Wojna domowa na Ukrainie 24.12.2018r.- 1295 dzień od nowego rozejmu.


Polscy pracodawcy obawiają się odpływu zatrudnianych przez nich Ukraińców skuszonych możliwością większych zarobków w Niemczech.

Obawy te są uzasadnione, bo niemiecki rząd przyjął w środę- 19 grudnia projekt ustawy ułatwiającej wykwalifikowanym pracownikom spoza UE imigrację do Niemiec. Proponowane rozwiązanie ma zmniejszyć niedobór rąk do pracy.

Celem zaś jest obniżenie kosztów produkcji w wyniku ograniczenia wzrostu płac szczególnie w sektorach niskopłacowych.

Czy realne jest, w wyniku tej ustawy, że gro Ukraińców- szczególnie tych o wyższych kwalifikacjach, opuści nasz kraj wybierając Niemcy na miejsce swojego zatrudnienia?

Otóż, 59% Ukraińców przyznaje, że “po zmianie polityki migracyjnej w Niemczech, wybraliby pracę za Odrą”. A tylko 6% kategorycznie nie bierze tego pod uwagę.

Przed konsekwencjami wyjazdu z Polski ukraińskich pracowników ostrzegają niektórzy eksperci.

„Jeśli szerzej otworzy się dla cudzoziemców niemiecki rynek pracy, większość Ukraińców masowo zatrudnianych dziś w naszych firmach może ruszyć na Zachód”– ostrzega Paweł Wolniewicz, kierownik operacyjny ds. cudzoziemców w Work Service (WS)- firmy zajmującej się doradztwem personalnym, rekrutacjami i outsourcingiem pracowniczym na rynku polskim oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z raportu opracowanego przez WS, pt. „Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy” wynika, że po otwarciu niemieckiego rynku pracy dla obywateli Ukrainy, na podobnych zasadach jak w Polsce, aż 30% raczej przeniosłoby się do pracy w tym kraju, zaś 29% stwierdziło, że “zdecydowanie to zrobi”.

„To ogromne zagrożenie dla polskiej gospodarki, która w efekcie zaistnienia takiego scenariusza, w kilka miesięcy pogłębiłaby swoją lukę kadrową z poziomów 150 tys. wakatów do ponad 500 tysięcy. A to miałoby negatywne przełożenie na tempo wzrostu PKB”– napisał na stronie firmy Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service S.A.

Dalej stwierdził on, iż dotychczas wiele osób przekonywało, że przy ewentualnej konkurencji z niemieckim rynkiem pracy, naszymi atutami będzie bliskość geograficzna i językowa.

„Niestety nasze badania pokazują, że te elementy znajdują się na końcu listy powodów, dla których obywatele Ukrainy wybierają nasz kraj. Kluczową rolę, podobnie jak w przypadku emigracji Polaków, odgrywają wyższe zarobki, a te w Niemczech są nadal kilkukrotnie wyższe niż na naszym rynku”– podkreśla Witucki.

Potwierdza taki rozwój sytuacji rzecznik Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Jakub Binkowski, mówiąc, że „nasz umiarkowany scenariusz, który uważamy za realistyczny, przewiduje odpływ z polskiego rynku pracy 500 000 Ukraińców. W przypadku scenariusza pesymistycznego ubytek będzie dwukrotnie wyższy”.

ZPP, zrzeszający ponad 50 tys. firm związek obawia się, że po wprowadzeniu w życie ustawy migracyjnej, Niemcy będą „bez zbędnych biurokratycznych przeszkód uznawać kwalifikacje zawodowe osób spoza UE, będą pracowników z tych krajów werbować i oferować im pomoc w nauce języka”.

