Wojna domowa na Ukrainie 8.12.2018r.- 1279 dzień od nowego rozejmu.


Ostatnie wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej tak poruszyły ukraińskiego prezydenta, że postanowił się podzielić na łamach internetowej wersji gazety „New York Times” swoimi odczuciami.

W artykule pod bardzo nośnym tytułem, „Putin musi zostać ukarany”, w środę 5 grudnia br. w „NYT”, Poroszenko zamieścił swój tekst poświęcony problemom z Rosją z punktu widzenia obecnie rządzącej na Ukrainie junty.

W podtytule dodał jeszcze, że „Rosja nie zrezygnuje z bezczelnej agresji wobec Ukrainy. Zachód musi działać”.

Wg. Poroszenki Rosja to jest kraj, który po raz pierwszy od dziesięcioleci zmieniła europejską mapę przy pomocy agresji militarnej. Zawładnięcia Krymu dowiodły sankcje gospodarcze oraz wyrazy potępienia całego świata. Zgodnie z nową sytuacją Rosja została zmuszona do nowej ingerencji: budowy 12-milowego mostu łączącego Rosję z Krymem.

Jednak, jak zastrzegł Poroszenko, „naród ukraiński nie będzie biernie patrzył, na to jak Rosja kontynuuje swoją pełzającą agresję”.

Poroszenko wyjaśnił, że „cztery lata temu, w następstwie rewolucji, Ukraina samodzielnie nie była wstanie wstrzymać rosyjskiej agresji”. Ostrzegł jednak, że „dzisiaj nasza determinacja jest silna i jesteśmy gotowi przeciwstawić się Rosji”.

Jak napisał dalej, to właśnie było przyczyną wprowadzenia przez niego stanu wojennego, aby w ten sposób chronić bezpieczeństwo Ukrainy, w razie gdyby „Rosja odważyła się intensyfikować agresję”.

Następnie wyjaśnił, że atak dokonany 25 listopada w Cieśninie Kerczeńskiej i Morzu Czarnym, „nie był odosobnionym incydentem”. „Od 2014 r. Rosja regularnie narusza międzynarodowe zasady nawigacji i traktaty zarówno na tych wodach, jak i na Morzu Azowskim. Ukradziono nasze zasoby energii i rybołówstwo, zaszkodzono naszym żywotnym interesom blokując ruch i handel z naszymi portami”– dodał Poroszenko.

Dodał, że w tym lecie Rosja zwiększyła napięcie regularnie zatrzymując statki handlowe płynące do ukraińskich portów. Wg. niego spowodowane tymi praktykami opóźnienia kosztują armatorów, od 10 tys. do 12 tys. dolarów za każdą dobę postoju. Dlatego też, twierdzi on, że i miejsca pracy zostały utracone, zniszczono środki do życia, zmarnowano zapasy żywności, a dostawa towarów przeznaczona do Europy i na Bliski Wschód została opóźniona. Jednak, słowa potępienia jakie zaczęły płynąć ze strony Zachodu, jeszcze bardziej rozjątrzyły Rosję.

Wg. Poroszenki, 25 listopada, ukraińskie okręty marynarki wojennej, chciały legalnie i pokojowo dopłynąć z Odessy do portu Mariupol nad Morzem Azowskim. Jednocześnie jak zastrzegł, „pomimo typowych rosyjskich wysiłków zmierzających do wypaczenia prawdy, ukraińskie okręty nigdy nie atakowały rosyjskiej marynarki wojennej, nigdy nie otworzyły ognia, mimo że były podpalane, zostały zaatakowane ogniem i pociskami i zostały zajęte podczas żeglugi do docelowego portu, będąc na wodach międzynarodowych”.

Roroszenko ocenił, że „był to bezpośredni, niesprowokowany militarny atak rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę. Moskwa nie ukrywała się tym razem za ‚zielonymi ludzikami’, tak jak to było na Krymie w 2014 r., Czy też w służbie, ale na ‚wakacjach’, jak twierdziła, gdy w tym samym roku na Ukrainie Wschodniej zaczęły się działania zbrojne. Moskwa tym razem nawet nie próbuje oszukać świata”– podsumował swoją propagandową tezę, Poroszenko.

