Wojna domowa na Ukrainie 11.12.2018r.- 1282 dzień od nowego rozejmu.


W dniach, między 11 a 14 grudnia br., ukraińskie dowództwo wojskowe Operacji Połączonych Sił w Donbasie planuje przeprowadzenie błyskawicznej ofensywy na wschód od Mariupola w celu przejęcia kontroli nad całością ukraińskiej części wybrzeża Morza Azowskiego oraz granicy państwowej z FR.

Celem planowanej ofensywy w ramach Operacji Połączonych Sił jest odzyskanie kontroli przez władze centralne z Kijowa, terenów dwóch obwodów: telmanowskiego i nowoazowskiego oraz przejęcie kontroli nad granicą państwową na odcinku od Konkowa do Chołodnoje.

Zgromadzone ukraińskie siły w ilości ponad 12 tys. żołnierzy koncentrują się obecnie w wzdłuż linii styku pomiędzy następującymi miejscowościami: Nowotroiczkoje, Szirokino i Rownopolia. Grupa ta wyposażona jest w ponad 50 czołgów, 40 wyrzutni rakiet oraz 180 dział i ciężkich moździerzy.

Pierwszy rzut ukraińskiego uderzenia składa się ze 128 i 79 doborowych brygad- szturmowców górskich i pancernej.

W drugim rzucie znajdują się: 56 brygada zmotoryzowanej piechoty i 36 brygada morska.

Podstawą zgrupowania sił artylerii są dwa dywizjony 27 brygady artyleryjskiej i jeden dywizjon z 15 pułku artylerii.

Ponadto w rejon zgrupowania skierowano 12 wyrzutni rakietowych RS30 „Smiercz” z 40 brygady artylerii, które zostały rozmieszczone w rejonie wołodarskim oraz grupę taktyczną „Mariupol” składającą się z 73 Specjalnego Centrum Morskiego (500 osób) i dwóch dywizjonów haubic samobieżnych z 1 i 406 brygad artylerii. Pułkowi „Azow” wyznaczono zadanie zabezpieczania tyłów.

Według planów ukraińskiego dowództwa Operacji Połączonych Sił, w dniu 14 grudnia w godzinach rannych (czasu lokalnego), po ostrym przygotowaniu artyleryjskim, oddziały 128 i 79 brygady mają rozpocząć ofensywę na linii Granitnoje-Szirokino, na wschód od Mariupola wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego. Celem tego ataku jest osiągnięcie punktu Klinkino a następnie do dnia 15 grudnia opanowanie linii granicy państwowej pomiędzy Konkowo, a Chołodnoje.

Aby rozwinąć sukces tej ofensywy i wzmocnić 79 brygadę, planowane jest wykonanie drugiego rzutu przez 56 brygadę piechoty zmotoryzowanej na linii Primorskoje-Szewczenko w kierunku na Klinkino.

W tym czasie działania wydzielonych oddziałów dywersyjnych z grupy taktycznej „Mariupol” mają dokonywać wypadów na punkty obronne i obserwacyjne sił zbrojnych DRL.

Po zakończeniu tej ofensywy, na zdobytym terytorium pułk „Azow” oraz 36 brygada morska mają się zając oczyszczaniem terenu z elementu niepożądanego i uznanego za wrogi- przeciwników ukraińskiej okupacji. Dowódcą tej fazy operacji dowodzić ma Mojsjuk, który 6 grudnia br. został awansowany przez Poroszenkę na generała brygady.

Pretekstem do rozpoczęcia tej ofensywy ma być dokonany przez ukraińskie służby specjalne zamach na jeden z mariupolskich zakładów przemysłowych, w którym zmagazynowane są bardzo toksyczne substancje chemiczne. Zamach zostanie dokonany przy użyciu dronów bojowych, które na teren magazynu zrzucą miny i granaty ręczne.

