, kwestia ta będzie też jednym z tematów czwartkowego spotkania OBWE w Mediolanie oraz planowanego na 10 grudnia najbliższego spotkania unijnej Rady ds. Zagranicznych:

„Innymi słowy, będzie na pewno silny głos społeczności międzynarodowej wykazujący poparcie dla działań Ukrainy i potępiający niezgodne z prawem międzynarodowym działania Rosji” zapewnił Czaputowicz.

Ze swej strony szef ukraińskiego MSZ, Pawło Klimkin, który również wziął udział w sobotniej konferencji prasowej, zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Brukseli spotka się z ministrami spraw zagranicznych NATO.

„Będę wymagać nie tylko potępienia, bo to już miało miejsce; będę prosić o dodatkowe działania, w szczególności zaproponuję kilka efektywnych możliwości naszej współpracy z NATO”– wyjaśnił Klimkin.

Według Klimkina postawa taka wynika z tego, że Ukraina powinna „stopniowo czynić kroki mające na celu stanie się w przyszłości wschodnią flanką NATO”.

Klimkin podkreślił także, że Polska i Ukraina mają „wspólne stanowisko wobec rosyjskich manipulacji, w szczególności manipulacji niektórymi politykami zachodnimi mającymi na celu uzyskanie wsparcia dla projektu ‚Nord Stream 2′”.

„‚Nord Stream 2’ to jest pętla gazowa dla Europy, a gaz rosyjski dla Europy ma charakter gazu paraliżującego, podobnie jak Nowiczok”– Klimkin przestrzegł naiwnych polityków z Zachodu.

Według niego, konieczne jest dążenie do niezależności energetycznej, zwiększanie wydobycia własnego gazu:

„A w sytuacji, kiedy nie będzie nam wystarczać tego gazu, powinniśmy go uzyskiwać za pośrednictwem państw cywilizowanych, chociażby takich, jak Polska”– przekonywał dziennikarzy Klimkin.

Wśród tematów poruszonych w trakcie sobotniego spotkania ministrowie wymienili również problemy dotyczące spraw historycznych, w tym sprawę wydania zezwolenia na poszukiwania i ekshumacje Polaków zamordowanych przez ukraińskich sąsiadów na terytorium Ukrainy.

„Szukamy porozumienia w tej kwestii”– oświadczył Czaputowicz na konferencji. Jak następnie poinformował, zrzeszające ekspertów obu stron Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa zostało poproszone przez obu szefów dyplomacji o „przedstawienie rekomendacji”, dot. właściwej drogi do jak najlepszego rozwoju obopólnych stosunków.

Do spraw historycznych odniósł się w swoim wystąpieniu również Klimkin, który podkreślał, że Polska i Ukraina nie powinny się bać swojej historii i powinna ona być przedmiotem pracy historyków:

„Jednocześnie chcę podkreślić, że swoją historię pojmujemy zgodnie z naszym punktem widzenia i nigdy nie pozwolimy na interpretowanie naszej historii; tak samo, jak szanujemy historię innych krajów i nie ingerujemy w jej interpretację”– zaznaczył Klimkin.

Jak dodał, wzajemny szacunek wymaga także, by Polska dbała o opiekę nad pomnikami ukraińskimi UPA na swoim terytorium, a Ukraina- wspierała Polaków w ich pracach poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie.

Klimkin oświadczył też, że Kijów liczy na rozpatrzenie przez polski Trybunał Konstytucyjny zapisów nowelizacji ustawy o IPN dot. zaprzeczania zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, które według niego są dyskryminujące dla strony ukraińskiej.

„Ale rozumiemy też emocje strony polskiej związane z tymi sprawami, które ją interesują; w szczególności rozumiemy naszą odpowiedzialność dotyczącą podejmowania właściwych decyzji chociażby w takich kwestiach jak polskie lwy na Cmentarzu Łyczakowskim”– zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji.

„Jestem przekonany, że w tej kwestii Forum Polsko-Ukraińskie wypracuje odpowiednie rekomendacje”– wyjaśnił Klimkin.

Na zakończenie konferencji prasowej, obaj ministrowie byli zgodni co do tego, że granica między Polską a Ukrainą powinna „łączyć a nie dzielić”, zapowiedzieli dlatego podjęcie działań na rzecz udrożnienia ruchu granicznego.

