Wojna domowa na Ukrainie 25.12.2018r.- 1296 dzień od nowego rozejmu.


Specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy- Kurt Volker uzasadnił propagandowo konflikt zbrojny do jakiego może dojść w Donbasie w ramach kolejnej ukraińskiej ofensywy.

W ocenie Kurta Volkera przedstawionej w ukraińskich mediach, dokonany 25 listopada br. atak Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej oraz otaczanie Ukrainy na Morzu Czarnym i Azowskim wskazuje, że Rosjanie mają możliwość rozpoczęcia agresji.

„Ocenialibyśmy jako mało prawdopodobne, by Rosja odważyła się na to. Ale doszło do incydentu, w którym Rosja zaatakowała ukraińskie okręty kilka tygodni temu. I uważam, że powinniśmy rozpatrywać realistyczną możliwość, że Rosja rozpocznie nową agresję”– powiedział Volker.

Volker oświadczył, że należy uczynić wszystko, by nie dopuścić do eskalacji napięcia i powstrzymać ewentualną agresję na Ukrainę. Chodzi mu tu o to, że wg. niego „jest jednak sprawa, która wywołuje zaniepokojenie. Są to rosyjskie oświadczenia, które mówią, że Ukraina przygotowuje się do ataku z zastosowaniem broni chemicznej”.

„Taka dezinformacja niepokoi, gdyż Rosji potrzebna jest przyczyna do agresji. Chciałbym myśleć, że robi się to po to, by odwrócić uwagę od agresji przeciwko ukraińskim okrętom na Morzu Czarnym. Musimy jednak zachować czujność, powinniśmy obserwować sytuację i w ideale- uniknąć dalszej eskalacji i agresji”– dodał Volker.

Poza propagandową nadbudową kryjącą ewentualny zamiar dokonania ostatecznej ofensywy ukraińskich jednostek wojskowych Operacji Połączonych Sił w Donbasie, Volker nieopacznie przyznał się do tego, o co rząd Stanów Zjednoczonych (a przynajmniej jakaś frakcja, którą Volker reprezentuje), był wcześniej, tj. przed incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej, informowany przez stronę ukraińską o swoim zamiarze wysłania tam statków wojennych. Po analizie tego faktu, strona amerykańska uznała, że Rosja nie odważy się zaatakować statków ukraińskich naruszających nielegalnie jej granice wodne. Jak przyznał Volker, szokiem dla nich była reakcja rosyjska na te wtargnięcie ukraińskich statków na jej wody terytorialne.

Volker wywnioskował z tego, że Rosja jest zdeterminowana do bronienia swoich praw i interesów, i ten fakt go zszokował.

Nie wiadomo tylko dlaczego, gdyż przecież sytuacja w Syrii powinna być, dla światowego hegemona, sygnałem, że przekroczył już cienką czerwoną linię, poza którą Rosja będzie reagowała. Tą linią był plan zawładnięcia Syrią. A gdy to się nie udało, odcięcie Rosji możliwości reagowania na to co się działo w Syrii. Aby zaś tego dokonać należało zająć rosyjską bazę marynarki wojennej na Krymie. To też się nie udało. Więc dziś, prawdopodobnie- widząc nerwowe reakcje przedstawicieli USA oraz tworzenie psychozy wojennej, postanowiono przeprowadzić kolejny plan, którym jest bezpośredni atak na Rosję. Do tego celu na służyć Ukraina, jak i inne kraje flanki wschodniej, wraz z Gruzją.

Z tym, że jeśliby już do tego doszło, to niestety kraje flanki wschodniej wzięły by na swoje barki ciężar konsekwencji konfliktu militarnego z mocarstwem atomowym. Oczywiście władze i dowództwo wojskowe armii Stanów Zjednoczonych w tym samym czasie zrobią wszystko, aby ten konflikt ominął terytorium ich kraju.

Tak więc, po raz kolejny Polska- a szerzej cały region Europy Środkowo-Wschodniej postanowiono skazać na odegranie roli areny bitewnej ścierających się globalnych interesów.