Następnie dodał, że:

„Kryzys trwa, gdy nasi żołnierze i łodzie są przetrzymywane w rosyjskim areszcie, a setki statków blokuje się w Morzu Azowskim, bo nie ma zgody od Rosjan na przejście ich przez Cieśninę Kerczeńską. To nie są tylko ukraińskie okręty; noszą flagi innych krajów i zostały skutecznie zarekwirowane przez Rosję.

Te ostatnie wydarzenia mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo całego NATO. Rosja dysponuje obecnie znaczną liczbą okrętów na Morzu Czarnym, co może zagrozić członkom NATO, Rumunii, Bułgarii i Turcji. A to może być dopiero początek. Rosja ma również znaczącą obecność na Morzu Bałtyckim. Niedawno rosyjskie myśliwce zostały przechwycone, nie po raz pierwszy zresztą, nad Bałtykiem i nie mając wcześniej zgłoszonego planu lotu. Kto może zagwarantować, że nie była to próba rozpoczęcia patrolowania gazociągu ‚Nord Stream II’, budowanego przez Rosję przez Morze Bałtyckie, aby rzucić wyzwanie Europie?”

Po tym wywodzie, Porosznko wyjaśnił, że cel Rosji jest oczywisty: „chce ona powrotu do czasów, gdy mienie i ziemia były zdobywane przy pomocy siły”. „Zaczyna się od Ukrainy i kontynuuje na Zachodzie”– przestrzegł Poroszenko, dodając, że stanie się tak „o ile pozwoli na to świat demokratyczny”.

Dlatego też, zaproponował Poroszenko, „kraje demokratyczne muszą teraz dokonać wyboru: stanąć w obronie tego, co słuszne, lub kontynuować łagodzenie prezydenta Władimira Putina. Jeśli historia nauczyła nas czegokolwiek, to jest to, że łagodzenie niesie ze sobą śmiertelne koszty. Mimo propagandy Kremla, Putin jest słabszy, niż by sądził Zachód. Zachód może- podnosząc koszty swojej agresji- zmusić go do powrotu do szeregu”.

Na koniec swego elaboratu w „NYT”, Poroszenko podziękował amerykańskiemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi za to, że odwołał spotkanie z Putinem na szczycie państw grupy G-20 w Argentynie. Dodając, że w ten sposób udowodnił, że jest prawdziwym przywódcą. Podziękował też amerykańskiej administracji w Białym Domu i Kongresowi za nałożone na Rosję sankcje oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dzięki amerykańskim dostawą. Stwierdził też, że „jako partnerzy po obu stronach Atlantyku, możemy nadal zwiększać koszty Rosji w odpowiedzi na jej zagrażanie naszemu bezpieczeństwu zbiorowemu”.

Odniósł się jeszcze do kwestii Morza Azowskiego, stwierdzając, że „wobec okupacji Krymu i Donbasu, naszym wspólnym zadaniem jest uniemożliwienie Rosji wyzwolenia się jej agresji na Morzu Azowskim. A ‚pakiet sankcji Azowa’ przeciwko Rosji byłby tym, na co świat powinien odpowiedzieć tym razem. Jeśli Zachód stwierdza, że Putin działa. Czas odpowiedzieć”.

Nie podejmuję się polemizować z tą propagandową papką, ale cel i miejsce jego publikacji tego tekstu, są bardzo czytelne. Jest to próba wpłynięcia Poroszenki, lobbującego- dzięki zaprzyjaźnionymi z kijowską juntą amerykańskimi mediami, na świadomość amerykańskiej opinii publicznej.

Jak sądzę, częściowo może mu się to udać, bo utwierdzi on tylko w swoim przekonaniu tych co już wcześniej zostali przekonani. Pozostałych ta prymitywna propaganda, której nie powstydziłby się Goebbels, zapewne mało obchodzi. Co najwyżej jest ona dowodem na specyfikę pewnego rodzaju folkloru wobec toczącej się obecnie dyskusji o Rosji.

https://www.nytimes.com/2018/12/05/opinion/petro-poroshenko-putin-ukraine.html

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, pomimo utrzymującej się znacznej liczny prowokacji zbrojnych ze strony ukraińskich pozycji ogniowych, to natężenie ostrzału zmalało.