Problem polega na tym, że prowadzona od 1989 roku w Polsce polityka niszczenia przemysłu i polskiej przedsiębiorczości, doprowadziła do tego, że polska gospodarka jest „skazana” na siłę roboczą z zagranicy. W Polsce mieszka około 2 mln Ukraińców, z których większość jest emigrantami ekonomicznymi. Polskim firmom brakuje rąk do pracy, ponieważ wielu Polaków wyemigrowało za chlebem za granicę, nie mając szans zdobyć odpowiednią pracę w Polsce. Tego problemu niedoboru rąk do pracy nie rozwiąże także przyrost naturalny w Polsce wynosi zaledwie 1,3 i jest jak dotąd skrajnie niski- pomimo bardzo kosztownej polityki PiS-u wspierania rodzin posiadających dzieci.

Np. w samych Niemczech jest nadal 1,2 mln nieobsadzonych miejsc pracy. Brak pracowników jest jednym z największych zagrożeń dla niemieckiej gospodarki i dobrobytu. Czyli tyle potencjalnie może jeszcze ubyć pracowników z Polski. I to tylko za sprawą niemieckiego niedoboru rąk do pracy.

Spełnienie się tego scenariusza spowoduje presję na wzrost płac w Polsce, w celu znalezienia na miejsce wyjeżdżających od nas Ukraińców, ale także Polaków, nowych pracowników. Za tym, oczywiście będzie szedł wzrost kosztów produkcji, a więc dalsza utrata konkurencyjności na rynkach zagranicznych przez polską gospodarkę, jak i wzrost cen w Polsce. Jest to problem, bo jak dotychczas w naszym kraju rządziła zasada, że ceny muszą być jak najniższe. A najniższe dlatego, bo Polaków nie jest stać na ceny europejskie. Tak więc, z jednej strony Polacy powinni odnieść korzyść taką, że będą zarabiać znacznie więcej w swoim kraju, ale pociągnie to za sobą wzrost cen, a w dalszej perspektywie doprowadzi do recesji. No, ale wtedy już nie będzie rządził PiS, i tą żabę będzie musiał połknąć nowy rząd.

Takie są skutki zasady stosowanej przez elity polityczne w Polsce, że „tu się rządzi, tu i teraz, a po nas choćby potop”.

Tak więc, sukcesy na polu gospodarczym, jakimi chwali się rząd PiS, są wyłącznie pozornymi sukcesami. Takim zwycięstwem prowadzącym do ostatecznej klęski.

https://www.workservice.pl/,

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku rontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 10:00 do 21:40, 18 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W czasie tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 292 pociski, wobec 173 z dnia poprzedniego.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (15 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 45 pocisków), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (150 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (73 granaty), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej o kalibrze 12,7 mm.

Ostrzały prowadzono w następujących rejonach: Gorłówki (Zajcewo i osiedle kopalni im. Gagarina), Doniecka (okolice „Volvo-Center” na obrzeżach Doniecka oraz Jasinowatej, Krótej Bałki, Wiesiełego, Żabiczewa i Aleksandrowki), a także na południowym odcinku frontu (Sachanka).

Nadal największe natężenie ostrzału dotyczyło okolic Doniecka.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (13 min) oraz granatników; AGS-17 (21 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Krimskoje, Kondraszewska Nowaja i Ługańskoje, w stronę: Sokolników, Krasnego Jara i Łogwinowa.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 24 грудня 2018 року.

23 грудня російські окупаційні війська не порушували режим припинення вогню.

Протягом минулого дня жоден український військовий не постраждав.

За даними розвідки, 23 грудня внаслідок невмілого поводження зі зброєю в ході заходів бойової підготовки один окупант загинув, та двоє отримали поранення.

Протягом поточної доби ворог відкрив вогонь по позиціях українських військових з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів в районі селища Піски на Донецькому напрямку. Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил протягом поточної доби немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

W tych wyjątkowych dniach Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim Państwu, aby upłynęły w zdrowiu, radości i spokoju, a po świętach: dużo siły oraz wiele zadowolenia i sukcesów z podjętych wyzwań.

AdNovum

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.12.2018r.- 1295 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam renacza i cała ekipę 🙂
  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę wszytkom spokoju i zdrowia. Niech spełnią się wasze wszystkie plany/zamiary i oby szczęście zagościło w waszych domach.

