Wojna domowa na Ukrainie 4.12.2018r.- 1275 dzień od nowego rozejmu.


Można się spodziewać w Moskwie na początku nowego roku ogłoszenia wielkiej smuty, a to z powodu tego, że obecne władze Ukrainy odrzuciły wzajemną przyjaźń z Rosją.

Informacja o tym, że prezydent Porosznko wniósł w poniedziałek (3 grudnia) do Wierchownej Rady projekt ustawy o wygaśnięciu traktatu o przyjaźni z Rosją, pojawiła się na oficjalnym portalu internetowym ukraińskiego parlamentu.

Dotychczas nie opublikowano tekstu dokumentu. Nie wiadomo także, kiedy projekt trafi pod obrady.

Przypomnę, że we wrześniu tego roku Porosznko już podjął- w kierunku zerwania traktatu o przyjaźni z Rosją, odpowiednie kroki, podpisując dekret o wygaśnięciu tej umowy.

Uzasadnieniem dla tego posunięcia jest domniemane wsparcie Rosji jakie udziela ona separatystom w Donbasie oraz dokonana przez nią aneksja Krymu.

Traktat o przyjaźni między Ukrainą a Federacją Rosyjską został podpisany w 1997 roku, a wszedł w życie 1 kwietnia 1999 roku. Zawarty został na 10 lat. Zgodnie z art. 40, jego obowiązywanie przedłużało się automatycznie na kolejne 10-letnie okresy, gdy żadna ze stron nie wyrażała woli wyjścia z układu na co najmniej sześć miesięcy przed zakończeniem kolejnego okresu.

Ukraiński MSZ przesłał stronie rosyjskiej do 30 września br. notę dyplomatyczną informującą o zamiarze nieprolongowania umowy; przedmiotową ustawę powinna jeszcze przegłosować Rada Najwyższa Ukrainy. W oficjalnym komunikacie rosyjski MSZ wyraził nadzieję na przezwyciężenie kryzysu i powrót do dobrosąsiedzkich stosunków po zmianie władzy w Kijowie.

Traktat zawiera zasadę partnerstwa strategicznego, uznanie nienaruszalności istniejących granic, poszanowanie integralności terytorialnej i wzajemne zobowiązanie do niewykorzystywania swojego terytorium kosztem bezpieczeństwa drugiej strony.

Istotnym czynnikiem podjęcia przez Poroszenkę decyzji o nieprolongowaniu umowy jest perspektywa zaplanowanych na 31 marca wyborów prezydenckich. Starający się o reelekcję prezydent prezentuje się tym sposobem jako zwolennik twardej postawy wobec Rosji. Automatyczne przedłużenie umowy o dobrosąsiedztwie z państwem, z którym Ukraina, wg. oficjalnej wykładni jej władz, prowadzi wojnę, byłoby przyjęte przez probanderowski elektorat co najmniej krytycznie, a nawet byłoby potraktowane jako zdrada interesów narodowych.

Nieprzedłużanie umowy nie będzie miało poważnych skutków dla stosunków obu krajów. Poza wspomnianą umową kluczowe kwestie regulowane są poprzez inne porozumienia dwu- i wielostronne. Kijów i Moskwa są związane Kartą Narodów Zjednoczonych oraz Aktem Końcowym KBWE odnośnie wzajemnego respektowania integralności terytorialnej, a także wciąż obowiązującą umową dotyczącą nawiązania stosunków dyplomatycznych z 1992 roku. Oficjalna reakcja Moskwy, wyrażająca nadzieję na przezwyciężenie kryzysu i odbudowę stosunków po zmianie władzy w Kijowie, ma na celu wsparcie prorosyjskich ugrupowań w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

https://www.unian.ua/politics/10361142-poroshenko-vnis-do-radi-zakonoproekt-pro-pripinennya-diji-dogovoru-pro-druzhbu-z-rosiyeyu.html,

https://niezalezna.pl/248431-koniec-poblazania-dla-rosyjskich-dzialan-poroszenko-chce-wygasniecia-traktatu-o-przyjazni-z-rosja,

https://belsat.eu/pl/news/ustawa-o-zerwaniu-przyjazni-z-rosja-trafila-do-parlamentu-ukrainy/.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 07:05 do 21:50, 17 razy naruszyli warunki rozejmu. W wyniku tego ostrzału na terytorium DRL spadły 193 pociski, wobec 184 z dnia poprzedniego.

