Wojna domowa na Ukrainie 17.12.2018r.- 1288 dzień od nowego rozejmu.


Grupa robocza Rady Atlantyckiej ds. rozmieszczenia sił amerykańskich w Europie północno-wschodniej wstępnie poparła koncepcję wzmocnienia obecności sił USA w Polsce.

Wstępne rekomendacje grupy roboczej (The Atlantic Council Task Force on US Force Posture in Europe) obejmują m.in. stworzenie na terenie Polski stałych ośrodków szkoleniowych dla sił amerykańskich i wojsk NATO stwarzające takie same możliwości ćwiczeń z użyciem broni śmiercionośnej, jak używane obecnie do tego celu poligony na terenie Niemiec, a także rozmieszczenie w Polsce na „zasadzie kontynuowanej rotacyjnej obecności opartej na stałej infrastrukturze” dodatkowej brygady amerykańskich sił lądowych. Chodzi tu o około 3 tys. amerykańskich żołnierzy. A więc o raczej symboliczne wzmocnienie tzw. flanki wschodniej w jej części polskiej.

Wstępne rekomendacje przedstawione przez grupę przedstawione zostały według ośmiu zasad, które wraz z naczelną zasadą wzmocnienia zdolności NATO do powstrzymywania zagrożeń militarnych płynących z Rosji, obejmują m.in.: postulat wzmocnienia spójności Sojuszu Atlantyckiego i zwiększenia stabilności NATO w obliczu dyslokacji sił rosyjskich oraz zgodności rekomendacji z narodową doktryną militarną Stanów Zjednoczonych.

Wśród szczegółowych zaleceń grupy roboczej Rady Atlantyckiej znajduje się m.in. podniesienie rangi Elementu Dowództwa Misji (Mission Command Element) sił USA w Poznaniu do rangi Dowództwa Dywizji Stanów Zjednoczonych, a także modernizacja i rozbudowa przez polskie władze obecnej infrastruktury w bazie wojskowej w okolicach Żagania, z której obecnie korzysta amerykańska brygada pancerna i dostosowanie jej do norm amerykańskich.

Jednocześnie wniesiono zastrzeżenie, że rozbudowa zaplecza szkoleniowego w Polsce powinna umożliwić korzystanie z bazy zarówno przez siły amerykańskie, jak i wojska sojusznicze NATO

Eksperci grupy roboczej Rady Atlantyckiej zalecają także przyśpieszenie- „na tyle, na ile to możliwe”– realizacji projektów zaplanowanych w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI; European Detterence Initiative) w tym- „szybką rozbudowę pasów startowych w Powidzu, budowę tam rampy kolejowej do rozładunku ciężkiego sprzętu oraz wzniesienie nowych składów paliwa i amunicji”.

Ponadto, grupa rekomenduje wzmocnienie zdolności obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu w celu zapewnienia bezpieczeństwa wojskom USA w Polsce, a także przeprowadzenie szkoleń polskich sił zbrojnych z użyciem systemu obrony antyrakietowej „Patriot”.

Grupa uważa też za wskazane całkowite powierzenie 10 grupie sił specjalnych USA (10th US Special Forces Group)- odpowiedzialnej za operacje na obszarze EUCOM (Europejskie Dowództwo Sił Zbrojnych USA)- szkolenia w Krakowie polskich sił specjalnych, a w przyszłości także takich sił z państw bałtyckich.

Ostateczny raport grupy roboczej Rady Atlantyckiej ds. rozmieszczenia sił amerykańskich w Europie północno-wschodniej zostanie przedstawiony na początku 2019 r.

W skład grupy roboczej Rady Atlantyckiej, której pracami kierują Alexander „Sandy” Vershbov- były ambasador Stanów Zjednoczonych przy NATO i emerytowany gen. Philip M. Breedlove- były głównodowodzący siłami NATO w Europie, wchodzi szereg doświadczonych ekspertów militarnych z prywatnych placówek badawczych.