Ciekawe tylko, jaki my mamy interes w tym, aby ukraińska granica była drożna? Tym bardziej, że w znacznym stopniu finansowane jest to z pieniędzy polskich podatników.

Natomiast jeśli chodzi o wyniki tego tak szumnie zapowiadanego, i relacjonowanego, w zawłaszczonych przez rządzący PiS, mediach publicznych, to okazuje się, że poza tradycyjną zgodą obu partnerów w zgranym już temacie zablokowania budowy „Nord Stream 2”, a także wprowadzenia dodatkowych sankcji wobec Rosji i potępienia sprowokowanego jakoby przez Rosję incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, to nic więcej się na tym spotkaniu nie wydarzyło.

Zaś jakieś bardzo mętnie wypowiedziane propozycje, zresztą obwarowane niemożliwym do wykonania przez Polskę warunkami, nie są niczym innym jak dyplomatyczną kurtuazją.

W efekcie, stosunki polsko-ukraińskie nadal są, w zasadniczych dla naszego interesu narodowego, w stagnacji. I można powiedzieć, że przy obecnie rządzącej probanderowskiej koalicji na Ukrainie, są najgorsze od początku suwerenności ukraińskiej, a więc od niemalże 30 lat.

Dziwnie to wygląda wobec, wydawałoby się szczerych deklaracji obu stron, o zacieśnianiu współpracy i przyjaźni. Jednocześnie taka postawa strony ukraińskiej nie dziwi, w świetle jej zaprzeczania udziału Ukraińców w dokonanych przez nich zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej zamieszkującej Kresy Wschodnie II RP.

Domaganie się zaś tolerowania na terytorium Polski przez polskie władze pomników poświęconych zabitym w walkach bojownikom OUN-UPA, a więc organizacji, które czynnie brały udział w kaźni dokonanej na Polakach, jest zwykłym już draństwem.

Właśnie zaszłości historyczne i brak właściwej refleksji po stronie Ukrainy, która obecnie oficjalnie gloryfikuje zbrodniczą ideologię banderyzmu, ukraińskie formacje zbrojne z okresu II WŚ i po niej oraz jej dowódców i członków, uznając ich za bohaterów Ukrainy, są przyczyną, że prawdziwe porozumienie- w duchu pojednania- pomiędzy Polską a Ukrainą, nie nastąpi.

Tego nie umieją pojąć po południowo-wschodniej stronie naszej granicy.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ukraińscy bojcy, minionej doby prowadząc na donieckim odcinku frontu ostrzał w godzinach, od 10:50 do 23:10, 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (9 min) i 82 mm (9 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (37 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (40 wystrzałów), a także granatników: AGS-17 (74 granaty), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (12 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 184 pociski, wobec 68 z dnia poprzedniego.

Ostrzelane zostały następujące rejony: Gorłówki (osiedle przy kopalni im. Gagarina oraz Zajcewo), Doniecka (lotnisko, okolice „Volvo-Center”, osiedle Trudowskie, wioska Żabiczewo oraz Kasztanowyje, Jasinowata, Spartakus, Krótaja Bałka, Staromichajłowka i Aleksandrowka) oraz południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Sachanka i Komiternowo). W wyniku tych ostrzałów został uszkodzony w Dokuczajewsku dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Polietajewa nr. 1 (wybite okna i uszkodzone drzwi wejściowe do domu).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (10 min) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono w rejonie Frunzego, Krasnego Jara i okolicy pomnika Kniazia Igora, koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 3 грудня 2018 року.

Учора, 2 грудня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 7 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Відзначимо, що всі порушення режиму тиші противник здійснив з настанням темряви.
Так, протягом минулої доби, ворог обстрілював оборонні укріплення Об’єднаних сил біля населених пунктів Станиця Луганська, Красногорівка, Новомихайлівка, Славне, Тарамчук та Лебединське. Важке озброєння не застосовувалось.
Двічі загарбники вели прицільний вогонь із гранатометів та великокаліберних кулеметів неподалік Тарамчука. Крім того, поблизу Станиці Луганської, збройні формування Російської Федерації здійснили чергову провокацію з метою недопущення розведення сил і засобів у цьому районі – зафіксовано ворожий обстріл з великокаліберних кулеметів.
Внаслідок бойових дій, не постраждав жоден військовослужбовець Об’єднаних сил.
Від початку цієї доби противник здійснив обстріл наших оборонних укріплень в районі Кримського із мінометів калібру 82 мм. Втрат серед українських військових не допущено.
За даними розвідки, 2 грудня, три бойовики російсько-окупаційних військ були знищені та ще п’ять – поранені.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

