Wojna domowa na Ukrainie 13.12.2018r.- 1284 dzień od nowego rozejmu.


Izba niższa amerykańskiego parlamentu przyjęła wczoraj (11 grudnia) rezolucję, w której wezwała rządy europejskich państw do zablokowania projektu gazociągu „Nord Stream 2”.

Amerykańscy kongresmeni zaapelowali również do prezydenta o nałożenie sankcji na podmioty związane z realizowaną inwestycją „Nord Stream 2”.

Jednak uchwała Izby Reprezentantów USA nie jest prawnie wiążąca. Oznacza ona tylko wyrażenie woli niższej izby Kongresu i próbą wywarcia nacisku na państwa europejskie oraz prezydenta USA Donalda Trumpa.

Członkowie Izby Reprezentantów stwierdzili w przyjętej rezolucji, żegazociąg ‚Nord Stream 2’ zwiększy rosyjską kontrolę nad europejskim rynkiem energetycznym” oraz, że „geopolitycznym interesem Rosji w przypadku ‚Nord Stream 2’ jest poróżnienie europejskich państw i drastyczne ograniczenie transportu gazu przez istniejący już ukraiński system przesyłowy.” Podkreślono też, że ukraiński system wciąż ma niewykorzystaną moc przesyłową w wysokości 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie, a więc tyle i ma mieć w założeniu „Nord Stream 2”.

Czyli według pokrętnej logiki przedstawionej przez amerykańskich kongresmenów, przesył gazu przez terytorium Ukrainy nie prowadzi do zwiększenia kontroli nad europejskim rynkiem energetycznym. Natomiast po przez realizację projektu „Nord Stream 2”, już tak. Nie wiem jakie ma znaczenie w uzależnieniu europejskich odbiorców rosyjskiego gazu, w zależności od tego którą rurą on płynie. A poza tym, czyż nie jest fałszywą troska jaką wykazują amerykańscy kongresmeni w sprawie jedności krajów europejskich. Przecież nikt w ostatnich latach nie zrobił więcej w sprawie konfliktowania Europy niż Stany Zjednoczone.

Pozostawiając te uwagi na marginesie przejdźmy dalej w zagłębianiu się w wywody uchwały Izby Reprezentantów USA.

Otóż, zwracają oni uwagę na fakt, że „Rosja kontroluje prawie 40 procent wszystkich dostaw gazu do Europy, a 11 europejskich państw w co najmniej 75 procent swojego rocznego zaopatrzenia polega na gazie rosyjskim”. Stąd daleko idący wniosek kongresmenów, że dalsze umocnienie się Rosji jako dostawcy gazu w Europie będzie mieć wpływ na nie tylko na bezpieczeństwo narodowe niektórych najważniejszych sojuszników USA, ale nawet na bezpieczeństwo amerykańskie.

Dlatego też, Izba Reprezentantów USA uznała realizację „Nord Stream 2” za „drastyczny krok wstecz dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i interesów Stanów Zjednoczonych”. Wezwała więc rządy państw europejskich do odrzucenia tego projektu, zaś administrację amerykańskiego prezydenta do „wykorzystania wszelkich dostępnych środków, aby wspierać europejskie bezpieczeństwo energetyczne poprzez politykę dywersyfikacji oraz by zmniejszać zależność od Federacji Rosyjskiej”.

Kongresmeni zaapelowali takze o nałożenie w stosunku do zaangażowanych w ten projekt podmiotów sankcji gospodarczych na mocy tzw. ustawy CAATSA, czyli prawa do karania w ten sposób przeciwników USA.

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła również rezolucję, w której potępiła agresję Rosji wobec Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej oraz zaapelowała do prezydenta Donalda Trumpa i sojuszników USA o rozliczenie Moskwy za tę agresję.

Za rezolucją opowiedziały się obie partie. Podkreślono w niej znaczenie „niezależności i bezpieczeństwa państwa ukraińskiego”.