Grupa robocza Rady Atlantyckiej utworzona została we wrześniu bieżącego roku w reakcji na przedstawioną w kwietniu przez władze RP propozycję zlokalizowania w naszym kraju stałej bazy wojsk amerykańskich.

Jak widać z przedstawionej rekomendacji tej rady w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, to nie licho będzie nas to kosztowało, przy jednoczesnym symbolicznym zwiększeniu tych sił.

Nie dość tego, to na Polsce ciążyć będzie zobowiązanie zapewnienia bezpieczeństwa wojskom amerykańskim, gdyby nie daj boże doszło do ataku na nasz kraj. Oczywiście ta przyjemność też będzie nas słono kosztować.

Nie dość tego, Amerykanie życzą sobie, aby polskie dowództwo wojskowe oddało w ich ręce proces szkolenia najlepszych jednostek wojskowych, którymi bez wątpienia są siły specjalne wojska polskiego.

Tak więc za pieniądze polskich podatników mają oni przejąć całkowitą kontrolę nad procesem szkolenia sił specjalnych, które z rangi dowództwa sił zbrojnych USA (EUCOM), wpisany zostanie w jego strategię zgodną z narodową doktryną militarną Stanów Zjednoczonych.

Nie wiem, czy którakolwiek z opcji politycznych- nawet rządzący obecnie PiS (no może poza najbardziej spolegliwym wobec „sojuszniczych mocarstw”- SLD), mogłaby sobie pozwolić na tak jawne pogwałcenie suwerenności naszego kraju przez światowego hegemona? I to za nasze pieniądze.

A może jednak się mylę, bo proces wasalizacji Polski zaszedł już tak daleko, że tego typu praktyki staną się normą?

Na co dowodem jest chociażby oferta złożona przez rząd PiS wobec światowego hegemona; wybudowania w naszym kraju na koszt polskiego podatnika, bazy wojskowej dla żołnierzy amerykańskich za 2 mld dolarów (ponad 7 mld złotych).

Z propozycji jakie grupa robocza Rady Atlantyckiej złożyła wobec Polski wynika, że zapłacimy znacznie więcej niż obiecane przez PiS 2 mld dolarów, a otrzymamy za to co najwyżej rotacyjną obecność 3 tys. amerykańskich żołnierzy, których dodatkowo mamy obowiązek chronić przy pomocy amerykańskich bardzo drogich rakiet „Patriot”.

Takiego obskurantyzmu politycznego, to jeszcze nasz kraj nie oglądał!

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 09:40 do 23:55, 24 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był przy użyciu: opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 140 wystrzałów), granatników: AGS-17 (213 granatów), SPG-9 (35 granatów) i RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Łącznie w wyników tych ostrzałów na terytorium DRL 426 pocisków.

Ostrzał prowadzony był w rejonie: Gorłówki (Zajcewo i Dolomitnoje), Doniecka (okolice „Volvo-Center”, Aleksandrowka, Jasinowata, Krótaja Bałka, Spartakus i Wasilewka) oraz na południowym odcinku frontu (Dokuczajwesk, Staromariewka, Leninskoje, Komiternowo i Sachanka). Większą część ostrzałów przeprowadzono od godzin wieczornych poprzez późne godziny nocne, gdzie ostatni ostrzał rozpoczęty o godzinie 23:55 zakończył się dopiero o godzinie 00:25 (rejon Zajcewa ostrzał prowadzono przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 29 min). Najbardziej aktywnym odcinkiem frontu była jego część południowa, wskazująca nadal na możliwość przeprowadzenie tam przez ukraińskie dowództwo Operacji Połączonych Sił, zapowiadanej wcześniej błyskawicznej ofensywy, aż do granicy z FR.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (18 min) i 82 mm (9 min) oraz granatników SPG-9 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Ługańskoje, Nowotoszkowskoje i Krimskoje, w stronę: Kalinowki, Donieckiego, Smiełoje i Frunzego.

Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 17 грудня 2018 року.

16 грудня російські окупаційні війська 16 разів порушили режим припинення вогню. Противник продовжує застосувати озброєння, заборонене Мінськими угодами.