Zgodnie z posiadanymi informacjami, zdobytymi przez wywiad sił zbrojnych DRL, zakładem, na który zostanie dokonany zamach, jest przedsiębiorstwo metalurgiczne im. Ilicza, w którym znajdują się znaczne ilości amoniaku. W przypadku przedostania się oparów tego amoniaku do atmosfery strefa zatrucia objęłaby 15 km kwadratowych, a więc około 50 tys. ludności cywilnej- mieszkańców okolicznych osiedli.

Dlatego też, dowództwo sił zbrojnych DRL ostrzega mieszkańców Mariupola, jak i obserwatorów OBWE i inne osoby postronne, aby w tym czasie zachowały szczególną czujność i ostrożność. Jednocześnie zaapelowano aby ludność nie ulegała panice i nie poddawała się różnym- powodującym dodatkowy chaos- prowokacjom.

Poniżej mapa przestawiająca schemat planowanej przez ukraińskie dowództwo ofensywy:

https://web.facebook.com/pressjfo.news/posts/504932086666079

Więcej informacji na powyższy temat, w części filmowej dzisiejszej relacji (film nr. 1).

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 10:40 do 22:45, 24 razy naruszyli warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 166 pocisków, wobec 169 z dnia poprzedniego.

Ostrzały prowadzono głównie przy wykorzystaniu różnego typu granatników (146 granatów AGS-17 i 20 granatów SPG-9) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzał prowadzony był w rejonie: Gorłówki (Zajcewo, teren osiedla przy kopalni im. Gagarina oraz okolice Dolomitnoje), Doniecka (rejon „Volvo-Center” i teren osiedla przykopalni Trudowskaja oraz Jasinowata, Krótaja Bałka, Aleksandrowka, Spartakus i Kasztanowoje) oraz rejon południowego odcinka frontu (Sachanka i Leninskoje).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (9 min) i 82 mm (9 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (4 wystrzały), a także automatycznego granatnika AGS-17 (6 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono z kierunku: Nowotoszkowskoje, Nowoaleksandrowi i Trechizbenki w stronę: Sławianoserbska, Donieckiego i Kalinowa.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 11 грудня 2018 року.

10 грудня, російські окупаційні війська 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник продовжує застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 120 мм по позиціях Об’єднаних сил неподалік Новоолександрівки на Попаснянському напрямку та в районі населеного пункту Піски, що на Донецькому напрямку.

З мінометів калібру 82 мм ворог здійснив обстріл позицій Об’єднаних сил в районі хутора Вільний на Попаснянському напрямку, Зайцевого на Горлівському напрямку, шахти Бутівка, Піски на Донецькому напрямку.

Також російські окупанти вели вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї по населених пунктах Новозванівка на Попаснянському напрямку, Мар’їнка, Березове, Невельське на Донецькому напрямку та Чермалик на Маріупольському напрямку.

Зокрема в районі населеного пункту Опитне, що на Донецькому напрямку було зафіксовано роботу ворожого снайпера.

Ситуація в районі проведення ООС залишається під контролем українських військових.
В ході бойових дій, 10 грудня, жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не зазнав поранень.

Поточної доби ворог провів один обстріл населеного пункту Піски на Донецькому напрямку. Важке озброєння не застосовувалось. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не має.
За даними розвідки, протягом 10 грудня, 1 окупанта було знищено, а ще 3 – поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.12.2018r.- 1282 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,

  armia ukraińska ostro ćwiczy pod okiem instruktorów US

  Polubione przez 4 ludzi

  • Swoją drogą ciekawa sprawa: hierarchowie Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego wzywają do zaprzestania walki urządzają pielgrzymki w intencji pokoju i pomimo tego nazywani są agentami Kremla 🙂
   Z drugiej strony taki na przykład biskup Filaret jawnie wychwala jedną ze stron konfliktu, a media proeuropejskie nazywają tego Pana sługa Bożym.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Wielki skandal w ukraińskich „specsłużbach”. Jurij Butusow RedNacz „ukroptariotycznego” portalu ‚Censor.net” ujawnił ze żona oraz córka zastępcy szefa Departamentu Wywiadu zagranicznego SBU Sergieja Semoczki posiadają rosyjskie obywatelstwa. Butusow nazwał to „reputacyjna katastrofa” dla władz w Kijowie oskarzajac samego Semoczkę o „publiczne skłamanie” na temat rosyjskich paszportów swoich najbliższych I „stawiajac pytanie” dotyczące „dwuznacznej pozycji władz ukraińskich”, czyli albo były „bardzo głupie” bo dały sie ‚zrobic w konia”, albo… 🙂
  >https://www.facebook.com/butusov.yuriy/posts/2571654949541452

