Wojna domowa na Ukrainie 26.12.2018r.- 1297 dzień od nowego rozejmu.


Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał we wtorek- 25 grudnia, rozporządzenie o rozszerzeniu listy ukraińskich podmiotów objętych rosyjskimi sankcjami.

Jak wyjaśnił na swojej stronie na Twitterze premier Miedwiediew:

„Lista osób fizycznych i prawnych z Ukrainy, w stosunku do których będą stosowane specjalne środki ograniczające, została rozszerzona. Podpisałem stosowne rozporządzenie. Jest to środek, który ma chronić interesy rosyjskiego państwa, przedsiębiorstw i obywateli”

Pierwszego listopada, w reakcji na ukraińskie sankcje, Rosja wprowadziła retorsje wobec 322 osób fizycznych i 68 osób prawnych, wśród których znaleźli się minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow, szef SBU Wasilij Gricak, minister obrony Stepan Połotorak oraz szef głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Wasyl Burba, a także mer Odessy Gienadij Truchanow. Na liście osób objętych sankcjami znaleźli się też ukraińscy radykałowie- Dmytro Jarosz i Ołeh Laszko oraz premierzy Ukrainy— Julia Tymoszenko i Arsenij Jaceniuk.

Ponadto ograniczenia obejmą sędziów ukraińskiego Trybunału Konstytucyjnego, urzędników administracji, kierowników organów władzy wykonawczej, niektórych polityków, biznesmenów i wojskowych.

Specjalne środki, jakie mają być zastosowane przez te sankcje, przewidują „blokadę bezgotówkowych środków pieniężnych, papierów wartościowych w bezdokumentowej postaci i majątku na terytorium Rosji oraz zakaz przekazywania środków poza granice Rosji”.

Po wczorajszej decyzji podjętej przez premiera Miedwiediewa sankcjami na Ukrainie objętych jest już łącznie 567 osób i 75 firm.

Na początku grudnia br. (6.12.2018r.) Dmitrij Miedwiediew powiedział w corocznym wywiadzie udzielonym rosyjskim mediom, że nie wiadomo obecnie, jak długo Rosja utrzyma sankcje nałożone na firmy i przedstawicieli Ukrainy. Zapewnił też, że Rosja nie jest zainteresowana tym, by konfrontacja w postaci sankcji trwała wiecznie.

Mówiąc o sankcjach ekonomicznych wprowadzonych w listopadzie przez Rosję, Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że nie są one wymierzone w społeczeństwo i gospodarkę Ukrainy, a dotyczą „tych, którzy szkodzą naszemu krajowi”. Wskazał, że liczba osób objętych sankcjami może się zmienić.

Zapowiedział też, że jeśli Ukraina będzie utrzymywać swoje ograniczenia, Rosja utrzyma także swoje. Miedwiediew oświadczył także, że Rosja jest dla Ukrainy największym partnerem handlowym, podczas gdy Ukraina nie jest tak znaczącym partnerem dla Rosji.

Miedwiediew wspomniał także o sankcjach zachodnich. Powtórzył wcześniej wyrażaną przez władze Rosji ocenę, że sankcje są zjawiskiem negatywnym, ale mają dla Rosji pewne skutki pozytywne, np. w postaci rozwoju krajowej produkcji rolnej.

Miedwiediew zapewnił, że plany „dedolaryzacji” rosyjskiej gospodarki nie oznaczają ograniczeń dla obywateli, jednak Rosja powinna „orientować się na własną walutę” i w niej rozliczać się np. z Indiami i Chinami.

http://government.ru/docs/35211/,

http://static.government.ru/media/files/qSyVuMSGVf6rKgETIDlFSzvCgkRyvfZt.pdf.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby- a więc przedostatniego dnia obowiązującego na części wschodniej Ukrainy wprowadzonego pod koniec listopada 30-dniowego stanu wojennego, na donieckim odcinku frontu było względnie spokojnie.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał, w godzinach od 11:30 do 19:50, 18 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 115 pocisków, wobec 104 z dnie poprzedniego.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (30 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (58 granatów), SPG-9 i RPG-7 (łącznie 27 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzały prowadzono w rejonie: Gorłówki (osiedle przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (okolice serwisu „Vlvo-Center” oraz Jasinowatej, Krótej Bałki, Spartakusa, Staromichajłowki i Aleksandrowki), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Sachanka i Komiternowo).

