Wojna domowa na Ukrainie 3.01.2019r.- 1305 dzień od nowego rozejmu.


Od pierwszego dnia nowego roku toczy się na Ukrainie oficjalna część kampanii przed zaplanowanymi na 31 marca wyborami prezydenckimi.

Jeszcze w ostatni piątek (28 grudnia) ukraiński prezydent Retro Poroszenko przy okazji otwarcia nowego przejścia granicznego Udobne-Palanca z Mołdawią, przestrzegł przed rosyjską ingerencją w wybory prezydenckie i parlamentarne na Ukrainie:

„Niestety, Federacja Rosyjska zaczęła już realizację scenariusza bezpośredniej ingerencji w procesy wyborcze. Jest to między innymi piąta kolumna, która gotowa jest natychmiast biec (do Rosji- dopisek mój) i prowadzić rozmowy na warunkach kapitulacji”– powiedział w piątek Petro Poroszenko.

Ciekawe kogo miał on na myśli, bo przecież chyba nie siebie?

Poroszenko stwierdził, że Rosja wykorzystuje technologie informacyjne do dyskredytowania obecnych władz Ukrainy i Mołdawii, podkreślając dalej , iż „następstwa tej polityki odczuwają nie tylko Ukraina i Mołdawia, lecz także większość państw Unii Europejskiej”.

Jak widzimy z tego, Rosja ma potężną władzę na świecie, bo samodzielnie może wpływać na wynik wyborów w większości państw UE oraz nawet w Stanach Zjednoczonych, na co dowodem ma być wynik ostatnich wyborów w tym kraju.

Wszystkie te przemyślenia Petro Poroszenko ujawnił w trakcie uroczystego otwarcia nowego przejścia granicznego, którego dokonał wraz z premierem Mołdawii Pavlem Filipem. Wybory parlamentarne w Mołdawii zaplanowane są na luty 2019 roku. Wybory w Mołdawii miały odbyć się pod koniec roku bieżącego, jednak prozachodnia koalicja rządząca przesunęła je, by było więcej czasu na przygotowania. Decyzję tę skrytykował, m.in. antyzachodni prezydent Igor Dodon.

Natomiast na Ukrainie wybory prezydenckie odbędą się 31 marca 2019 r., na jesieni zaś- parlamentarne. I to pomimo usilnych prób dokonywanych przez ekipę obecnie sprawującą tam władzę, aby nie dopuścić do wyborów, a przynajmniej odsunąć je w czasie. Licząc oczywiście na to, że uda się im na tyle opanować sytuację wewnętrzną, iż w wyniku tego zmienią się preferencje wyborcze i Poroszenko dzięki temu uplasuje się na szczycie stawki.

Jak na razie wszystkie te plany zawiodły, i zajmuje on w sondażach dopiero trzecie miejsce. A więc, mimo, że na podium- to jednak będzie przegranym.

Niezależnie od tego zarejestrowani kandydaci mogą wycofać się z wyścigu wyborczego nie później niż 23 dni przed głosowaniem, czyli do 7 marca 2019 r.

Zgodnie z opublikowanym w piątek sondażem kijowskiej Fundacji Demokratyczni Inicjatywy i centrum analitycznego im. Razumkowa wśród osób, które zdecydowały już, że pójdą na wybory, 16% respondentów chce głosować na Julię Tymoszenko. Poroszenko uplasował się w tym badaniu na drugim miejscu z poparciem 13,8%.

Według sondażu z soboty, przeprowadzonego przez Centrum Socis, Tymoszenko cieszy się poparciem 14,4% wyborców zdecydowanych wziąć udział w głosowaniu, zaś Poroszenko tylko- 10,8%.

Natomiast wg. badań przeprowadzonych 26 października przez agencję „Reiting”, Julia Tymoszenko może liczyć na 20% oddanych w wyborach głosów. Drugie miejsce w sondażu zajmuje komik Władymir Żieleńskij- 13,4%, zaś dopiero trzecie urzędujący obecnie prezydent, na którego chce głosować tylko 11,1% (https://www.rbc.ru/politics/01/01/2019/5c2a9c449a794760492d5227).