Przyjęto również drugą rezolucję, w której uznano, że głód wywołany w latach 1932-33 na terenie Ukrainy przez władze Związku Sowieckiego był aktem ludobójstwa.

Dwa miesiące temu taką samą rezolucję, uznającą za akt ludobójstwa doprowadzenie do głodowej śmierci milionów mieszkańców Ukrainy przez władze sowieckie, przyjął Senat USA– wyższa izba Kongresu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując rezolucję Izby Reprezentantów, oskarżył Waszyngton o nieuczciwą konkurencję. Uznał także rezolucję za kolejną próbę zablokowania budowy „Nord Streamu 2”.

„To konsekwentne stanowisko, które jest dla Rosji nie do przyjęcia. Chodzi o próby zaszkodzenia realizacji całkowicie komercyjnego, ekonomicznego projektu, który leży w interesach nie tylko dostawcy gazu – Rosji, ale również odbiorców, przede wszystkim Niemiec jako państwa UE”– powiedział w środę Dmitrij Pieskow.

Dodam, że wczoraj także Parlament Europejski sprzeciwił się realizacji projektu budowy gazociągu „Nord Stream 2”.

„Parlament Europejski ponownie podkreśla rolę Ukrainy w sieci dostaw gazu do Europy; w związku z tym sprzeciwia się trwającej budowie kontrowersyjnego gazociągu ‚Nord Stream 2’, który poważnie nadweręży europejskie bezpieczeństwo energetyczne”— uzasadniono stanowisko PE w sprawozdaniu dotyczącym wdrożenia układu o stowarzyszeniu UE z Ukrainą.

Ze swej strony, Anna Fotyga, która wniosła poprawkę przyjętą przez PE odnośnie budowy gazociągu „Nord Stream 2”:

„Od wielu lat przestrzegam, iż ‚Nord Stream 1’ i ‚Nord Stream 2’ są projektami bardzo szkodliwymi dla procesu integracji UE, świadczą o braku solidarności europejskiej, pogarszając bezpieczeństwo państw Europy Środkowej i Wschodniej. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę angażowanie się w tego typu projekty jest sprzeczne z zasadami traktowania agresorów. Cieszę się, iż moją opinię podzielił dzisiaj także Parlament Europejski”.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby ukraińscy żołnierze, na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzał w godzinach, od 08:00 do 23:05, 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (10 min), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (130 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (50 granatów), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a broni maszynowej, w tym ciężkiej. W wyników tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 204 pociski uszkadzając dom jednorodzinny w Nabiereżnoje nr. 33 oraz samochód osobowy WAZ 2101. Poprzedniego dnia na terytorium DRL spadło 228 pocisków.

Ostrzał prowadzony był w rejonie: Gorłówki (Zajcewo i osiedle przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (Jasinowata, Krótaja Bałka, Żabiczewo, Aleksandrowka i Spartakus oraz osiedle przy kopalni Trudowskaja) i południowego odcinka frontu (Nabiereżnoje, Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm 13 pocisków, moździerzy kaliber 120 (30 min) i 82 mm (24 miny) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (15 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał był bardzo intensywny i prowadzony z kierunku; Krimskoje i Troiczkoje, w stronę Donieckiego, Kalinowa i Smiełoje. Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 13 грудня 2018 року.

12 грудня, російські окупаційні війська 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник продовжує застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм по позиціях Об’єднаних сил неподалік населеного пункту Кримське – на Луганському напрямку та в районі селища Чермалик на Маріупольському напрямку.

Також, російські окупанти вели вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї по населених пунктах Старогнатівка, Авдіївка, Тарамчук – на Донецькому напрямку.

Внаслідок бойових дій, жоден український військовий не постраждав.

За даними розвідки, протягом 12 грудня, 2 окупанти отримали поранення.