81 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.12.2018r.- 1274 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.ua” o tym jak to Ukraincy nie chcą chodzić do kin na ukraińskie filmy. Pośród Olanych” przez ukraińskich widzów filmideł znalazły suie m.in takie „dzieła” jak wychwalany na Zachodzie „Donbas”, czy „Znak wywoławczy Banderas”, pierwszy osmieszajacy mieszkańców republik z Donbasu, a drugi „wychwalajacy niezłmnosc herojów z ukroarmii. Oczywiscie na wszystkie te szmiry wydawane sa hojne dotacje z państwowej kasy, czyli z kieszeni ukraińskiego podatnika;
  https://strana.ua/articles/159207-komu-hoskino-vydeljaet-finansirovanie-i-na-chto-ono-idet.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Nie zgodzę się z tym co wczoraj napisałeś – No cóż, wszystkich nas (BEZ WYJATKU) to (czyli śmierć) kiedyś czeka 🙂

   Lech i jego idee jagiellońskie będą przecież żyły wiecznie co wciąż jest przypominane przez prominentnych polityków

   Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie wczorajszych informacji o zatrzymaniu w Gruzji grupy obywateli Ukrainy majacych szykowac „zbrojny przewrót” by przywrócic władzę Saakaszwilemu. Pojawiły się informacje, rozpowszechniane przez jednego z „doradców” Poroszenki, że pośród nich miał znajdowac się „legendarny marszał Semen Semenczenko” (włas. Kostia Griszin);
  https://strana.ua/news/174498-v-ukraine-soobshchili-chto-sredi-zaderzhannykh-na-mikhomajdane-v-tbilisi-byl-semenchenko.html
  Z kolei sam ‚Semen Semenczeko” wszystkiemu zaprzeczył i „wyśmiał” w internecie nazywajac te rewelacje „fejkiem”;
  https://strana.ua/news/174500-nardep-semenchenko-nazval-sovetnika-prezidenta-chudom-a-svoe-zaderzhanie-v-hruzii-fejkom.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Popularny ukraiński portal, zajmujący się m.in ujawnianiem korupcji pośród ukraińskich polityków „Naszi Groszi” ujawnił ze państwowy koncern „Naftohaz” „zapłacił” 2 mln euro swojej „szwajcarskiej filii” za prawa do korzystania z raportów (przygotowanych przez owa „szwajcarska filię”) o sobie…
  http://nashigroshi.org/2018/12/03/naftohazivtsi-vyvely-na-shveytsars-ku-dochirku-2-mil-yony-ievro-za-pravo-pochytaty-zvity-pro-naftohaz/

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Basurin o tym, że upaińcy przy pomocy brytoli mających duże doświadczenie w tego typu prowokacjach chemicznych w Syrii przygotowują podobną inscenizację w Donbasie

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W dniu dzisiejszym, od zgoła ponad 30 lat, zupełnie bez żadnego powodu, tzn. wyłącznie w celu zademonstrowania swojej władzy, zostałem wylegitymowany przez policję.

  To zadziwiające, jak przy obecnej filozofii sprawowania władzy, zaczynają wracać stare nawyki. I to u funkcjonariuszy młodych wiekiem, z nowego naboru, po prostu, jak to się mówi- krawężników.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Ukraińska codzienność, czyli w Krzywym Rogu rabuś przyszedł okraśc sklep uzbrojony w topór i z maską tygrysa na twarzy;
  https://strana.ua/news/174607-hrabitel-s-maske-s-toporom-neudachno-pytalsja-ohrabit-mahazin-eho-zaderzhali-sotrudniki.html
  Z kolei w obwodzie chmielnickim mężczyzna po kłótni ze znajomymi postanowił ich zlikwidowac za pomoca granatu bojowego rzuconego z okna swojego busa. Na szczeście zakończyło się tylko na lekkich obrażeniach;
  https://korrespondent.net/ukraine/4039421-v-khmelnytskoi-oblasty-muzhchyna-pytalsia-vzorvat-znakomykh-hranatoi

