Wojna domowa na Ukrainie 28.12.2018r.- 1299 dzień od nowego rozejmu.


Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) rozszerzyła przedwczoraj- 26 grudnia, pod pretekstem ataku dokonanego dokonanego miesiąc wcześniej na ukraińskie okręty w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej wprowadziła dodatkowe sankcje wobec Rosji i objęła nimi także organizatorów wyborów w republikach ludowych w Donbasie.

Jednocześnie wicepremier Ukrainy skrytykowała niektóre kraje Unii Europejskiej za „krótkowzroczność” i wezwała Unię Europejską do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję w związku z listopadową agresją w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.

„Niestety wciąż widzimy pewnego rodzaju krótkowzroczność w niektórych europejskich stolicach”– powiedziała Kłympusz-Cyncadze, która odpowiada w ukraińskim rządzie za integrację europejską i euroatlantycką.

Wicepremier zaznaczyła w wywiadzie opublikowanym w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, na stronie internetowej „Financial Timesa” (FT), że „niektórzy politycy we Włoszech i w Austrii publicznie podnosili kwestię zniesienia unijnych sankcji nałożonych na Rosję. Nie wszystkie polityczne elity w Europie pojmują głębię ambicji Federacji Rosyjskiej”.

Następnie Kłumpusz-Cyncadze, wyjaśniła, że Rosja prowadzi „wojnę przeciwko Zachodowi i przeciwko zasadom i procedurom, wyznaczającym światowy porządek”. Następnie ostrzegła, że „Rosja wykorzystuje te pęknięcia między różnymi stolicami i w społeczeństwach i próbuje pogłębić te pęknięcia i pogłębić te podziały, by zniszczyć jedność. To jest broń wykorzystywana przez Rosję przeciwko Europie”.

Według „FT” konflikt na Ukrainie to sprawdzian dla polityki zagranicznej UE ze względu na to, że partie sprzyjające Kremlowi stały się silniejsze i weszły do koalicji we Włoszech i w Austrii.

Kłympusz-Cyncadze wyraziła zadowolenie w związku z przyjęciem w ubiegłym tygodniu przez kraje UE formalnej decyzji o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji do 31 lipca 2019 roku. Pierwotnie sankcje wprowadzono 31 lipca 2014 roku na 12 miesięcy, w reakcji na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie. We wrześniu 2014 roku zaostrzono restrykcje.

„Według Kijowa obecne zachodnie sankcje nie są jednak na tyle bolesne dla Rosji, by zapobiec eskalacji konfliktu ze strony Moskwy”– napisano na portalu FT.

Przypomnę, że ukraińska RBNiO „poparła wprowadzenie sankcji wobec osób prawnych i fizycznych, rosyjskich firm, biznesmenów, polityków i deputowanych, pracowników resortów siłowych, którzy aktywnie wspierali bądź sprzyjali agresywnym działaniom przeciwko Ukrainie”– o czym poinformowano w ogłoszonym następnie komunikacie.

„Wprowadzono także środki ograniczające w stosunku do organizatorów tak zwanych ‚wyborów’ na okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego, a także przeciwko wojskowym, sędziom i policjantom zaangażowanym w nielegalne zatrzymanie ukraińskich marynarzy podczas aktu agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie w Cieśninie Kerczeńskiej 25 listopada oraz nielegalne przetrzymywanie ich w rosyjskich więzieniach”– oświadczyła w dalszej części komunikatu, RBNiO.

Rada nie opublikowała listy firm i osób, które zostały objęte nowymi sankcjami, utajniając ten fakt. Jednak Petro Poroszenko oświadczył wcześniej, iż wynika to z tego, że listę sankcyjną uzupełnią deputowani rosyjskiej Dumy Państwowej z rządzącej „Jednej Rosji” i „Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji” (L-DPR) Władimira Żyrinowskiego. Trafią na nią także przedsiębiorstwa współpracujące z rosyjską armią.

