Wojna domowa na Ukrainie 18.2018r.- 1289 dzień od nowego rozejmu.


Za dwa tygodnie dobiega końca 30-dniowy okres stanu wojennego na Ukrainie, dlatego też ekipa Poroszenki kombinuje jakby go tu przedłużyć o następne kilka miesięcy.

Celem jest nie dopuszczenie do przeprowadzenia wyborów zaplanowanych w marcu 2019 roku, albo też- w wariancie alternatywnym- wykorzystanie instytucji państwowych w oparciu o obowiązujące na Ukrainie prawo w czasie stanu wojennego, aby poprawić pozycję Poroszenki w sondażach, a przy okazji zdyskredytować jego konkurencję.

Obecnie aby osiągnąć ten cel (cele), ukraińskie dowództwo Operacji Połączonych Sił, planuje kolejną wersję blitzkriegu na republiki donbaskie. Tym razem z kierunku północnego, na linii: Gorłówka-Światłodarsk-Debalczewo.

O planach takiej ofensywy poinformował wczoraj przedstawiciel biura informacji sił zbrojnych DRL, Eduard Basurin. Informacje zaś te pochodzą ze źródeł wywiadowczych sił zbrojnych DRL.

Według nich, z kierunku na północ od Gorłówki oraz łuku swiatłodarskiego, ukraińskie dowództwo Operacji Połączonych Sił zgromadziło łącznie około 20 tys. żołnierzy, zgrupowanych w ramach sześciu brygad.

I tak, w rejonie Gorłówki rozlokowano cztery brygady, tj. 72 zmechanizowaną, 58 piechoty zmotoryzowanej, 1 czołgów i 81 lotnictwa. W krótkim czasie siły te mogą zostać uzupełnione o kolejne jednostki: 30 i 93 brygady zmechanizowane oraz dwie dywizje: wyrzutni rakiet RS-30 „Huragan” i trzysta milimetrowych systemów rakietowych „Smiersz”. Poza tym, wywiad DRL uzyskał dane, że na stanie rozlokowanych na północ od Gorłówki ukraińskich jednostek wojskowych znajduje się ponad 120 czołgów, ponad 250 sztuk sprzętu ciężkiej artylerii i moździerzy oraz 110 sztuk różnych systemów rakietowych.

Jakie są plany ukraińskiego dowództwa Operacji Połączonych Sił w związku z tą koncentracją wojsk na północ od Gorłówki?

1. Dokonanie frontalnego szturmu na Gorłówkę, w celu zajęcia tego miasta i zapewnienie sobie nad nim pełnej kontroli. Takie próby podejmowane były już kilka razy na przestrzeni mijającego roku, z tym, że cechowały się stosunkowo małą intensywnością i prowadzono je na ograniczonym terenie krótkich odcinków frontu, ale mimo to zostały zablokowane skutecznie na polach minowych i na wysokości zniszczonych wiosek strefy neutralnej.

2. Dokonanie uderzenia przecinającego połączenie drogowe pomiędzy Donieckiem i Gorłówką, w celu odcięcia tego miasta od ewentualnej pomocy i posiłków wojskowych. Uderzenie w tym przypadku ma się zatrzymać na miejscowości Jenakijewo.

3. Dokonanie ofensywy na łuku swietłodarskim przez Łogwinowo aż do Debalczewa, z dalszym ewentualnym przemieszczaniem się w stronę Szachtiorska i Krasnegp Łucza. Ten atak ma być prowadzony według planów z lata 2014 roku. Ten cel może powiązany być z punktem 2.

Celem tej planowanej ofensywy, bądź zsynchronizowanych ze sobą dwóch ataków- na południowym i północnym odcinkach frontu, nie jest zdobycie jakiegoś określonego terenu, ale nawet jakby się udało to jeszcze lepiej, tylko przedłużenie obowiązywania przepisów stanu wojennego. Co ma umożliwić przedłużenie władzy Poroszenki o kolejne miesiące lub w planie maksimum- o następną kadencję. Dlatego też obecnej ofensywy należy spodziewać się w okresie świątecznym, gdy kończyć się będzie kres obowiązującego obecnie okresu wprowadzenia stanu wojennego, czyli tuż przed 26 grudnia.

Na zakończenie dodam, że podczas wczorajszej konferencji prasowej w Białym Domu w Waszyngtonie, specjalny przedstawiciel prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy- Kurt Volker, powiedział, że planowane są kolejne dostawy amerykańskiego śmiercionośnego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Według jego słów, w ciągu najbliższych kilku miesięcy sprawą tą zajmie się amerykański Kongres.

