Wojna domowa na Ukrainie 29.12.2018r.- 1300 dzień od nowego rozejmu.


„Wiadomo nam o obecności na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego o 32 tysiącach członków rosyjskich regularnych formacji wojskowych (…), z których 11 tysięcy to Rosjanie”— powiedział w opublikowanym w czwartek (27 grudnia) wywiadzie dla agencji informacyjnej „Interfax-Ukraina”, szef sztabu Operacji Połączonych Sił zbrojnych Ukrainy w Donbasie- generał Serhij Najew.

Najew ujawnił jeszcze, że „stanowiska dowódcze w tych formacjach zajmują zawodowi oficerowie i generałowie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej”.

Według Najewa oba Korpusy Armijne z ŁRL i DRL, znajdują się pod dowództwem sztabu 8 Armii Gwardyjskiej Rosji w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim, około 160 km na wschód od granicy Ukrainy.

Najew stwierdził następnie, że podstawą uzbrojenia tych dwóch Korpusów Armijnych jest sprzęt i uzbrojenie pochodzące jeszcze z czasów ZSRR. Poza tym posiadają one także nowoczesną broń rosyjską, taką jak n.p. środki walki elektronicznej, w tym systemy „Repellent”, „Żitiel” i „Szypownik-Aero”.

Przypomnę, że o wykryciu tego sprzętu przy pomocy obserwacji prowadzonej przez drony, informował w sierpniu br. raport misji obserwatorów OBWE w Donbasie.

I właśnie w oparciu o ten raport OBWE ukraińskie i polskie media, a obecnie Najew, opierają swoje twierdzenie, że wykrycie czterech nowoczesnych rosyjskich systemów walki radioelektronicznej znajdujących się w miejscowości Czornuchino (Чорнухине) w obwodzie ługańskim na terytorium ŁRL, ma stanowić dowód o bezpośrednim udziale Rosji w wojnie prowadzonej przeciwko Ukrainie.

W tym przypadku Najew posłużył się typową metodą manipulacji polegającej na tym, że rzecz oczywistą, a więc to, iż powstańcy w Donbasie posługują się bronią pochodzącą jeszcze z czasów ZSRR (co oczywiście nie oznacza, że jest to broń dostarczona im przez FR lub też, że regularne jednostki armii rosyjskiej biorą tam udział w walkach, bo dokładnie taki sam sprzęt i uzbrojenie jest na stanie ukraińskich sił zbrojnych) podłączył pod to co ujawniono 11 sierpnia br. w raporcie OBWE.

Otóż, jeśli nawet siły zbrojne ŁRL posiadają sprzęt do walki elektronicznej, to nie dowodzi to bezpośredniego udziału w wojnie żołnierzy rosyjskich. Chyba, że Najew ma na myśli Rosjan będących jak na razie obywatelami Ukrainy, którzy broniąc swoich praw jako mniejszość etniczna zbuntowali się przeciwko władzy centralnej kontrolowanej przez koalicję banderowsko-oligarchiczną.

Tak więc, prawdą jest, że sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu sił zbrojnych DRL i ŁRL, jak i ukraińskich sił zbrojnych, jest pochodzenia z czasów ZSRR. Prawdą też jest, że w zdecydowanej większości po stronie powstańców walczą Rosjanie, ale należą oni do mniejszości etnicznej Ukrainy, będąc jej obywatelami. Natomiast wiara w to, czy rzeczywiście sprzęt walki elektronicznej pochodzenia rosyjskiego znajduje się (bądź znajdował), na terytorium ŁRL, jest oparta wyłącznie na raporcie OBWE, który- podobnie jak to zrobił Najew udzielając w czwartek wywiadu agencji „Interfax-Ukraina”– nie przedstawił żadnych dowodów.

Oczywiście z powodu utajnienia tych materiałów 🙂

W świetle powyższego zastanawiam, się czy jeszcze jedna podana przez Najewa informacja jest prawdziwa. Otóż, chodzi o podaną przez niego informację o tym, że od końca kwietnia br., a więc od czasu gdy zamiast operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie ogłoszono Operację Połączonych Sił, po stronie prorosyjskich separatystów zginęło 450 osób i ok. 850 osób zostało rannych.

Nie wiem kiedy, i w jakich okolicznościach, mu to się przyśniło?