Tymoszenko ogłosiła swój start w marcowych wyborach jeszcze w czerwcu. Zieleńskij zaś w nowy rok, a Poroszenko jeszcze się nie zdecydował.

Może decydują tu w tym przypadku sprawy materialne, bo każdy z kandydatów musi wpłacić kaucję wyborczą w wysokości 2,5 mln hrywien (ok. 338,7 tys. złotych). Jest ona zwracana jedynie zwycięzcy wyborów i kandydatom, którzy wejdą do drugiej tury. Kaucje wpłacone przez pozostałych trafiają do budżetu państwa.

A więc, może Poroszenko po prostu, znając preferencje wyborcze Ukraińców, nie zechce stracić takiej okrągłej sumki, bo ja dotychczas to on tylko- dzięki zajmowanemu przez siebie stanowisku, zyskiwał, a nie tracił- na co szykuje się tym razem.

Chodzi o to, że Poroszenko może sobie pozwolić na nadużywanie propagandy patriotycznej, gdy go to nic nie kosztuje, a tym bardziej jak robi na tym niezłą kasę. Ale wtedy, gdy mógłby stracić, choćby kilka hrywien, wychodzi z niego drapieżny „kapitalista”, który ma zyskiwać, a nie tracić.

Tak więc, prawdopodobnie następnym prezydentem zostanie- jako to określił w piątek Porosznko: rosyjska „piąta kolumna, która gotowa jest natychmiast biec i prowadzić rozmowy na warunkach kapitulacji”, której, jak można z tego zrozumieć, przedstawicielem jest Julia Tymoszenko.

A może jednak ukraińscy wyborcy zdecydują się wzt. na kabareciarza?

Czego Ukraińcom życzę, bo na pewno będzie weselej tam niż obecnie. I sytuacja przy tym będzie bardziej klarowna 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A wzdłuż linii frontu w Donbasie nadal utrzymuje się spokój, poza tym, że na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przeprowadzili- z pierwszego na drugi stycznia- jeden ostrzał przy użyciu broni maszynowej, Ostrzał prowadzony był z kierunku wsi Zołotoje- 4 w stronę Zołotoje-5. Natomiast minionej doby było tam spokojnie.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 03 січня 2019 року.

2 січня російські окупаційні війська 5 разів порушили режим припинення вогню.

При цьому випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами не зафіксовано.
Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі хутора Вільний населеного пункту Станиця Луганська на Луганському напрямку, а також поблизу селища Опитне на Донецькому напрямку та населеного пункту Водяне на Маріупольському напрямку.

Окрім вищезазначеної зброї, в районі селища Піски на Донецькому напрямку зафіксовано роботу ворожого снайпера.

Протягом минулої доби жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

В зв’язку з обстрілами позицій Об’єднаних сил збройними формуваннями Російської Федерації та їх найманцями, українські військові вживали адекватних заходів у відповідь з метою збереження життя і здоров’я військовослужбовців Збройних Сил України.