Nadal największe napięcie utrzymuje się w pobliżu Doniecka.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (43 miny) oraz granatnika SPG-9 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Nowotoszkowskoje, Krimskoje i Swietłodarska, w stronę: Donieckiego, Żiełoboka i Łozowego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 26 грудня 2018 року.

25 грудня російські окупаційні війська 5 разів порушили режим припинення вогню. При цьому зафіксовано 2 випадки застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог здійснив обстріл з мінометів калібру 120 та 82 мм позицій Об’єднаних сил в районі населеного пункту Кримське на Луганському напрямку,а в районі селища Золоте-4 на Попаснянському напрямку – з мінометів калібру 82 мм.

Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі селищ Новотошківське, станиця Луганська – на Луганському напрямку та в районі міста Авдіївка на Донецькому напрямку.

Протягом минулої доби один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
Для придушення вогневих провокацій противника, підрозділи що обороняються, застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 25 грудня одного окупанта було знищено та двох поранено.

Протягом поточної доби ворог відкрив вогонь по позиціях українських військових з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів в районі селища Гнутове на Маріупольському напрямку.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил протягом поточної доби немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.12.2018r.- 1297 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, jka to mówia/pisza Rosjanie ‚Kolejny poszedł”, czyli sąd w Niżnym Nowogrodzie w Rosji skazał obywatela Ukrainy niejaki Ihor Kijaszko „zarobił” 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie, za to że próbował „zbierać informacje dotyczące rosyjskich systemów pplot”. Co warte podkreślenia Ukrainiec oficjalnie pracował jako adwokat, będąc oficerem rezerwy MSW Ukrainy;
  https://korrespondent.net/world/russia/4047410-v-rossyy-ukraynets-poluchyl-vosem-let-tuirmy-za-shpyonazh

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie, okazuje się ze zapasów gazu ziemnego jest mniej niż w roku poprzednim;
  https://korrespondent.net/business/economics/4047427-zapasy-haza-ukrayny-nyzhe-proshlohodnykh
  A słynny „indeks barszczowy”, czyli lista składników potrzebnych do przygotowania barszczu ukraińskiego, podstawowego dania Ukraińców, w tym roku podrożał az dwu i półkrotnie;
  https://korrespondent.net/business/financial/4047441-za-hod-borschevoi-nabor-podorozhal-v-25-raza-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT światowe, czyli ciag dalszy „czystek” w Białym Domu? Pojawiły sie informacje że kolejnym wysokim urzednikiem waszyngtońskiej administracji, który ma sie pożegnac ze „stołkiem” będzie obecny Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Steven Mnuchin. Podobno US Donald jest niezadowolony z pracy Sekretarza Skarbu w związku z ostatnimi „dołami” jakie zaliczyła amerykańska giełda;
  https://edition.cnn.com/2018/12/25/politics/steven-mnuchin-trump/index.html
  A na Płw. Koreańskim trwa proces pokojowego zbliżenia pomiędzy Koreą Płd i Koreą Płn, tym razem w pogranicznej miejscowości Keson odbyła sie uroczysta ceremonia połączenia, z udziałem delegacji rządowych, linii kolejowej która połączy oba państwa;
  https://www.interfax.ru/world/644077

  Polubione przez 4 ludzi

    • Powoli z tego bagna jednak wyłazimy. Rolnicy, rynek transportowy mocno naciska na nasze władzunie i są już pierwsze pozytywne sygnały. W 2019 roku liczba zezwoleń na przejazd samochodów ciężarowych zostanie zmniejszona z ponad 200 tysięcy do 160 zezwoleń. Mięso drobiowe i produkty roślinne maja zostać poddane surowszym kontrolom.
     Czy tego zaczadzeni ideą międzymorza politycy chcą czy nie chcą muszą od czasu do czasu liczyć się z wola narodu (szczególnie przed wyborami 🙂 ). Oczywiście o jakiejś rewolucji nie ma co mówić, ale pewne sygnały z Waszyngtonu mogą wskazywać, ze jednak nasz suweren nie chce już inwestować w Ukrainę (tym bardziej, ze przewagę na tym terenie ma kapitał niemiecki).

     Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codziennosc, czyli ‚wielka draka” w w jednym z pociągów w obwodzie lwowskim kursujacym na trasie Lwów – Zdołbunów, w wyniku której poszkodowana została m.in kapitan ukraińskiej policji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4047476-na-lvovschyne-proyzoshla-massovaia-draka-v-elektrychke-postradala-polytseiskaia
  W Sumach bandyci porwali dyrektora jednej z miejskich sieci sklepów i zażadli za jego uwolnienie 20 tys. dolarów. Jednak sam porwany zdołał wyperswadować porywaczom że ani on sam ani nikt inny takiej sumy im nie zapłaci dlatego tez złoczyńcy (chyba ulegajac atmosferze światecznej?) uwolnili go…
  https://korrespondent.net/ukraine/4047497-v-sumakh-pokhytyly-dyrektora-sety-mahazynov

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Deputowany Rady Najwyższej Wadym Rabinowycz w programie „Wielki wywiad z wielkim politykiem” w telewizji 112 Ukraina powiedział o konieczności zaprzestania zaciągania pożyczek od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i „wygnania MFW z kraju”.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/201812259468259-ukraina-rada-najwyzsza-mfw/
  Komentarz: Pomysł niegłupi. o ile udałoby się władzom w Kijowie utrzymać wysoki stan rezerw walutowych, a to jest niemożliwe 🙂 Gdy „Kijów” zaczął podążać drogą „europeizacji” tylko nieliczni wiedzieli CO przyświeca europejskim liderom-nowe rynki zbytu dla ICH krajów.
  Zerwanie współpracy z Rosją pokazało słabość ukraińskiej gospodarki, opartej głównie na wyprzedaży surowców i zboża. Umowa stowarzyszeniowa była gwoździem do trumny ukraińskich zakładów. Firmy ukraińskie nie potrafią konkurować z zachodnimi partnerami (wysokie podatki, słaba technologia, korupcja długo by wymieniać) i mogą co najwyżej utrzymać obecny poziom produkcji. Poniżej tegoroczna produkcja przemysłowa /wykres pokazujący jak zmniejszała się zwiększała w stosunku do kolejnych miesięcy.
  https://pl.tradingeconomics.com/ukraine/industrial-production-mom
  Koniem napędowym ukraińskiej gospodarki są gastarbeiterzy. Przywożą miliardy $ do kraju i kupując na miejscu towary wspierają kraj. To jednak za mało, by gospodarka wygrzebała się z marazmu. Co ważniejsze taki stan rzeczy nie można utrzymać w perspektywie długoterminowej. Ukraińskie społeczeństwo starzeje się dość szybko, a prywaciarzom nie są potrzebni chorzy i słabi pracownicy. Co więcej pracujący za granicą nie dokładają się do ukraińskiego ZUS-u, ba większość pracowników z Ukrainy nie płaci nawet podatków w krajach, które ich przyjęły.
  http://www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/ponad_441_tys_obywateli_ukrainy_placi_skladki_zus,16095.html
  Rządy Węgier, Czech, Słowacji jak i …Polski zapowiadają modernizację przemysłu wprowadzanie nowych technologii, które umożliwią ZMNIEJSZENIE liczby pracowników sezonowych i wykonujących proste zadania manualne.
  https://dorzeczy.pl/kraj/87084/Trzy-filary-Morawieckiego-Europa-wyzsze-place-i-modernizacja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Smutna sprawa pokazująca CZYM stała się Karta Polaka. Na Ukrainie już powstała cała masa ogłoszeń, które promują poszukiwanie „polskich korzeni”. Część ogłoszeń zamieszczają oszuści. Niemniej wiadomo, ze za 300-400 euro można w ukraińskich urzędach otrzymać odpowiednie zaświadczenia
  https://www.olx.ua/uslugi/turizm-immigratsiya/kiev/#from404
  W polskich ambasadach nie ma nawet struktur, które weryfikowałyby czy dane przekazane przez petentów na podstawie ukraińskich zaświadczeń są prawdziwe.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem „Pietrucha” oficjalnie zakończył stan wojenny na Ukrainie;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/prezydent-ukrainy-zakonczyl-sie-stan-wojenny/vmmv6n6
  Ps. Teraz widać jaką władze ma na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie „dobry wujek z Ameryki”, czyli specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA d/s Ukrainy Kurt Volker, który jakiś czas temu „wyraził chęć” by stan wojenny na Ukrainie nie był przedłużony…
  https://korrespondent.net/ukraine/4045057-volker-protyv-prodlenyia-voennoho-polozhenyia

