Wojna domowa na Ukrainie 9.12.2018r.- 1280 dzień od nowego rozejmu.


Na wczorajszym (8 grudnia) briefingu w Moskwie przedstawiciele FSB określili jako „nieprzekonywujące” dowody strony ukraińskiej mówiące o wykonywaniu przez zatrzymane 25 listopada br. okręty tzw. nieszkodliwego przepływu przez wody terytorialne Rosji.

Biorący udział w briefingu Michaił Szyszkow- szef zarządu śledczego FSB, poinformował, że obecnie prowadzona jest procedura karna wobec ukraińskich marynarzy, dotycząca nielegalnego przekroczenia przez nich rosyjskiej granicy państwowej. Oświadczył, że marynarzy nie można traktować w świetle konwencji genewskich jako jeńców wojennych, „ponieważ Federacja Rosyjska i Ukraina nie znajdują się w stanie konfliktu wojennego bądź wojny”.

Natomiast przedstawiciel służb granicznych FSB- Aleksiej Wolski oświadczył, że w dniach 24-25 listopada łącznie sześć okrętów wojennych Ukrainy znajdowało się na ograniczonym akwenie w północnej i południowej części Cieśniny Kerczeńskiej. Jak powiedział Wolski, okręty zostały ostrzeżone, że ich działania strona rosyjska ocenia jako naruszenie prawa międzynarodowego i rosyjskiego.

Aleksiej Wolski poinformował także o tym, że przed incydentem z zatrzymaniem trzech ukraińskich okrętów Cieśnina Kerczeńska została zamknięta po to, aby zapobiec „prowokacyjnym działaniom, które mogły być przeprowadzone przez okręty marynarki wojennej Ukrainy”. Celem tych działań mógł być, zdaniem FSB, most wybudowany przez Rosję nad Cieśniną Kerczeńską.

Dowodem na to, że coś szykowano 25 listopada jest fakt, iż rosyjskie okręty służb granicznych „odnotowały przejście okrętów marynarki wojennej Ukrainy w stan gotowości bojowej”.

Natomiast na dowód tego, że ukraińskie jednostki pływające marynarki wojennej, przekroczyły nielegalnie granicę z Rosją, pokazano mapę z kursem jakim poruszały się trzy zaaresztowane później kutry oraz miejsce gdzie tego zatrzymania dokonano.

I ten fakt, w relacjach polskich mediów ze wczorajszego briefingu przedstawicieli FSB w Moskwie, został celowo pominięty.

Dzieje się to dlatego, że w oficjalnej narracji propagandowej, to Rosja jest stroną, która dokonała agresji ostrzeliwując i zatrzymując ukraińskie statki, zaś Ukraina ofiarą tej agresji.

Tak więc, aby tą narrację uwiarygodnić, pomija się celowo fakt, że ukraińskie jednostki pływające o wiele kilometrów przekroczyły granicę morską z Rosją.

Ciekawe, co by świat powiedział na to, gdyby podobnego wtargnięcia na wody terytorialne Ukrainy dokonały rosyjskie statki wojenne?

Niestety, ale miary są tu różne, podobnie jak z rewoltą majdaniarską w Kijowie na przełomie 2013 i 2014 roku, którą Zachód akceptował, ale już rewolty Katalończyków, czy obecnych zamieszek w Paryżu, gdzie ludzie walczą o swoje słuszne prawa, Zachód już nie akceptuje.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 12:15 do 22:20, 17 razy naruszyli warunki rozejmu. W wyniku czego na terytorium DRL spadło 191 pocisków, wobec 121 z dnia poprzedniego.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (12 min) i 82 mm (8 min) oraz granatników; AGS-17 (73 granaty), SPG-9 (11 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (20 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (40 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzał prowadzono na dwóch odcinkach frontu: w rejonie Gorłówki (Zajcewo i teren kopalni im. Izotowa) oraz w rejonie Doniecka (Jasinowata, Krótaja Bałka, Kasztanowoje, Aleksandrowki, Łozowoje, Staromichajłowki, Mineralnoje, Jelenowki i Żabiczewa oraz w okolicy „Volvo-Center” i osiedla przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka).

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 9 грудня 2018 року.