Jedno jest pewne, nie ma on żadnej możliwości realnego oszacowania strat po stronie powstańców, a więc wszystko o czym informuje w tym temacie (podobnie jak w odniesieniu do dwóch wcześniejszych kwestii), jest wyssane z jego palca 🙂

To taki nowożytny ukraiński styl ściemniania, naginający rzeczywistość do swoim o niej wyobrażeniu.

https://interfax.com.ua/news/interview/555954.html,

https://informnapalm.org/pl/na-donbasie-wykryto-nowoczesne-rosyjskie-systemy-walki-radioelektronicznej-dlaczego-obwe-dalo-rosjanom-14-dni-na-przewiezienie-sprzetu/,

https://www.osce.org/special-monitoring-mission-to-ukraine/390236,

https://niezalezna.pl/251989-general-podliczyl-zielonych-ludzikow-putina-trzy-razy-wiecej-niz-islamistow-w-syrii,

https://wpolityce.pl/swiat/427239-ilu-rosjan-walczy-w-silach-separatystow,

.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ostatnim dniu, przed wchodzącym 29 grudnia o godzinie 01:01 kolejnym rozejmie, na donieckim odcinku frontu, sytuacja wyglądała podobnie jak w ciągu ostatnich kilku tygodni.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 09:20 do 20:20, 17 razy naruszyli warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 170 pocisków, wobec 102 z dnia poprzedniego.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (30 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (58 granatów) i SPG- 9 (32 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwany był rejon Gorłówki (osiedle przy kopalni im. Gagarina oraz sioło Zajcewo), Doniecka (okolice lotniska i serwisu „Volvo-Center”, a także Jasinowata, Stramochajłowka i Aleksandrowka) oraz na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Sachanka i Komiternowo).

Obecnie obowiązujący rozejm, jak na razie przez stronę ukraińską jest wzorowo przestrzegany. Chyba wreszcie pozbyli się jednostek ochotniczych z pierwszej linii frontu?

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (16 wystrzałów i broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu prowadząc ostrzał z kierunku: Troiczkoje i Stanicy Ługańskiej, w stronę: Wiesiełogorowki i Nikołajewki.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 29 грудня 2018 року.

28 грудня російські окупаційні війська 11 разів порушили режим припинення вогню. При цьому зафіксовано 2 випадки застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог здійснив обстріли з мінометів калібру 82 мм позицій Об’єднаних сил поблизу селищ Новотошківське та Гнутове на Луганському та Маріупольському напрямках.

Також, позиції наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районах населених пунктів Болотене, Станиця Луганська на Луганському напрямку, поблизу селищ Славне, Тарамчук, Опитне, Піски на Донецькому напрямку, в районі населених пунктів Павлопіль, Гнутове, Водяне на Маріупольському напрямку.

Протягом минулої доби один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.
За даними розвідки, 28 грудня одного окупанта було знищено та двох поранено.

Не зважаючи на проведення Новорічних та Різдвяних свят в окремих районах Донецької та Луганської областей України, відповідно до домовленостей досягнутих Трьохсторонньою контактною групою щодо введення Командуванням об’єднаних сил безстрокового режиму ‚ТИША’ на всій лінії бойового зіткнення з російськими окупаційними військами протягом поточної доби ворог відкрив вогонь з гранатометів по позиціях Об’єднаних сил поблизу селища Залізне, що на Горлівському напрямку.
Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил протягом поточної доби немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

76 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.12.2018r.- 1300 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij, który niemal samotnie walczy z „buszujacymi” po Ukrainie banderyzmem oraz nazizmem, alarmuje że ukrainski resort edukacji nakazał usunięcie z podręczników szkolnych wszelkich informacjo o tym ze Roman Szuchewycz (opisywac tej KREATURY chyba nie trzeba) był hitlerowskim kolaborantem;
  >https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/2259946844037371
  Ps. A tymczasem w naszym nieszczęsnym kraju…
  https://kresy.pl/wydarzenia/przemyscy-radni-pis-przeciwko-przypomnieniu-ze-o-lwow-i-przemysl-polacy-walczyli-z-ukraincami/

