Wojna domowa na Ukrainie 5.12.2018r.- 1276 dzień od nowego rozejmu.


„Pomimo starań trójstronnej grupy kontaktowej napięcie w strefie konfliktu i wokół niej niestety nie zmniejsza się. Powstaje wrażenie, że strony konfliktu zamiast szukać dróg pokojowego uregulowania, zmierzają w przeciwnym kierunku”– powiedział po zakończonym wczoraj (4 grudnia) trójstronnym spotkaniu grupy kontaktowej w Mińsku, Martin Sajdik- przedstawiciel OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie.

„Po raz kolejny zwracam się do stron ze stanowczym apelem, by zrobiły wszystko, co konieczne, aby nie dopuścić do wzrostu napięcia”– powiedział dalej Sajdik, wyrażając nadzieję, że chociaż może uda się uzgodnić „poważny rozejm” w związku z Nowym Rokiem i świętami Bożego Narodzenia.

Przedstawiciel OBWE odniósł się również do faktu opuszczenia sali obrad podczas spotkania grupy roboczej, przez przedstawiciela Rosji, Borysa Gryzłowa:

„Mogę powiedzieć, że w czasie posiedzenia plenarnego głos zabrał pan Marczuk i wtedy pan Gryzłow opuścił salę”.

Na swojej stronie na Facebooku, uczestnicząca w spotkaniu w Mińsku Iryna Heraszczenko, wyjaśniła, że Marczuk wyraził swój protest w sprawie incydentu, do którego doszło 25 listopada w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, która łączy Morze Czarne z Morzem Azowskim. W odpowiedzi na to, Borys Gryzow, uznając, że jest to nie związana z tematem spotkania antyrosyjska prowokacja, opuścił salę obrad.

Wcześniej Heraszczenko, również na swojej stronie na Facebooku, napisała, że Kijów zażądał na forum grupy kontaktowej, by Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) rozpoczęła monitoring Morza Azowskiego w związku z atakiem Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej.

Heraszczenko przekazała też, że delegacja Ukrainy w grupie kontaktowej w Mińsku, zażądała uwolnienia 24 marynarzy jej marynarki wojennej, zatrzymanych przez Rosjan w trakcie incydentu do jakiego doszło w Cieśninie Kerczeńskiej 25 listopada br.

Poza tym incydentem, na wczorajszym spotkaniu grupy kontaktowej poruszano tematy w trzech segmentach tematycznych:

1. kwestie humanitarne;

– sprawa wymiany więźniów,

– poszukiwanie osób zaginionych,

– znacznego pogorszenia się sytuacji w zakresie poszanowania podstawowych praw człowieka do życia i wolności w kontekście wprowadzonego przez władze centralne Ukrainy specjalnego systemu prawnego na terytoriach regionów donieckiego i ługańskiego.

2. kwestie gospodarcze;

– wprowadzenie mechanizmu płatności zaległych emerytur przez Ukrainę,

– zadłużenia Ukrainy wobec pracowników kolei państwowych i przedsiębiorstwa «Вода Донбасса»,

– przywrócenie pełnoprawnej pracy dla operatora telefonicznej sieci komórkowej „Vodafone”.

3. kwestie polityczne;

– omówiono sprawę wprowadzenia w życie tzw. formuły Steinmeiera jako mechanizmu wejścia w życie ustawy o specjalnym statucie Donbasu,

– omówiono także problem wypełniania przez Ukrainę swoich zobowiązań wobec mieszkańców republik, w kontekście trwającego stanu wojennego.

Wyraźnych- a w więc jakiś sposób przełomowych- efektów, to spotkanie nie przyniosło. Co gorsza, ukraińska delegacja postanowiła wykorzystać go jako miejsce do napaści słownej na rosyjskiego przedstawiciela uczestniczącego w spotkaniach grupy kontaktowej, w ramach kwartetu normandzkiego.

Następne spotkanie w Mińsku przewidziane jest na dwa tygodnie przed prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia.

https://www.belta.by/,

https://web.facebook.com/iryna.gerashchenko?_rdc=1&_rdr,

https://www.interfax.ru/world/640779.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 07:30 do 23:00, 22 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 miny) i 82 mm (6 min) oraz granatników: AGS-17 (74 granaty), SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. W efekcie na terytorium DRL spadły 94 pociski, wobec 193 z dnia poprzedniego.

Ostrzał prowadzony był w następnych rejonach: Gorłówki (rejon osiedla przy kopalni im. Gagarina, Zajcewo i Dolomitnoje), Doniecka (Jasinowata, Krótaja Bałka, Wasilewka, Spartakus, Żabiczewo oraz Aleksandrowka i okolice „Volvo-Center” oraz teren osiedla przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Sachanka).

