Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2018r.- 1285 dzień od nowego rozejmu.


13 grudnia przywódcy państw członkowskich na szczycie unijnym w Brukseli jednogłośnie zdecydowali o kolejnym półrocznym przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji.

„UE jednogłośnie przedłuża sankcje gospodarcze wobec Rosji z uwagi brak postępów w realizacji porozumień z Mińska”– napisał w czwartek wieczorem na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Przywódcy krajów UE uznali, że nie ma postępu w wypełnianiu przez Rosję porozumień z Mińska o zawieszeniu broni na Ukrainie.

Przedłużenie sankcji oznacza, że nadal największe rosyjskie banki i firmy naftowe będą miały ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana też będzie sprzedaż Rosji zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych, a także sprzętu podwójnego zastosowania, wykorzystywanego do celów cywilnych i wojskowych. Nadal obowiązywać będzie także embargo na dostawy broni.

Kolejny raz Unia Europejska przedłuża sankcje gospodarcze, które nałożyła w połowie 2014 roku- tym razem bez zbędnych sporów i dyskusji. W przeszłości bywało różnie, bo kraje jak Włochy, Grecja, Cypr i Węgry, które mają dobre relacje z Rosją uważały, że należy złagodzić sankcje, albo w ogóle je zawiesić.

Pretekst do zademonstrowania tej niebywałej jedności krajów UE w sprawie przedłużenia sankcji wobec Rosji o kolejne pół roku było zatrzymanie 25 listopada br. trzech rosyjskich okrętów wojennych przez rosyjską straż morską. Niektóre unijne kraje zaczęły mówić nawet o zaostrzeniu sankcji, jednak w tej sprawie już nie było jednomyślnej zgody.

Tak więc, Unia Europejska krytykuje Rosję za atak na ukraińskie okręty, ale nie zdecydowała się na zaostrzenie sankcji. Zamiast tego oferuje pomoc Ukrainie i domaga się od Rosji natychmiastowego zwrotu okrętów i zwolnienia załóg. Unijni przywódcy na szczycie w Brukseli przyjęli wnioski w tej sprawie.

W dokumencie podsumowującym dyskusję napisano, że Unia Europejska jest gotowa pomóc Ukrainie, w tym regionom, które ucierpiały w wyniku rosyjskiego ataku. Europejscy przywódcy podkreślili, że nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły militarnej przez Rosję. Jest też apel do Moskwy o zwrot ukraińskich okrętów i zwolnienie załogi oraz o zapewnienie swobodnej żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską, łączącą Morze Czarne z Azowskim.

Z powodu różnicy zdań wśród krajów członkowskich we wnioskach ze szczytu nie zapisano groźby nowych sankcji. Chodzi o to, że został wypracowany konsensus polegający na tym, że już żaden z przywódców już nie podniósł tej kwestii i nie apelował o nowe sankcje.

„Adwokaci Moskwy zadbali o to, by nie było nowych sankcji”– powiedział Polskiej Agencji Prasowej jedne z dyplomatów jednego kraju krytycznie nastawionego wobec Rosji. Z wcześniejszych nieoficjalnych informacji wiadomo było, że za nałożeniem nowych sankcji na Rosję, poza Polską i krajami bałtyckimi, były jeszcze niektóre państwa północnej Europy, a konkretnie dwa: Dania i Szwecja. Przeciw były poza występującymi tradycyjnie w tej roli Włochami, Bułgarią czy Węgrami również Francja i Niemcy, które wskazują na konieczność deeskalacji napięcia z Rosją.

Na szczycie w Brukseli, nie było jednak jakiś większych dyskusji w tej sprawie. Tylko po wystąpieniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którzy zdali relację z realizacji porozumień mińskich, nastąpiła krótka wymiana zdań przywódców innych krajów członkowskich UE. Po niej wprowadzono niewielkie zmiany w przygotowanym wcześniej tekście. Dyplomaci z krajów krytycznych wobec Rosji ocenili je jako wzmacniające przesłanie.

Złożona też została propozycja, przez delegację z jednego z krajów krytycznie nastawionego wobec obecnej polityki Rosji, aby do wniosków uzasadniających przedłużenie sankcji dołączyć także zapis o rozszerzeniu sankcji gdyby sytuacja jeszcze bardziej się zaostrzyła, ale przepadła ona w trakcie sesji.