Ostrzał prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (15 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów), granatników; AGS-17 (116 granatów), SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym cięzkiej.

Ostrzeliwane były następujące rejony: Gorłówki (Ozierianowka), Doniecka (Spartakus, Aleksandrowka, osiedle kopalni Trudowska i okolice „Volvo-Center”) oraz południowego odcinka frontu (Leninskoje i Sachanka).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (18 pocisków), moździerzy kaliber 120 (10 min) i 82 mm (35 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (30 wystrzałów), granatników RP-25 (6 granatów), a także broni maszynowej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był z kierunku: Krimskoje, Nowotoszkowskoje, Stanicy Ługańskiej i Troiczkoje, w stronę: Frunzego, Kalinowa, Donieckiego i Żiełoboku oraz w okolicy pomnika Kniazia Igora, koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska. Jeden z pocisków trafił w drewnianą kładkę dla pieszych oraz kolejny koło punktu kontroli dokumentów:

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 4 грудня 2018 рокy.

3 грудня, ситуація в районі проведення операції цілком контролювалася Об’єднаними силами.
Окупанти 14 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ, зокрема, зафіксовано і 4 випадки застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.
Так, протягом минулої доби, ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Троїцьке, Степне, Авдіївка, Водяне, Славне, Чермалик, Водяне, що на Приазов’ї, та Гнутове. Тут російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
По опорних пунктах Об’єднаних сил біля Кримського окупанти двічі застосували міномети калібру 82 мм, а оборонні укріплення поблизу Пісків противник обстріляв ще й з мінометів 120-го калібру.
У ході бойових дій, поранень зазнали два військовослужбовці Об’єднаних сил.
Підрозділи, що обороняються, вживали адекватних заходів для придушення ворожої вогневої активності.
За даними розвідки, 3 грудня, трьох російських окупантів було знищено, а ще трьох – поранено.
Від початку цієї доби, противник вогню у напрямку наших позицій не відкривав.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.12.2018r.- 1275 dzień od nowego rozejmu.

  • Ukry powinny w tej kampanii izolacji pojsc o krok dalej i zamknac granice z FR. Te kilka milionow ukrainskich roboli tyrajacych w Rosji aby podratowac domowy budzet niechybnie zrobilyby kolejny majdan, i cala ta kabareciana neobandorowska hucpa dobiegla by w koncu swego marnego konca.

   Polubione przez 7 ludzi

   • Ja trochę z innej beczki, mam pytanie??
    I co z ty Brexitem ?? Będzie, nie będzie, jak do tego podchodzą Brytyjczycy i jak ze statusem obecnych imigrantów z krajów UE po Brexicie?? Będą musieli nabywać obywatelstwo, promesę , lub kartę stałego lub czasowego pobytu, czy z automatu zostaną objęci takimi regulacjami? 🙂 Dużo pytań, ale temat ciekawy. I z góry przepraszam , że zawracam dupę.