I tak, ostrzały prowadzone były z przerwami w godzinach, od 04:50 do 22:20, przy użyciu: opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (17 wystrzałów), moździerzy: AGS-17 (88 granatów), SPG-9 (11 granatów) i RPG-7 (4 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były rejony: Gorłówki (Zajcewo i Dolomitnoje), Doniecka (Jasinowata, Krótaja Bałka, Spartakus, Żabiczewo oraz okolice byłego serwisu „Volvo-Center” i osiedle przy kopalni Trudowskaja), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje, Komiternowo i Sachanka). Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 121 pocisków małego kalibru, wobec 196 z dnia poprzedniego.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, było bardzo spokojnie i nie odnotowano tam ani jednego incydentu zbrojnego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 8 грудня 2018 року.

7 грудня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була напруженою, проте цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Російські окупанти 13 разів відкривали вогонь по оборонних укріпленнях наших військ.
Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Кримське, Зайцеве, Авдіївка, Водяне, Піски, Опитне, Тарамчук, Чермалик, Богданівка, Гнутове та Водяне, що на Приазов’ї.
Противник вів прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Також, на одному з напрямків, зафіксовано активність ворожого снайпера.
Окрім того, окупанти застосували озброєння БМП поблизу Зайцевого, що на Горлівському напрямку, та Опитного – на Донецькому.
В ході бойових дій, поранень зазнали два військовослужбовці Об’єднаних сил, один з них – смертельних.
Від початку цієї доби, ворог вогневої активності не проявляв.
За даними розвідки, протягом 7 грудня, 2 окупантів було поранено, а ще двох – знищено.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.12.2018r.- 1279 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  Przewodniczący misji doradczej Unii Europejskiej Kęstutis Lančinskas ocenił wpływ korupcji na życie społeczne i polityczne Ukrainy. Jego wnioski są dramatyczne.
  Corocznie nasz ukraiński sąsiad traci około 2 miliardów dolarów na skutek korupcji. To, jak powiedział Lančinskas, odpowiednik dwóch budżetów całej policji państwowej, ponad 10 rocznych budżetów ukraińskiej prokuratury generalnej, dwóch trzecich budżetu na obronę, 1,6 budżetu na ochronę zdrowia, ponad 2,3 rocznego budżetu przeznaczonego na oświatę.
  https://strajk.eu/ukraina-w-smiertelnym-uscisku-korupcji/
  Komentarz: Walka z korupcją to kolejna nie zrealizowana obietnica obecnej ekipy z Kijowa.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W środę w siedzibie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy pojawiło się około 30 duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. 12 z nich stawiło się na wezwanie na przesłuchanie, pozostali przyszli na znak wsparcia dla wezwanych. Duchowni nie chcieli komentować sprawy mówiąc, że nie wiedzą, dlaczego ich wezwano.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/sbu-przesluchalo-12-duchownych-patriarchatu-moskiewskiego/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Zdrada

  MSWiA zapewnia, że napięta sytuacja na Ukrainie nie powinna spowodować większego napływu uchodźców do Polski, choć nie wyklucza zwiększenia imigracji zarobkowej w razie eskalacji konfliktu z Rosją i pogorszenia sytuacji gospodarczej Ukrainy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/mswia-nie-wyklucza-wiekszego-naplywu-ukraincow-do-polski-w-zwiazku-z-sytuacja-na-ukrainie/
  Komentarz: I wyszło na jaw (co każdy rozsądny człek już wiedział), ze za masową emigracją z Ukrainy nie stoi Rosja/zielone ludziki etc tylko (nie)rząd w Kijowie.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Zdaniem szefa Ukraińskiego IPN i „kłamcy wołyńskiego” Wołodymyra Wjatrowycza, lepszym i bardziej dostojnym uhonorowaniem Stepana Bandery niż przywrócenie mu tytułu Bohatera Ukrainy byłoby ustanowienie oficjalnego odznaczenia jego imienia.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wjatrowycz-proponuje-ustanowienie-orderu-im-bandery/
  Komentarz: Znając mentalność pewnych osób ten medal szybko znalazłby się na aukcji allegro (swego czasu był nawet „gieroj Ukrainy”).

