Wojna domowa na Ukrainie 6.12.2018r.- 1277 dzień od nowego rozejmu.


Według planów byłego szefa MON Antoniego Macierewicza, docelowo Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) miały liczyć 17 brygad i 53 tys. żołnierzy.

Jednak wg. najnowszych- równie optymistycznych przewidywań planistów MON- ilość żołnierzy WOT zamknie się liczbą nie przekraczającą 20 tys.

Ta liczba jest prawdziwą skalą klęski jaką poniósł PiS w swej misji militaryzacji szerokich kręgów swych zwolenników zaczadzonych patriotycznymi hasełkami. Tak więc obecnie nie chodzi już o doprowadzenie programu do końca, tylko zamrożenie go i udawanie, że wszystko jest ok! pomimo to, że żołnierze WOT mieli, wg. Macierewicza, „nasycić pole walki patriotyzmem”. Co jest oczywiście o wiele tańsze niż nasycenie go nowoczesną bronią i sprzętem.

Jeszcze w październiku br. w planie działania Ministerstwa Obrony Narodowej na rok 2019 „dla działu administracji rządowej” zapisano, że „liczebność stanów osobowych” Wojsk Obrony Terytorialnej ma wynosić 31,6 tys. żołnierzy. W tym 27 tys. pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, czyli żołnierzy niezawodowych. Jednak już w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, który MON przesłało do kancelarii premiera 26 listopada, można przeczytać, że „ustala się liczbę żołnierzy rezerwy (…) , którzy mogą być powołani w 2019 r. do odbycia lub pełnienia czynnej służby wojskowej w ramach (…) terytorialnej służby wojskowej do 17 142 żołnierzy rezerwy”. To jest górny limit liczby żołnierzy ochotników obrony terytorialnej na rok 2019. Projekt ma być rozpatrywany za tydzień na Stałym Komitecie Rady Ministrów, być może zostaną do niego wprowadzone jeszcze poprawki.

Po ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji obrony terytorialnej, poseł z PO, Czesław Mroczek potwierdził, że „obecne kierownictwo wyhamuje tworzenie wojsk OT i zamierza zamrozić liczbę żołnierzy tej formacji”.

Przedstawiciel MON ujawnił, że są generalnie dwa powody zamrożenie rozwoju WOT:

„Widzę dwa powody zwolnienia procesu rozwijania OT. Po pierwsze, już dawno było wiadomo, że plan był zbyt ambitny i potrzebna jest baza szkoleniowa, której na razie nie ma. Lepiej to robić wolniej, a dobrze. Druga kwestia jest taka, że nie ma oddzielnych pieniędzy na Wojska Obrony Terytorialnej, a środków na zakupy wciąż brakuje”.

Jeszcze innym poważnym problemem są braki kadrowe w zakresie oficerów, których do zasilenie stanowisk dowódczych w WOT po prostu trywialnie brakuje. A wyszkolenie takiego żołnierza trwa co najmniej kilka lat. No i oczywiście też kosztuje.

Mimo to, widząc efekt tej „dobrej zmiany” w MON, co już zostało zmarnotrawione i wyrzucone w błoto, to się niestety nie wróci.

Tak więc, po wielkim szumie propagandowym, jaka to polska armia będzie wielka, zwarta i gotowa, pozostał tylko smętny obraz tego, jaką ona sobą przedstawia rzeczywisty widok.

No i napływające w dalszym ciągu, ale już coraz rzadziej, bo trudno jest znaleźć media, które chcą się tym zajmować, rewelacje Macierewicza.

Ostatnią z takich genialnych myśli Macierewicza było przekazanie przez niego, za pośrednictwem publicznego radia, polskiej opinii publicznej ostrzeżenia, że:

„Nie możemy pozwolić na tolerowanie sytuacji na Ukrainie. Nie możemy pozwolić na rozbicie Ukrainy i obecność wojsk rosyjskich na granicy Bugu”.

Jak wskazywał ten były już minister obrony narodowej, „Rosja jest gotowa do nowego etapu ofensywy na Ukrainie”, dlatego, jak stwierdził, „trzeba traktować to bardzo poważnie i się zbroić”.

Odnosząc się do ostatniego incydentu, do którego doszło w Cieśninie Kerczeńskiej, Macierewicz powiedział, że:

„To, co się dzieje na Ukrainie, oznacza trzeci – po zajęciu Krymu i Donbasu – etap agresji na obszarze Ukrainy, który jest ściśle związany z pogorszeniem się sytuacji międzynarodowej na skutek imperialnej polityki Rosji”.