Jednak RE, w przyjętych wczoraj wnioskach wyraziła „najwyższe zaniepokojenie” eskalacją sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim. Kolejny raz zapewniono też o przywiązaniu krajów UE do niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Podkreślono także fakt kontynuowania przez UE polityki nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu.

„Nie ma usprawiedliwienia dla wykorzystania siły militarnej przez Rosję. Rada Europejska domaga się natychmiastowego zwolnienia wszystkich przetrzymywanych marynarzy, jak również zagrabionych statków i zapewnienia swobodnego przepływu wszystkich statków przez Cieśninę Kerczeńską”– podsumowano we wnioskach z wczorajszego dnia szczytu w Brukseli.

Dodam, że w poniedziałek na posiedzeniu unijnych szefów dyplomacji minister Jacek Czaputowicz mówił, że „kolejne sankcje byłyby wskazane”. W komunikacie MSZ po tym posiedzeniu można było przeczytać, że:

„Polska jest zwolennikiem wzmocnienia sankcji na Rosję w odpowiedzi na akt agresji na Morzu Azowskim i postępującą militaryzację tego akwenu”.

Podobne stanowisko prezentowało również 10 krajów z UE, w tym Wielka Brytania, państwa skandynawskie oraz kraje bałtyckie.

Jednak premier Morawiecki wchodząc na wczorajsze posiedzenie Rady Europejskiej sankcji się już nie domagał i był zadowolony ze wstępnie uzgodnionych zapisów szczytu w sprawie Rosji.

Wobec takiej frondy przedstawiciela jednego z krajów koalicji antyrosyjskiej w UE, we wnioskach zapisano jedynie krytykę Rosji za użycie siły wojskowej, wsparcie dla Ukrainy i jej suwerenności oraz zaapelowano o zwrot okrętów i uwolnienie aresztowanych marynarzy. Nie wspomniano nawet o możliwości wprowadzenia sankcji w razie eskalacji konfliktu.

Nowych sankcji nie chcą przede wszystkim Niemcy i Francja, które prowadzą dialog z Rosją. Przywódcy tych dwóch krajów są zdania, że przedłużenie sankcji na kolejne pół roku to jest szczyt tego co można wobec Rosji zrobić.
Stąd wzięło się ta bardziej ugodowa postawa niektórych z przywódców krajów prowadzących politykę antyrosyjską.

Natomiast nie zmieniła się opinia przeciwników sankcji i odbudowania dobrych relacji z Rosją, które są przeciwne wnioskom RE załączonym do decyzji o przedłużeniu sankcji. Krajami tymi tradycyjnie już są: Cypr, Grecja Włochy i Węgry. Jest też duża liczba krajów niezdecydowanych, tzn. prowadzących bardziej elastyczną politykę, nie opowiadając się po żadnej ze stron.

Jak widać marzenie o tym, aby nastąpiło usztywnienie kursu wobec Rosji, wyrażane przed szczytem w Brukseli, przez liderów krajów wybitnie antyrosyjskich, legło w gruzach, a ich taktyka zaostrzenia stosunków okazała się mało skuteczna. Jak sądzę, w UE powoli zaczyna dojrzewać chęć zawarcia jakiegoś sensownego kompromisu. Warunkiem jego są tylko, na ile obie strony są wstanie wycofać się z obecnie zajmowanych pozycji. Tylko, że Rosja jest już pozbawiona manewru, więc kompromis, jeśli nastąpi, to raczej nie z jej strony.

https://twitter.com/eucopresident,

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 09:00 do północy, 21 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (70 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (86 granatów), SPG-9 ( 10 granatów) i RPG-7 (13 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane był następujące rejony: Gorłówka (Zajcewo i Dolomitnoje), Donieck (okolice lotniska, a tam „Volvo-Center” oraz osiedle przy kopalni Trudowskaja, Jasinowata, Krótaja Bałka, Spartakus i Stromichajłowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje, Sachanka i Komiternowo).

Na ostrzeliwane terytorium DRL spadły 504 pociski, wobec 204 z dnia poprzedniego.