W wym wątku najciekawsze jest to, że gdyby na liście osób objętych ukraińskimi sankcjami znalazł się sam Żirinowski, to oznaczałoby, że zostanie ukarany ich swojak 🙂

Jednak, jak na razie, są to jakieś dziwne sankcje, które nie wiadomo konkretnie kogo i w jakim zakresie mają dotyczyć. Czyli kolejna fuszerka propagandowa w ukraińskim stylu.

https://www.ft.com/content/d27617d0-0502-11e9-9d01-cd4d49afbbe3,

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adimir_%C5%BByrinowski.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzeliwanie terytorium DRL o godzinie 06:55, które przeciągnęło się na następną dobę i dopiero zakończyło o godzinie 00:15. W tym czasie ukraińscy żołnierze 20 razy naruszyli warunki dotychczas obowiązującego rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (8 min) i 82 mm (1 mina) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów), a także granatników: AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (12 granatów) i RPG-7 (1 granaty) i broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były okolice: Gorłówki (Zajcewo), Doniecka (rejon serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla przy kopalni „Trudowskaja”- na obrzeżach Doniecka oraz Jasinowata, Krótaja Bałka, Spartakus, Żabiczewo i Staromichajłowka), a także na południowym odcinku frontu (Ukraińskoje, Leninskoje, Oktiabr i Sachanka).

Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL, w ciągu minionej doby spadły 102 pociski, wobec 128 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (12 min) oraz granatników: AGS-17 (58 min) i RPG-7 (3 miny), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Krimskoje, Swietłodarskoje i Katerinowki, w stronę: Smiełoje, Łozowoje, Mołodzieżnoje i Frunze.

„Grupa kontaktowa poparła decyzję grupy roboczej do spraw bezpieczeństwa, zatwierdziła gotowość stron konfliktu w Donbasie do zagwarantowania stabilnego i bezterminowego rozejmu od godziny 01:01 czasu moskiewskiego (00:01 czasu polskiego) 29 grudnia 2018 roku”— poinformował po wczorajszym spotkaniu w Mińsku- p.o. szefa MSZ ŁRL- Władisław Dejnego.

Poniżej dwa raporty za ostatnią dobę, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

13 godz.

„Зведення станом на 18:00 27 грудня 2018 року.

Протягом поточної доби, станом на 18-у годину російські окупаційні війська 3 рази порушили режим припинення вогню.

При цьому випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами, не зафіксовано.
Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі міста Авдіївка на Донецькому напрямку, а також поблизу селища Пищевик на Маріупольському напрямку. Окрім вищезазначеної зброї в районі селища Водяне було зафіксовано роботу ворожого снайпера.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.
Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил протягом поточної доби немає.

Ситуація в районі проведення ООС залишається під контролем українських військових.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення станом на 07:00 28 грудня 2018 року.

27 грудня російські окупаційні війська 8 разів порушили режим припинення вогню. При цьому зафіксовано 3 випадки застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог здійснив обстріли з мінометів калібру 82 мм позицій Об’єднаних сил поблизу селища Кримське на Луганському напрямку, в районі селища Піски – на Донецькому напрямку та з мінометів калібру 120 мм в районі населеного пункту Гнутове на Маріупольському напрямку.

Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі селища Новозванівка на Попаснянському напрямку, поблизу міста Авдіївка та населеного пункту Березове на Донецькому напрямку, в районі населених пунктів Пищевик, Водяне на Маріупольському напрямку.

Протягом минулої доби один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Для придушення вогневих провокацій противника, підрозділи що обороняються, застосовували чергові вогневі засоби.
За даними розвідки, 27 грудня одного окупанта було знищено та двох поранено. Крім того, одного представника НЗФ взято в полон.