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Oficjalne dane Ministerstwa finansów Ukrainy o stanie zadłużenia państwa.
  https://espreso.tv/news/2018/12/26/zagalnyy_derzhborg_ukrayiny_u_lystopadi_zris_do_74_8_mlrd
  W listopadzie 2018 r. Całkowity dług publiczny Ukrainy (bezpośredni i gwarantowany) wzrósł o 0,44 mld USD (0,6%).
  Tym samym całkowity dług publiczny Ukrainy wzrósł do 74,76 miliarda dolarów.
  Ktoś już tu pisał o zadłużeniu Ukrainy kilka dni temu i na którym miejscu jest Grecja, a na którym Ukraina.
  Chciałem to znaleźć i porównać, ale wyszukiwarka na tym blog jakaś pusta.
  PS Jak się to państwo w stanie agonalnym rozpadnie np, na trzy części to kto będzie spłacał ten horrendalny dług?

  Polubione przez 2 ludzi

  • Dług długowi nierówny 🙂
   Ukraina jako tako nie ma jeszcze tak strasznego zadłużenia państwa-raptem „tylko” od 75-80% PKB (dla porównania Grecja która ma dług wielkości 180% PKB.
   https://www.tvp.info/40489141/grecy-wychodza-na-prosta-pierwszy-budzet-od-lat-bez-pomocy-zagranicznej
   Na papierze wszystko wygląda cycuś glancuś, ale diabeł tkwi w szczegółach. po pierwsze podobnie jak w Polsce (np Fundusz Drogowy) istnieje cała masa Funduszy/depozytów itd które emitują obligacje (zaciągają długi) ich gwarantem jest zaś…państwo Ukraina. Innymi słowy, dług tych wszystkich funduszy, które zazwyczaj NIE MAJĄ własnych źródeł dochodu, musi spłacić państwo.
   Kreatywna księgowość jest wprost wpisana w funkcjonowanie państwa nad Dnieprem. Kraj zarządza wieloma mega-firmami, które są monopolistami na rynku i… zaciągają zobowiązania. Największymi z nich są firmy z sektora energetycznego. Naftohaz i Ukrenergo i inne spółki od lat są nierentowne-zaciągają długi zagraniczne. Gdyby doszło do bankructwa tychże podmiotów to państwo jest zmuszone owe spółki spłacić. Alternatywa byłoby powrócenie do czasów przed -industrialnych.
   Do tego dochodzi jeszcze kwestia emerytur/świadczeń dla ludności. Obecnie już na 10 pracujących przypada …11 emerytów. Ukraiński ZUS ciągle jest dotowany, a z roku na rok deficyt rośnie. W tym roku właśnie z powodu przeszacowania wpływów ze składek opóźnione zostały wypłaty świadczeń. I na koniec kwestia hrywny. Większość zadłużenia jest zaciągana w „twardej walucie”: euro dolarach. Dlatego tak ciężko podać jaki jest rzeczywisty dług Ukrainy, gdy hrywna spada dług rośnie, gdy umacnia się maleje. wystarczy jedno tąpniecie, a nagle z dnia na dzień zobowiązania Ukrainy mogą zwiększyć się o 30-40%.
   Odpowiadając na pytanie dotyczące zagranicznych zobowiązań. sprawę regulują międzynarodowe traktaty. W dużym skrócie zapewne dług odziedziczy następca prawny (zapewne „Nowa Ukraina” czy jakkolwiek te państewko będzie się nazywać. Chyba, ze żadne z tych kilku państewek nie będzie się poczuwać do bycia kontynuacją projektu o nazwie Ukraina, wtedy zobowiązania państwa nigdy zapewne nie zostaną zaspokojone. Dla przykładu republik NIE są uznawane za twory prawne na arenie międzynarodowej więc… nie odziedziczyły długów Ukrainy 🙂