За даними розвідки, 2 січня, через необережне поводження зі зброєю один окупант загинув та троє отримали поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.
Українські військові продовжують надійно контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.01.2019r.- 1305 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Ukrogrenadierzy” znowu w akcji, czyli 5 osób rannych po eksplozji granatu bojowego w jednej z miejscowości obwodu tarnopolskiego. Sprawca okazał się być młody człowiek który chciał sie „pochwalić” granatem przed znajomymi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4049980-v-ternopolskoi-oblasty-piat-chelovek-postradaly-ot-vzryva-hranaty
  Z kolei w Białej Cerkwi w obwodzie kijowskim awantura pomiędzy taksówkarzem a jego pijanym klientem zakonczyła sie tym ze ten wrzucił granat do wnetrza pojazdu. Na szczęście nie wyjął zawleczki;
  https://korrespondent.net/ukraine/4050117-v-kyevskoi-oblasty-pianyi-brosyl-v-salon-taksy-hranatu
  Plus w jedenej ze wsi w obowdzie rówieńskim pijak rzucił granatem bojowym w młoda parę. Na szczęście dla nowożeńców granat nie eksplodował;
  https://strana.ua/news/179523-v-poselke-pod-rovno-pjanyj-khulihan-brosil-hranatu-v-moloduju-paru-na-prohulke.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W Kijowie nocna „draka” na jednej z ulic pomiedzy mężczyzna wyprowadzajacym psa, a kierowcą zakończyła się bijatyką, w trakcie której „psiarz” zadał oponentowi cios w głowe po którym tamten poniósł śmierć. „Psiarz – zabójca” okazał sie być znany na Ukrainie bokser wagi ciężkiej wystepujący od 10 lat w tamtejszej „lidze zawodowej boksu”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4050147-ubyitsei-boitsa-hso-okazalsia-bokser-supertiazh-smy
  A jego ofiara funkcjonariusz ukraińskiego odpowiednika polskiego Biura Ochrony Rządu;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4050006-ubytyi-v-kyeve-muzhchyna-byl-sotrudnykom-hosokhrany-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem burmistrz Lwowa Andrij Sadowy równoczesnie lider opozycyjnej partii „Samopomoc” podczas jej zjazdu w Kijowie poinformował o tym ze 94 % dróg na Ukrainie znajduje sie w „stanie awaryjnym” oraz o „kwitnacej” w ukraińskim drogownictwie korupcji. Jako przykład podał trwajacy już od 20 lat „remont” trasy Odessa – Kijów który do tej pory pochłonąc miał już 1,5 mld dolarów;
  https://24tv.ua/ru/94_dorog_ukrainy_nahodjatsja_v_avarijnom_sostojanii__sadovyj_n1090587

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Potwierdza się informacja z ukroemdió o tym ze w napadzie na i pobiciu 81 – letniego konstruktora ze słynnych Zakładów Lotniczych ‚Antonowa” brało udział dwóch funkcjonariuszy ukraińskie „patrolówki”. Dzisiaj ukraińska prokuratura poinformowała o wszczęciu przeciwko nim oficjalnego śledztwa w tej sprawie;
  https://strana.ua/news/179502-prokurory-otkryli-delo-protiv-kopov-izbivshikh-konstruktora-mrii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Nowe sondaże wyborcze na Ukrainie, w prezydenckich w pierwszej trójce liderów była premier Julia Tymoczenko, „celebryta” Wołodymyr Zelenskij oraz był minister obrony (za Juszczenki) Hrycenko;
  https://strana.ua/news/179509-timoshenko-i-zelenskij-lidirujut-v-rejtinhe-prezidenta-ukrainy.html
  Z kolei w parlamentarnych prowadzi ugrupowania „Batkiwszczyna” Tymoszenko, przed „Sługa narodu” Zelenskiego oraz „Opozycyjną Platformą – Za Życie” czyli „przeformatowanym” dawnym ugrupowaniem ‚Blok Opozycyjny”;
  https://strana.ua/news/179514-v-verkhovnuju-radu-mohut-projti-8-partij-vo-hlave-s-batkivshchinoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Z okazji rocznicy urodzin lidera OUN Stepana Bandery Ukraiński IPN zamieścił wpis ukazujący Banderę jako wzór do naśladowania dla Ukraińców. Przypomniano też artykuł Wołodymyra Wjatrowycza, w którym m.in. porównywał on Banderę do Józefa Piłsudskiego.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-ipn-ukraincy-nie-musza-juz-na-nikogo-sie-ogladac-bo-maja-stepana-bandere/
  Komentarz: Piłsudski nie jest moim ulubionym bohaterem Polski, niemniej porównywanie Bandery do naczelnika państwa to poważne nadużycie/potwarz. I jak zwykle nasuwa się pytanie : Dlaczego polski MSZ milczy? Dlaczego nie potępia tego typu informacji?