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Plus „bonus”, czyli szef ukraińskiego resortu infrastruktury Omeljan zaczął się pokazywać w mundurze polowym tłumacząc to tym że na Ukrainie trwa stan wojenny. Z kolei ukraińskie Ministerstwo Obrony ogłosiło ze Omeljan robi to bezprawnie, a nawet że łamie obowiązujace w tej kwestii przepisy;
  https://strana.ua/news/174582-v-minoborony-otkazali-ministru-vladimiru-omeljanu-v-prave-nosit-voennuju-formu-smi.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Kiedy na Ukrainie po rozróbach i zamachu stany został obalony Janukowycz to było dla UE cacy. Teraz kiedy Francuzi protestują przeciwko drastycznej podwyżce podatków to są przez polityków unijnych określani bandytami i wzywa się ich do przestrzegania prawa

  https://www.rt.com/op-ed/445475-france-protests-hypocrisy-media/

  Polubione przez 6 ludzi

 9. Rezerwiści z Ukrainy mają przechodzić szkolenia trwające od 10 do 20 dni. Wezwania do stawienia się na jednym z kilku wyznaczonych poligonów wysyłane są też do studentów. Kijów wyjaśnia: musimy być gotowi na ewentualny atak.
  Dowództwo armii Ukrainy zapowiada, że dzięki okresowej mobilizacji rezerwistów uzupełnione zostaną brygady bojowe, a także jednostki obrony terytorialnej (!).Mężczyźni wzywani są do koszar, a później na poligony, w ramach kilku turnusów.
  https://wiadomosci.wp.pl/ukrainska-armia-wzywa-rezerwistow-10-dni-na-poligonie-6323595361618049a
  Komentarz: Może o to właśnie chodziło w ogłoszeniu stanu wojennego? Brakowało chętnych do bycia mięsem armatnim w Donbasie, tysiącami wojskowi zawodowi opuszczali szeregi armii i trzeba było znaleźć inny sposób na uzupełnienie braków kadrowych.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Zdrada i to z Wyborczej… 😀
  Za najważniejszą Ukraińcy uznają reformę armii.Po wybuchu wojny z Rosją wojsko było w stanie rozkładu. Brakowało nawet paliwa, które za darmo dostarczali oligarchowie z Ihorem Kołomojskim na czele. Żołnierze uchodzili za zdemoralizowanych. Bywało, że zaległy żołd rekompensowali sobie grabieżą na lokalnej ludności, której mieli bronić przed rebeliantami ze wschodu.
  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24231045,ukraina-cztery-lata-po-rewolucji-na-majdanie-krok-w-przod.html
  Komentarz: Redaktorzy z „wybiórczej” w koncu przyznali, że na Donbasie oddziały ukraińskie zajmowały się grabieżą 🙂 A jeszcze jakiś czas temu, albo skrzętnie pomijano ta niewygodną prawdę, albo… nazywano to dezinformacją Putina.

  Polubione przez 5 ludzi

 11. A jednak, wbrew zaprzeczeniom samego ‚zainteresowanego”, czyli „legendarnego marszała Semena Semenczenki” (włas. Kostia Griszin) został on zatrzymany w stolicy Gruzji wraz z grupa swoich „towarzyszy broni” z tzw. batalionu „Donbas”. Dla przypomnienia zostali oni oskarżeni o próbę dokonania zbrojnego przewrotu by przywrócić do władzy byłego prezydenta Gruzji Saakaszwilego;

  https://strana.ua/articles/174585-chto-delaet-semenchenko-i-bojtsy-donbassa-v-dni-mikhomajdana-v-hruzii.html

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Kolejna „ofiara’ tzw. kotła azowskiego, czyli ukromedia informują o tym że w leżacym nad Morzem Azowskim porcie w berdiańsku (obwód zaporoski) „sytuacja jest krytyczna” z powodu ostatnich wydarzeń w Przesmyku kerczeńskim i praktycznego ustania ruchu statków. Z tego powodu zarząd tego ukraińskiego portu ogłosił zmniejszenie czasu pracy (do 4 dni w tygodniu) oraz redukcje zatrudnionych w nim pracowników;
  https://korrespondent.net/business/companies/4039500-berdianskyi-port-sokraschaet-rabotu

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.