Зокрема, ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм по позиціях Об’єднаних сил неподалік населеного пункту Кримське, що на Луганському напрямку та в районі селища Водяне на Маріупольському напрямку.

Також російські окупанти вели вогонь з БМП-1, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї по позиціях Об’єднаних сил неподалік населеного пункту Новолуганське – на Світлодарському напрямку, населених пунктів Новотроїцьке, Піски, Авдіївка, Славне, Тарамчук, Старогнатівка, Кам’янка на Донецькому напрямку та неподалік населених пунктів Чермалик, Павлопіль, Лебединське, Водяне – на Маріупольському напрямку.
Внаслідок бойових дій двоє військових отримали поранення.

За даними розвідки, 16 грудня вісім окупантів було знищено та 3 поранено.

Протягом поточної доби ворог відкривав вогонь по позиціях українських військових біля населеного пункту Гнутове, що на Маріупольському напрямку.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.12.2018r.- 1288 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na poczatek, dla zainteresowanych czyli okazuje się że obecne władze w Kijowie nie prowadza ‚wojny” tylko z Rosją, ale także z innymi państwami byłego ZSRR (WNP) m.in Uzbekistanem. Oczywiscie nie jest to „klasyczna wojna”, a „wojna handlowa” polegajaca na zrywaniu umó i wymuszaniu nowych bardziej korzystnych dla siebie i jak sie własnie okazało taki właśnie „konflikt” z Ukraina Uzbekistan wygrał;
  https://www.sonar2050.org/publications/ukraina-proigrala-uzbekistanu-torgovuyu-voynu/
  Ps. Już nie tylko „pancerni Buriaci”, ale i „cwani Uzbecy” ich „leją” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Podobno w stolicy naszego państwa doszło do jakies „masowej draki” pomiedzy naszymi rodakami, a Ukroincami, której „ukoronowaniem” była wymiana „rzutów szklanymi butelkami”…
  https://korrespondent.net/world/4044081-v-varshave-proyzoshla-massovaia-draka-mezhdu-poliakamy-y-ukrayntsamy
  https://warszawawpigulce.pl/bojka-polakow-z-ukraincami-pod-dw-wilenskim-w-ruch-poszly-butelki-jest-mnostwo-rozbitego-szkla/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu. Miejscowosc Toreck (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) i kilka miejscowości w jego pobliżu (łacznie 43 tys. mieszkańców) zostało pozbawionych dostaw wody. Na razie nie podano przyczyny co mogło być przyczyna „awarii”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4044107-toretsk-y-esche-try-naselennykh-punkta-bez-vody
  Tzw. sztab OZS (dawniej ATO) poinformował takze o tym ze na terytorium Donbasu został sprawdzony stan gotowości bojowej stacjonujących tam ukraińskich systemów pplot „BUK”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4044147-na-donbasse-proveryly-boehotovnost-kompleksov-buk