Poza tym, ukraińscy bojcy poprzedniej doby, na ługańskim odcinku frontu, prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (8 min) opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (16 wystrzałów) oraz działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (2 wystrzały), a także granatników SPG-9 (8 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Swietłodarska, Troiczkoje i Zołotoje-4, w stronę: Łozowoje, Wiesiełogorowki i Zołotoje-5.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил
/ Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 14 грудня 2018 року.

13 грудня російські окупаційні війська 22 рази порушили режим припинення вогню. Противник продовжує застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 120 та 82 мм по позиціях Об’єднаних сил неподалік хутора Вільний, що на Попаснянському напрямку та в районі населених пунктів Водяне, Гнутове на Маріупольському напрямку.

Також, російські окупанти вели вогонь з БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї по позиціях Об’єднаних сил неподалік населеного пункту Кримське – на Луганському напрямку, в районі населеного пункту Новгородське, що на Горлівському напрямку, по населених пунктах Мар’їнка, Красногорівка, Авдіївка, Невельське – на Донецькому напрямку та позицій українських військових в районі населених пунктів Широкине та Водяне на Маріупольськом напрямку.

Внаслідок бойових дій два українських військових загинули.

За даними розвідки, 13 грудня три окупанти було знищено та четверо отримали поранення.

Протягом поточної доби ворог двічі відкривав вогонь по позиціях українських військових в районі населеного пункту Гнутове на Маріупольському напрямку. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не має.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z trasy bachmudzkiej (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2018r.- 1285 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Piraci z SS”, czyli skandalu z emblematami „Dywizji SS Totenkopf” jakie miał na sobie jeden z ukraińskich zołnierzy wojsk powiet. – desant. uczestniczących w spotkaniu z „generalissimusem” Poroszenką ciąg dalszy. Teraz ów wojskowy tłumaczy sie w ukromediach ze nie wiedział ze to emblemat zbrodniczej SS, ale że myślał ze to tylko taka „piracka bandera” (!)
  https://rg.ru/2018/12/14/ukrainskij-desantnik-obiasnil-poiavlenie-shevrona-ss-na-foto-s-poroshenko.html
  Z kolei cała sytuacja, z wiadomych względów, wywołała oburzenie Tzvi Arielego izraelskiego wojskowego który jako „instruktor” zajmuje sie szkoleniem „ukrowojaków”;
  >https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10215756897088692&id=1031581563

