Wojna domowa na Ukrainie 15.12.2018r.- 1286 dzień od nowego rozejmu.


Stany Zjednoczone wezwały w czwartek (14 grudnia) Węgry do naprawienia relacji z Ukrainą i odstąpienia od prób blokowania współpracy tego kraju z NATO. „Jeśli Ukrainie się nie uda, Węgry znajdą się na linii frontu rosyjskiej agresji”– ostrzegł ambasador USA na Węgrzech David Cornstein.

David Cornstein w czwartek wziął udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu, gdzie poza ostrzeżeniami przed Rosją domagał się od Węgier większej aktywności w sprawie pozytywnej współpracy na linii NATO-Ukraina.

Przestrzegł więc, że Węgry mogłyby zrobić więcej w sferze „ustalania priorytetów sojuszy” w sytuacji, gdy Rosja ponownie stanowi zagrożenie dla Ukrainy i Europy.

„Rosja testuje obecnie Zachód w większym stopniu niż kiedykolwiek”– napisał Cornstein w oświadczeniu udostępnionym następnie przez amerykańską ambasadę.

„Żywimy zdecydowane przekonanie, (…) że dla nas jako sojuszników NATO najlepszym sposobem promowania reform na Ukrainie jest rozmawianie z Ukrainą, nie zaś blokowanie współpracy Ukrainy z NATO”– dodał amerykański dyplomata.

Przypomnę, że stosunki węgiersko-ukraińskie są napięte od jesieni 2017 roku, kiedy to ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył wtedy, że tak sformułowana ustawa uderza w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu.

Konflikt między dwoma krajami pogłębił się po publikacji w mediach filmu wideo, który dokumentuje wydawanie paszportów mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Nagranie zostało wykonane w konsulacie węgierskim w mieście Berehowe; pracownicy konsulatu proszą na nim nowych posiadaczy paszportów, by ukrywali przed władzami ukraińskimi fakt uzyskania drugiego obywatelstwa. W związku z tą sprawą Ukraina wydaliła węgierskiego konsula, na co Węgry zareagowały wydaleniem jednego z ukraińskich konsulów w Budapeszcie.

Nie był to w czwartek jedyny sygnał ostrzeżenia przed zakusami Rosji na zajęcie jeszcze innych krajów niż Ukraina.

Otóż, także 14 grudnia, tyle że w Kijowie na prezentacji projektu „Świat w 2019”, biorący w niej udział szef Służby Bezpieczeństwa Informacyjnego ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (SBI RBNiO)- Wałentyn Petrow, powiedział, że analizując rosyjskie działania wojskowe, można dojść do wniosku, iż nie są to jedynie przygotowania do wojny z Ukrainą. Jego zdaniem „to jeden z elementów szerszego, strategicznego przegrupowywania rosyjskiej machiny ofensywnej”, która ciągnie się od Morza Północnego do Syrii. „Można de facto mówić o przygotowaniach do wojny światowej”– stwierdził Petrow.

Następnie uściślił on, mówiąc, że takiego konfliktu możemy się spodziewać już w najbliższych latach:

„Obecnie wszystkie plany zbrojeniowe wielkich państw, w szczególności Federacji Rosyjskiej, zaplanowane są do 2023-2025 roku. Świat może być gotowy do globalnego konfliktu dosłownie za 6 lat, ale może on zacząć się i wcześniej”– dodał szef SBI RBNiO.

Petrow zwrócił też uwagę na fakt, że nadchodzący rok może być tu szczególny z uwagi na wybory na Ukrainie. Jego zdaniem, Rosja na pewno będzie próbowała w nie ingerować.

„Mapa wojenna jest, na granicy rozlokowywane są związki wojskowe. To naprawdę straszna siła, i to nie tylko dla Ukrainy. Ona ma w planach przejść Ukrainę, i poruszając się dalej, przez Białoruś wejść do państw bałtyckich i Polski”– podsumował swój wywód Wałentyn Petrow.

Tylko po co?

Czyżby ponownie chcieli podstępnie wbić nam nóż w plecy, a następnie dokonać rozbioru?

Pewnie jesteśmy tak bardzo zasobni, że na ten łasy kąsek Rosja się aż ślini?

Ze swej strony, dodam tylko, że to ukraińsko-amerykańskie zsynchronizowane działanie przestrzegające świat przed zagrożeniem ze strony Rosji, która jakoby czyha tylko aby go posiąść dokonując agresji zbrojnej, a szczególnie kraje bałtyckie i nieszczęsną Polskę, a ostatnio nawet Węgry, wpisuje się w zgraną już retorykę propagandową, która została ukuta w czasie rewolty majdaniarskiej w Kijowie dokładnie pięć lat temu.