Poza tym, minionej doby, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy bojcy prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (14 min) i 82 mm (24 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (50 wystrzałów) i granatników RPG-7 (2 granaty) oraz RP-25 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Krimskoje, Troiczkoje, Ługańskoje i Stanicy Ługańskiej, w stronę: Wiesiełogorowki, Żiełoboka, Łogwionowa, Kalinowa i Smiełoje oraz pomnika Kniazia Igora, znajdującego się w pobliżu punktu kontrolnego Stanica Ługańska. Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 5 грудня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 4 грудня, ситуація в районі проведення операції була напруженою, проте цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Російські окупанти 24 рази відкривали вогонь по позиціях наших військ. Зокрема, зафіксовано і 7 випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.
Противник вів прицільний вогонь з мінометів калібру 120 та 82 мм, протитанкових ракетних комплексів, озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Окрім того, зафіксовано активність ворожого снайпера.
Російські окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Кримське, Новозванівка, Троїцьке, Луганське, Авдіївка, Піски, Славне, Тарамчук, Березове, Новомихайлівка, Красногорівка, Старогнатівка, Водяне та Широкине.
Вогневого впливу з мінометів 82-го калібру зазнали опорні пункти наших військ поблизу Кримського, Пісків, Новозванівки, Широкиного та Водяного, що на Приазов’ї, а біля Луганського зафіксовано ще й вогонь з мінометів калібру 120 мм. Захисники Красногорівки були обстріляні протитанковими керованими ракетами, а оборонці Троїцького і Водяного – з озброєння бойових машин піхоти.
Внаслідок бойових дій, один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув та троє – зазнали поранень.
Від початку доби ворог обстріляв наші позиції на підступах до Тарамчука. Важке озброєння не застосовувалося. Втрат не допущено.
За даними розвідки, 4 грудня, 2 окупанти було знищено та ще 5 – поранено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z wioski Mołodzieżnoje (ŁRL):

I z Ozierianówki k/Gorłówki (DRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.12.2018r.- 1276 dzień od nowego rozejmu.

  • Chyba tylko lokalna, a i tak skończyłoby się na straszliwych stratach w sprzęcie i w sile żywej. Pełnoskalowa ofensywa to postawienie wszystko na jedną kartę. jej szanse na powodzenie są niewielkie a ewentualna klęska… Ukraina nie podźwignęłaby się po takim ciosie.

   Polubione przez 3 ludzi

 1. Poroszenkę bolał goleń podczas otwarcia ekspresowej linii kolejowej z Kijowa na lotnisko w Boryspolu

  a już następnego dnia pociąg na tej ekspresowej linii się popsuł i stanął w polu

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć i „tradycja”, czyli Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) poinformowsło o tym ze w państwowej ukraińskiej agencji „UKRKOSMOS” (zajmujacej się m.in zapewnieniem dostępnosci telekomunikacji satelitarnej na Ukrainie) rozkradziono ponad 8 mln dolarów ze srodków budżetowych;
  https://korrespondent.net/business/companies/4040220-v-nabu-zaiavyly-o-razvorovyvanyy-8-mln-v-ukrkosmose

  Polubione przez 5 ludzi

  • (Neo)Banderowcy muszą mieć wroga. Kogoś na którego mogą zwalić całą winą za obecny zły stan państwa/biedę. To grupa sfrustrowanych ograniczonych osób, które uważają się za Bóg wie kogo więc by dowartościować swe mierne ego gotowi są do wszystkiego.
   Obecna sytuacja tylko będzie się pogarszać. Grupy (neo)banderowców będą atakować kolejne kościoły, urządzać „referenda” w których świątynie będą przekazywane grupie „wiernych”. Kapłani będą atakowani i szykanowani. Wiele kościołów budynków, wiele ziem należących do Patriarchatu Moskiewskiego zostanie zabranych (neo)banderowcy ogłoszą sukces, ale takie działanie tylko jeszcze bardziej poróżni i tak skłócone społeczeństwo. W efekcie napięć pojawi się kolejny czynnik, który może skłonic następne regiony do secesji.

   Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem w sprawie napadu i śmierci ukraińskiej aktywistki z Chersonia Kateriny Handziuk, Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała o „ostatecznym ustanowieniu kto był zleceniodawca napadu”, ma to być „pomocnik” jednego z samorządowców regionalnych (deputowanego rady obwodowej). Jednak okazuje się ze nie moze go oskarżyć, ponieważ „głowny podejrzany zbiegł”. Nie wierza w to jednak prawnicy zajmujacy się sprawą Handziuk tórzy wprost mówią ze Prokurator Generalny Łucenko ‚szkodzi śledztwu” i ukrywa prawdziwych sprawców, a wywodzacy się z bliskiego Handziuk „środowiska ukropatriotów” parlamentarzysta Borisław Bereza pisze wprost o tym co się dzieje w Chersoniu jako o „pełnym gnoju” („То, что происходит в Херсонской области это не проблема, а полный п@здец”);
  https://korrespondent.net/ukraine/4040210-podozrevaemyi-sbezhal-novye-fakty-dela-handzuik

