Wojna domowa na Ukrainie 12.12.2018r.- 1283 dzień od nowego rozejmu.


W poniedziałek (10 grudnia) ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zdecydowali o objęciu unijnymi sankcjami dziewięciu osób za zorganizowanie listopadowych wyborów w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

Sankcjami objęci zostali: przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Olga Pozdniakowa, szefowa CKW tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej Ołena Krawczenko, przywódca ŁRL Leonid Pasicznyk, przewodniczący tzw. Rady DRL Wołodymyr Bidiowka oraz jego odpowiednik z Ługańskiej Republiki Ludowej Denys Myrosznyczenko.

Ponadto na liście znaleźli się też wiceszefowie i sekretarz komisji wyborczych z Donbasu.

Początkowo Francja i Niemcy proponowały dodanie na listę pięciu osób, a Polska i inne kraje naszego regionu wskazywały na większą liczbę nazwisk. Ostatecznie stanęło na dziewięciu osobach.

Choć Warszawa, a także stolice państw bałtyckich opowiadają się też za tym, by UE przyjęła nowe sankcje wobec Rosji za użycie siły wobec ukraińskich okrętów przy Cieśninie Kerczeńskiej, na razie nie ma mowy o podjęciu takiej decyzji.

„Mówiłam, że musimy mieć na stole wszystkie elementy tej sytuacji i wówczas będziemy mogli zadać sobie pytanie, czy sankcje są niezbędne”– powiedziała przed rozpoczęciem obrad w Brukseli szefowa dyplomacji Austrii, która sprawuje prezydencję, Karin Kneissl.

Jej wypowiedź jest potwierdzeniem na to, że przestawiona przez stronę ukraińską wersja przebiegu wypadków podczas incydentu z dnia 25 listopada br. w Cieśninie Kerczeńskiej, budzi w niektórych stolicach krajów UE poważne wątpliwości.

Dodam, że Rosja oskarżyła Kijów o tą prowokację, uzasadniając to tym, że Petro Poroszenko, którego notowania przed przyszłorocznymi wyborami są bardzo słabe, zdecydował się na wprowadzenie w części obwodów kraju stanu wojennego. Ruchu takiego nie podjęto nawet w czasie walk na wschodzie kraju. Oczywiście celem wprowadzenia stanu wojennego jest wstrzymanie wyborów, a jeśli to się nie uda, to- przy użyciu procedur i przepisów o stanie wojennym- pacyfikacja konkurencji w zbliżających się wyborach.

Kilka krajów członkowskich jest zniecierpliwionych tym, że UE, odpowiadając na rosyjski atak, ograniczyła się do wyrażenia zaniepokojenia.

„Trudno tutaj mówić o prowokacji ze strony ukraińskiej, ponieważ to do jej okrętów otworzono ogień. To rażące naruszenie prawa międzynarodowego, które nie może zostać bez konsekwencji”– powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius.

Oczywiście jest to typowe odwrócenie kota ogonem, bo ostrzelanie ukraińskich okrętów przez rosyjską Straż Przybrzeżną, było skutkiem wpłynięcia przez nie na wiele kilometrów na rosyjskie wody terytorialne. I to jest główny element prowokacji. Ostrzelanie jest jej efektem.

Na briefingu przedstawicieli rosyjskiej FSB, w jej siedzibie w Moskwie na Łubiance, w sobotę 8 grudnia, szef służby granicznej, Aleksiej Wolski ocenił, że dowody strony ukraińskiej mówiące o wykonaniu przez zatrzymane 25 listopada ukraińskie okręty za nieszkodliwy przez wody terytorialne Rosji, jako „nieprzekonywujące”.

Na briefingu okazano mapę akwenu, na którym doszło do incydentu, z naniesionym na nią kursem ukraińskich statków oraz miejsca gdzie doszło do ich ostrzelania, a następnie aresztowania załogi.

Z mapy tej jednoznacznie wynika, że ukraińskie jednostki pływające sił morskich celowo zmieniły swój kurs, aby skierować się w stronę Krymu.

Ten punkt widzenia podziela większość krajów UE.

Tak więc, drugi cel jaki przyświecał ekipie Poroszenki, w momencie podejmowania decyzji o dopuszczeniu się prowokacji przez ukraińskie statki marynarki wojennej, jakim miało być rozszerzenia sankcji wobec Rosji, niestety nie udał się.

Po prostu, nauczeni już doświadczeniem przywódcy zachodni, nie kupują już w ciemno narracji ukraińskiej. Tak więc, tym sposobem jest im coraz trudniej oszukać międzynarodową opinię publiczną.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 11:55 do 22:25, 19 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (2 miny), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (40 wystrzałów), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 70 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (87 granatów), SPG-9 (21 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 228 pocisków, wobec 166 z dnia wczorajszego.

Ostrzeliwane były rejony: Gorłówki (Zajcewo i teren osiedla mieszkalnego przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (Jasinowata, Krótaja Bałka, Wasilewka, Spartakus oraz Aleksandrowka, Łozowoje, Kasztanowoje i Jelenowka, a także okolice lotniska w pobliżu serwisu „Volvo-Center”). Natomiast na południowym odcinku frontu, gdzie ukraińskie dowództwo Operacji Połączonych Sił, planuje w tych dniach rozpoczęcie tam błyskawicznej ofensywy, jak na razie utrzymuje się względnie spokojnie, bo do jedynego incydentu do jakiego tam doszło, miał miejsce w rejonie Leninskoje, gdzie ukraińscy żołnierze przeprowadzili, w późnych godzinach nocnych, ostrzał przy użyciu BMP-2 (30 wystrzałów) i ciężkiej broni maszynowej. Oby to nie była tylko, ta przysłowiowa „cisza przed burzą”.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze minionej doby prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (10 min) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Krimskoje, Swietłodarska i Stanicy Ługańskiej, w stronę: Żiełoboka, Kalinowki i terenu w pobliżu pomnika Kniazia Igora, koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska. Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 12 грудня 2018 року.