No więc, mija już pięć lat tego straszenia międzynarodowej opinii publicznej zagrożeniem rosyjskim, i jakoś jak dotąd scenariusz ten nie chce się ziścić.

Bo się nie ziści, a fraza propagandowa ukuta przez amerykańskich macherów od manipulacji świadomością społeczną, jest całkowicie fałszywa i ukuta na potrzeby uzasadnienia walki podjętej z Rosją. Zaś celem tej walki, jest doprowadzenie Rosji przynajmniej do takiego stanu jak w pierwszych latach po rozpadzie ZSRR, kiedy to rządził nią notoryczny alkoholik, zaś majątek narodowy rozkradały szemrane indywidua, przy poparciu oczywiście Zachodu. Zachodu (a tu przede wszystkim pewnych kół lobby finansowego z USA), który chce pozbawić Rosję wpływów z jej bogactw naturalnych i jednocześnie samemu je przejąć.

Oczywiście Polska, jako bezwolne narzędzie, bierze w tym udział, co pozbawia nas korzyści jakie tracimy przez wrogą politykę prowadzoną wobec Rosji.

https://hu.usembassy.gov/remarks-by-ambassador-david-b-cornstein-to-the-foreign-affairs-committee-of-the-hungarian-parliament/,

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach od 00:10 do 23:55, czyli z przerwami przez niemalże całą dobę, 22 razy naruszyli warunki rozejmu. W wyniku czego na terytorium DRL spadły 303 pociski, wobec 504 z dnia poprzedniego.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (10 min) i 82 mm (23 miny), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 105 wystrzałów), a także granatników: AGS-17 (242 granaty), SPG-9 (9 granatów), RPG-7 (10 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były okolice Gorłówki (Zajcewo, Dolomitnoje i Szirokaja Bałka oraz osiedla przy kopalni im. Gagarina oraz kopalni 6/7), Doniecka (osiedle przy kopalni Trudowskiej oraz okolice lotniska, w tym rejon wokół „Volvo-Center”, a także miejscowości: Kasztanowoje, Mineralnoje, Wasilewka, jasinowata, Krótaja Bałka i Spartakus oraz Staromichajłowka i Aleksandrowka), zaś na południowym odcinku frontu; Leninskoje i Sachanka.

Poniżej, graficzny wykres aktywności zbrojnej ukraińskich wojsk prowadzących Operację Połączonych Sił na donieckim odcinku frontu DNR, w ciągu minionego tygodnia:

Poza tym, minionej doby, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (3 miny) i 82 mm (11 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (11 wystrzałów) i działek przeciwlotniczych ZU-23-2, a także automatycznych granatników AGS-17 i ręcznych granatników RPG-7 (5 granatów), 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Ługańskoje, Krimskoje, Zolotoje-4 i Kondraszewskiej Nowej, w stronę: Łogwinowa, Sokolników, Krasnego Jara, Kalinowki i Zołotoje-5.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 15 грудня 2018 року.

14 грудня російські окупаційні війська 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник продовжує застосувати озброєння, заборонене Мінськими угодами.

Зокрема, ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм по позиціях Об’єднаних сил неподалік хутора Вільний, що на Попаснянському напрямку та в районі населеного пункту Світлодарськ.

Також російські окупанти вели вогонь з БМП-2, зенітної установки ЗУ-23-2, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї по позиціях Об’єднаних сил неподалік населених пунктів Мар’їнка, Піски, Старогнатівка, Первомайське – на Донецькому напрямку та позицій українських військових в районі населених пунктів Чермалик, Гнутове та Водяне на Маріупольськом напрямку.
Внаслідок бойових дій одного українського військового було легко поранено.

За даними розвідки, 14 грудня двох окупантів було знищено.