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem okazało się że jeden z ukraińskich wojskowych zatrzymanych w trakcie „incydentu w Przesmyku Kerczeńskim” przebywa w jednej celi z byłym ministrem jednej z kaukaskich republik FR. Cela wyposażona jet takze w sprzet AGD (m.in lodówkę oraz telewizor), a aresztowanemu zapewniono nie tylko kontakt z prawnikami, ale takze z „aktywistami” oraz „wolontariuszami” którzy przekazują mu zebraną ‚pomoc humanitarna” (żywnosć, papierosy, odzież);
  https://ru.krymr.com/a/news-krymskij-advokat-posetila-zakhvachennogo-ukrainskogo-voennogo/29654955.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I kolejny skandal korupcyjny na Ukrainie, tym razem w ukrobezpiece (SBU). Okazało się ze dyrektor resortowego sanatorium SBU (w randze pułkownika) „worował” z niego pieniądze wykorzystujac do tego celu „lewe rachunki” i ‚fikcyjnych pacjentów”, dodatkowo jego „ofiarami” mieli się stać takze „weterani ATO” przebywający w sanatorium na leczeniu oraz rehabilitacji;
  https://strana.ua/news/176502-chernaja-bukhhalterija-i-levye-patsienty-sbu-razoblachila-na-makhinatsijakh-rukovoditelja-svoeho-zhe-vedomstvennoho-sanatorija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem w wywiadzie udzielonym w ukromediach jeden z ukraińskich parlamentarzystów (z ugrupowania „Odrodzenie” powiazanego z oligarchą Kołomojskim) Wiktor Bondar pożalił się ze UE ‚porobiła” Ukrainę zawierając z nią umowy o wymianie handlowej dajac jej „zniżone limity na towary eksportowane do państw sojuszu”. Jednocześnie Bondar oskarżył UE że „zadbała ona o to by na jej rynki nie mogły trafić ukraińskie produkty zaawansowanych technologii m.in helikoptery i lokomotywy”, które mogły by stanowić konkurencję dla tych wyprodukowanych w UE;
  https://ria.ru/20181214/1547963726.html
  Ps. No to się rychło obudzili, o co w tym wszystkim (czyli „integracji z UE”) chodzi…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Zwierzchnik rosyjskiej cerkwi prawosławnej patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl zwrócił się z „otwartym listem” do Papieża oraz ONZ w którym opisał obecną sytuację cerkwi prawosławnej na Ukrainie i zwrócił się o udzielenie pomocy w zwiazku z „dyskryminacją cerkwi prawosławnej na Ukrainie”. Oskarzył w nim obecne władze w Kijowie o zapoczątkowanie faktycznych przesladowań prawosławnego duchowieństwa w tym państwie. Podał przy tym jako przykłady m.in wezwania duchownych na przesłuchania w SBU oraz próby „wywłaszczenia” ich z posiadanego przez nich majątku. Oskarżył w zwiazku z tym władze Ukrainy o łamanie „praw konstytucyjnych i wolnosci religijnej obywateli Ukrainy” oraz „podżeganie do nienawiści religijnej”;
  https://strana.ua/news/176496-patriarkh-kirill-obratilsja-k-relihioznym-i-hosudarstvennym-dejateljam-v-svjazi-s-davleniem-na-ukrainskuju-tserkov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. OT zza Oceanu, gdzie nieoczekiwanie Senat USA wydał rezolucję zakazującą udzielania „pomocy zbrojnej” Arabii Saudyjskiej w związku z jej zaangażowaniem w wojnę domowa w Jemenie (faktycznie prowadzoną przez nią KRWAWĄ PACYFIKACJA tego państwa) oraz oskarżającą następce saudyjskiego tronu o ‚bezpośrednie zaangażowanie w zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego” oraz zażadali od władz Arabii „ukarania wszystkich odpowiedzialnych za ta zbrodnie”. Senatorzy ( w tym z Partii Republikańskiej) wystapili wić przeciwko stanowisku reprezentowanemu przez Prezydenta USA, który tłumaczył ze nie moze „represjonować” Saudów ponieważ zaszkodziło by to gospodarce USA z powodu gigantycznych kontraktów zbrojeniowych zawartych z Rijadem;
  https://www.golos-ameriki.ru/a/us-senate-rebukes-support-yemen/4699685.html

  Polubione przez 6 ludzi

 7. „Ukraiński internet” tymczasem komentuje kolejny „sukces” Ukrainy, czyli zajęcie 111 miejsca w „światowym indeksie dobrobytu”. jeden z ukraińskich analityków, prawnik Maksym Goldarb przypomniał że jeszcze w 2013 roku (czyli za „tyrana” Janukowycza) Ukraina zajmowała 63 miejsce, a obecnie „sąsiaduje” z byłymi afrykańskimi koloniami, Malawi i Dżibuti. Podsumował takze ową sytuację stwierdzając ze jeżeli w Kijowie bedzie dalej rzadzić obecna ekipa to Ukraina „będzie konkurowac z pingwinami na Antarktydzie’;
  https://strana.ua/news/176506-polzovateli-sotssetej-raskritikovali-111-mesto-ukrainy-v-indekse-protsvetanija.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ukromedia o wypowiedzi Prezydenta Białorusi Łukaszenki w której oskarżył on stronę ukraińska, a w szczególnosci „generalissimusa” Poroszenkę, o to ze odrzuciła ona jego propozycję w sprawie „obsadzenia przez białoruskie wojska” odcinek „niekontrolowanej przez Kijów” granicy z Rosją (czyli granice republik z Donbasu z Rosja), oskarzając go o „prorosyjskość”;
  https://korrespondent.net/world/4043425-lukashenko-moy-predlozhenyia-po-donbassu-poroshenko-otverh
  Z kolei media białoruskie informują że Łukuaszenka znacznie „ostrzej” wyraził sie o obecnych władzach w Kijowie, wypowiadajac m.in słowa o „łajdakach”;
  https://news.tut.by/economics/619187.html?crnd=42718

