Wojna domowa na Ukrainie 21.12.2018r.- 1292 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina na szczeblu państwowym upamiętni przypadającą w nadchodzącym roku 110 rocznicę urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery”– postanowiła we wtorek (18 grudnia) Wierchowna Rada w Kijowie.

W przyjętej rezolucji ukraińscy deputowani zdecydowali, że oprócz rocznicy urodzin Bandery uroczystości państwowe odbędą się w 2019 roku m.in. z okazji 100-lecia Aktu Zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową oraz 30 rocznicy wyjścia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z podziemia.

W ubiegłym tygodniu Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2019 rokiem Stepana Bandery. „Z okazji obchodów w 2019 roku 110 rocznicy urodzin wybitnego działacza politycznego, przywódcy Prowodu OUN-B, więźnia politycznego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, Rada Obwodowa zdecydowała o ogłoszeniu 2019 roku Rokiem Stepana Bandery”– napisano w oświadczeniu Lwowskiej Rady Obwodowej .

Kilka dni później ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion oświadczył, że był zszokowany tą decyzją:

„Byłem zszokowany, gdy usłyszałem o decyzji Lwowskiej Rady Obwodowej o ogłoszeniu 2019 roku rokiem Stepana Bandery”– napisał ambasador na Twitterze i Facebooku. „Nie mogę zrozumieć, w jaki sposób gloryfikacja tych, którzy brali bezpośredni udział w straszliwych antysemickich zbrodniach, pomaga w walce z antysemityzmem i ksenofobią. Ukraina nie powinna zapominać o zbrodniach na ukraińskich Żydach i nie powinna ich upamiętniać poprzez uszanowanie ich sprawców”– oświadczył ambasador Lion.

Tak więc, od wtorku szok izraelskiego ambasadora będzie jeszcze niepomiernie większy, bo już nie tylko jakaś tam- składająca się z ekstremistów probanderowskich Lwowska Rada Obwodowa, ale również na szczeblu władzy centralnej, glorykikowani są ci, „którzy brali bezpośredni udział w straszliwych antysemickich zbrodniach”.

Natomiast naszych władz, które tradycyjnie już bezwolnie i bezrefleksyjnie bratają się z Ukraińcami, w imię jakiś chorych urojeń, jakoś problem gloryfikowania zbrodniarzy na Ukrainie, mało obchodzi. Widocznie ofiary naszych Rodaków, są dla nich mało ważne?
Natomiast prezes ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz na to dictum izraelskiego ambasadora, odpowiedział, iż istnieje „potrzeba poparcia faktami tezy ambasadora Izraela o ‚bezpośrednim udziale Stepana Bandery w straszliwych antysemickich zbrodniach'”.

W tej logice banderowca Wiatrowycza, również: Hitler, Goebbels, czy też Göring, nie byli nazistowskimi zbrodniarzami i wzt. Niemcy powinni ich godnie upamiętnić.

Przypomnę, że Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię- Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.

Za zamach na Pierackiego Bandera został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywocie; znalazł się na wolności po ataku Niemiec i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku. 30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 roku został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał tam do września 1944 roku. Po drugiej wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. W październiku 1959 roku został zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

W roku 2010 Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący wówczas- wielki przyjaciel polskich elit politycznych z zaciągu posierpniowego- prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez niezawisły jeszcze- ukraiński sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało protesty m.in. w Rosji.

W związku z tym niedawno w Wierchownej Radzie zarejestrowano także projekt rezolucji z apelem do prezydenta Petra Poroszenki o przywrócenie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.

https://wsensie.pl/polska/31466-ks-isakowicz-zaleski,

https://web.facebook.com/volodymyr.viatrovych?_rdc=1&_rdr

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc odstrzał, w godzinach od 05:30 do 22:30, terytorium DRL, 21 razy naruszyli warunki rozejmu. Z czego gro ostrzałów przeprowadzono w późnych godzinach popołudniowych i nocnych.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (10 min), granatników: AGS-17 (66 granatów) i SPG-9 (26 granatów), a także działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były okolice: Gorłówki (Zajcewo), Doniecka (rejon osiedla przy kopalni Trudowskaja i „Volvo-Center”, a także Jasinowata, Spartakus, Krótaja Bałka, Żabiczewo i Staromichjałowka) oraz na południowym odcinku frontu (Leninskoje i Sachanka).