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dla zainteresowanych artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.ua” o toczących się przed ukraińskimi sądami procesach przeciwko członkom tzw. ukraińskich batalionó ochotniczych („dobrobatów”) za zbrodnie i przestępstwa jakie popełnili oni w czasie trwania tzw. operacji ATO na Donbasie. I taka ciekawostka, czyli pojawia się w nim wzmianka o tym czym zajmował się w trakcie pełnienia funkcji „dowódcy” tzw. batalionu „Donbas” „Semen Semenczenko” (włas. Konstantin Griszin). Okazuje sie ze po „wyzwoleniu” jakies miejscowości spod kontroli „separatystó” miał sie on tam pojawiac ze swoimi „przybocznymi”, by następnie „oczyszczać ją” m.in ze znalezionego uzbrojenia oraz amunicji;
  „”Когда мы захватили райотдел, подъехал комбат Семен Семенченко с помощником с позывным „Тринадцатый”. По его личному приказу оружие из райотдела – отобранное у милиционеров и изъятое из оружейки, было погружено в багажник его автомобиля. Затем комбат его вывез, куда – не знаю. Милиционеров в тот же день отпустили” – рассказывает капитан Виктор Каминский”
  https://strana.ua/articles/analysis/176848-v-ukraine-sudjat-dobrobatovtsev-za-uchastie-v-voennykh-operatsijakh-v-zone-ato.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I kolejny atak na ukraińskiego „aktywistę społecznego”. Tym razem granat bojowy rzucono na podwórze domu aktywisty z obwodu dniepropietrowskiego, który zajmuje się „walka z nielegalnym wyrebem lasów”. Na szczęscie nikomu z domowników nic się nie stało;
  https://strana.ua/news/176915-na-dnepropetrovshchine-neizvestnye-vzorvali-hranatu-vo-dvore-doma-ekoloha-kotoryj-borolsja-s-nezakonnoj-vyrubkoj-lesa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie ‚autokefalii” na Ukrainie. Przedstawiciel kolejnego koscioła prawosławnego skrytykował to co się dzieje na Ukrainie a tzw. sobór zjednoczeniowy w Kijowie okreslił to jako „parodię”. Tym razem jest to jeden z wyższych duchownych cerkwi mołdawskiej;
  https://ria.ru/20181216/1548067054.html
  A tymczasem patriarcha Konstantynopola Bartłomiej odpowiedzialny za ową „parodię” nie chce zaszczycić swoja obecnościa Kijowa i to pomimo ciągłych zaproszeń ze strony kijowskiej „wierchuszki” m.in przewodniczącego parlamentu Parubija;
  https://strana.ua/news/176927-parubij-povtorno-prihlasil-varfolomeja-v-ukrainu.html
  Ps. Az samo sie narzuca stwierdzenie że Bartłomiej „umywa ręce”…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ad. 2

   Takie są skutki decyzji podjętych pod presją amerykańskich służb.

   W efekcie mamy największą od czasów średniowiecza schizmę w kościele chrześcijańskim.

   A w zanadrzu ewentualną wojnę domową na podłożu religijnym.

   I to wszystko w XXI w.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. OT światowe, czyli ‚The Washington Post” przestrzega (że kolejny już raz) może zabraknąć pieniedzy na funkcjonowanie „rządu USA” i podległych mu agencji (urzędów) federalnych. Powodem (kolejny już raz) ma być brak porozumienia pomiędzy Prezydentem USA i wspierająca go Partią Republikańską, a opozycyjną Partią Demokratyczną w sprawie wydzielenia funduszy na działanie urzędów federalnych. Dlatego już 22 grudnia mogą one „zawiesić” swoje funkcjonowanie;
  https://korrespondent.net/world/4044110-smy-pravytelstvo-ssha-na-hrany-prekraschenyia-raboty
  Z kolei saudyjskie MSZ w oficjalnym komunikacie wydanym w zwiazku z rezolucją przyjętą przez Senat USA, m.in oskarżajaca saudyjskiego następce tronu o bezpośredni zwiazek z mordem dokonanym na saudyjskim dziennikarzu Chaszukdżim, stwierdziło że USA WTRĄCAJA SIĘ W WEWNęTRZNE SPRAWY KRÓLESTWA (!) i w pełni odrzuciło wszystkie oskarżenia;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/5920054
  Ps. I byle tylko tak dalej 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 8. I powrót na Ukrainę gdzie w zwiazku z ostatnim napadem dokonanym przez bandę „ukropatriotów” (z neonazistowskiego ugrupowania „C14′) lekarze z kijowskiej kliniki (tzw. Instytutu Serca) zwrócili sie z apelem do władz Ukrainy o zapewnienie im ochrony. Dla wyjaśnienia, w klinice ma zostać przeprowadzony wybór nowego zarządu, ponieważ obecny „nie pasuje” p.o. szefowej ukraińskiego resortu zdrowia Suprun, dlatego tez atak ze strony „C14” (znanego na Ukrainie jako „tituszki SBU”) został dokonany na jej zlecenie, zresztą sama Suprun go oficjalnie poparła;
  https://strana.ua/news/176890-ataka-na-institut-serdtsa-vrachi-prosjat-vlasti-sderzhat-radikalov-pered-vyborami-hendirektora.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Głowny Rosji cel „wyzwolenie [całej] Ukrainy spod kontroli nazistów” (?), czyli szef MSZ Rosji Sergiej Ławrow o tym dlaczego Moskwa do tej pory nie uznała oficjalnie „republik z Donbasu”;
  https://strana.ua/news/176921-hlava-mid-rf-lavrov-rasskazal-pochemu-rossija-ne-priznaet-dnr-i-lnr.html
  Cytat „”Вы хотите признать „ЛНР” и „ДНР”? А дальше? Потерять всю остальную Украину, оставить ее нацистам?”, – сказал он”