Poza tym, w sobotę- 15 grudnia br. amerykańskie dowództwo wojskowe wysłało nad Donbas swojego drona szpiegowskiego „Global Hawk” oraz wczoraj- samolot rozpoznania elektroniczneg,o Boeing P-8A „Poosejdon”, który przeleciał wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego w pobliżu granicy z Rosją.

Jak widzimy, eskalowanie konfliktu na Ukrainie przez jej amerykańskiego mocodawcę idzie na całego, i rok 2019 tej sytuacji nie zmieni.

Ciekawe kiedy i w jaki sposób zaplanowano finał tej kolejnej amerykańskiej hucpy?

Może, będzie to splot skoordynowanych ze sobą działań prowadzonych na Morzu Czarnym, wzdłuż granicy ukraińskiej z Krymem oraz jednocześnie- ofensywy podjętej w Donbasie?

https://eadaily.com/ru/news/2018/12/17/dnr-vsu-menyayut-plan-nastuplenie-budet-pod-gorlovkoy.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał na donieckim odcinku frontu, w godzinach, od 00:00 do 23:40, a więc z przerwami- całą dobę, 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (8 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz różnego rodzaju granatników: AGS-17 (157 granatów) i SPG-9 (10 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. W wyniku czego na terytorium DRL spadło 229 pocisków, wobec 426 z dnia poprzedniego.

Ostrzały prowadzone były w rejonie: Gorłówki (Zajcewo i Dolomitnoje), Doniecka (Jasinowata, Spartakus i Krótaja Bałka) oraz na południowym odcinku frontu (Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (15 min) oraz granatnika SPG-9 (6 granatów), 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był z kierunku: Zołotoje-4, Ługańskoje i Krinskoje, w stronę: Zołotoje-5, Łogwinowa i Żiełoboka.

Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 18 грудня 2018 року.

17 грудня російські окупаційні війська 7 разів порушили режим припинення вогню. Застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами не зафіксовано.

Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі населеного пункту Кримське на Луганському напрямку, в районі населеного пункту Луганське на Світлодарському напрямку, поблизу населених пунктів Мар’їнка, Тарамчук, Славне – на Донецькому напрямку, а також в районі селища Гнутове на Маріупольському напрямку.
Внаслідок бойових дій, жоден український військовий не постраждав.

За даними розвідки, 17 грудня одного окупанта було знищено та 4 поранено.

Протягом поточної доби ворог відкривав вогонь по позиціях українських військових в районі селища Славне на Донецькому напрямку, а також в районі населеного пункту Чермалик на Маріупольському напрямку.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил протягом поточної доби немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki (DRL):

I jeszcze z okolic wsi Żiełobok (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.2018r.- 1289 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam i pozdrawiam,

  wczorajsze głosowanie w ONZ według państw rezolucji ukraińskiego autorstwa potępiającej Rosję m.in. za tzw. incydent Kerczeński i militaryzację Krymu

  Warto rzucić okiem kto się wstrzymał… A wstrzymały się z „potępieniem Rosji” takie kraje jak: Arabia Saudyjska, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk

  Polubione przez 4 ludzi

  • Eduard Dolinskij „nagle nie zaczął dostrzegać nazizmu na Ukrainie” tylko robi to stale, jako jeden z niewielu naprawdę ODWAZNYCH LUDZI NA UKRAINIE. Warto przy tym takze przypomnieć że wielokrotnie przypominał także o zbrodniach ukraińskich szowinistów dokonanych na Polakach.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Kolejny atak na ukraińskiego ‚aktywistę społecznego”. W szpitalu w obwodzie lwowskim zmarł w wyniku odniesionych obrażeń aktywista, były członek „Prawego Sektora” Ihor Kociuruba którego znaleziono nieprzytomnego 16 grudnia w mmiejscowości Czerwonogród. Policja zakwalifikowała jego smierć jako ‚samobójstwo”, czemu zdecydowanie sprzeciwili sie znajomi oraz bliscy „aktywisty” ponieważ miał on…PODERZNIĘTE GARDŁO…
  https://korrespondent.net/ukraine/4044562-lvovskyi-aktyvyst-naiden-s-pererezannym-horlom

