Wojna domowa na Ukrainie 7.12.2018r.- 1278 dzień od nowego rozejmu.


Pierwszy dzień obrad (6 grudnia) 25 Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (RM OBWE) w Mediolanie z udziałem szefów dyplomacji i ich reprezentantów z 57 krajów zdominowała dyskusja na temat Ukrainy, zwłaszcza w kontekście incydentu do jakiego doszło dwa tygodnie temu w Cieśninie Kerczeńskiej.

Szefowa unijnej dyplomacji, Federika Mogherini, zaapelowała do Rosji o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie 24 ukraińskich marynarzy. Następnie osobno rozmawiała z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem i Rosji Siergiejem Ławrowem w tym kryzysie. Szczegóły tych spotkań nie są znane.

Natomiast ukraiński minister Spraw Zagranicznych Pawło Klimkin powiedział, że „to piąta Rada Ministerialna OBWE zdominowana przez destabilizujące zachowanie Rosji”, która- jak dodał- na Ukrainie „nie zrobiła kroku wstecz”, ale „wzmocniła agresję na Morzu Azowskim” i „przekształciła Krym w bazę wojskową”.

Klimkina wsparł szef amerykańskiej delegacji, Wess Mitchell z Departamentu Stanu USA, który zarzucił władzom w Moskwie, że „pogrążyły Europę w najcięższym kryzysie humanitarnym w tym pokoleniu”. Ostrzegł, że USA będą tak długo stosować sankcje wobec Rosji, jak długo Moskwa nie będzie przestrzegać porozumień z Mińska i nie odda Krymu Ukrainie.

Dodam, że w poprzednim pokoleniu w najcięższym kryzysie humanitarnym pogrążyła Europę amerykańska polityka na Bałkanach, a obecnie zaś na Bliskim Wschodzie, gdzie kryzys humanitarny jest prawdopodobnie największy od czasów zakończenia II WŚ.

No, ale powracając do wczorajszej sytuacji na obradach RM OBWE, otóż na te oskarżenia ostro odpowiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, który wyraził opinię, że „wąska grupa państwo posługuje się metodą szantażu i pogróżek” wobec Rosji.

„Poparcie zamachu stanu na Ukrainie jest tego wzorcowym potwierdzeniem”– dodał Ławrow, jednocześnie wyrażając opinię, że porozumienia z Mińska są „jedyną podstawą” i nie ma innego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. „Ale porozumienia te są stale sabotowane przez reżim w Kijowie, który korzysta z pełnej bezkarności ze strony swych międzynarodowych protektorów”.

Ponadto rosyjski minister stwierdził, że na Ukrainie podejmowane są starania, by zniszczyć język rosyjski. Ławrow dodał też, że trwa tam proces „czynienia bohaterów z nazistów”.

Na posiedzeniu RM OBWE głos zabrał także szef polskiej dyplomacji, który co oczywiste przyłączył się do głosów krytyki kierowanej w stosunku do Rosji, stwierdził, że należy podjąć przez społeczność międzynarodową bardziej zdecydowanych działań wobec eskalacji rosyjskiego konfliktu z Ukrainą.

Następnie Czaputowicz dodał, że rozwiązanie konfliktu między Rosją a Ukrainą jest niezbędne, aby odbudować bezpieczeństwo w Europie. Podkreślił też mocno, że „Polska nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję”.

„Nie będziemy też akceptować stałej destabilizacji wschodniej Ukrainy”– zagroził polski minister.

Na konferencji prasowej po zakończonym posiedzeniu RM OBWE, Jacek Czaputowicz poinformował, że kryzys ukraiński to także temat jego rozmowy z minister spraw zagranicznych Kanady Chrystią Freeland. Kraj ten, dodał, „jest bardzo zaangażowany w obronę suwerenności Ukrainy”.

Powiedział też, że sprawa polityki Rosji i kryzys ukraiński zdominowały jego dwustronne rozmowy z szefami MSZ Armenii, Mołdawii i Kirgistanu.

Jak zauważył, tematyka ta dotyczy krajów, które „czują zagrożenie ze strony Rosji”. „Rozmawiamy o współpracy, o bazach amerykańskich, o bezpieczeństwie energetycznym i inicjatywach międzynarodowych”– ujawnił Czaputowicz.

Czaputowicz wziął też udział w towarzyszącej RM OBWE debacie na temat kryzysu na Ukrainie, zorganizowanej z udziałem przedstawicieli jej sojuszników. W debacie, której tematem był: „Problem militaryzacji Krymu oraz części Morza Czarnego i Morza Azowskiego” uczestniczyli- poza delegacją polską- uczestniczyli też przedstawiciele Ukrainy, USA, Kanady, Litwy, Łotwy, Estonii, Gruzji i Danii.

Jak widać, polska dyplomacja rządu PiS usiłuje sklecić jakąś koalicję krajów sąsiadujących z Rosją oraz jej wrogich, pod pretekstem poczucia ci zagrożenia ze strony Rosji. Co taka wydumana koalicja da? Zapewne niewiele, ale wspomnienie bardzo agresywnej polityki antyrosyjskiej prowadzonej przez Polskę pozostanie na długi czas. A więc, przez najbliższe kilkadziesiąt lat zbliżenie się naszego kraju z Rosją staje się praktycznie niemożliwe. Oczywiście dzięki takiej postawie tracimy my wszyscy, gdyż utraconych zysków z zerwanej współpracy oraz pieniędzy wyrzuconych w błoto na zbrojenia robione pod pretekstem zagrożenia rosyjską inwazją, nic mam już nie zwróci.