11 грудня, російські окупаційні війська 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник продовжує застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм по позиціях Об’єднаних сил неподалік населеного пункту Опитне на Донецькому напрямку.

Також, російські окупанти вели вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї по населених пунктах Зайцеве, що на Горлівському напрямку, Мар’їнка, Красногорівка, Невельське, Новомихайлівка, Славне, Північне – на Донецькому напрямку та по населеному пункту Чермалик на Маріупольському напрямку.

Ситуація в районі проведення ООС залишається під контролем українських військових.
В ході бойових дій, 11 грудня, два військовослужбовці Об’єднаних сил отримали поранення.

Поточної доби ворог провів один обстріл населеного пункту Тарамчук на Донецькому напрямку. Важке озброєння не застосовувалось. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не має.

За даними розвідки, протягом 11 грудня, 1 окупанта було знищено, а ще 5 – поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.12.2018r.- 1283 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciekawostka… Jedną z tzw. osób roku został według „Time” dziennikarz ukraiński, który najpierw został zabity przez służby rosyjskie po czym ożył. A cała sprawa okazała się tylko inscenizacją z jego strony

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukromedia (ale te o opcji ‚antyporoszenkowej”) komentując ostatnie „łapanki poborowych” na Ukrainie i organizowane na poligonach „bojowych ćwiczeń rezerwistów” otwarcie zaczęły pisać że Poroszenko szykuje się by zagnać Ukraińców na NOWA RZEŹ, czyli do kolejnych „kotłów” na Donbasie…
  https://apostrophe.ua/news/society/2018-12-12/gotovyat-na-uboj-seti-vozmutilo-foto-uchenij-rezervistov-v-hersone/148474

  Polubione przez 5 ludzi

 3. „Draka” w obwodzie tarnopolskim pomiędzy „duchownymi” tzw. ukraińskiej autokefalicznej cerkwi prawosławnej, która obok tzw. patriarchatu kijowskiego ma zgodnie z ostatnimi decyzjami Patriarchy Konstantynopola tworzyć „nowa cerkiew na Ukrainie”, niezalezna od Patriarchatu Moskiewskiego. Podobno poszło o oskarzenia wysuwane wobec jednego z duchownym jakoby miał dopuszczac sie pedofilii;
  https://nv.ua/ukraine/events/v-ternopolskoj-oblasti-hruppa-svjashchennikov-izbila-v-khrame-mestnoho-pastora-video-2512807.html?new_site=1

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać? Dyrektor generalny ‚Google” poinformował ze po przeprowadzeniu przez jego firmę „sledztwa” w sprawie „mieszania się Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku” zidentyfikowano…dwa internetowe konta ktore miały być za to odpowiedzialne (!), a suma środków jakie miała przez nie zostac przekazana na owo „mieszanie sie” to…4,7 tysiaca dolarów…
  https://www.ntv.ru/novosti/2120746/

  Polubione przez 6 ludzi

 5. „walka z korupcja” na Ukrainie, czyli wielkim skandalem skończyła sie sprawa karna wytoczona przeciwko szefowi ukraińskiej słuzby fiskalnej Romanowi nasirowowi, którego policja i SBU wywlekała ze szpitala gdzie przebywał i przewoziła na salę sądową na szpitalnym łóżku. Sąd w Kijowie nie dośc że oddalił wszystkie zarzuty przeciwko nie mu to jeszcze nakazał państwu ukraińskiemu przywrócenie go na zajmowane przed procesem stanowisko słuzbow oraz wypłacenie mu rekompensaty. Pozarzadowi „aktywisci” okreslili taki finał tej głosnej sparwy, jako „pluniecie na wizerunek Ukrainy’;
  https://strana.ua/news/176097-vosstanovlenie-nasirova-v-dolzhnosti-pomeshaet-rassledovaniju-sap.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ukraińska codzienność, czyli „draka” w Kijowie pomiedzy trójka meżczyzn zakonczyła się strzelanina. Ranny w jej wyniku mężczyna (w głowe i kolano) odmówił jednak przewiezienia do szpitala;
  https://www.obozrevatel.com/ukr/kiyany/crime/vistriliv-u-kolino-i-golovu-v-kievi-stalasya-bijka-cherez-zvinuvachennya-v-kradizhtsi.htm
  Z kolei w Dnieprze pościg policji za samochodem osobowym kierowanym przez nagiego meżczyznę, zakończył się spowodowaniem przez niego kolizji drogowej, po której miał odebrac sobie życie strzałem z pistoletu w głowę;
  https://strana.ua/news/176155-v-dnepre-nochju-holyj-voditel-za-rulem-avto-ukhodja-ot-pohoni-politsii-popal-v-dtp-i-potom-vystrelil-sebe-v-holovu.html

  Polubione przez 5 ludzi

   • Do Polski zjeżdża najwięcej Ukraińców pracować. W obwodzie lwowskim jest najwięcej kopalń które zalegają z wypłata pensji górnikom. I takie spostrzeżenie. Sami Ukraińcy zauważyli, że zablokowanie granicy z Polską to wielomiliardowe straty dla Ukrainy i wzrost napiec społecznych wśród obywateli tego kraju. Czy gdyby rząd w Warszawie zagroził zamknięciem granicy jeśli nie otrzyma zgody na ekshumację zamordowanych na kresach rodaków to nie doszłoby do kolejnego Majdanu (proPolskiego) na Ukrainie? Czyż sama groźba nie zmusiłaby władze w Kijowie do ustępstw?

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.