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie nowy skandal z udziałem „generalissimusa” Poroszenki. Ukraiński portal ‚Strana.ua” ujawnił ze podczas wizyty Poroszenki w Dnieprze i „inauguracji” tam nowej ukraińskiej ‚cerkwi” na wspólnych zdjęciach z nim pojawiła się dwójka miejscowych ‚autorytetów kryminalnych” (z ros. worów w zakonie);
  https://strana.ua/news/177122-pochemu-na-sluzhbe-ptsu-pojavilis-avtoritety-iz-dnepra-reaktsija-sotssetej.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • I jeszcze w temacie nowo powołanej ukraińskiej „cerkwi”, która obecnie jest tylko faktyczną „filią” Patriarchatu Konstantynopola. Jej ukraiński „zwierzchnik” metropolita Epifaniusz nieoczekiwanie ogłosił ze jak tylko w Konstantynopolu zostanie ogłoszone oficjalne ogłoszenie „autokefalii” na Ukrainie (czyli tzw. tomos) to nowa ukraińska „cerkiew” stanie się niezalezna od Patriarchatu Konstantynopola;
   https://www.rbc.ru/politics/18/12/2018/5c1899cc9a794701c487b10f?from=newsfeed
   Ps. Ciekawe co na ową ‚radosna” nowinę główny zainteresowany, czyli patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, ponieważ zaczyna to wyglądac na „schizmę w schizmie”?

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Wiesci z „wyzwolonego’ przez Kijó terytorium Donbasu. W ‚wyzwolonej” Awdijewce emeryt zbierał granaty by następnie wymieniać je na produkty żywnosciowe;
  https://korrespondent.net/ukraine/4044677-v-avdeevke-pensyoner-priatal-hranaty-chtoby-obmeniat-na-produkty
  Z kolei mieszkańcy „wyzwolonego” Torecka do tej pory nie mają dostaw wody. Jak się można było spodziewać miejscowe władze poinformowały (po 3 dniach) że awaria wodociągu „to skutek działań bojowych’;
  https://korrespondent.net/ukraine/4044559-toretsk-bez-vody-v-hschs-nazvaly-prychynu-avaryy
  Na znajdujacej się pod kontrolą Kijowa części terytorium obwodu ługańskiego tymczasem trwa epidemia grypy, na skutek czego zamknieto juz 27 tamtejszych szkół;
  https://korrespondent.net/ukraine/4044587-v-luhanskoi-oblasty-nachalas-epydemyia-hryppa-y-orvy

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie „autokefalii” na Ukrainie, ukromedia ujawniły ze ceną za jej przyznanie przez Patriarchę Konstantynopola było zażądanie prze niego 38 „obiektów” na Ukrainie, chociaz Poroszenko ma się „rozpaczliwie targować” by obniżyć owa liczbę do 20 „obiektów”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4044714-poroshenko-poobeschal-varfolomeui-38-obektov-v-ukrayne-zhurnalyst
  Z kolei pojawiła sie wiadomość o tym ze Watykan nie uznał powołania nowej „cerkwi” na Ukrainie;
  https://ria.ru/20181218/1548195486.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Gościnne występy” Ukroinców w naszym nieszczęsnym kraju, czyli „9 pistoletów z celowo usuniętymi numerami umożliwiającymi identyfikację, tłumik i 446 sztuk amunicji w kartonowym pudle w samochodzie znaleźli w Gdyni strażnicy graniczni. Zatrzymany kierowca, 47-letni obywatel Ukrainy, miał też używać dwóch fałszywych tożsamości. Rudolfowi K. grozi do 8 lat więzienia”;
  https://dziennikbaltycki.pl/uzywal-3-tozsamosci-i-mial-prawdziwy-arsenal-9-pistoletow-tlumik-i-446-sztuk-amunicji-47latek-zatrzymany-w-gdyni-oskarzony/ar/13750086

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Popularny ukraiński bloger oraz „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow tym razem o tym że Ukraincy nie potrafią byc naprawdę niezależni na przykładzie „autokefalii” nadanej ukraińskiej cerkwi która zamiast ja uniezależnić (od Moskwy) faktycznie podporządkowała ją Patriarchatowi Konstantynopola;
  >https://www.facebook.com/brtcomua/posts/2046956168698360
  Ps. I słowa Kasjanowa, które mozna odnieśc także do naszego nieszczęsnego kraju;
  „Nie ma ukraińskiej niezależnej polityki. Krajem rządzą kolaboranci Zachodu, kolaboranci Kremla rwa się do władzy. I dopóki polityka ukraińska jest zależna [od obcych sił], prawdziwa niezależność Ukrainy nie wchodzi w rachubę. Dopóki nie zrozumiemy, że my, jako naród i kraj, mamy swoje własne interesy, różne od interesów Rosjan, Niemców, Francuzów, Amerykanów. I że te interesy powinny być chronione, a nie sprzedawane na prawo i lewo za pożyczki, terytoria i wątpliwe sukcesy kościelne’