Вчора, 8 грудня, ситуація в районі проведення операції мала ознаки до загострення на Луганському напрямку, проте, залишається цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 13 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. У трьох випадках противник застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, ворог, з мінометів калібру 82 мм, двічі відкривав вогонь неподалік Кримського та один раз – поблизу Пісків. Загалом, для обстрілів, противник використав 39 мін.
Упродовж минулої доби, ворог стріляв по наших позиціях ще й на підступах до населених пунктів Троїцьке, Новолуганське, Шуми, Невельське, Тарамчук, Мар’їнка, Чермалик та Гнутове. Вогонь з важкого озброєння у цих випадках не відкривався.
У ході бойових дій, легко поранено одного військовослужбовця зі складу Об’єднаних сил.
Від початку цієї доби, зі станкових гранатометів, противник провокував наших оборонців на підступах до Гнутового. Втрат серед українських військових немає.
За даними розвідки, 8 грудня, трьох окупантів знищено, а ще чотири особи зі складу збройних формувань Російської Федерації обліковані, як санітарні втрати.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.12.2018r.- 1280 dzień od nowego rozejmu.

  • Na początku „ekspert” pisze o głównych powodach rozpadu ZSRR, aby wskazać, że na dzień dzisiejszy takie zjawiska nie maja miejsca w Rosji 🙂 A wywód kończy słowami, ze to wcale nie oznacza, że Rosja się NIE rozpadnie.
   To ja będąc „adwokatem diabła” mogę podać JAKIE przesłanki musiałyby nastąpić by FR się rozpadła. Po pierwsze przegrana wojna, ale nie chodzi tu o jakaś tam interwencję na Kaukazie, ale przegraną z wielkimi mocarstwami. Scenariusz mało realny, bo prędzej świat zginąłby w wyniku atomowej zimy niż Rosja przegrałaby ten konflikt.
   Drugi powód jet dużo bardziej realny i możliwy do realizacji. Wybuch społecznego niezadowolenia z powodu zbyt powolnego wzrostu poziomu życia i upadku infrastruktury (coś a’la Ukraina). I tu widząc problemy rząd FR ogłasza min wielki program modernizacji dróg/kolei i stara się by wzrost PKB przekładał się na wzrost standardów życia obywateli.

   Polubione przez 6 ludzi

   • Brudną bombę z całą pewnością mogą zrobić. Co do atomówek… Ukraina jest non stop pod nadzorem międzynarodowych organizacji. Ponadto z tego co pamiętam kraj podpisał uowe o nierozprzestrzenianiu broni atomowej więc działania zmierzające do wzbogacania uranu wywołałoby protesty. Kolejnym problemem są koszta takiej inwestycji i …wyłączenie przynajmniej jednego bloku z użytku (około 50% energii elektrycznej na Ukrainie produkują elektrownie jądrowe).
    https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_in_Ukraine
    Krzyczeć będą, ale czy coś zrobią…

    Polubione przez 5 ludzi

    • Jeżeli dostana „sygnał’ od „szczujni zza Oceanu” ze mogą to zrobić to to zrobią i żadne „zakazy” i „organizacje międzynarodowe” na to nic nie poradzą, a sama ‚szczujnia” (jak zwykle) po całej tragedii „umyje rece” i zwali winę za wszystko na kogoś innego (Rosję, Koreę Płn, Chiny czy tez UFO)…

     Polubione przez 6 ludzi

 1. Podczas gdy kijowski rezim zażarcie walczy o przyznanie mu kolejnego kredytu z MFW jeszcze przed końcem tego roku, godząc się na wszystkie żądania stawiane przez banksterów z funduszu, prezes Narodowego Banku Ukrainy Jakow Smolij przypomniał ze Ukraina do 2020 roku będzie musiała oddać swoim kredytodawcom…12 mld dolarów;
  https://strana.ua/news/175643-ukraina-zaplatit-12-milliardov-dollarov-dolhov-v-2019-2020-hodakh.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. A tymczasem w mediomatołach.pl;
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jak-zyje-sie-w-miescie-podzielonym-przez-rosjan-drutem-kolczastym/j11b1s7
  I w związku z tym chciałbym zwrócić uwagę „dziennikarzynom” z „ONETischer Beobachter” że takich przypadków będzie o wiele więcej ze względu na JEDNOSTRONNE WYJSCIE UKRAINY Z „UKŁADU O PRZYJAŹNI I WSPÓŁPRACY Z ROSJA” obowiązującego bodajże od 1997 roku. Przez cały ten czas bowiem, pomimo „monitów” ze strony Rosji, władze Ukrainy nie przeprowadziły tzw. demarkacji granicy z Rosją, czyli NIE UREGULOWAŁY JEJ PRZEBIEGU (!) Ja o tym piszę na tym blogu (dzięki uprzejmości jego ‚RedNacza” oczywiście) nie wiem już od kiedy, dlatego proponuję by po prostu częściej tu zaglądać (wstęp bezpłatny)…