  Polubione przez 6 ludzi

 2. W temacie wstępniaka.
  Nie sądzę by masowa ucieczka pracowników ze wschodu groziła Polsce. Po pierwsze ustawa mówi o WYKWALIFIKOWANYCH pracownikach. Chodzi głównie o inżynierów/programistów/pielęgniarki. Tania siła robocza nie jest w Niemczech tak potrzebna. Ten kraj stawia (my też powinniśmy) na automatyzację podnoszenie płac. Ponadto większość mieszkańców Ukrainy NIE ZNA języka niemieckiego. To duża przeszkoda nawet przy fizycznych zajęciach.
  Polskie/ukraińskie agencje pracy straszą odpływem pracowników i żądają kolejnych przywilejów dla imigrantów (otwarcia granic) nie dlatego, ze obawiają się że liczba wakatów spadnie, tylko dlatego, że chcą by wzrosła (i zyski agencji). Kłoci się to jednak z interesem narodowym. Jak słusznie szef wszystkich szefów zauważył imigracja z Ukrainy zmniejsza presję płacową dla pracowników. pracodawcy zamiast szukać lepszych rozwiązań, kupować lepszy sprzęt woli zatrudnić za psie pieniądze kilkunastu desperatów z Ukrainy.
  Równocześnie taka polityka naszych kochanych władz z Warszawy doprowadza do tego, że nie ma możliwości by emigranci ekonomiczni, którzy za chlebem pojechali do Anglii, Irlandii, Niemiec itd mieli kiedykolwiek powrócić.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jest jeszcze druga strona „tego medalu”. O ile w Polsce pracodawca akceptuje brak znajomości języka i stara się przyuczać do prostych prac np.handel,budownictwo,rolnictwo to w Niemczech już ten numer nie przejdzie.
   Dodając do tego brak kwalifikacji ( czyt.umiejętności zawodowych ) ukraińskich pracowników ; to się niemcy szybciej zdziwią niż otworzyli rynek pracy. Doświadczyłem to na własnej skórze gdzie 90 % zatrudnionych pracowników z ukrainy na piekarni nie miała żadnego pojęcia o tej pracy a w efekcie ich dyplomy zawodowe okazywały się zakupionymi dokumentami na potrzeby wyjazdu do Polski. Owszem trafiają się też tzw.perelki – ślusarz z zawodu który był najbardziej pojętnym pracownikiem ale; po roku wsiadł za kierę do swojego zakupionego samochodu i został deportowany. Taka to świetna ,podobno tania siła robocza która wbrew obiegowej opinii jest pod ścisłą kontrolą UW i wynagrodzenie MUSI otrzymywać zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem; więc te ich blogi o wyzysku przez polaka mozna sobie między bajki włozyć !
   Statystyki WS mnie nie dziwią ; bo kto by nie chciał więcej zarabiać – taka to ankieta !