Szkoda tylko, że jak zwykle znajdują się tacy, którzy dla swych egoistycznych celów, chętnie godzą się na poświęcenie swojej Ojczyzny w imię zachowania przez nich władzy.

Dodam tylko, że powyższa wypowiedź Kurta Volkera na temat zagrożenia Ukrainy ze strony Rosji, nie jest jedyna, bo w zasadzie od samego początku mianowania go na stanowisko specjalnego wysłannika rządu USA ds. Ukrainy, atakował on propagandowo Rosję oskarżając ją o wszystko co złe na Ukrainie oraz o niecne zamiary dokonania tam agresji zbrojnej.

Widocznie jego prawdziwą rolą jest podgrzewanie atmosfery i przygotowywanie gruntu propagandowego uzasadniających; walkę ekonomiczną z Rosją, w postaci nakładania na nią kolejnych sankcji gospodarczych, i ewentualnie rozpoczęcie otwartego konfliktu- oczywiście rękoma ukraińskimi.

https://www.defence24.pl/kurt-volker-nie-ma-miejsca-na-zaufanie-i-kompromis-w-konfrontacji-z-rosja.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 08:10 do 22:25, 22 razy naruszyli warunki rozejmu. W tym czasie na terytorium DRL spadły 104 pociski, wobec 292 z dnia poprzedniego.

Ostrzały prowadzono przy użyciu: czołgu(5 min), moździerzy: 120 (33 miny) i 82 mm (5 min) oraz granatników: AGS-17 (30 granatów), SPG-9 (8 min) i RPG-7 (6 min), a także opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 17 wystrzałów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwano następujące rejony: Gorłówki (Zajcewo, gdzie wg. niepotwierdzonych informacji został uszkodzony dom znajdujący się przy ulicy Brusiłowa nr. 16), Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center oraz teren osiedla kopalni Trudowskaja, a także Jasinowata, Spartakus, ALeksandrowka, Wasilewka i Starmichajłowka, gdzie zostały uszkodzone 4 domy jednorodzinne, przy ulicy: Żukowskiego nr. 26 i 27, Szczorsa nr. 8 i Gagarina nr. 4) oraz na południowym odcinku frontu (Dokuczajwesk, gdzie uszkodzony został dom przy ulicy Roboczej nr. 4, a także Komiternowo i Sachanka). Ponownie zdecydowana większość incydentów zbrojnych miała miejsce w rejonie Doniecka.

Poza tym, w ciągu minionej doby, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 mm (15 pocisków) i 122 mm (30 pocisków) oraz moździerzy kaliber 120 (50 min) i 82 mm (17 min), a także opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (65 pocisków) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Krimskoje i Ługańskoje, w stronę: Sokolników, Łogwinowa, Frunzego, Kalinowki i Żiełoboka.

Sądząc po intensywności wczorajszego ostrzału prowadzonego przy użyciu ciężkiej artylerii, możliwe jest, że stanowi on przygotowanie przed spodziewaną już od jakiegoś czasu ukraińską ofensywą w Donbasie.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 25 грудня 2018 року.

24 грудня російські окупаційні війська 20 разів порушили режим припинення вогню. При цьому зафіксовано 7 випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог здійснив обстріли двічі: з мінометів калібру 120 та 82 мм позицій Об’єднаних сил в районі населеного пункту Кримське на Луганському напрямку, та селища Піски – на Донецькому напрямку, а із мінометів калібру 82 мм по населеному пункті Кряківка на Луганському напрямку, селища Луганське на Донецькому напрямку, та селища Гнутове, що на Маріупольському напрямку.

Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі в районі селища Кримське – на Луганському напрямку, населеного пункту Новоолександрівка на Попаснянському напрямку, селищ Кам’янка, Піски, Тарамчук, Луганське – на Донецькому напрямку, селища Південне на Горлівському напрямку, а також поблизу населених пунктів Чермалик, Гнутове, Водяне – на Маріупольському напрямку.

Для придушення вогневих провокацій противника, підрозділи що обороняються, застосовували чергові вогневі засоби.

Протягом минулої доби троє військовослужбовців отримали поранення.