Поточної доби ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм в районі населеного пункту Гнутове на Донецькому напрямку. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не має.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.12.2018r.- 1284 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT światowe, czyli gdy rosyjskie bombowce latają nad Karaibami…
  https://korrespondent.net/world/russia/4043080-v-rossyy-pokazaly-polet-raketonostsev-nad-karybamy
  …amerykańskie samoloty wojskowe spadają nad Hawajami…
  https://www.kitv.com/story/39632972/visiting-military-hawker-hunter-jet-in-the-waters-off-sand-island-pilot-ejected
  Dla przypomnienia, jest to już kolejny „incydent” z udziałem amerykańskich samolotów bojowych w ostatnim czasie

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, na Zakarpaciu, wsciekli mieszkańcy jednej z miejscowości zablokowali trase Mukaczewo – Rohatyń, po tym jak miejscowy sąd zwolnił (za kaucją w wys. 160 tys. hrywien) z aresztu podejrzewanego o dokonanie zabójstwa

  https://korrespondent.net/ukraine/4042987-na-zakarpate-blokyruuit-trassu-yz-za-osvobozhdenyia-podozrevaemoho-v-ubyistve
  Tymczasem w zakarapckim Uzhorodzie tzw. euroblacherzy protestujacy przeciwko ograniczeniom wprowadzonym na zarejestrowane w UE pojazdy ubrali się w „żółte kamizelki”, grożąc władzom w Kijowie powtórzeniem „francuskiego scenariusza”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4043091-v-uzhhorode-evrobliakhery-nadely-zheltye-zhylety
  W miejscowości Izmaiłw obwodzie odeskim w „porzuconym” przez pasażera w jednym z autobusów bagażu, który wozony był tym autobusem „przez wiele dni”, znaleziono domowej konstrukcji ładunek wybuchowy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4042930-na-odeschyne-v-avtobuse-neskolko-dnei-vozyly-bombu

  Polubione przez 4 ludzi

 3. No i tradycyjnie już „parę słów” o ukraińskich „atomókach”, czyli w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej „wyłączono” od razu dwa „energobloki” Jeden z powodu „planowanego remontu”, a drugi z powodu „uszkodzenia tranformatora”. Ale poza tym wszystko jest ok i nie trzeba biegac i szukać „płynu Lugola” 🙂
  https://korrespondent.net/business/companies/4042916-khmelnytskaia-aes-otkluichyla-oba-enerhobloka

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ciekawe kiedy Stoltenberg zrobi sobie zdjęcie z bojcami z Azowa?

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejne „niewiniatko” z Ukrainy złapane na „okupowanym” (wg kijowa) Krymie. Tym razem Rosjanie zatrzymali na granicy z Ukrainą członka tzw. Medżlisu Krymskotatarskiego, zwanego powszechnie w Rosji „szajką Dzemilewa i Czubarowa”, działalnosc której to „szajki” jest zakazana na terytorium FR z powodu jej powiązan z „elementami skrajnie islamistycznymi’;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4638444.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Według SBU Rosjanie szykują na Ukrainie w niedziele tzw. zadymy w związku z usamodzielnieniem się ukraińskiej cerkwi prawosławnej

  Polubione przez 4 ludzi

  • Aha już udaremniono jedną takową próbę zadymy

   Polubione przez 4 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, wywiad z ukraińskim parlamentarzystą Serhijem Leszczenką onegdaj jednym z czołowych ‚euromajdaniarzy”, a obecnie „tropicielem korupcji na Ukrainie”. Leszczenko porównujac m.in rządy „tyrana” Janukowycza oraz „generalissimusa” Poroszenki wskazuje ze ten drugi okazał sie być „sprytniejszy’ poniweaż zdołął ‚spacyfikować” i „podporządkować sobie” większość ukromediów;
  https://strana.ua/articles/interview/175894-serhej-leshchenko-kvartira-deputata-vybory-v-prezidenty-ukrainy-i-seksualnye-skandaly.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Poroszenko przekazał UE listę podmiotów rosyjskich zaangażowanych w agresję na Ukrainę w trakcie tzw. incydentu kerczeńskiego

  K…a czy ta farsa kiedyś się skończy?