  Polubione przez 5 ludzi

  • „dwuznacznej pozycji władz ukraińskich”- jak sądzę, pozycja władz Ukrainy jest jak najbardziej jednoznaczna, tzn. grają oni z pozostałą resztą obywateli, tego upa-dłego kraju, w kulki.

   A naród, jak to naród, każdą brednie kupi, aby mu coś tylko obiecać.

   Mieli więc obiecywane złote góry, a mają biedę, bezprawie, emigrację zarobkową. Dodatkowo utracili Krym, teraz tracą Morze Azowskie, a w Donbasie od pięciu lat tli się wojna.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Według najnowszych badań opinii publicznej na Ukrainie „generalissimusowi” Poroszence nie ufa az 80 % pytanych w sondażu, a policji i SBU nie wierzy ponad 64 oraz 62 % pytanych;
  https://strana.ua/news/175970-opros-pokazal-chto-ukraintsy-bolshe-vseho-doverjajut-volonteram-tserkvi-i-vsu-no-ne-doverjajut-sudjam-i-prokurature.html
  I nie ma się co dziwić skoro jeden z ukraińskich biznesmenów opublikował filmik w którym zwrócił się z apelem o pomoc do Poroszenki z powodu „bandyckich działań” ze strony SBU, która ma próbowac bezprawnie przejac jego biznes oraz wymuszac od niego pieniądze;
  https://strana.ua/news/175964-ukrainskij-biznesmen-soobshchil-o-rejderstve-i-vymohatelstvakh-sbushnikov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. „By na Ukrainie żyło się lepiej (ale oczywiscie tylko tym wybranym)!”. Ukraińskich parlamentarzysta Serhij Leszczenko zaalarmował że „generalissimus” Poroszenko chce poprzez „podstawione osoby” oraz po „zaniżonej cenie” kupić ostatnie państwowe przedsiebiorstwo energetyki cieplnej na Ukrainie „Centrenergo”;
  https://strana.ua/news/175963-nardep-leshchenko-obvinil-poroshenko-v-namerenii-zavladet-krupnoj-hoskompaniej-tsentrenerho.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. „WIELKA SZPERA” wersja ukraińska, czyli o łapankach na poborowych organizowanych na całej Ukrainie przez wojskowych z ukraińskich komend uzupełnień (tzw. wojenkomatów). Poborowi łapani sa m.in przy przystankach komunikacji miejskiej, stacjach kolejowych, salonach gier, czy też prosto na ulicy, a następnie zwożeni do „wojenkomatów” gdzie, najczęściej w nocy, przeprowadza się ich „badania” przez komisjami lekarskimi, a następnie „ekspediuje” do jednostek ukraińskiej armii;
  https://www.obozrevatel.com/crime/lovyat-na-vokzalah-i-v-obschestvennom-transporte-kak-voenkomyi-vyipolnyayut-plan.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że wykryła i zatrzymała rosyjskiego szpiega, który był oficerem ukraińskiego lotnictwa wojskowego.
  Chodzi o płk Serhija Łazarewa. Według SBU pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego (popularnie wciąż nazywanego GRU) przez 3 lata i posługiwał się w pracy szpiegowskiej pseudonimem „Sokrates”. Tajne informacje miał przekazywać Rosjanom przez „zaszyfrowany kanał komunikacyjny”. Ilość i wartość materiałów przekazanych Rosjanom nie została jeszcze dokładnie zbadana.
  https://kresy24.pl/pulkownik-ukrainskiej-armii-zatrzymany-przez-sbu-mial-szpiegowac-dla-rosji-przez-3-lata/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.