Wojna domowa na Ukrainie 13.12.2018r.- 1284 dzień od nowego rozejmu.


Izba niższa amerykańskiego parlamentu przyjęła wczoraj (11 grudnia) rezolucję, w której wezwała rządy europejskich państw do zablokowania projektu gazociągu „Nord Stream 2”.

Amerykańscy kongresmeni zaapelowali również do prezydenta o nałożenie sankcji na podmioty związane z realizowaną inwestycją „Nord Stream 2”.

Jednak uchwała Izby Reprezentantów USA nie jest prawnie wiążąca. Oznacza ona tylko wyrażenie woli niższej izby Kongresu i próbą wywarcia nacisku na państwa europejskie oraz prezydenta USA Donalda Trumpa.

Członkowie Izby Reprezentantów stwierdzili w przyjętej rezolucji, żegazociąg ‚Nord Stream 2’ zwiększy rosyjską kontrolę nad europejskim rynkiem energetycznym” oraz, że „geopolitycznym interesem Rosji w przypadku ‚Nord Stream 2’ jest poróżnienie europejskich państw i drastyczne ograniczenie transportu gazu przez istniejący już ukraiński system przesyłowy.” Podkreślono też, że ukraiński system wciąż ma niewykorzystaną moc przesyłową w wysokości 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie, a więc tyle i ma mieć w założeniu „Nord Stream 2”.

Czyli według pokrętnej logiki przedstawionej przez amerykańskich kongresmenów, przesył gazu przez terytorium Ukrainy nie prowadzi do zwiększenia kontroli nad europejskim rynkiem energetycznym. Natomiast po przez realizację projektu „Nord Stream 2”, już tak. Nie wiem jakie ma znaczenie w uzależnieniu europejskich odbiorców rosyjskiego gazu, w zależności od tego którą rurą on płynie. A poza tym, czyż nie jest fałszywą troska jaką wykazują amerykańscy kongresmeni w sprawie jedności krajów europejskich. Przecież nikt w ostatnich latach nie zrobił więcej w sprawie konfliktowania Europy niż Stany Zjednoczone.

Pozostawiając te uwagi na marginesie przejdźmy dalej w zagłębianiu się w wywody uchwały Izby Reprezentantów USA.

Otóż, zwracają oni uwagę na fakt, że „Rosja kontroluje prawie 40 procent wszystkich dostaw gazu do Europy, a 11 europejskich państw w co najmniej 75 procent swojego rocznego zaopatrzenia polega na gazie rosyjskim”. Stąd daleko idący wniosek kongresmenów, że dalsze umocnienie się Rosji jako dostawcy gazu w Europie będzie mieć wpływ na nie tylko na bezpieczeństwo narodowe niektórych najważniejszych sojuszników USA, ale nawet na bezpieczeństwo amerykańskie.

Dlatego też, Izba Reprezentantów USA uznała realizację „Nord Stream 2” za „drastyczny krok wstecz dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i interesów Stanów Zjednoczonych”. Wezwała więc rządy państw europejskich do odrzucenia tego projektu, zaś administrację amerykańskiego prezydenta do „wykorzystania wszelkich dostępnych środków, aby wspierać europejskie bezpieczeństwo energetyczne poprzez politykę dywersyfikacji oraz by zmniejszać zależność od Federacji Rosyjskiej”.

Kongresmeni zaapelowali takze o nałożenie w stosunku do zaangażowanych w ten projekt podmiotów sankcji gospodarczych na mocy tzw. ustawy CAATSA, czyli prawa do karania w ten sposób przeciwników USA.

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła również rezolucję, w której potępiła agresję Rosji wobec Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej oraz zaapelowała do prezydenta Donalda Trumpa i sojuszników USA o rozliczenie Moskwy za tę agresję.

Za rezolucją opowiedziały się obie partie. Podkreślono w niej znaczenie „niezależności i bezpieczeństwa państwa ukraińskiego”.

Przyjęto również drugą rezolucję, w której uznano, że głód wywołany w latach 1932-33 na terenie Ukrainy przez władze Związku Sowieckiego był aktem ludobójstwa.

Dwa miesiące temu taką samą rezolucję, uznającą za akt ludobójstwa doprowadzenie do głodowej śmierci milionów mieszkańców Ukrainy przez władze sowieckie, przyjął Senat USA– wyższa izba Kongresu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując rezolucję Izby Reprezentantów, oskarżył Waszyngton o nieuczciwą konkurencję. Uznał także rezolucję za kolejną próbę zablokowania budowy „Nord Streamu 2”.