Jak dalej stwierdził, kolejne przesunięcia sił Rosji na zachód i potencjalne zajęcie i „rozbicie” Ukrainy może spowodować zagrożenie dla Polski z samego faktu, że wojska rosyjskie mogłyby stacjonować tuż za Polską granicą na Bugu.

Dodał, że wobec rosyjskiej agresji trzeba postawić „tamę”. Jego zdaniem najważniejszymi elementami przyszłej strategii wobec Rosji jest wsparcie dyplomatyczne i fizyczne Ukrainy.

Macierewicz wskazał również, że „bez jasnej blokady agresji rosyjskiej na pewno nie uzyskamy pozytywnego skutku”. „Ustępstwa dla Rosji są zachętą dla Rosji”– tym genialnym stwierdzeniem zakończył swój wywód Macierewicz.

Tak więc, z jednej strony wielkie ambicje imperialne Polski, a z drugiej strony brak pieniędzy, aby chociaż tą skromną liczebnie armię, wyposażyć w nowoczesny sprzęt i broń pozwalające skutecznie stawić czoła wrogowi (choćby na kilka dni, czy tygodni- tak jak to było we wrześniu 1939 roku) oraz w efekcie narażanie bezradnej ludności, że kolejny raz stanie się ona ofiarą takiej obłędnej polityki.

Polityki, której credo obecnie reprezentuje Macierewicz.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 14:25 do 23:05, 20 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 33 wystrzały), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (30 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (103 granaty) SPG-9 (16 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Łącznie, w wyniku prowadzonych przez stronę ukraińską ostrzałów, spadło na terytorium DRL 215 pocisków, wobec 94 z dnia poprzedniego.

Ostrzały prowadzone były w rejonie: Gorłówki (Zajcewo- ranna 85-letnia Lidia Krawiec, osiedle Gołmowskij oraz osiedle przy kopalni im. Gagarina, a także Ozierinowka i Szirokaja Bałka), Doniecka (osiedle Trudowskie, osiedle przy kopalni im. Abakumowa, okolice lotniska, w tym „Volovo-Center”, Wasilewka, Mineralnoje, Jasinowata, Krótaja Bałka oraz Spartakus i Aleksandrowka), a także odcinek frontu zachodniego (Dokuczajewsk, Leninskoje).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (5 min) oraz granatników SPG-9 (47 granatów) i RPG-7 (12 granatów), a także broni maszynowej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzały prowadzone były z kierunku Zołotoje-4 w stronę Zołotoje-5 oraz z rejonu Świetłodarska w stronę Łozowego, a także z okolic Krimskoje w rejonie Żiełoboka.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 6 грудня 2018 року.

5 грудня, ситуація в районі проведення операції мала ознаки до загострення на Попаснянському напрямку, проте, залишається цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 15 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. У шести випадках противник застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, поблизу населеного пункту Опитне, ворог обстріляв опорні пункти Об’єднаних сил з мінометів калібру 120 мм, та, п’ять разів протягом доби, відкривав вогонь неподалік хутора Вільного з мінометів калібру 82 мм. У цьому районі загарбники також застосували зенітну установку ЗУ-23-2 та, двічі, протитанкові керовані ракети.
Упродовж минулої доби, ворог здійснював обстріли наших позицій ще й на підступах до населених пунктів Піски, Тарамчук, Новомихайлівка, Красногорівка, Чермалик та Гнутове. Вогонь з важкого озброєння у цих випадках не вівся.
У ході бойових дій, поранено одного військовослужбовця зі складу Об’єднаних сил.
Від початку цієї доби противник вогневої активності не проявляв.
За даними розвідки, 5 грудня, трьох окупантів знищено та ще двох – поранено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.12.2018r.- 1277 dzień od nowego rozejmu.