   Polubione przez 3 ludzi

  • „Po pierwsze ustawa mówi o WYKWALIFIKOWANYCH pracownikach. Chodzi głównie o inżynierów/programistów/pielęgniarki.”- jak wiesz na Ukrainie można kupić każde zaświadczenie, czy też dyplom. Tak, że furtka aby obejść to istotne wymaganie niemieckiej ustawy, jest bardzo szeroko otwarta.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 3. Okręt marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo przybył na Ukrainę, by okazać jej wsparcie w związku z nasileniem morskiej agresji Rosji – oświadczył w piątek w Odessie nad Morzem Czarnym brytyjski minister obrony Gavin Williamson.
  Okręt wywiadowczy HMS Echo zawinął do portu w Odessie w środę. Pozostanie na Ukrainie kilka dni, uczestnicząc m.in. w ćwiczeniach z okrętem flagowym marynarki wojennej Ukrainy, Hetman Sahajdaczny.
  Zgodnie z konwencją z Montreux z 1936 roku okręty wojenne państw, które nie leżą nad Morzem Czarnym, mogą przebywać na jego wodach tylko 21 dni.
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-brytyjski-minister-obrony-w-odessie-wspieramy-ukraine,894431.html
  Komentarz: Z tekstu wynika, ze „Wszystko” według brytyjskiego ministra oznacza w zasadzie wspólne ćwiczenia z ukraińską marynarka. Ponadto z kontekstu wypowiedzi ministra można wywnioskować, ze Anglia nie ma zamiaru uczestniczyć w szaleństwie Kijowa i NIE wyśle jako eskortę brytyjski statek wywiadowczy.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Około pięciokilometrowa kolejka, kilkadziesiąt tysięcy osób i godziny oczekiwania. Tak w sobotę wyglądała sytuacja na przejściu granicznym w Medyce w województwie podkarpackim. Tysiące Ukraińców zdecydowały się wrócić na święta do domów. Straż graniczna oczekuje, że kolejki będą trwały aż do Wigilii. W zeszłym roku, w samą Wigilię, przez to przejście graniczne odprawiono około sześćdziesięciu tysięcy osób.
  https://fakty.interia.pl/wideo/video,vId,2625127#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wicepremier i minister ds. rozwoju ekonomicznego Ukrainy Stepan Kubiw poinformował o rozpoczęciu seryjnej produkcji pocisków do zestawu rakietowego „Wilcha”.Pociski są produkowane na nowo stworzonej linii produkcyjnej w fabryce Biura Konstruktorskiego „Łucz”. Równolegle podjął pracę zakład w obwodzie dniepropietrowskim, produkujący paliwo dla wspomnianych pocisków rakietowych. Wartość realizacja projektu wyniosła łącznie ponad 900 mln hrywien.
  http://www.polukr.net/blog/2018/12/42633/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Artykuł o kosztach życia i płacach na Ukrainie
  https://forsal.pl/artykuly/1388839,dlaczego-ukraincy-przyjezdzaja-do-polski-zarobki-i-koszty-zycia-na-ukrainie.html
  komentarz: Wiele danych przytaczanych w artykule jest już nieaktualnych. Ludność Ukrainy według ichniej służby statystycznej to już mniej niż 42.2 mln mieszkańców. Oczywiści to dane oficjalne od tej wielkości trzeba odjąć mieszkańców republik i emigrantów ekonomicznych/politycznych. Nieprawdziwa jest tez informacja o inflacji-na 2018 według MFW ma jednak przekroczyć 10%.
  Brak w artykule informacji o kosztach życia, a te dane to powód do smutku dla Ukraińców. Podstawowe produkty spożywcze są tylko o 1/3 tańsze niż w Polsce (tylko papierosy i alkohol jest dużo tańszy). Podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o media. Ceny gazu prądu wody rosną z każdym rokiem niewspółmiernie do wzrostu zarobków.

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Ciężko to nawet skomentować.
  We wtorek w gdańskim szpitalu 11-letnia dziewczynka urodziła dziecko. Śledczy ustalili, że jest ona obywatelką Ukrainy. Podali również szczegóły dotyczące tej sprawy.
  Sytuacja miała miejsce we wtorek 18 grudnia. 11-latka źle się poczuła, w związku z czym udała się razem z matką do lekarza. Tam okazało się, że dziewczynka jest w zaawansowanej ciąży. Lekarz rodzinny zgłosił zdarzenie policji , a nastolatka trafiła do szpitala w Starogardzie Gdańskim. Stamtąd przewieziono ją do placówki w Gdańsku, gdzie urodziła dziecko.
  http://www.wykop.pl/ramka/4711333/ukraina-wypowie-wojne-rosji-ujawniono-szokujacy-dokument/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Młody przybysz ze wschodu, najpewniej Ukrainiec z Kijowa o pseudonimie „Winni4yk”, pochwalił się w sieci nagraniem, na którym skacze po samochodzie warszawskiej straży miejskiej. Sprawę przekazano policji. Sam „Winni4yk” chwali się innymi „zabawnymi” nagraniami z Polski, które zamieszcza w internecie: rozbijaniem butelek w sklepie, obrażaniem przechodniów zatrzymywaniem autobusów bez powodu itd.
  https://kresy.pl/wydarzenia/warszawa-mlody-ukrainiec-skakal-po-aucie-strazy-miejskiej-i-chwalil-sie-nagraniem-zajmie-sie-nim-policja-video-16/
  Co ciekawe gdy tylko okazało się ,że chuliganem zainteresowała się policja ten zaczął usuwać kompromitujące materiały, ponadto w nowych przedstawia się jako miłego chłopca-który min sponsoruje bezdomnym jedzenie.
  W książce Ziemkiewicza pod tytułem „Polactwo” jest wyłożona w prostych słowach definicja chama-to człek który gdy go głaszczesz to cię kopnie, a gdy go kopie to ciebie głaszcze. Sądzę ze ten termin pasuje do tego osobnika, jak tolerowano jego zachowanie to był butny, jak skończyła się cierpliwość władz to ten nagle spotulniał.