Протягом поточної доби ворог не відкривав вогонь по позиціях українських військових.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Sachanki na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.12.2018r.- 1286 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na poczatek, dzisiaj w Kijowie odbywa się tzw. sobór zjednoczeniowy który ma przygotowac „grunt” na Ukrainie pod powołanie nowej „autokefalicznej cerkwi” zgodnie z rozporzadzeniem Patriarchatu Konstantynopola. „Sobór” zbojkotowali duchowni Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego, dlatego uczestniczą w nim przedstawiciele tzw. patriarchatu kijowskiego i innych „niekanonicznych” cerkwi ukraińskich. Znany ukraiński bloger (na wychodźstwie w UE) Anatolij Szarij że ochroną „soboru” zajęli się…”ukronaziolkowie” z ugrupowania „C14”. Pojawiła się także informacja ze ów „sobór”, mający zapoczątkować „niezaleznosć” cerkwi na Ukrainie (od Patriarchatu Moskiewskiego) prowadzony będzie…w języku angielskim (!) ponieważ prowadzący go przedstawiciel patriarchy Konstantynopola to Grek nie znajacy innego jezyka obcego;
  https://ukraina.ru/news/20181215/1022088911.html
  Z kolei ukraińska prawniczka i była minister sprawiedliwości Ołęna Łukasz poinformowała że Ambasada USA w Kijowie przestrzegła obywateli tego państwa by lepiej nie pojawiali się w poblizu cerkwi w związku z możliwością dojścia w ich pobliżu do zamieszek;
  >https://twitter.com/Lukash_EL/status/1073700072834121728
  Ps. Czyli jak zwykle „narobili g.oju”, a teraz sami przed nim ostrzegają…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Odnosnie wczorajszej rozróby w jednej z kijowskich klinik (filmik we „wstępniaku”) która urządzili „ukronaziolkowie” z „C14”, chodzi o przejecie nad nią bezpośredniej kontroli przez szefową ukraińskiego resortu zdrowia Uljane Suprun, która dzisiaj udzielił publicznego poparcia awanturnikom. Bezposrednim celem Suprun jest usuniecie ze stanowiska szefa kliniki (tzw. Instytutu Serca) znanego ukraińskiego kardiologa Borisa Todurowa, który niejednokrotnie sprzeciwiał się i krytykował decyzje Suprun;
  https://korrespondent.net/ukraine/4043695-suprun-prokommentyrovala-yntsydent-v-ynstytute-serdtsa

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem pojawiły się „njusy” że prowadząca w sondażach kampanii prezydenckiej na Ukrainie była premier i szefowa opozycyjnej „Batkiwszczyny” Julia Tymoszenko, jest „gotowa do bezpośrednich rozmów z Putinem” w sprawie „uregulowania sytuacji na Donbasie”, w nowym „formacie rozmów Budapeszt plus”;
  https://antikor.com.ua/articles/275377-timoshenko_hochet_provesti_prjamye_peregovory_s_putinym

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że rosyjscy hakerzy włamali się do ponad 100 instytucji i wykradli informacje.
  Zdaniem ukraińskich służb informacje mogą być wykorzystane przez Rosjan i istnieje groźba szkodzeniu bezpieczeństwa kraju.
  Hakerzy mieli zaatakować instytucje wojskowe i państwowe w obwodzie lwowskim. Dane miały zostać pobrane dzięki aplikacjom, które zainstalowali pracownicy firm zatrudnieni przez instytucje.
  https://www.rp.pl/Przestepczosc/181219603-Ukraina-oskarza-Rosje-o-kradziez-danych-wojskowych.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Na Ukrainie w sobotę po południu, podczas podejścia do lądowania, rozbił się samolot myśliwski Su-27.
  Sztab Generalny ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że do katastrofy doszło w obwodzie żytomierskim. W sobotę około godz. 15 pilot wykonywał zaplanowany, rutynowy lot. Rozbił się podczas schodzenia do lądowania.
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-katastrofa-mysliwca-su-27,892581.html
  https://wiadomosci.wp.pl/ukraina-katastrofa-mysliwca-su-27-6327849269544577a
  komentarz: To już kolejna katastrofa lotnicza na Ukrainie, która miała miejsce w ostatnim czasie. W dodatku z tym samym rodzajem maszyny. Może warto sprawdzić, czy przypadkiem przyczyną nie jest defekt jakiegoś ukraińskiego zamiennika? Może przykładowo wskaźniki wysokości są pokazują złe nieprawidłowe wartości na niskich pułapach?

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W sobotę Synod zjednoczeniowy Kościołów prawosławnych na Ukrainie wybrał biskupa Patriarchatu Kijowskiego Epifaniusza na zwierzchnika autokefalicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. – To dzień utworzenia Cerkwi uznanej przez światowe prawosławie – powiedział prezydent Petro Poroszenko.
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-sobor-zjednoczeniowy-prawoslawia-wybral-zwierzchnika,892583.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Epifaniusz_(Dumenko)
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-bp-epifaniusz-zwierzchnikiem-autokefalii/v29pyrq

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Szef ukraińskiej partii „Bractwo” Dmytro Korczynśki zagroził ukraińskiemu mistrzowi świata w boksie Ołeksandrowi Usykowi połamaniem nóg, bądź „kulą wypuszczoną z kałasznikowa”, jeśli będzie on bronił Ławry Kijowsko-Peczerskiej przed ukraińskimi radykałami.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/jeden-z-przywodcow-ukrainskich-nacjonalistow-zagrozil-usykowi-kula-z-kalasznikowa/
  Komentarz: Banderowcy już nawet się nie czają i prosto w oczy wala, że będą rabować mienie Kościoła Prawosławnego obrządku Moskiewskiego na Ukrainie.