  Polubione przez 4 ludzi

 8. warte przeczytania
  Jeśli ktoś się łudził, że w pro-ukraińskiej polityce PiS-u chodzi wyłącznie o akceptowanie kultu zbrodniarzy czy o bezwarunkowe wsparcie udzielane Ukrainie w konflikcie z Rosją, to tkwił do tej pory w błędzie. Wsparcie to będzie nas kosztować w dalszej perspektywie miliardy złotych, czego już teraz doświadczają polscy rolnicy – pisze Marcin Skalski.
  https://kresy.pl/publicystyka/za-przyjazn-pis-u-z-ukraina-polscy-rolnicy-zaplaca-miliardy-zlotych/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem korzystajacych z przejazdów ukraińskimi kolejami państwowymi czekają nieoczekiwane „atrakcje”. Jeden z pasażerów pociągu kursujacego na trasie „Użhorod – Lisiczansk” poskarżył się policji że gdy spał konduktor dokonał na nim „aktu seksu oralnego” 🙂 Jednak po ‚dogłębnym śledztwie” policja ukraińska nie potwierdziła tego faktu;
  https://sharij.net/134603

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Nowe sondaże z Ukrainy. te wyborcze wskazują że w rankingu partii prowadza opozycyjne ugrupowania bylej premier Tymoszenko „Batkiwszczyna” (21,8% głosów poparcia), ‚Sługa narodu” ukraińskiego celebryty Zielenskiego (8,4%) oraz powstała z rozbicia „Bloku Opozycyjnego” „Opozycyjna Platforma”(7,7%). Partia Poroszenki, czyli ‚Blok Poroszenki” uzyskała 6,6 % głosów poparcia;
  https://strana.ua/news/177221-na-vyborakh-v-parlament-ukraintsy-khotjat-holosovat-za-batkivshchinu-sluhu-naroda-i-oppoplatformu-za-zhizn.html
  Z kolei w rankingu kandydatów na urząd prezydenta prowadzi w dalszym ciągu Julia Tymoszenko z poparciem 14,2%, za nią plasuje się „celebryta’ Zielenskij z 9% oraz Poroszenko z poparciem 8,6 %;
  https://strana.ua/news/177213-vybory-2019-liderami-predvybornoj-honki-javljajutsja-timoshenko-zelenskij-poroshenko-i-bojko-opros-seetarget-za-dekabr-2018.html
  Pojawiły się takze sondaże socjologiczne według których prawie połowa obywateli Ukrainy w wieku do 29 lat zamierza wyjechać z tego państwa;
  https://strana.ua/news/177211-opros-pokazal-skolko-ukraintsev-planirujut-vyekhat-za-hranitsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Haniebna zdrada” Facebooka który zablokował strony ukraińskich ugrupowań neonazistowskich ‚Korpus Narodowy” oraz „Narodowe Drużyny” za prowadzoną przez nie akcję „przeciwko rosyjskim okupantom” w zwiazku z naruszeniem obowiązujacych na FB zasad. Oczywiście „ukronaziole” uznały że jest to „przejaw rosyjskiego wpływu na FB”;
  https://strana.ua/news/177231-facebook-vtoroj-raz-za-hod-blokiroval-stranitsu-natskorpusa-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Sukcesów” ukraińskiej gospodarki ciąg dalszy, czyli rośnie „negatywny bilans” pomiedzy ukraińskim eksportem, a importem. Jak informują ukraińskie służby statystyczne według danych na okres styczeń – październik 2018 roku wynosił on prawie 8 mld dolarów i był on o 66 % wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego;
  https://strana.ua/news/177239-po-dannym-hosstata-v-ukraine-import-prevyshaet-eksport-uzhe-pochti-na-8-mlrd-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Pojawiły się informacje ze organizatorzy tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (Szwajcaria) zezwolili by wzięli w nim udział rosyjscy oligarchowie objecie międzynarodowymi (głównie amerykańskimi) sankcjami po tym jak Rosja zagroziła ze w ogóle nie weźmie udziału w obradach forum;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2018/12/18/7090807/
  Ps. W „komentach” pod artykułem żałosne pojękiwania „ukrotrolli” na „haniebna zdradę” Europy 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.