  Polubione przez 8 ludzi

 9. Plus pare innych „njusów” ze stolicy Ukrainy, czyli spalono samochód należący do znanego kijowskiego adwokata który w sadzie broni obywatela Brazylii skazanego za udział w walkach na Donbasie po stronie Rep. Ługańskiej. Oficjalnie „sprawców nie ustalono”, ale mozna na 100 % napisac że dokonali tego „ukropatrioci”;
  https://strana.ua/news/178147-neizvestnye-sozhhli-avto-advokata-valentina-rybina-kotoryj-preldstavljaet-interesy-voevavsheho-za-dnr-braziltsa-lusvarhi.html
  Bedzie kolejna miedzynarodowa afera z „prześladowaniami Romów (politpoprawna nazwa Cyganów) na Ukrainie? W Kijowie policjanci mieli zatrzymać i pobic grupe ciężarnych „kobiet narodowości romskiej”;
  https://strana.ua/news/178143-advokat-izbitykh-politsejskimi-v-metro-kieva-zhenshchin-rasskazal-podrobnosti-intsidenta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie świątecznych choinek, „główna choinka USA” w Waszyngtonie „wyłączona” z powodu „zamrożenia” funduszy federalnych w związku z tzw. shutdownem, czyli brakiem porozumienia pomiędzy Republikanami, a Demokratami w sprawie uchwalenia „prowizorium budzetowego”;
  https://24tv.ua/ru/shatdaun_v_vashingtone_iz_za_prekrashhenija_raboty_pravitelstva_pogasnet_glavnaja_elka_ssha_n1085419
  Z kolei na Ukrainie „padła” choinka zdobiaca podkijowskie (reprezentacyjne) lotnisko Boryspol;
  https://www.unian.net/curiosities/10388436-chp-goda-v-aeroportu-borispol-ruhnula-ogromnaya-novogodnyaya-el-foto.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem w naszym nieszczęsnym kraju, „samobójstwo w ukraińskim stylu” w jednym z krakowskich akademików, czyli 21 – latek zwiazał sobie rece (!) i nałożył reklamówkę na głowę (!!) Co najciekawsze jedyna osoba która go miała widzieć przed śmiercią to jego współlokator…rodem z Ukrainy, którego nasza „dzielna” policja nawet nie raczyła „zaprosić” na przesłuchanie…
  https://wiadomosci.wp.pl/krakow-smierc-studenta-w-akademiku-nowe-fakty-6331004712654977a

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Właśnie w rozpoczętych świętach życzę zwłaszcza tym z „Noworosji” aby ich pobratymcy z zachodu przestali ich traktować jak chorobę której trzeba się pozbyć i przestali ich zabijać!
  Wiem, że to jest już niemożliwe!
  Nawet autonomia jest już prawie niemożliwa, ale „cuda” się zdarzają!
  Adnovum życzę więcej logiki i tolerancji.
  Zaś mani życzę mniej zawiści.
  Wasz wierny czytelnik nazwany przez was trollem.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.