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jakoś nie mam oporów by mieszkańcy Ukrainy szukali szczęścia w Niemczech 🙂
   Jeśli mają takie chęci droga wolna. Tylko, tak dziwnym trafem nie widać tych rzeszy uchodźców z Ukrainy oczekujących na wjazd do niemieckiego raju. Raptem jest kilkanaście tysięcy osób więcej w skali roku.
   Niemcy zresztą nie otwierają się na tanią siłę roboczą ze wschodu, chcą TYLKO specjalistów których brakuje (lekarze, programiści itd).
   https://www.rp.pl/Rynek-pracy/310049964-Klopoty-na-rynku-pracy-Niemcy-zabiora-nam-Ukraincow.html

   Polubione przez 3 ludzi

   • Ja bym wolał , aby do naszego kraju wrócili ci co wjechali, by poziom zycia wzróśl , mentalność ludzi się zmieniła i podejście do zycia, wtedy i wskaźniki demograficzne , czyli dzietność będzie lepsza.
    Nie będą potrzebne sprowadzanie kogokolwiek. Potrzeba mądrej odpowiedzialnej polityki społecznej, gospodarczej , a ona coś nie do końca taka jest. Kuleje to wszystko u nas. Wile dzidzin życia jest niedoinwestowanych, np. zdrowie, edukacja, poziom zarobkow jest generalnie przeciętny i koło się zamyka. My musimy wejść na wyższy poziom, bo inaczej nic z tego nie będzie, wymrzemy jako naród. I to jest problem nie tylko Polski, ale większości krajów rozwiniętych.
    Tak skrótowo , na blogu syryjskim tez dziś ten temat zahaczyłem 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

    • Byłem dzisiaj w firmie, z którą współpracuję. Pojawiła się tam nowa „pomoc”, młoda, ładna dziewczyna. Zawsze staram się być grzeczny, więc obok standardowego dzień dobry/do widzenia, staram się zamienić kila słów. Tak też robię, a tu Kolega mówi: nie mów do niej, bo ona cię ne zrozumie. to Ukrainka.
     Dziwne, ja rozumiem co mówią Rosjanie, Czesi, Słowacy, Słoweńcy, Bułgarzy, Serbowie czy Chorwaci..

     Polubione przez 2 ludzi

 4. W temacie wstępniaka
  Ukraińska delegacja w ramach spotkania w grupie trójstronnej ds. konfliktu w Donbasie wysunęła wobec Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie żądanie skierowania obserwatorów w rejon Morza Azowskiego. Kijów wskazuje, że zgodnie z porozumieniami mińskimi, Morze Azowskie i terytoria do niego przylegające miały być „wolne od ciężkiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego”.
  https://niezalezna.pl/248709-ukraina-ma-dosc-jedynie-poklepywania-po-plecach-oczekuje-od-europy-konkretnych-dzialan

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukromedia o przekazaniu przez „separatystów” ciała zabitego w czasie wlk na Donbasie „ukrowojaka”. Jak poinformowął tzw. sztab OZS (dawniej ATO) miał on zginąc „odpierajac atak grupy dywersyjnej przeciwnika”. Jak to sie stało ze „broniac się” znalazł się poza liniami przeciwnika już nie wytłumaczono…
  https://korrespondent.net/ukraine/4040277-separatysty-peredaly-telo-pohybsheho-boitsa-vsu

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem były „politruk” jednego z batalionów republikańskich sił zbrojnych w Doniecku ii były doradca szefa Republiki Donieckiej zachaarczenki, czyli znany rosyjski pisarz SF Zachar Prilepin stwierdził że nie zamierza wracac do Republiki Donieckiej poniewaz stała się ona…”kolejnym regionem Rosji”…
  https://vz.ru/news/2018/12/5/953967.html
  Ps. Czyż nie o to właśnie w tym wszystkim chodziło 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Żenada…

  Odpowiadając na pytanie o zakaz ekshumacji szczątków polskich ofiar wydany przez ukraińskie władze oraz o „odbudowę zburzonych ukraińskich pomników na południu Polski” Czaputowicz ujawnił, że rozmawiał na temat zakazu ekshumacji z premierem Hrojsmanem. Podkreślał przy tym, że „ciężko wyjaśnić zakaz takich ekshumacji przez Ukrainę a polskiemu społeczeństwu ciężko to zrozumieć”. Z jego słów wynikało, że Hrojsman nie wiedział o problemie, który jest omawiany na szczeblu rządowym i prezydenckim między Polską a Ukrainą od ponad roku.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/czaputowicz-premier-ukrainy-nie-wiedzial-o-problemie-zakazu-polskich-ekshumacji/
  Komentarz: Taaa nie wiedział, ani trochę nie wiedział.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.