Łącznie podczas tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 194 pocisków, wobec 291 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 miny) i 82 mm (18 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (28 wystrzałów) i granatników: AGS-17 (29 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały z kierunku: Ługańskoje i Krimskoje prowadzone były w stronę następujących miejscowości: Kalinowka, Łogwinowo, Ziełobok i Smiełoje.

Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 21 грудня 2018 року.

20 грудня російські окупаційні війська 8 разів порушили режим припинення вогню. При цьому зафіксовано 4 випадки застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог здійснив обстріли з мінометів калібру 82 мм позицій Об’єднаних сил в районі населеного пункту Луганське – на Донецькому напрямку та двічі в районі населеного пункту Гнутове на Маріупольському напрямку, та з мінометів калібру 120 мм в районі населеного пункту Водяне, що на Маріупольському напрямку.

Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі населених пунктів Станиця Луганська – на Луганському напрямку, Мар’їнка, Красногорівка, Луганське – на Донецькому напрямку, а також поблизу населених пунктів Гнутове, Лебединське – на Маріупольському напрямку.

Для придушення вогневих провокацій противника, підрозділи що обороняються, застосовували чергові вогневі засоби. Протягом минулої доби один військовослужбовець отримав поранення.

За даними розвідки, 20 грудня шість окупантів зі складу збройних формувань Російської Федерації знищено та трьох поранено.

Від початку цієї доби ворог відкривав вогонь по позиціях українських військових біля населеного пункту Чермалик, що на Маріупольському напрямку.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z okolic Mariewki (ŁRL):

I jeszcze z okolic Staromichajłowki na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***
Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- w cyrku „Kosmos” przedstawiono nowy program pt. „Legenda o królowej śniegu”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.12.2018r.- 1292 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, „czystka” zza Oceanem? warto przypomniec żę „Wściekły Pies” Mattis (jak go nazywaja w USA) do końca miał się sprzeciwiac decyzji US Donalda o wycofaniu amerykańskich jednostek z Syrii, a tym samym pozostawieniu tamtejszych Kurdów „na pożarcie sułtanowi Erdoganowi”;
  https://www.cnbc.com/2018/12/20/james-mattis-will-retire-as-secretary-of-defense-in-february-trump-says.html
  https://www.tvp.info/40531858/sekretarz-obrony-usa-odchodzi-ze-stanowiska

  Polubione przez 4 ludzi

 2. A tymczasem za „porządki” w „niezwyciężonej flocie kijowskiej” zabrał się szef ukraińskiego resortu obrony Połtorak, ktory zadecydował o zwolnieniu ze stanowisk dwóch oficerów tej formacji których obarczyl odpowiedzialnością za fatalną jakość produktów żywnosciowych serwowanych w stołowkach wojskowych ukraińskim wojskowym z floty wojennej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4045948-poltorak-uvolyl-dvukh-ofytserov-vms-yz-za-plokhoho-pytanyia-voennykh

  Polubione przez 4 ludzi

  • Siebie niech pociągnie do odpowiedzialności za stan marynarki wojennej, do którego doprowadził, i za utratę trzech cennych, bo jeszcze utrzymujących się na wodzie- jednostek pływających.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. „Zapachniało siarką”, czyli jeden z ukraińskich parlamentarzystów tłumaczy wczorajsza „drakę” w Radzie Najwyższej Ukrainy, gdzie pobito sie w czasie głosowania nad ustawami wymierzonymi w Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego, ingerencją…”sił diabelskich”, którym w szczególnosci miał ulec przewodniczacy parlamentu Parubij oraz deputowani z frakcji „Front Ludowy” (byłego premiera Jaceniuka)…
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4045835-draku-v-rade-obiasnyly-vlyianyem-besovskykh-syl