    Polubione przez 2 ludzi

    • Moim skromnym zdaniem w przyszly wtorek poslowie w Westminsterze odrzuca w glosowaniu to co May przyklepala w Brukseli. A to oznacza jej koniec jako PM, i otwarcie drogi dla trzech scenariuszy- drugie referendum, przyspieszone wybory, wyjscie z Unii bez zadnej umowy. Ta trzecia mozliwosc raczej nie wchodzi w gre, najbardziej prawdopodone sa wczesniejsze wybory, do ktorych dazy Corbyn i jego partia. A to moze spowodowac nawet jednostronne wycofanie sie UK z brexitu, bo dzisiaj sad przyjal taka mozliwosc. Najprosciej, i najuczciwiej, jest przyznac ze panuje ogromny chaos w tym temacie, i co tak naprawde sie wydarzy to nikt nie jest w stanie przewidziec. Imigracja? Wprowadzono jakis obowiqzek rejestracji online, ale tutaj tez nikt nic nie wie. A wszystko, kolokwialnie mowiac, spie…lil Cameron, bo zlamal podstawowa zasade wpolczesnego machiawelizmu- nie rozpisuje sie referendum gdy nie jest sie pewnym wygranej na 110%.

     Polubione przez 3 ludzi

     • Dziękuję za szybko odpowiedz. Czyli nic nie wiadomo, chaos jak u nas w kraju.
      Jeśli Brytyjczycy nie wyjdą z UE, to w Paryżu się zmartwią, tyle , że mają tam teraz inne problemy. 🙂

      Polubione przez 2 ludzi

 1. Ukraińska codziennosć, czyli 2 grudnia „rozstrzelano” samochód którym jechał burmistrz miejscowosci Berezań w obwodzie kijowskim. Na szczeście dla burmistrza nie został on ranny i zdołał „oderwać sie” swoim pojazdem od swoich prześladowców;
  https://strana.ua/news/174732-pod-kievom-avtomobil-s-merom-berezani-rasstreljali-iz-okhotnicheho-ruzhja.html
  W obwodzie kirowohradzkim podpalono mieszkanie „weterana ATO”, w wyniku pożaru obrażenia odniosło znajdujace się w nim wówczas „małoletnie dziecko”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4039662-v-dom-uchastnyka-ato-brosyly-kokteil-molotova-postradal-rebenok

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT światowe, czyli USA stawia Rosji „ultimatum” w sprawie traktatu INF („Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”) i grozi „wyjsciem z niego” w przeciągu 60 dni, jeżeli Rosja nie przyzna się do jego naruszenia i nie zdecyduje się ich „poprawić”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4621253.html
  Warto przy tym przypomnieć że Waszyngton już jakis czas temu ogąłszał oficjalne „wyjście z traktatu INF”, ale jak widac do tej pory jednak tego nie zrobił…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ciąg dlaszy grupy obywateli Ukrainy byłych członków tzw. batalionu „Donbas” zatrzymanych w stolicy Gruzji z „arsenałem broni oraz amunicji” pod zarzutem szykowania „zbrojnego przewrotu” w celu przywrócenia władzy w Gruzji Saakaszwielmu. Ogłosili oni głodówkę w gruzińskim areszcie tłumacząc że do Gruzji „przyjechali w celach turystycznych” 🙂
  https://korrespondent.net/ukraine/4039866-arestovannye-v-hruzyy-ukrayntsy-obiavyly-holodovku-advokat
  W podobnych ‚celach turystycznych” na Ukrainę przybyli Victoria Nuland i John McCain…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem ukraiński portal ‚Strana.ua” publikuje tekst „ustawy” Patriarchatu Konstantynopolitańskiego o powołaniu „nowej autokefalicznej cerkwi ukraińskiej”. Okazuje sie ze będzie miała ona znacznie ograniczona jurysdykcje, a także zostanie „zdegradowana” pod względem istniejacej w niej hierarchii. I tak nowa „autokefaliczna cerkiew” na Ukrainie m.in nie będzie mogła prowadzić kanonizacji, a także rozszerzać swoją strukturę terytorialną, na jej czele znajdzie się takze nie żaden „patriarcha”, lecz „zwykły metropolita” podległy Patriarsze Konstantynopola;
  https://strana.ua/news/174826-opublikovan-tekst-proekta-ustava-dlja-avtokefalnoj-pravoslavnoj-tserkvi-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.