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka” warto jeszcze raz przypomnieć ze owe „raporty” dla OBWE przygotowuje cos co nazywane jest „centrum obserwacyjnym kontroli warunków zawieszenia broni na Donbasie” (bodajże), a w którego pracach juz od dłuższego czasu nie uczestniczy strona rosyjska.
  Ps. I jeszcze odnośnie sytuacji na „froncie”, szef ukraińskiego Sztabu Generalnego Mużenko zdecydowanie zaprzeczył pojawiającym się informacjom jakoby strona ukraińska zajmowała jakies nowe pozycje na Donbasie (szczególnie w tzw. szarej strefie) odpowiadajac ze „odpowiada ona tylko na ostrzał ze strony przeciwnika” oraz „wzmacnia [tylko] swoje pozycje w strefie tzw. OZS’;
  https://strana.ua/news/178867-muzhenko-oproverh-zajavlenie-i-kontrole-seroj-zony-na-donbasse.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, czyli w Kijowie grupa zamaskowanych osób w mundurach polowych w nocy na jednej z ulic napadła i okradła mieszkańca stolicy Ukrainy;
  https://strana.ua/news/178873-novosti-kieva-nochju-bandity-v-voennom-kamufljazhe-izbili-i-ohrabili-kievljanina.html
  Z kolei w Charkowie zatrzymano ojca z synem którzy zamordowali, a następnie zjedli mieszkańca Charkowa (to co zostało z niego znaleziono 11 października tego roku). Miejscowe media informują że ojciec – kanibal PRZEDSTAWIAŁ SIĘ JAKO „WETERAN ATO”, ale podobno nie ma na to zadnych dowodów;
  http://dozor.kharkov.ua/news/crime/1204424.html
  Ps. Kolesie „wolontariusza” Maciejczuka i (p)oślicy Gosiewskiej…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” opublikował wywiad z ukraińska parlamentarzystką, „Bohaterką Ukrainy” (tytuł oficjalny) Nadieżdą Sawczenko obecnie przebywajaca w jednym z ukraińskich aresztó śledczych pod zarzutem przygotowywania „zbrojnego puczu na Ukrainie”. W wywiadzie „Nadiucha” m.in przywołuje słynne krytyczne słowa „atamana” Symona Petlury („dyktatora” tzw. Ukraińskiej Republiki Ludowej) na temat swoich „rodaków” Ukraińców, czyli że „Bardziej obawia sie ukraińskich gnid, niż moskiewskich wszy”;
  https://strana.ua/articles/interview/178819-nadezhda-savchenko-iz-sizo-dala-intervju-strane.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Temat dość dobrze znany. Amerykanie starali się wyzbyć (za darmo) owe jednostki już jakiś czas temu. Ba, podarowali owe okręty Ukrainie już …w 2015. Jednak wtedy darowiznę odrzucono, głównym powodem był kontrakt na łodzie patrolowe jakie otrzymały zakłady należące (nieformalnie) do Poroszenki.
   Dopiero po falach krytyki i hejtu oraz interpelacjach poselskich Prezydent Ukrainy zdecydował się na przyjecie „daru”.
   By nie było tak różowo-za owe okręty Ukraina ZAPŁACI „tylko” 10 mln $ (koszta remontu)
   http://www.polukr.net/blog/2018/10/usa-przekazaly-ukrainie-dwa-kutry-patrolowe/
   Ponadto owe jednostki skonstruowano do walki z nielegalna emigracja/przemytem nie do walki morskiej.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Island-class_patrol_boat
   Okręty na wyposażeniu nie mają, ŻADNYCH zestawów przeciwlotniczych i są uzbrojone w jedno działko i 2 karabiny maszynowe(!). Podsumowując: Okręty są jeszcze sprawne i można je wykorzystywać przez kolejne kilka-kilkanaście lat. Jednak z powodu wysokich kosztów części zamiennych/zamienników amunicji oraz słabej sile ognia okręt nie powinien być wykorzystywany w działaniach bojowych. głównym powodem przyjęcia owych jednostek było poprawienie…PR obecnego Prezydenta Ukrainy.