Протягом поточної доби ворог відкрив вогонь по позиціях українських військових з мінометів калібру 82 мм позицій Об’єднаних сил поблизу селища Новотошківське, що на Луганському напрямку та поблизу населеного пункту Гнутове на Маріупольському напрямку.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил протягом поточної доби немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe dokumentujące aktualną sytuację w okolicy Żiełoboka (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.12.2018r.- 1299 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnosnie sytuacji na „froncie”, czyli banda „ukrodywersantów” uprowadziła wczoraj „separatystę” w okolicy Gorłówki, którym nie okazał się być jednak żaden „rosyjski wojskowy”, a były funkcjonariusz MSW Ukrainy zmobilizowany w listopadzie tego roku w szeregi sił republikańskich DRL;
  https://strana.ua/news/178745-stali-izvestny-podrobnosti-o-vzjatom-vchera-v-plen-dnrtse.html
  Plus w temacie jednego z filmików we „wstępniaku”, w którym przedstawiciel sił republikańskich ŁRL opowiada o „przechwyceniu” dokumentów z prawdopodobnymi planami ataku jaki miały dokonać siły prokijowskie na Donbasie;
  http://lug-info.com/news/one/narodnaya-militsiya-lnr-poluchila-karty-vsu-s-planom-nastupleniya-na-respubliku-foto-41450

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć, czyli w Kijowie pobito pałkami popularnego ukraińskiego muzyka „Dzidzio”;
  https://strana.ua/news/178788-frontmen-dzidzio-mikhail-khoma-na-obsledovanii-posle-napadenija.html
  Kiedy ten próbował pomóc swojemu znajomemu którego nachodzili tzw. rejderzy wymuszajacy „haracz”;
  https://strana.ua/news/178770-dzidzo-kto-napal-na-pevtsa-v-kieve-28-dekabrja.html
  Kolejną bijatyką zakonczyło się rozdawanie za darmo produktów żywnosciowych, tym razem w jednym z marketów w Odessie;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4048440-odessyty-ustroyly-davku-yz-za-besplatnykh-produktov

  Polubione przez 5 ludzi

  • „Jednoczesnie zwiększyć się miała ilość gazu przesyłanego gazociągiem „Nord Stream — OPAL”,,- dokładnie o tyle samo i ile spadł przez Ukrainę.

   Pozdrawiam.

   Polubienie

 3. Tymczasem urodzona na Zakarpaciu rosyjska piosenkarka i artystka estradowa Lolita Miljawska opowiedziała w przeprowadzonym z nią wywiadzie że ukraiński parlamentarzysta Anton Heraszczenko bedący również „kuratorem” (z nadania MSW Ukrainy) niesławnego portalu ‚Mirotworec”, jest „bardzo znanym w Niemczech gejem o przezwisku ANTONINA”;
  https://strana.ua/news/178561-skandalnaja-pevitsa-lolita-miljavskaja-schitaet-antona-herashchenko-heem.html
  >https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=ortPP7d_xYs

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Koniec „spieć” na linii Londyn – Moskwa? Rosyjskie media poinformowały że oba państwa porozumiały sie w sprawie stopniowego przywracania pracowników misji dyplomatycznych już od stycznia 2019 roku. Jka wiadomo stosunki pomiedzy Londynem, a Moskwą były „napięte” od czasu brytyjskiej hecy z tzw. otruciem Skripalów;
  https://strana.ua/news/178749-rossija-i-velikobritanija-nachnut-vosstanovlenie-chislennosti-posolstv-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejny skandal dyplomatyczny rozpoczęty przez Ukrainę? W konsulacie generalnym Ukrainy nie wydano wizy na wjazd na Ukrainę popularnemu egipskiemu dziennikarzowi, który podczas swojego wcześniejszego pobytu na Ukrainie oraz w Rosji „sympatyzował ze stroną rosyjską” oraz na znak podziwu dla Prezydenta Rosji nadał imię „Putin” swojemu synowi;
  https://strana.ua/news/178737-vlasti-ukrainy-zapretili-vezd-ehipetskomu-zhurnalistu-iz-za-imeni-rebenka.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.