За даними розвідки, 24 грудня одного окупанта було знищено та шість поранено.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu Stromichajłowki na obrzeżach Doniecka:

Oraz w rejonie Gorłówki:

***

Na koniec trochę zdjęć:

W Donieckim Teatrze Opery i Baletu zorganizowano wczoraj pierwsze przyjęcie bożonarodzeniowe dla dzieci.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.12.2018r.- 1296 dzień od nowego rozejmu.

 1. A na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie, a szczególnie u jej lidera „święta w pełni”, czyli nowe „wynurzenia” ze strony „generalissimusa” Poroszenki, tym razem o to jak to ‚autokefalia była częścia przemyślanej strategii [Porocha oczywiscie] w celu dekolonizacji Ukrainy”…
  >https://twitter.com/poroshenko/status/1077486295096721408
  Ps. Polecam „komenty” pod bredniami „generalissimusa” 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 2. „Haniebna zdrada” tym razem w norweskim „Aftenposten” którego dziennikarz Carl Hagen odwazył się publicznie napisać że „KRYM JEST ROSYJSKI” oraz że ‚Nie było żadnej aneksji Krymu, a jego powrót do Rosji w której składzie pozostawał kilkaset lat wczesniej’;
  https://tsargrad.tv/news/byl-rossijskim-chetyre-sotni-let-v-norvegii-zagovorili-o-priznanii-referenduma-2014-goda-v-krymu_175852
  Źródło;
  >https://www.aftenposten.no/meninger/debatt/i/ngeMw5/Krim-er-russisk–Carl-I-Hagen

  Polubione przez 5 ludzi

 3. I w temacie „okupowanego” (wg Kijowa) Krymu, czyli kolejny ukraiński ekspert krytykuje władze w Kijowie za jednostronne zerwanie „traktatu o przyjaźni” z Rosją. Tym razem jest to ukraiński generał Małomuż, były szef ukraińskiego wywiadu zagranicznego, który w udzielonym przez siebie wywiadzie stwierdził m.in ze zerwanie traktatu z Rosją było „na ręke właśnie Rosji” i dało jej „podstawy prawne na poziomie międzynarodowym” do twierdzeń że Krym był i jest rosyjski;
  https://glavred.info/politics/10037261-malomuzh-kiev-podaril-moskve-povod-utverzhdat-chto-krym-rossiyskiy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć, w Kijowie „draka” o choinkę zakończyła się walką z użyciem noza, gazu pieprzowego oraz siekiery. Na szczęście obyło się bez ofiar, zapewne na „stan upojenia” w jakim znajdowali się uczestnicy „draki”;
  https://strana.ua/news/178225-v-kieve-iz-za-novohodnej-elki-proizoshla-draka-na-nozhakh-i-toporakh.html
  I jeszcze jeden „njus” z Kijowa, czyli ciąg dalszy z pobiciem na jednej ze stacji kijowskiego metra grupy ciężarnych „kobiet narodowości romskiej” jakiej dopuścili się ukraińscy policjanci. Pojawiły się informacje ze policjanci sa oskarżeni o próbę dokonania gwałtu zbiorowego…
  https://strana.ua/news/178233-zhenshchiny-kotorykh-izbili-politsejskie-stolichnoho-metro-byli-beremennymi-.html
  Dla przypomnienia, jakis czas temu ukromedia ujawniły ze podobnie zachowywali sie policjanci z posterunku w charkowskim metrze, którzy porywali pasażerów (szczególnie tych w „stanie upojenia”), a następnie katowali ich i wymuszali „okup” za uwolnienie.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie gospodarki ukraińskiej, jeden z ukraińskich portali opublikował listę 20 najwiekszych eksporterów, w której jak się okazuje dominuja przedsiębiorstwa branży metalurgicznej i wydobycia rud oraz produkcji żywnosci. Głownymi ukraińskimi towarami eksportowymi mają być produkty i półfabrykaty stalowe, olej spożywczy oraz ziarno (kukurydza, jęczmień, pszenica), a takze mięso z drobiu. Suma ukraińskiego eksportu na rok 2017 miała wynieśc około 15 mld dolarów.
  I teraz najciekawsze, czyli okazuje się główni ukraińscy eksporterzy należą do kompanii, które są „powiazane”, czy wrecz są zarejestrowane w tzw. ofszorach, czyli RAJACH PODATKOWYCH, co oznacza że zarobione przez nie pieniadze „przeciekają” z Ukrainy nie zasilając jej budżetu (chociażby w „formie” podatków);
  https://24tv.ua/ru/ukraina_tag1119