   Polubione przez 5 ludzi

 5. Austriackie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do siebie ambasadora Ukrainy z powodu zamieszczenia w spisie rzekomych „agentów Rosji” austriackiego dziennikarza Christiana Wehrschütza. Strona internetowa, która opublikowała ten spis, wzięła „na celownik” także kilkunastu Polaków – polityków, naukowców, publicystów i działaczy kresowych.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ambasador-ukrainy-wezwany-do-msz-austrii-powodem-spis-agentow-kremla-wsrod-nich-takze-kukiz-winnicki-smarzowski-i-dzialacze-kresowi/

  Polubione przez 5 ludzi

 6. W temacie przejść granicznych
  Ukraiński MSZ radzi swoim obywatelom, którzy planują podróż do Polski lub wracają stamtąd do domu, w okresie do 15 stycznia 2019 r unikać podróży transportem samochodowym, a także korzystać z pieszego przejścia „Medyka-Szeginie”.
  https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2608250-ukraincam-sovetuut-ne-ehat-v-polsu-na-granice-avtomobilnye-oceredi.html
  Znów posypie się krytyka na służby graniczne Polski Ukrainy.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Bardzo mądre słowa Pana ….Macierewicza
  Kwestia obecności baz amerykańskich w Polsce to nie jest kwestia wieczna, tylko czasowa. Nigdy nie myślałem o bazach USA w Polsce w nieskończoność, tylko tak długo, jak długo Polska nie będzie w stanie obronić samej siebie – powiedział były szef MON Antoni Macierewicz.
  Wobec USA trzeba się zachowywać jak suwerenne państwo, anie jak kraj kolonialny.
  https://kresy.pl/wydarzenia/macierewicz-wobec-usa-trzeba-zachowywac-sie-jak-suwerenne-panstwo-a-nie-jak-kraj-kolonialny/
  Komentarz: CO się wydarzyło?

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dziennik Gazeta Prawna o nowych ustawach w Niemczech, które według mediów miały doprowadzić do masowej emigracji z Polski do Germanistanu rzeszy ukraińskich gastarbeiterów.
  W dużym skrócie: Nic takiego się nie stanie 🙂 A takie prognozy na naszym kochanym forum można było usłyszeć dużo wcześniej 😀
  https://kresy.pl/wydarzenia/dgp-niemiecki-projekt-ustawy-ws-sciagania-pracownikow-spoza-ue-nie-przyciagnie-ukraincow/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem ukraiński portal ‚Strana.ua” informuje ze w tym roku, w zwiazku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, „generalissimus” Poroszenko nie będzie „wypoczywał” we „ferie świąteczne” za granica (np. na Malediwach), a spedzi je w ulubionej rezydencji „tyrana” Janukowycza w poblizu miejscowości Huta (obwód iwanofrankowski);
  https://strana.ua/articles/private-life/178807-petr-poroshenko-vmeste-s-supruhoj-provedet-novohodnjuju-noch-v-zimnej-rezidentsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Trwał „piąty rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjską inwazją”, gdy Rosja wprowadził sankcje na pochodzace z Ukrainy towary o łacznej wartości ponad pół miliarda dolarów. „Premier Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że jest to środek odwetowy wobec sankcji ze strony Ukrainy”. I jeszcze ciekawostka, okazuje się ze całkowity import z Ukrainy do Rosji (CZYLI „PAŃSTWA – AGRESORA” JAK BREDZĄ W KIJOWIE) w roku 2017 osiągnał wartość prawie 5 mld dolarów;
  https://ria.ru/20181229/1548906057.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Parę „ukrokryminałków”, czyli w jednej z miejscowosci obwodu połtawskiego w nocy 27 grudnia czterech pijanych ukraińskich policjantów napadło, pobiło i obrabowało przypadkowego przechodnia;
  https://www.unian.net/incidents/10394874-na-poltavshchine-chetyre-pyanyh-policeyskih-napali-na-prohozhego-i-izbili-ego.html
  Z kolei w Iwano – Frankowsku 21 – letni obywatel Uzbekistanu „spuścił łomot” przywódcy miejskiej „jaczejki” banderowskiego ugrupowania „OUN – UPA”. Podobno wszystko zaczęło się od pijackiej sprzeczki na jednej z ulic;
  https://strana.ua/news/178923-v-ivano-frankovske-vo-vremja-ulichnoj-draki-izbili-71-letneho-predsedatelja-vseukrainskoho-bratstva-oun-upa.html
  W Czerniowcach odkryto nielegalna „fabrykę” w której produkowano podrobiony „kawior”, zarówno z „czarnej” jak i „czerwonej ikry”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4048971-v-chernovtsakh-v-promyshlennykh-obemakh-yzghotavlyvaly-poddelnuui-ykru