„To konsekwentne stanowisko, które jest dla Rosji nie do przyjęcia. Chodzi o próby zaszkodzenia realizacji całkowicie komercyjnego, ekonomicznego projektu, który leży w interesach nie tylko dostawcy gazu – Rosji, ale również odbiorców, przede wszystkim Niemiec jako państwa UE”– powiedział w środę Dmitrij Pieskow.

Dodam, że wczoraj także Parlament Europejski sprzeciwił się realizacji projektu budowy gazociągu „Nord Stream 2”.

„Parlament Europejski ponownie podkreśla rolę Ukrainy w sieci dostaw gazu do Europy; w związku z tym sprzeciwia się trwającej budowie kontrowersyjnego gazociągu ‚Nord Stream 2’, który poważnie nadweręży europejskie bezpieczeństwo energetyczne”— uzasadniono stanowisko PE w sprawozdaniu dotyczącym wdrożenia układu o stowarzyszeniu UE z Ukrainą.

Ze swej strony, Anna Fotyga, która wniosła poprawkę przyjętą przez PE odnośnie budowy gazociągu „Nord Stream 2”:

„Od wielu lat przestrzegam, iż ‚Nord Stream 1’ i ‚Nord Stream 2’ są projektami bardzo szkodliwymi dla procesu integracji UE, świadczą o braku solidarności europejskiej, pogarszając bezpieczeństwo państw Europy Środkowej i Wschodniej. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę angażowanie się w tego typu projekty jest sprzeczne z zasadami traktowania agresorów. Cieszę się, iż moją opinię podzielił dzisiaj także Parlament Europejski”.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby ukraińscy żołnierze, na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzał w godzinach, od 08:00 do 23:05, 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (10 min), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (130 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (50 granatów), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a broni maszynowej, w tym ciężkiej. W wyników tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 204 pociski uszkadzając dom jednorodzinny w Nabiereżnoje nr. 33 oraz samochód osobowy WAZ 2101. Poprzedniego dnia na terytorium DRL spadło 228 pocisków.

Ostrzał prowadzony był w rejonie: Gorłówki (Zajcewo i osiedle przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (Jasinowata, Krótaja Bałka, Żabiczewo, Aleksandrowka i Spartakus oraz osiedle przy kopalni Trudowskaja) i południowego odcinka frontu (Nabiereżnoje, Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm 13 pocisków, moździerzy kaliber 120 (30 min) i 82 mm (24 miny) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (15 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał był bardzo intensywny i prowadzony z kierunku; Krimskoje i Troiczkoje, w stronę Donieckiego, Kalinowa i Smiełoje. Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 13 грудня 2018 року.

12 грудня, російські окупаційні війська 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник продовжує застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм по позиціях Об’єднаних сил неподалік населеного пункту Кримське – на Луганському напрямку та в районі селища Чермалик на Маріупольському напрямку.

Також, російські окупанти вели вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї по населених пунктах Старогнатівка, Авдіївка, Тарамчук – на Донецькому напрямку.

Внаслідок бойових дій, жоден український військовий не постраждав.

За даними розвідки, протягом 12 грудня, 2 окупанти отримали поранення.

Поточної доби ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм в районі населеного пункту Гнутове на Донецькому напрямку. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не має.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.12.2018r.- 1284 dzień od nowego rozejmu.

 1. I będa zasilać szeregi ‚Niebiańskiego Korpusu im. Bandery” przy dźwiękach muzyki? Czyli „Hymn Ukrainy” który brzmi jak…marsz żałobny, a który odgrywa „orkiestra” ukraińskiej 128 Brygady Piech. Gór. na linii „frontu’…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Podczas gdy Litwa wygraża ze spowoduje „odłączenie” Rosji od miedzynarodowej sieci przekazywania informacji bankowych SWIFT;
  http://interkomitet.com/press/international-news/lithuania-proposed-to-disconnect-russia-from-swift/
  SWIFT zaczął odłączać od swojej sieci, innego sąsiada Litwy, znanego ze swojej antyrosyjskości, czyli…Łotwe, tłumacząc to tym ze stała się ona „państwem wysokiego ryzyka”…
  https://www.uniwide.biz/news/offshore/difficulties-of-swift-functioning-in-latvia/
  Ps. KARMA działa 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT z Francji, gdzie sondaże opinii ujawniły ze w wyniku ostatnich wydarzeń w tym kraju, jak „feniks z popiołów” odradza się nowe (stare) ugrupowanie Marine Le Pen „Zjednoczenie Narodowe” (dawniej „Front Narodowy”). Według opublikowanych danych „ZN” prowadzi w sondażach przed zbliżajacymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego z 24 % poparciem;
  https://strana.ua/news/176440-partija-marin-le-pen-budet-lidirovat-na-vyborakh-v-evroparlament-opros.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.