  Polubione przez 4 ludzi

  • Równie dobrze, to może być tylko eksport rejestrowany w statystykach, bo towar, który niby miałby zostać wysłany za granicę, de facto pozostaje w kraju, zaś pieniądze za niego idą na opłacenie fikcyjnych faktur.

   Stary numer, który nawet do dzisiaj jest stosowany w Polsce, np. przy wyłudzaniu VAT-u.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. OT światowe, czyli kolejny pretendent do objęcia władzy nad Libią zwrócił sie z prośbą o udzielenie mu wsparcia ze strony Rosji. Tym razem jest to syn zamordowanego przywódcy libijskiego Mu’ammara al-Kaddafiego, Sajf al-Islam al-Kaddafi który według „Bloomberga” miał takowe wsparcie uzyskać;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-12-24/russia-supports-political-role-for-qaddafi-s-wanted-son-in-libya
  >http://i.imgur.com/IvBAGLW.jpg?1

  Polubione przez 2 ludzi

  • I dobrze.
   Wdowa po Kadafim i jego dzieci powinny rządzić Libia. Jak wykazała „amerykanizacja” tylko silny rząd centralny potrafi zapewnić krajowi dobrobyt.
   P.S czy już wiadomo kto zagarnął 15 mld $ „złota Kadafiego”?

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Ciąg dalszy (niemal) samotnej walki z buszujacymi na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie banderyzmem oraz neonazizmem, która prowadzi przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij, który tym razem poinformował o tym że znany amerykański naukowiec, profesor Tarik Cyril Amar, wykładowca na Uniwersytecie Columbia, zwrócił przyznaną mu przez władze Lwowa nagrode po tym jak te ogłosiły rok 2019 ‚Rokiem Stepana Bandery”, czyli FASZYSTY jak napisał…
  >https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/2255188181179904
  Nieoczekiwanie do walki (na razie w internecie) z ukraińskimi banderowcami i neonazistami przyłączył sie były izraelski wojskowy, obecnie instruktor w ukraińskich siłach zbrojnych Tzvi Arieli. Co ciekawe Izraelczyk zajmował sie wcześniej szkoleniem członków tzw. ukraińskich baonów ochotniczych złożonych właśnie z przedstawiceli organizacji banderowskich oraz neonazistowskich;
  >https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10215826075338105&id=1031581563
  Ps. A tymczasem „nasze elity”…
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/targalski-gosciem-azowa/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem szef rosyjskiego resortu energetyki Aleksandr Nowak o rekordowym wydobyciu gazu ziemnego w Rosji w 2018 roku oraz o prawie 10 % zwiększeniu eksportu gazu ziemnego w porównaniu z rokiem 2017;
  https://russian.rt.com/business/news/587120-rossiya-rekord-dobycha-gaz
  Jednocześnie rosyjski minister zapewnił ze Rosja bedzie w stanie „zabezpieczyć” dostawy gazu dla europejskich odbiorców w 2019 roku, nawet bez zawarcia porozumienia w tej sprawie z Ukrainą;
  https://tass.ru/ekonomika/5949518

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W Odessie ukraińska policja dokonała „pacyfikacji” członków tzw. Automajdanu, którzy urządzili „drakę” na placu jednej z miejskich budów. Wśród zatrzymanych znalazł sie m.in lider miejscowego ‚Automajdanu”. Warto przypomnieć ze tzw. Automajdan był onegdaj jednym z głownych „filarów” wydarzeń na kijowskim majdanie na przełomie 2013/2014 roku nazywanych „rewolucją godności”;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4047220-v-odesse-zaderzhaly-aktyvystov-avtomaidana