   Polubione przez 6 ludzi

 9. Tajny odwet Ukrów!!
  Rada Bezpieczeństwa i obrony Narodowej Ukrainy rozszerzyła sankcje wobec FR na wszystko co jest związane z incydentem Kerczeńskim.
  https://espreso.tv/news/2018/12/26/rnbo_zaprovadyla_novi_sankciyi_proty_rosiyi77
  Najciekawsze jest to, że szczegóły tych sankcji są na razie tajne.
  blademuświtowi dziękuję za wyjaśnienia zawiłych procedur w labiryncie niepojętej przeze mnie ekonomii.
  PS Jestem człowiekiem starej daty i zawsze postępowałem w sferze ekonomii na zasadzie:
  Jak mnie na coś nie stać to po prostu nie powinienem się na to sadzić.
  Nigdy w życiu nie brałem pożyczek w bankach ani nigdy nie kupowałem niczego na raty.

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Ale sie porobiło, czyli „idol totalnej opozycji’ były prezydent RP (niestety) Lech Wałęsa „broniacy do krwi ostatniej demokracji (oraz konstytucji)” zachwala rosyjskiego „tyrana” Putina 🙂
  https://wiadomosci.wp.pl/walesa-dal-wywiad-rosyjskiemu-sputnikowi-putin-to-madry-czlowiek-6331725914592897a
  Ps. Ale już z „odsieczą” spieszy mu jeden z czołowych „propagandystów totalnej opozycji”, czyli Bartosz Węglarczyk (po dziadku z UB Fleischfarb), który tłumaczy popularnego „Bolesława” ze stał się on „ofiarą rosyjskich mediów”, czyli jak zwykle „wina Putina”…
  https://wiadomosci.onet.pl/opinie/polscy-politycy-powinni-rozmawiac-z-rosjanami-ale-nie-na-warunkach-kremla-komentarz/mjn357c

  Polubione przez 3 ludzi

 11. I znowu powróciła sprawa walczących w szeregach tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych, islamistów (głownie Czeczenów) byłych bojowników tzw. państwa islamskiego. Tym razem napisał o tym brytyjski ‚The Times” w którym opublikowano m.in wywiad z byłym bojownikiem tzw. państwa islamskiego, Czeczenem który „służy” w jednym z tzw. batalionów ochotniczych podlegajacych tzw. Medżlisowi Krymsko-tatarskiemu, czyli ‚szajce Dżemilewa i Czubarowa”;
  https://www.thetimes.co.uk/article/putin-is-our-enemy-too-says-chechen-fighter-in-ukraine-sv2rf2qtz
  Co warte przypomnienia, ów Czeczen to „towarzysz broni” nie byle kogo bo samego Dmytro Jarosza, byłego „fuhrera’ banderowskiego „Prawego Sektora”, a obecnie „dowódcy” tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej oraz ukraińskiego parlamentarzyst…

  https://nahnews.org/355345-prostakov-o-vstreche-yarosha-i-boevikov-ig-zhdyom-novyx-provokacij-v-donbasse

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.