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Dwaj aktywiści ruchu Obywatele RP wbiegli na scenę podczas koncertu Chóru Aleksandrowa w Bydgoszczy i rozwinęli proukraińskie i antykremlowskie transparenty. Jeden z nich znany jest m.in. z rzucania jajkami w rządowe limuzyny, drugi publicznie oskarżał żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego o dokonanie ludobójstwa w Sahryniu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/obywatele-rp-proukrainskimi-transparentami-i-okrzykami-zaklocili-koncert-choru-aleksandrowa-video/

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Coś śmiesznego
  W przypadku agresji Rosji ukraińscy rezerwiści przybędą do wojska w ciągu kilku godzin twierdzi minister MON (dawniej generał) Połtorak
  Na wypadek sytuacji kryzysowej, na wypadek otwartej agresji Rosji wobec Ukrainy oni (rezerwiści — przyp. red.) w ciągu dwóch-trzech godzin przybywają do jednostki wojskowej — jest dla nich broń, sprzęt jest przygotowany, realizowana jest synchronizacja, przyspieszone szkolenie się odbyło i są oni gotowi do walki” – podkreślił minister.
  https://prm.ua/ru/v-sluchae-rossiyskoy-agressii-rezervistyi-pribudut-v-voinskie-chasti-za-schitannyie-chasyi-poltorak/
  Komentarz: Minister chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że w razie konfliktu z Rosją większość owych rezerwistów ukryje się i nie będzie chciała walczyć za obecną „elytę” z Kijowa. Juz teraz coraz częściej mieszkańcy granicznych obwodów marzą, ze „Rosja nadejdzie”. Smutna prawda jest taka, że Rusini maja po prostu dość „sukcesów” ukraińskich polityków, biedy, przestępczości, korupcji , a przede wszystkim braku perspektyw na przyszłość.

  Polubione przez 6 ludzi

  • „Pikanterii temu dodaje fakt, że prezydent jaki i premier Ukrainy są Żydami a premier wręcz chełpi się swoją żydowskością”- wszystko mieści się w normie koszerności 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. W słowackiej wsi Ubľa na granicy z Ukrainą zaczęto masowo porzucać samochody z europejską rejestracją. Jak donosi „5 kanał”, po przyjęciu przez Radę Najwyższą Ukrainy nowych zasad importu środków transportu i jego odprawy celnej, Ukraińcy zostawili tam już ponad sto aut.
  .https://www.youtube.com/watch?v=p_nkdzQRAe0&feature=youtu.be
  Komentarz: Po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących samochodów na „euroblachach” właściciele aut musieli szybko sprawdzić zasadność takiego wydatku. Dla samochodów 15 letnich i starszych koszta związane z ocleniem są wyższe niż wartość samochodu. Dlatego masowo porzucane są stare samochody. Pytaniem otwartym jest kto zapłaci za lawetę i posprzątanie tego bałaganu 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Wielokrotnie wspominany na blogu problem Ukrainy wychodzi na jaw.
  Jak donoszą ukraińskie media potrzeba blisko 20 MILIARDÓW DOLARÓW, aby zmodernizować/naprawić cały system wodociągów na Ukrainie.
  https://economics.unian.info/10368183-ukraine-needs-20-bln-in-investment-to-repair-water-supply-system-specialists.html
  Komentarz: Bez wspomnianych inwestycji Ukrainie grozi nie tylko odcięcie pewnych regionów od wody bieżącej, ale również… załamanie rolnictwa. Wiele regionów Ukrainy bez systemów irygacyjnych zamieni się w półpustynie (min efekt zamknięcia kanału z wodą na Krym).