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zadecydowała w poniedziałek o zlikwidowaniu wszystkich swoich komisji wyborczych na terytorium Rosji. De facto tym samym pozbawiono prawa do głosowania wszystkim obywatelom Ukrainy przebywających w Rosji (nawet kilka milionów).
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/obywatele-ukrainy-mieszkajacy-w-rosji-nie-beda-mogli-wybierac-wladz-swojej-ojczyzny/
  Komentarz: Powód zapewne prozaiczny-Poroszenko wie, ze większość obywateli Ukrainy która mieszka/jeździ na zarobek do FR będzie głosowała PRZECIWKO niemu w zbliżających się wyborach.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Ukrowojak” porzucony przez swoich „kamratów” podczas wypadu za linie „wroga’ i wziety do niewoli przez oddziały RRL opowiada o swojej „karierze” w siłach zbrojnych Ukrainy, czyli m.in o tym jak jego dowódca ‚sprzedał” go jako „niewolnika” jednemu z rolników z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu (okolice Wołnowachy), a gdy z powodu urazu nie mógł już pracować (za kare) wysłano go na „front”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4682237.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jest taki stary kawał;
   „Stoi przed sądem znany bokser oskarżony o morderstwo.
   Sędzia pyta;
   Więc oskarżony twierdzo że tylko raz uderzył denata, a ten już nie wstał?
   A bokser na to;
   „Po moim prawym sierpowym nie miał prawa, wysoki sądzie.””

   I proszę, to już nie kawał!

   Polubione przez 2 ludzi

 9. Podczas drugiego Panelu Energetycznego na posiedzeniu państw Partnerstwa Wschodniego została przedstawiona wspólna inicjatywa Polski i Ukrainy na rzecz integracji tamtejszych rynków LNG.
  Główne pomysły inicjatorów (min Prezydent Tump i Junker ): gaz z USA, powstrzymanie budowy Nord Stream II
  http://biznesalert.pl/polska-ukraina-lng-partnerstwo-wschodnie/
  Komentarz: KE (Niemcy) zgodziły się na dyskusje i utworzenie paneli tematycznych na temat inicjatywy Polski i Ukrainy, jednak…Komisja Europejska podkreśliła dobrowolność inicjatywy Junckera i Trumpa. Jej zdaniem kraje członkowskie powinny same ocenić, czy chcą wdrożyć rekomendacje po warsztatach. Czyli to co zawsze dużo gadania, dyskusji, a na koniec to co za kuluarami już uzgodniono dawno temu zostanie wdrożone.

  Polubione przez 5 ludzi

 10. W temacie gazu
  Nad Dniepr w 2018 roku trafiło o 24,6% mniej gazu zza granicy niż rok wcześniej. W całości pochodził on z Europy.
  https://www.energetyka24.com/gaz/ukraina-zmniejszyla-import-gazu-o-246
  Komentarz: Jest to o tyle ciekawe, że jednocześnie wydobycie gazu na Ukrainie NIE zwiększyło się na tyle, aby to własne wydobycie stało za zmniejszeniem importu.
  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2018-09-24/gazowa-rewolucja-perspektywy-wzrostu-wydobycia-gazu-na
  Najprawdopodobniej ze względu na złą sytuację na rynku zużycie gazu (produkcja) spadła w firmach z sektora chemicznego i stalowego. Również z powodu większych cen gazu ludność tego biednego kraju zmuszona była nie dogrzewać swoich domów w okresie zimowym.

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Jest sukces 🙂
  KE zatwierdziła w imieniu Unii Europejskiej wypłatę pierwszych 500 mln euro w ramach nowego programu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Oznacza to, że łączna kwota pomocy przyznanej Ukrainie przez UE od 2014 r. osiągnie 3,3 mld euro. Żaden inny kraj spoza UE nie otrzymał jeszcze tak dużego wsparcia. – Ukraina stoi w obliczu nowej agresji ze strony Rosji i potrzebują solidarności ze strony partnerów międzynarodowych – powiedział komisarz Valdis Dombrovskis.
  https://www.radiobiper.info/2019/01/03/wiesci-z-unii-500-mln-euro-dla-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.