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” opublikowął artykuł o sytuacji w ukraińskich „atomówkach”, w związku z ujawnionymi informacjami o tym ze władze Ukrainy jednak zdecydowały się zakupić paliwo jadrowe do nich w Rosji. Według autorki artykułu sytuacja ukraińskich ‚atomówek” jest krytyczna i to nie ze wzgledu z brakiem paliwa do nich oraz karkołomnymi próbami zastąpienia „pasujacego” do ukraińskich reaktorów paliwa rosyjskiego paliwem amerykańskim, ale ze wzgledu na to ze kończy się okres eksploatacji wiekszosci reaktorów na Ukrainie, a na ich modernizację (nie wspominajac o „pełnej wymianie”) oczywiscie nie ma pieniedzy;
  https://strana.ua/articles/analysis/177400-bunt-atomnykh-reaktorov-kak-v-ukraine-otkljuchajutsja-aes-i-hrozit-li-nam-novyj-chernobyl.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kto pierwszy znajdzie jakąś trupią czaszkę lub inny nazi symbol na zdjęciu?

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Prawda powoli wychodzi na jaw…

  Co najmniej 14 z 60 reportaży napisanych przez renomowanego niemieckiego dziennikarza Claasa Relotiusa zawierało zmyślone historie lub opowiadało o zmyślonych bohaterach. – ujawnił w środę największy niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, dla którego pisał Relotius. Jak zauważył ukraiński bloger Anatolij Szarij, niemiecki reporter pisał również o Ukrainie, opowiadając m.in. wydarzeniach na kijowskim Majdanie, które nigdy nie miały miejsca.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/niemiecki-dziennikarz-konfabulator-zdemaskowany-pisal-rowniez-o-ukrainie/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Głos rozsądku…
  Prof. Włodzimierz Osadczy z KUL w rozmowie z portalem Kresy.pl komentuje nieoficjalne informacje o tym, że nowym Ambasadorem RP na Ukrainie może zostać obecny wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. „Takie zmiany personalne bez zmiany polityki i dyplomacji w ogóle, nic nie wnoszą. Linia polityczna nie zmieni się dopóty, dopóki dyplomacja polska będzie sterowana z ośrodków poza granicami państwa polskiego. Nie ma się co oszukiwać”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wiceminister-cichocki-nowym-ambasadorem-rp-na-ukrainie-prof-osadczy-to-kosmetyczna-zmiana/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Zaczęło się…
  Amerykański Nasdaq wkroczył oficjalnie w bessę. Od sierpniowych szczytów spółki straciły przeciętnie ponad 20 proc.
  https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/amerykanski-nasdaq-wkroczyl-w-besse/9t22p9l
  Komentarz: Skończył się okres ciągłych wzrostów na giełdach światowych. Trwa spuszczanie powietrza z tego balonika. Jednocześnie wzrasta rentowność (oprocentowanie) amerykańskich obligacji. Jak to wpłynie na Polskę? Po pierwsze o wiele ciężej będzie utrzymać dotychczasowy wzrost PKB. Po drugie trzeba się liczyć z tym, że oprocentowanie polskich obligacji też wzrośnie (koszty obsługi długu). Jednak nasza sytuacja jest jednak diametralnie lepsza niż sytuacja naszego sąsiada -Ukrainy.
  Gospodarka naszego kraju została uznana za gospodarkę WYSOKO rozwiniętą. Dzięki temu nie będzie skokowego wzrostu oprocentowania polskich obligacji. Również inwestorzy pomimo zawirowań na giełdach nie będą unikać naszego kraju.
  Podczas kryzysów/stagnacji gospodarczych biznesmeni chętniej wykładają $$$ w bezpieczniejsze interesy. Polska kojarzona jest ze stabilnością więc nie grozi nam kryzys (chociaż lekko też nie będzie). Jednak Ukraina to już osobny temat. Przestraszeni groźba bankructwa kraju zagraniczne fundusze nie będą chciały pożyczać $$$ rządowi w Kijowie. To oznacza, że władze Ukrainy albo będą zmuszone ciąć koszty i przymilać się do MFW, albo…pożyczać na lichwiarski procent od spekulantów.
  kolejnym problemem jest eksport towarów. Zazwyczaj podczas spowolnienia gospodarczego tracą gałęzie gospodarki oparte surowcach i towarach nisko-przetworzonych, czyli w tej sytuacji większość gospodarki Ukrainy.
  Jeszcze gorsza informacją jest protekcjonizm krajów rozwiniętych-będą starały się chronić własnych przedsiębiorców ograniczając import (pod byle powodem) z krajów słabiej rozwiniętych. kłopoty poszczególnych mocarstw zawsze dotykają tez i powiązanych z nimi instytucji-takie molochy jak Bank Światowy, EBOiR czy tez MFW również będą ciąć koszty (czytaj ograniczać pomoc). I na koniec finansowanie inwestycji na Ukrainie. Nie ukrywajmy-bez NATYCHMIASTOWYCH wielomiliardowych inwestycji w koleje/drogi/porty/elektrownie kraj stoczy się do epoki przednowożytnej.
  Kto zainwestuje środki w niepewnym politycznie kraiku, gdzie istnieje wysokie ryzyko utraty środków?
  Zastanawia mnie tylko jak spowolnienie gospodarcze wpłynie na imigracje na Ukrainie. Czy wzrośnie (brak perspektyw na Ukrainie) czy też spadnie (brak pracy w Polsce/Rosji/UE).