  Polubione przez 4 ludzi

    • „Superpaństwo UE” to zaprzeczenie samej idei jaka przyświecała jej „ojcom – założycielom”, ponieważ oni chcieli czegoś co można nazwac ‚Europa równych szans dla każdego państwa”, bez dominacji jakiegoś państwa. Paradoksalnie gdy Europa była „rozbita i wewnętrznie skłócona” to USA nie miało czego w niej szukać i nie było nawet do niej przez nikogo „zapraszane”. Sytuacja się zmieniała gdy Europa się „jednoczyła”, czyli w trakcie obu wojen światowych, gdy formowały się w niej „bloki zjednoczeniowe”.

     Polubione przez 3 ludzi

 3. Polskojęzyczny przedruk informacji która była już podawana na forum

  W nadchodzących dwóch latach Ukraina powinna spłacić około 12 miliardów dolarów zagranicznego zadłużenia i dlatego kontynuacja współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) jest niezbędna – oświadczył szef Narodowego Banku Ukrainy Jakiw Smolij.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-szef-narodowego-banku-ukrainy-mamy-splacic-ok-12-mld-usd-w-l,nId,2722577#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Mimo obietnicy podwyżek i zmian w systemie emerytalnym, Policja wciąż zmaga się z problemem wakatów. Z danych KGP wynika, że na koniec listopada w całej Polsce brakowało ponad 5 tys. funkcjonariuszy. Obecny (nie)rząd wpadł na pomysł, by ..zatrudnić obcokrajowców, a dokładnie UKRAIŃCÓW.
  https://www.infosecurity24.pl/obcokrajowcy-lekiem-na-wakaty-w-policji?fbclid=IwAR0ZdFhIQFT7IJGOPvscI5yKuflwX3Jfk5Do02gM1Eijt4UCfNAFSqsO10E
  W komentarzach pod artykułem sami policjanci podają CO jest potrzebne by służba w policji nie odstraszała potencjalnych kandydatów.
  P.S Działania obecnej ekipy z Warszawy na pewno pobudzi wyobraźnię wielu osób lubujących się w teoriach spiskowych np zapewne padnie ważne pytanie dlaczego rząd pragnie zatrudniać nie-Polaków w służbach. Czyżby wzorem Francji I Niemiec chciał stworzyć paneuropejską armie i policję? A może obawia się, że Polacy mogą zbuntować się przeciwko działaniom rządu i potrzebują wiernych pretorian?

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Śmiertelne pobicie mieszkańca Kędzierzyna-Koźle. W tej sprawie zatrzymano w sumie trzy osoby, w tym dwóch obcokrajowców ze wschodu.
  http://kedzierzynkozle.naszemiasto.pl/artykul/ukrainiec-pobil-polaka-na-smierc-nie-zyje-55-latek-z,4897956,art,t,id,tm.html?fbclid=IwAR3_v6U22YB_r99N92J3-FfESpn0GCdFwAz9jhg–_oOsKv8_Td679BXwxI
  Komentarz: Taka smutna konkluzja. Gdy jakiś chuligan napadnie na Ukraińca jest to temat na pierwsze strony gazet/portali. Gdy jest na odwrót, piszą o tym tylko lokalne media. Rozumiem ,ze media głównego nurtu (względnie ścieku) nie chcą zadrażniać sytuacji między Ukrainą a Polską, niemniej takie działanie w przyszłości doprowadzi do zwiększenia niechęci wobec Ukraińców. Prawda zawsze wychodzi na jaw, a naród bardzo nie lubi jak się robi go w „wała”.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.