Obecne, 25 posiedzenie RM OBWE stanowi nieformalne zwieńczenie przewodnictwa Włoch w Organizacji. W 2019 r. przewodnictwo to będzie sprawować Słowacja.

OBWE powstała w 1995 roku w nawiązaniu do tradycji Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z czasów zimnej wojny, której największym sukcesem było podpisanie w 1975 roku Aktu Końcowego- dokumentu powszechnie uznawanego za przełom w relacjach między Wschodem a Zachodem.

Podpisany przez USA, ZSRR, oba państwa niemieckie: RFN i NRD, a także Polskę dokument wyrażał wolę odprężenia między blokami wojskowo-politycznymi NATO i Układem Warszawskim. Z jednej strony Akt Końcowy KBWE potwierdzał powojenne granice w Europie, z drugiej zaś zobowiązywał sygnatariuszy do przestrzegania praw i wolności człowieka.

Oczywiście obecnie mającego miejsce na Ukrainie łamania praw obywatelskich i naruszania wolności ludzi, OBWE nie dostrzega. Widocznie organizacja ta, podobnie jak i inne zachodnie instytucje, tak licznie powołane w celu walki z naruszaniem podstawowych praw obywatelskich i przestrzegania reguł demokracji, jest powołana w innym niż deklarowanym przez nią celu?

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nie słabnie napięcie wzdłuż całej długości linii frontu w Donbasie.

I tak, na donieckim odcinku tego frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 09:40 do 22:40, 20 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (34 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (2 wystrzały) oraz granatników: AGS-17 (59 granatów), SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzeliwane były rejony Doniecka (osiedle Trudowskie, okolice „Volvo-Center”, Żabiczewa, Jakowlewki, Krótaja Bałka, Spartakus i Aleksandrowka) oraz południowy odcinek frontu (Leninskoje, Sachanka, Komiternowo, Oktiabr). Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 196 pocisków, wobec 215 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (6 min) i 82 mm (33 miny) oraz granatników RPG-7 (4 granaty) i broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono z kierunku Krimskoje i Nowotoszkowskoje, w stronę Żiełoboka, Donieckiego i Smiełoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 7 грудня 2018 року.

6 грудня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 6 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ та продовжили застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.
З мінометів калібру 82 мм загарбники обстрілювали позиції Об’єднаних сил поблизу Новотошківського, а провокаційний вогонь зі стрілецької зброї зафіксовано на підступах до Мар’їнки.
Найбільшу вогневу активність окупанти проявили на Приазов’ї. Тут противник вів прицільний вогонь з ручних і автоматичних гранатометів, стрілецької зброї та кулеметів великого калібру по опорних пунктах Об’єднаних сил поблизу Чермалика, Водяного та Лебединського.
Внаслідок бойових дій, один український військовий отримав поранення.
Поточної доби ворог вів вогонь з великокаліберних кулеметів у районі Тарамчука. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не допущено.
За даними розвідки, 6 грудня, одного російського окупанта було знищено, ще два загарбники – отримали поранення.”

Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

W Doniecku obchodzono 50-lecie powołania Narodowej Akademii Muzycznej im. S.S. Prokofiewa.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.12.2018r.- 1278 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem sąd w Kijowie zobowiązał Prokurature Generalna Ukrainy (!) do wszczecia oficjlanego sledztwa w sprawie „obrażania przez (przewodniczącego ukraińskiego parlamentu) Andrija Parubija duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego)” (!!) Chodzi m.in o słowa Parubija jakoby duchowni mieli uczestniczyć „w zabijaniu Ukraińców”;
  https://strana.ua/news/175348-pecherskij-sud-objazal-henprokuraturu-nachat-rassledovanie-protiv-parubija-za-oskorblenija-svjashchennikov-upts.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, obszerny wywiad z popularnym ukraińskim blogerem Anatolijem Szarijem, który przebywa na „wychodźstwie politycznym w UE” jeszcze od czasów „tyranii Janukowycza”, znanym ze swojego krytycznego stosunku do „pomajdanowych” władz w Kijowie, za co został przez nie ogłoszony ‚agentem Kremla”;
  https://strana.ua/articles/interview/174912-bloher-anatolij-sharij-rasskazal-strane-o-svoikh-vzhljadakh-na-sobytija-v-ukraine.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Jak to mówi popularne powiedzenie „GRUNT TO WŁAŚCIWY CZŁOWIEK NA WŁAŚCIWYM MIEJSCU”, potem pójdzie już „z górki [Synaj oczywiscie]”…
  https://wiadomosci.wp.pl/mateusz-morawiecki-na-okladce-jerusalem-post-nasz-polski-sojusznik-6324975527426177a
  Ps. Od kiedy to „sojusznik” jest OPLUWANY, OSKARŻANY O WSZYSTKO CO NAJGORSZE i PRZYMUSZANY DO ZAPŁACENIA WYDUMANEGO HARACZU, zwanego dla niepoznaki, „ODSZKODOWANIEM ZA MIENIE POŻYDOWSKIE”?

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dobre bo śmieszne

  USA będą do upadłego bronić demokracji na Ukrainie czyli Poroszenki i jego kliki oraz band nazistów

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z USA, czyli ‚Termintor” z „Amazona”. W jednym z centów logistycznych sieci ‚Amazon” w amerykańskim New Jersey pracujący tam robot spowodował wypadek w wyniku którego zostało rannych 24 „ludzkich” pracowników, jeden ma znajdowac się w stanie krytycznym;
  >https://www.washingtonpost.com/business/amazon-workers-treated-after-bear-repellant-releases-fumes/2018/12/05/f1851e10-f8ae-11e8-8642-c9718a256cbd_story.html?noredirect=on&utm_term=.6096ca16001c

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.