  Polubione przez 4 ludzi

 10. I znowu „śnieżna apokalipsa” ma Ukrainie, tym razem w obwodzie charkowskim, gdzie na zaśniezonych drogach utknęły samochody;
  https://strana.ua/news/178282-na-trassakh-v-kharkovskoj-oblasti-zastrjali-dva-avtobusa.html
  A 112 miejscowości, prawdopodobnie aż do jutrzejszego wieczora, zostało odcietych od dostaw pradu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4047206-v-kharkovskoi-oblasty-massovye-otkluichenyia-sveta

  Polubione przez 2 ludzi

 11. A tymczasem Igor Girkin (znany onegdaj jako ‚Striełkow” odstawił w Moskwie „pikietę” (jednoosobową) przeciwko…oddaniu Wysp Kurylskich Japonii (!!)
  >https://twitter.com/Vityzeva/status/1077512678560747520
  >https://www.youtube.com/watch?v=cv7s3uZ0ha8\
  Ps. Ja nie wklejam takich rzeczy żeby człowieka „upodlić” i „zhanbić”, ale żeby uzmysłowić jego „fanatycznym czcicielom” że po prostu cos mu się „porobiło nie tak” z głową…

  Polubione przez 5 ludzi

   • Nie jestem specjalista w tych sprawach, ale widać że „pułkownik GRU FSB” (jak go „ochrzczono” w mediomatołach) ma widoczne objawy schizofrenii. Co najciekawsze ukromedia które zawsze „uwielbiały” rozpowszechniać opowiadanae przez niego brednie jako ‚szczerą i jedyną prawdę” o tym co się stało/dzieje na Donbasie, teraz jakby o nim „zapomniały”, czyli faktycznie tez uznały ze to po prostu wariat…
    Ps. Jak mawiają Rosjanie „I śmieszno i straszno”…

    Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem Białoruś potwierdza swój „prorosyjski kurs”, czyli na Kremlu oficjalnie potwierdzono że jeszcze do końca tego roku ma nastąpić spotkanie liderów Rosji oraz Białorusi, którzy mają zawrzeć ostateczne porozumienie w sprawie opłat za dostawy rosyjskiej ropy oraz gazu na Białoruś;
  https://strana.ua/news/178312-putin-i-lukashenko-vstretjatsja-v-techenie-nedeli-do-kontsa-2018-hoda.html
  Ps. Czyli „batka” Łukaszenka jednak „spuścił z tonu”…

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ukraińska codzienność, czyli ukromedia informuja ze w centrum Kijowa grasuje szajka włamywaczy którzy są do tego topnia bezczelni ze nie dość że okradają mieszkania w „ekskluzywnych” budynkach mieszkalnych (czyli z ochroną) to jeszcze kradną z nich wszystko, dosłownie, łacznie z urządzeniami sanitarnymi…
  https://strana.ua/news/178302-v-tsentre-kieva-kvartiranty-vory-vynesli-iz-kvartiry-vse-podchistuju-vkljuchaja-santekhniku.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Nowe sankcje FR w stosunku do Ukrainy:
  Rząd RF wydał pełną listę obywateli ukraińskich i spółek ukraińskich podlegających nowym specjalnym sankcjom.
  Dokument ten pojawił się na stronie internetowej rządu Federacji Rosyjskiej.
  Nowe sankcje dotykają 245 obywateli Ukrainy, w tym polityków, biznesmenów i osoby publiczne. Nowe rosyjskie sankcje mają zastosowanie do opozycyjnych posłów Ołeksandra Vilkula, Wadima Nowinskiego, Jewgienija Murajewa, Michaiła Dobkina i Giennadija Trukhanova, burmistrza Odessy.
  Wśród spółek zależnych znajdują się Ukronoborprom, Ukrspetsexport, VEP Vertikal LLC, Państwowy Export Import Bank of Ukraine, First Logistic Company, Centralenergo PJSC i TAS group.
  W sumie rosyjska lista sankcji ma obecnie 567 osób i 75 firm.
  Źródło:
  https://espreso.tv/news/2018/12/25/rosiya_oprylyudnyla_novyy_sankciynyy_spysok_u_nomu_vilkul_novynskyy_murayev_i_trukhanov

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.