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Ukraina dostanie 750 mln dolarów kredytu z Banku Światowego i 1,5 mld dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
  https://kresy24.pl/ukraina-dostanie-750-mln-dolarow-kredytu-z-banku-swiatowego-i-15-mld-dolarow-z-miedzynarodowego-funduszu-walutowego/
  Komentarz; De facto te decyzje światowych organizacji uratowały kraj przed załamaniem finansów publicznych. Bez tych pożyczek zarówno nie udałoby się utrzymać wystarczających rezerw walutowych jak i sfinansować deficytu na rachunkach bieżących.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińska codziennosć, czyli w Dnieprze zatrzymano pijanego adwokata który ukradł choinkę i rozbił nos policjantowi;
  https://www.056.ua/news/2252630/v-dnepre-panyj-advokat-ukral-elku-i-razbil-nos-policejskomu-foto
  „Draka” na dyskotece w jednej z miejscowosci obwodu chersońskiego, gdzie „miejscowa młodzież” spuściła łomot „ukrowojakom” z wojsk powiet. – desant. Ukrainy;
  http://timer-odessa.net/news/na_diskoteke_v_hersonskoy_oblasti_mestnaya_molodej_izbila_desantnikov_vsu_858.html
  Z kolei w Kijowie pijany policjant napadł i obrabował (z telefonu komórkowego) 12 – letnią dziewczynkę;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4046035-v-kyeve-pianyi-polytseiskyi-otobral-u-devochky-telefon

  Polubione przez 2 ludzi

 11. I kolejny skandal w związku z dostarczaniem sprzetu oraz urządzeń na objęty międzynarodowymi sankcjami „okupowany” (wg Kijowa) Krym przez zachodnia firmę. Tym razem ‚Radio Svoboda” ujawniło że urządzenia dla krymskich rozlewni wina dostarczyła włoska firma, która ów fakt potwierdziła tłumacząc ze sprzedaż urzadzen stronie rosyjskiej odbyła się zgodnie z prawem, a to gdzie ona je zainstalowała to już jej sprawa, a nie strony włoskiej;
  https://ru.krymr.com/a/news-postavki-iz-italii-na-zavod-zolotaia-balka-v-krimu/29669814.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.