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Lista artykułów spożywczych i przemysłowych, które Rosja zakazała importowania z Ukrainy
  Należy zauważyć, że tym dekretem FR wprowadza zakaz importu do Rosji towarów, których krajem pochodzenia jest Ukraina lub które są transportowane przez terytorium Ukrainy zgodnie z zatwierdzoną listą.
  Oto ta lista:
  Pszenica i suszone owoce
  Olej słonecznikowy
  Gotowe lub konserwowane ryby; kawior z jesiotra i jego substytuty, wykonane z jaj rybich,
  Wyroby cukiernicze (w tym biała czekolada),
  Czekolada i inna gotowa żywność zawierająca kakao,
  Chleb, wyroby mączne, ciasta, herbatniki i inne wyroby cukiernicze i piekarskie,
  Warzywa, owoce, orzechy i inne jadalne części roślin konserwowych,
  Pomidory, gotowane lub konserwowane bez dodatku octu lub kwasu octowego,
  Dżemy, owoce galaretki, marmolady, przeciery owocowe lub orzechy, pasty owocowe lub orzechy,
  Soki owocowe i warzywne, nie zawierające cukru i bez dodatku alkoholu,
  Słód piwny
  Wina winogronowe naturalne, w tym wzbogacone,
  Alkohol etylowy niedenaturowany o stężeniu alkoholu poniżej 80% obj. procenty; nalewki alkoholowe, likiery i inne napoje alkoholowe,
  Kamyczki, żwir, tłuczeń
  Wapień, dolomit i inne kamienie wapienne, łamane lub kruszone, tłuczeń inny,
  Produkty do prania lub czyszczenia
  Kotły na gorącą wodę łącznie,
  Wióry drzewne
  Papier i tektura w rolkach lub arkuszach
  Tapety i podobne okładziny ścienne; przezroczysty papier do okien
  Pokrycia ścienne z materiałów tekstylnych,
  Kotły parowe lub inne
  Turbiny w parze wodnej,
  Turbiny o mocy wyjściowej nie większej niż 5000 kW (z wyłączeniem turbin dla cywilnych statków powietrznych),
  Części pomp cieczy,
  Meble (kamery, szafki, witryny, lady i podobne meble) do przechowywania i wyświetlania z wbudowanym urządzeniem chłodniczym lub zamrażającym,
  Urządzenia rozruchowe specjalnie zaprojektowane do użytku w rolnictwie,
  Siewniki, sadzonki i rozsadniki,
  Instalacje do dojenia i sprzęt oraz urządzenia do przetwarzania i przetwarzania mleka,
  Maszyny i mechanizmy do przygotowywania pasz dla zwierząt,
  Maszyny do czyszczenia, sortowania lub kalibrowania nasion, ziaren lub suchych roślin strączkowych; sprzęt dla przemysłu młynarskiego lub do przetwarzania zboża lub roślin strączkowych, z wyjątkiem sprzętu stosowanego w gospodarstwach rolnych,
  Sprzęt do produkcji wyrobów piekarniczych,
  Sprzęt dla przemysłu cukrowniczego,
  Maszyny do mieszania substancji mineralnych z bitumem,
  Wały napędowe, skrzynie biegów, wariatory prędkości,
  Silniki i generatory elektryczne (z wyjątkiem zespołów prądotwórczych),
  Zestawy elektrogeneratorów i obrotowych konwerterów elektrycznych,
  Transformatory z ciekłym dielektrykiem o mocy nieprzekraczającej 650 kVA,
  Transformatory z ciekłym dielektrykiem o mocy przekraczającej 650 kVA, ale nie większej niż 10 000 kVA ,
  Transformatory z izolatorem cieczy o wydajności przekraczającej 10 000 kVA
  Przewody owijające miedź i inne,
  Kable współosiowe i inne współosiowe przewody elektryczne,
  Przewodniki elektryczne izolowane,
  Ciągniki, (traktory).
  Przyczepy i naczepy samorozładowcze lub samozaładowcze do rolnictwa,
  Damskie podpaski higieniczne i tampony, pieluchy dziecięce i pieluchy oraz podobne artykuły z dowolnego materiału.
  Przepraszam, że podaję długi przetłumaczony tekst, ale to dla tych co ruskiego nieponimajut!
  Poniżej źródło:
  https://espreso.tv/news/2018/12/29/yaki_tovary_rosiya_zaboronyla_vvozyty_z_ukrayiny_spysok

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.