  Polubione przez 4 ludzi

  • A tymczasem ukraiński bokser, zawodowy mistrz świata wagi ciężkiej w boksie, Ołeksandr Usyk który z duma podkreśla ze jest Ukraincem, a jednocześnie jeździ do Rosji oraz na „okupowany” (wg Kijowa) Krym i wystepuje publicznie w obronie Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie, otrzymał od niej specjalny order;
   https://korrespondent.net/ukraine/4043913-bokser-usyk-poluchyl-orden-ot-upts-mp
   Ps. Chciałby widzieć jak ten BANDEROWSKI G.ÓJ Korczynskij staje naprzeciwko Usyka, a ten mu obija „na kwaśne jabłko” ten jego dziadowski zarośnięty r.j 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

   • Niestety, ale bardziej prawdopodobne, ze będzie tak jak piszą „ukrpatroci”. Zasadzą się na boksera w 10 z bronią palna i biała. Jeden na jeden? Przecież ci pogrobowcy Bandery nawet przeciwko dzieciom i kobietom występowali w większej liczbie 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

 8. Prawność polityczna wersja polska…
  Firma LOT zachęca Polaków do podróży do Lwowa w niecodzienny sposób.
  „Lwów jest perłą ukraińskiej kultury narodowej. Miasto liczy ponad 2000 zabytków, a jego historyczne centrum zostało wpisane na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. W mieście znajdują się także liczne muzea i galerie sztuki.” – napisano na stronie LOT-u.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/lot-nazwal-lwow-perla-ukrainskiej-kultury-narodowej-foto/
  Komentarz: Setki lat historii, Orlęta lwowskie, polskie zabytki i nagle…ukraińska kultura?

  Polubione przez 6 ludzi

 9. Tymczasem czołowy rosyjski „liberasta” i „idol szkołoty” (rosyjska odmiana „gimbusów”), czyli Aleksiej nawalny ogłosił się obrońcą tzw. ruskiego miru (!) i oskarżył Ukraińców, w związku ze sprawa przyznania „autokefalii prawosławnej”, o to ze dokonali…schizmy (!!) Jak można się było spodziewać wywołało to natychmiastową negatywna reakcję ukraińskich internautów, którzy m.in nazwali go „rosyjskim szowinistą”;
  https://strana.ua/news/176765-navalnyj-nazval-sobor-v-kieve-raskolom-i-potrollil-iz-za-pridirok-k-na-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem okazało się że majace stanowić trzon nowej ukraińskiej floty kutry artyleryjskie „Griuza” nie będa w stanie być dozbroione w pociski rakietowe, ponieważ „Ukraina nie ma takich pocisków, które mogłyby zostać wykorzystane w warunkach morskich”. Poinformował o tym zastępca dyrektora generalnego i jednocześnie główny konstruktor zakładów stoczniowych „Kuźnia na Rybałskiej” które budują owe kutry. Dla przypomnienia owa „Kuźnia” należała do Poroszenki, który jednak miał ostatnio wyprzedać swoje w niej udziały;
  https://diana-mihailova.livejournal.com/3109646.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Popularny ukraiński dziennikarz śledczy Ołeksandr Dubinskij o „nowej cerkwi ukraińskiej”;

  Czyli nie żaden nowy patriarchat (co oznaczałoby faktyczną niezależność, czyli owa „autokefalię cerkwi na Ukrainie), a zaledwie „metropolia” (biskupstwo) podległe nie Moskwie, a Stambułowi (Konstantynopolowi). Co bardzo przypomina sprawę „gazu z rewersu”, czyli rosyjskiego, jaki Ukraina kupuje od Słowacji, ale jednocześnie zapewnia że „obywa się bez gazu z Rosji”…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem były dyrektor Departamentu Informacyjnego MSZ Ukrainy Ołeh Wołoszyn w udzielonym przez siebie wywiadzie opowiedział o tym jak to Poroszenko „zbiegł” z odbywajacej sie 11 grudnia w Parlamencie Europejskim debaty w sprawie Ukrainy, obawiając sie krytycznych pytań ze strony eurodeputowanych. Według Wołoszyna tematem owej debaty miały być m.in sprawa ataku i śmierci ukraińskiej aktywistki Kateriny Handziuk oraz panoszącej sie na Ukrainie w dalszym ciągu korupcji;
  https://ria.ru/20181216/1548053263.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.