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Co dalej z przyznaniem prawosławnej autokefalii Ukrainie przez Patriarchat Konstantynopolitański? Według „źródeł” z tzw. patriarchatu kijowskiego ogłoszenie tzw. tomosu przez Konstantynopol nastąpi dopiero w styczniu przyszłego roku, po odbyciu przez „zainteresowane przyznaniem autokefalii koscioły” (czyli m.in właśnie tzw. patriarchat kijowski) spotkań wyższego duchowieństwa;
  https://strana.ua/news/176376-v-upts-kp-rasskazali-kohda-ukraina-poluchit-tomos.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Na Ukrainie ukazała się książka historyczna niejakiego Igora Cara – laureata tamtejszej nagrody im. Bandery.

  Według tejże książki Ukraińcy są m.in. twórcami łuku, cyfr oraz języka angielskiego

  https://southfront.org/new-ukrainian-book-reveals-historic-truth-bow-arrows-numbers-english-language-were-created-by-ukrainians/

  fragment książki (po angielsku)

  The famous ruins of the temple in Stonehenge, hanging stones weighing 45 tons, belong to the people from the banks of the Dnieper, who arrived in the 16th century BC, through Normandy. Ukrainians brought to the British Isles writing, astronomical knowledge, bronze culture, trade exchange, and a peculiar way of burial

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Parę „ukrokryminałków”, czyli w Kijowie zatrzymano policjanta który ‚dorabiał” sobie do pensji handlujac nielegalnie bronią;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4043135-v-kyeve-polytseiskyi-s-podelnykamy-torhoval-oruzhyem
  Z kolei 40 – letni „obcokrajowiec” który w Kropiwnickim zastrzelił na jednej z ulic mężczyzne, stwierdził ze była to…”pomyłka bo miał zastrzelić kogoś zupełnie innego’…
  https://strana.ua/news/176386-v-kropivnitskom-killer-rasskazal-v-sude-chto-oshibsja-i-zastrelil-ne-toho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem „Lordowie – Protektorzy zza Oceanu” znowu ‚duszą” Budapeszt, by władze Wegier „odpusciły” Ukrainie i „odblokowały” posiedzenia komisji Ukraina – NATO. Dla przypomnienia Wegrzy robią to w sprzeciwie wobec ukraińskiej „reformy oświatowej” dyskryminujacej konstytucyjne prawa tamtejszych mniejszosci narodowych;
  https://www.reuters.com/article/us-usa-russia-hungary/u-s-urges-hungary-not-to-block-ukraines-nato-engagement-idUSKBN1OC1KB?il=0