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, ukraiński dyplomata (m.in były rzecznik MSZ Ukrainy) Wasyl Filipczuk o ostatnich „ostrych” wystąpieniach UE przeciwko budowie gazociagu „NS 2”, które nic nie dają bo europejskie (a nie tylko NIEMIECKIE) firmy nic sobie z tego nie robią i dalej współuczestniczą w projekcie. Filipczuk stwierdza m.in że po uruchomieniu „NS 2” Ukrainie zamiast 5 mld dolarów rocznej opłaty za tranzyt gazu z Rosji do UE pozostaną „setki ton złomu” pochodzącego z ukraińskiej sieci gazowej służącej do tranzytu gazu z Rosji do UE…
  https://112.ua/mnenie/ukrainskaya-truba-poydet-na-metallolom-473566.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Ciąg dalszy skandalu z Niemiec z Ukraincami podajacymi się za „syryjskich uchodźców” w „roli głównej. Dla przypomnienia, wyłudzili on w ten sposób od władz federalnych status uchodźców. Po tym jak wszystko się wydało i Niemcy odebrali im przyznane wczesniej „przywileje” oraz wszczeli procedurę deportacji, Ukraińcy złozyli pozew w niemieckim sądzie, powołujac się na niemieckie przepisy prawne i domagajac się by nie odbierano im statusu uchodźców i pozwolono pozostać w Niemczech;
  https://lenta.ru/news/2017/06/26/krugom_obman/
  Ps. ‚Wywalą ich drzwiami, to wlezą oknem” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „UE jednogłośnie przedłuża sankcje gospodarcze wobec Rosji z uwagi brak postępów w realizacji porozumień z Mińska”– napisał w czwartek wieczorem na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
  // rozumiem, że temat sankcji jest trudnym tematem ale Rosja mogłaby się pokazać i w geście dobrej woli, uchwalając kontrsankcje, przyjąć okres obowiązywania x 2. I tak za każdym razem. Może to by opamiętało durni z Unii.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Najciekawsze jest uzasadnienie: „brak postępów w realizacji porozumień z Mińska”.

   A co Rosja ma do realizowania porozumień. Jej rolą jest tylko gwarantowanie tego porozumienia. Zresztą dokładnie tak samo jak Niemiec i Francji.

   Dlaczego więc i tych krajów nie oskarża się o „brak postępów w realizacji porozumień z Mińska”?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 12. желто-зеленые жилеты (żółto-zielone kamizelki) pojawiły się w Londynie i w Izraelu!
  Tam także postulaty ekonomiczne.
  To pokazała TV Россия 24.
  Czyżby mini „Jesień Ludów”

  Polubione przez 1 osoba

 13. OT światowe, czyli narasta napięcie w związku z zapowiedzianą przez „sułtana” Erdogana rozprawa z syryjskimi Kurdami (z tzw. Rożawy) którzy jak wiadomo znajduja się pod „protektoratem” USA. W zwiazku z sytuacja miała się odbyć telefoniczna rozmowa pomiędzy Prezydentami Turcji oraz USA w trakcie której turecki lider miał przekazac ze operacja przeprowadzona zostanie w zwiazku z „zagrożeniem terrorystycznym Turcji ze strony organizacji kurdyjskich”;
  https://www.tccb.gov.tr/en/speeches-statements/558/100114/phone-call-with-u-s-president-trump
  Ps. Możliwe że „sułtan” ostrzegł Waszyngton by zebrał swoich „wojaków” przebywajacych wsród Kurdów by nie doszło do zadnego „incydentu” w postaci śmierci jednego z nich w wyniku ostrzału ze strony tureckiej

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Takie rzeczy tylko na Ukrainie, czyli ukraiński wiceminister Pawłowskij zatrzymany pod zarzutem przywłaszczenia środków budżetowych w wysokości 149 mln hrywien (kupował paliwo dla wojska w „ustawionych” przetargach i po zawyżonej cenie) oskarżył ukraińskiej instytucje zajmujace się zwalczaniem korupcji (m.in Specjalną Antykorupcyjną Prokurature) że oskarzajac go i doprowadzajac do jego aresztowania…naraziły ukraiński resort obrony na straty w wysokosci 195 mln hrywien!
  https://korrespondent.net/ukraine/4043579-armyia-poteriala-pochty-200-mln-hrn-yz-za-antykorruptsyonerov-zammynystra
  Ps. Jednym słowem CYRK…

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.