  • Swego czasu admirałowie ukraińskiej marynarki przeszli na stronę FR tak szybko, że „Kijów” nawet nie wiedział kto jeszcze z szarż pozostał na stanowisku, a kto zdezerterował. Tu jednak mamy do czynienia ze zwykłą zagrywką pod publiczkę. Pomimo złego PR Rosja toi nie smok któremu wszystko jedno jakiego wieśniaka zeżre. W tym kraju karze się winnych za swoje czyny, a nie osoby postronne. Dlatego propozycja admirała przejdzie bez echa…

   Polubione przez 5 ludzi

 1. Na Ukrainie został zatrzymany rosyjski troll internetowy

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Poroszenko – Ukraina przerzuca jednostki specjalne w kierunku granicy z Rosją

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ponad 40% Ukraińców nie ma ŻADNYCH oszczędności, żyją z dnia na dzień. Podobno zaskórniaki mają głownie osoby starsze mieszkańcy wsi.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/prawie-polowa-ukraincow-nie-ma-zadnych-oszczednosci/
  Komentarz: Badanie pokazuje kilka aspektów obecnej sytuacji na Ukrainie. Po pierwsze brak oszczędności u osób młodych przekłada się na brak możliwości założenia rodziny (mniej dzieci w przyszłych pokoleniach). Po drugie brak oszczędności wśród mieszkańców miast wynika z wysokich kosztów mediów (z roku na rok wyzsze).
  Skąd się wzięły oszczędności wśród mieszkańców wsi? Po pierwsze osoby mieszkające na wsi nie maja większych zasobów pieniężnych niż mieszkańcy miast, maja za to mniejsze wydatki (własne ogródki warzywne,drób etc) i mniejsze koszta mediów (ogrzewają drzewem domy w sezonie zimowym). Dlatego według sondażu MOGĄ utrzymać się kilka miesięcy z oszczędności.
  Drugim ważnym powodem jest to, ze wielu mieszkańców wsi pojechało na zarobek nie do miast, a za granicę.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Uraińska młodzieżowa organizacja pozarządowa „Wyraj” zorganizowała w ubiegłym miesiącu dwudniowy wyjazd integracyjny do południowo-wschodniej Polski „Miejscami pamięci Zakerzonia”, odwiedzając m.in. miejsca związane z OUN-UPA. Na oficjalnym plakacie napisano, że jest to „dwudniowa wędrówka po miejscach pamięci na ukraińskich etnicznych terenach w Polsce”. Imprezę sfinansowały ukraińskie wladze rządowe.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-odwiedzili-ukrainskie-etniczne-tereny-w-polsce-i-oddali-hold-dowodcy-upa-foto/
  Komentarz: Teraz czekam na ostry sprzeciw polskiego MSZ. Nie ma? Dziwne, wszak wstajemy z kolan…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, czyli kradziez pieniedzy (z zaparkowanego samochodu) i strzelanina na jednej z ulic w Kijowie;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4040698-v-kyeve-proyzoshlo-ohrablenye-so-strelboi
  Strzelanina w jednym z charkowskim marketów, po tym jak jeden z klientów dźgnął nozem policjanta, a ten „odpowiedził ogniem” z służbowej broni;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4040402-v-supermarkete-v-kharkove-proyzoshla-strelba-smy
  W obwodzie odeskim przed jednym z domów mieszkalnych odkryto „pułapkę” z granatu bojowego. Dom miała zamieszkiwac kobieta której mąz został zamordowany rok wczesniej, a ona sam miała opowiadac ze „wie kto to zrobił”:
  https://korrespondent.net/ukraine/4040771-v-odesskoi-oblasty-vozle-doma-vdovy-ustanovyly-rastiazhku-s-hranatoi

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ukraina zwróciła się do Kanady o większe sankcje wobec Rosji, o wsparcie dla uzyskania członkostwa w NATO i przedłużenie kanadyjskiej wojskowej misji szkoleniowej, ma też nadzieję na wsparcie, jeśli chodzi o kupno kanadyjskiego uzbrojenia.
  https://www.tvp.info/40304336/ukraina-bedzie-kupowac-karabiny-snajperskie-od-kanady
  Komentarz: O zakupie kanadyjskich karabinów przez siły zbrojne Ukrainy mówi się od wielu miesięcy. Jednak zawsze ba przeszkodzie stawała jedna rzecz…Kanada chciała by Ukraina za owe karabiny zapłaciła 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Ukraina „wychodzi” z obowiązującego od 1997 roku „układu o przyjaźni i współpracy z Rosją”. Uchwałę ukraińskiego parlamentu w tej sprawie „parafował” przewodniczący ukraińskiego parlamentu Parubij. By uchwała nabrała „ostatecznej mocy prawnej” musi ja jeszcze „parafować” Poroszenko. Warto przy tym przypomniec że „wyjście” Ukrainy z owego układu (przed czym przestrzega Rosja) moze się stać zarzewiem kolejnych konfliktów z Rosją m.in z powodu kwestii sporów granicznych;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4040790-parubyi-podpysal-zakon-o-prekraschenyy-druzhby-s-rf

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.