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Wiceprezes ukraińskiego banku centralnego (NBU) tłumaczy tymczasem obecne „umacnianie się” ukraińskiej waluty „rekordowymi zyskami ze sprzedazy zbóż”;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/12/13/643562/
  A w tym samym czasie ukromedia informują o gigantycznym marnotrawstwie w ukraińskiej państwowej agencji rolnej w wyniku którego ‚zepsuciu” uległo zboze o wartosci prawie 19 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/176340-ukraina-poterjala-zerno-na-18-8-millionov-iz-za-nepravilnoho-zranenija.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • O rolnictwie na Ukrainie można by napisać cały felieton.
   W DUŻYM skrócie sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda tak. Ukraina ma jedne z najlepszych gleb na świecie/ leży w dobrym obszarze klimatycznym ALE
   – nie ma infrastruktury do przechowywania zbiorów (brak silosów/spichrzów)
   – góruje ekstensywny model rolnictwa (zwiększanie TYLKO areału by podnieść plony)
   -brakuje infrastruktury do przesyłu towarów (koleje/porty)
   I na koniec brakuje nawodnienia terenów
   W efekcie pomimo wielu walorów produkcja rolnicza nie rośnie tak szybko jakby to mogli sobie roić politycy z Ukrainy. Najważniejszym obecnie problemem jest transport produktów rolnych (kolej ma często nawet 2 tygodnie obsuwy w realizacji planów) i Irygacja. Poprzez masowy wyrąb lasów/zmiany klimatyczne/brak inwestycji w regulacje stosunków wodnych w wielu regionach Ukrainy odczuwa się brak wody (min na południu kraju). Do tego dochodzą decyzje polityczne (zamkniecie kanałów wodnych na Krym), przez które ucierpiały również ukraińscy rolnicy.
   W efekcie mamy sytuację w której oficjalnie plony zbóż z roku na rok są większe, ale… nie podaje się do wiadomości publicznej, że chodzi głownie o zbiory…kukurydzy. Plony pszenicy (szczególniej tej przeznaczonej na chleb) są mniejsze niż się przewiduje, a tylko ilość zbóż PASZOWYCH (tanich) zwiększa się.
   http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/ukraina-koncza-sie-zbiory,82616.html
   http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/ukraina-wyzsza-produkcja-i-eksport-zboz-oraz-nasion-straczkowych,82626.html
   Zbiory kukurydzy nie dziwią, zagraniczne holdingi specjalizują się w dostawie kukurydzy genetycznie modyfikowanej do UE (jedyna roślina GMO zezwolona na terenie UE). I to one zgarniają lwią część zysków ze sprzedaży 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

 14. I „słów parę” od znanego ukraińskiego blogera oraz „weterana ATO” Jurija Kasjanowa który tym razem przyrównał sytuacje na obecnej „pomajdanowej” Ukrainie do tej przedstawionej w filmie SF z Arnoldem Schwarzenegerem ‚Uciekinier” (ang. The Running Man) gdzie opresyjne władze „terroryzują i mamią” masy za pomoca zmaniupolowanego przekazu w mediach;
  https://strana.ua/opinions/176347-kohda-televizor-upravljaet-demokratiej-eto-ne-demokratija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Czyżby zaczynała się „operacja” zapowiadana przez Szefa?

  Ukraińcy przerzucają cylindry z podejrzanymi substancjami w Mariupolu

  Polubione przez 3 ludzi

 16. I teraz pytanie KTO ZNOWU KŁAMIE? Czy szef ukraińskiego resortu infrastruktury Omeljan który wciąż „ryczy” jakie to straty ponosi Ukraina z powodu „sytuacji na Morzu Azowskim” i wynikajacej z tego powodu „blokady ukraińskiego eksportu”, czy też wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy który opowiada że owa „sytuacja” na ukraiński eksport nie wpływa?
  https://korrespondent.net/business/financial/4043202-natsbank-ne-uvydel-valuitnykh-poter-yz-za-azova

  Polubione przez 3 ludzi

 17. W temacie by Ukraińcom żyło się lepiej…
  Bank Swiatowy (elity zachodnie) naciska na Ukrainę by ta podwyższyła wiek emerytalny.
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/12/12/643511/
  Komentarz: Podwyższenie wieku emerytalnego z pewnością nie będzie hasłem wyborczym kandydatów do ukraińskiego parlamentu w 2019, ale po wyborach…
  Z roku na rok koszta utrzymania systemu emerytalnego an Ukrainie rosną. Ludzie pracują na czarno/wyjeżdżają na zarobek za granice i nie płacą składek. Jednocześnie pomimo katastrofalnej sytuacji systemu zdrowia przybywa emerytów (starzenie się społeczeństwa).
  W 2019 roku dotacja z budżetu bezie raptem o kilkanaście miliardów wyższa niż w 2018 🙂 Reforma jest potrzebna, ale czy zamiast podnosić wiek emerytalny nie lepiej byłoby zadbać, by zwiększyła się liczba składek (osoby pracujące na czarno) i ich wielkość (wyższe pensje w związku ze wzrostem PKB).?

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.