  Polubione przez 5 ludzi

 9. „Mataczenia” w sprawie wyjaśnienia przyczyn eksplozji na jednym z poligonów ukraińskiego moździerza „Mołot”, w wyniku czego zginęli i zostali ranni „ukrowojacy” ciąg dalszy. Tym razem pojawiły się informacje że ów moździerz w ogóle nie znajdował się na wyposażeniu sił zbrojnych Ukrainy, a Sztab Generalny Ukrainy zezwolił tylko jeszcze w 2015 roku na jego używanie przez „specjalny okres”. Warto przy tym przypomnieć że moździerz ‚Mołot” wyprodukowały zakłady należace do…Poroszenki…
  https://korrespondent.net/ukraine/4041278-mynomet-molot-ne-byl-na-vooruzhenyy-vsu-smy
  Ps. I teraz mozliwe (moje) wytłumaczenie owego ‚ściemniania”, czyli prawdopodobnie „Mołot” zostanie uznany za „broń doświadczalna”, a jak wiadomo z takim rodzajem uzbrojenia „wszystko sie moze zdarzyć”

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Tymczasem w Gruzji tamtejsi pogranicznicy „nie poznali się” na „talencie reżyserskim” niejakiego Łoznicy, który wyreżyserował koszmarnego gniota pt. Donbass, którego nikt nie chce oglądac na Ukrainie (no chyba że jacyś skrajni fanatyczni „ukropatrioci” do tego z zamiłowaniem do masochizmu) i „capneli” go na lotnisku w Tbilisi, ale po przesłuchaniu jednak go wypuscili;
  https://strana.ua/news/175572-v-hruzii-zaderzhali-rezhissera-donbassa-loznitsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Pozostałych ta prymitywna propaganda, której nie powstydziłby się Goebbels, zapewne mało obchodzi.”
  Ale Pan androły opowiada, właśnie Gebbels by się czegoś takiego wstydził, bo on był mistrzem propagandy i manipulacji.

  Polubione przez 1 osoba

 12. I kolejny skandal w otoczeniu „generalissimusa” Poroszenki, tym razem ukromedia informują że jego „doradca” (dawniej d/s tzw.strefy ATO) Jurij Birjukow został oskarżony o to ze „trudnił się” w latach 2012 – 2013 „wywożeniem za granicę Ukrainy obywatelek Ukrainy by te świadczyły seks – usługi”, czyli trudnił sie tzw. handlem żywym towarem. Dodatkowo Birjukow miał zostać takze zatrzymany w 2014 roku, przez ukrobezpiekę (SBU), pod zarzutem wyłudzenia (i oczywiscie ich nie spłacania) kredytów;
  https://strana.ua/news/175560-armejskoho-sovetnika-prezidenta-birjukova-obvinili-v-masshtabnoj-afere-i-sozdanii-seks-biznesa.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Remontują teraz, bo dopiero niedawno otrzymali środki z budżetu. Z powodu zastojów finansowych w tym roku budżetowym były już problemy z wypłata emerytur i pensji urzędników państwowych. Kłopoty nie oszczędziły również lokalnych społeczności-dostali z Funduszu Drogowego środki pod sam koniec roku. Jeśli ich nie wykorzystają pieniądze mogą być zwrócone z powrotem do budżetu więc remonty odbywają się teraz 🙂
   Nie ważne czy śnieg, czy deszcz lepiej wydać środki niż by miały się „zmarnować”.

   Polubione przez 3 ludzi

 13. Tutaj uroda Polki mimo niezaprzeczalnych urodofaktów nie zrobiła na jury większego wrażenia (daltonizm).
  https://www.gala.pl/artykul/miss-world-2018-wybrana-wygrala-reprezentantka-meksyku-jak-wypadla-agata-biernat-181208040523
  Ale za to w pokazie ponadnarodowym Polka była trzecia!
  https://www.fakt.pl/kobieta/plotki/miss-supranational-zostala-portorykanka-valeria-vazquez/nk5g8b5
  Zawsze uważałem, że kobietki to ta lepsza połowa świata!
  Niech tak już zostanie!!!
  https://www.fakt.pl/kobieta/plotki/miss-supranational-zostala-portorykanka-valeria-vazquez/nk5g8b5#slajd-1

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.