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Basurin – Ukraińcy nie przeprowadzili zapowiadanej ofensywy z powodu jej wcześniejszego ujawnienia

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak rozgrabiano flotę wojenną Ukrainy jeszcze przed 2014 rokiem;
  https://riafan.ru/1132738-cusima-dlya-vmsu-kak-ukraina-samostoyatelno-lishila-sebya-flota-eshe-do-2014-goda
  I w temacie „niezwyciężonej floty kijowskiej”, pojawiły się informacje że z jedynego kutra rakietowego będącego obecnie na jej stanie, „zniknęły” wyrzutnie rakietowe (pewno ktoś ukradł 🙂 );
  https://ria.ru/20181217/1548077285.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem ukraiński portal „Strana.ua” w związku z zarządzeniem „generalissimusa” Poroszenki by ‚skontrolować” WSZYSTKICH ukraińskich urzędników posiadajacych „krewnych w Rosji”, przedstawił obszerną „galerię” owych urzędników którą ‚otwiera”…sam Poroszenko, a oprócz niego są tam m.in szef MSZ Ukrainy Klimkin i głównodowodzący tzw. Operacji Zjednoczonych Sił na Donbasie gen. Najew…
  https://strana.ua/news/176913-u-koho-iz-pravjashchikh-politikov-ukrainy-est-rodstvenniki-v-rossii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. I nieoczekiwany ‚zwrot” (a właściwie to raczej spodziewany) w sprawie tragicznego wybuchu w budynku mieszkalnym w Fastowie w obwodzie kijowskim do jakiego doszło 14 grudnia. W jego wyniku śmierc poniósł 33 – letni właściciel mieszkania w którym doszło do wybuchu oraz 22 – letnia kobieta, a jako oficjalną przyczynę eksplozji podano „wybuch gazu”. Teraz władze miejskie ujawniły ze ów meżczyzna był saperem w strefie prowadzenia tzw. operacji OZS (dawniej ATO) na Donbasie oraz że podejrzewano go o NIELEGALNE PRZECHOWYWANIE MATERIAŁÓW WYBUCHOWYCH…
  https://ukraina.ru/news/20181217/1022101469.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. OT z Bliskiego Wschodu, czyli szef MSZ Turcji Süleyman Soylu w wywiadzie dla oficjalnej tureckiej agencji „Anadolu” poinformował ze USA nie powstrzymają zapowiadanej przez Turcję ‚akcji pacyfikacyjnej” przeciwko (będacych pod faktycznym amerykańskim protektoratem) syryjskich Kurdów (z tzw. Rożawy);
  https://russian.rt.com/world/news/584261-turciya-ssha-mvd
  Tymczasem pojawiły się informacje że być może USAmany próbują przekupić „sułtana” Erdogana „darowując” mu jego osobistego wroga, czyli przebywajacego na terytorium USA dawnego „mentora” Erdogana „muzułmańskiego działacza” ( kogoś w rodzaju „islamskiego masona”) Fethullaha Gülena oraz jego zbiegłych z Turcji zwolenników (których podobno zaczęto „masowo aresztować” w USA);
  https://colonelcassad.livejournal.com/4647330.html
  Ps. Dlaczego napisałem o „islamskim masonie”, poniewaz w Turcji istnieje bardzo długa tradycja istnienia „tajemnych bractw quasireligijnych” bardzo przypominających właśnie europejskich masonów;
  https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/bektaszijja;3875675.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.