Wojna domowa na Ukrainie 6.01.2019r.- 1308 dzień od nowego rozejmu.


Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podpisał w sobotę- 5 stycznia, tomos (dekret) o autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU).

Nastąpiło to na zakończenie krótkiego nabożeństwa do Ducha Świętego w soborze katedralnym św. Jerzego w dzielnicy Stambułu– Fanarze, gdzie mieści się siedziba Patriarchatu Ekumenicznego. Sprawowali je duchowni Patriarchatu i nowego autokefalicznego Kościoła prawosławnego, czyli metropolitę PKU- Epifaniusza. Sama ceremonia odbyła się o godz. 11:38 czasu warszawskiego i trwała tylko kilka minut.

W uroczystości podpisania dokumentu uczestniczyli m.in. zwierzchnik PKU, metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz oraz prezydent Petro Poroszenko z małżonką i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij. Po podpisaniu przemówienia wygłosili patriarcha Bartłomiej i metropolita Epifaniusz (ten drugi część swej mowy powiedział po grecku). Przemówił też prezydent Poroszenko.

„Mieliście pełne prawo prosić i domagać się autokefalii. Było także prawem i przywilejem konstantynopolitańskiej Cerkwi-matki darowanie wam statusu autokefalii. Szczerze modlimy się o to, byście udowodnili, że jesteście godni tego daru”– oświadczył po uroczystości patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

Po uroczystościach Poroszenko zaprosił Bartłomieja do złożenia wizyty na Ukrainie.

„Wśród 15 gwiazd, wśród 15 Cerkwi prawosławnych, pojawiła się gwiazda ukraińska. W tej świątyni po raz pierwszy usłyszeliśmy dziś modlitwę w języku ukraińskim. Szliśmy do tej chwili bardzo długo”– powiedział Poroszenko.

W niedzielę 6 grudnia, gdy prawosławni obchodzą Boże Narodzenie (według kalendarza juliańskiego), podczas uroczystej liturgii w tejże świątyni patriarcha wręczy tomos zwierzchnikowi PKU, tym samym uprawomocni się on. Dziś wieczorem delegacja ukraińska powróci do Kijowa.

Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopolitański wszczął procedurę uznania autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego jesienią ubiegłego roku. Zwołany następnie na dzień 15 grudnia do Kijowa Sobór Zjednoczeniowy wyłonił 39-letniego Epifaniusza (Dumenkę) na zwierzchnika niezależnej od Rosji autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Dotychczas jedyną uznawaną za kanoniczną Cerkwią na Ukrainie była Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego.

Wyjaśnię, że na Ukrainie do tej pory działały trzy Kościoły prawosławne. Prócz podległego Moskwie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego funkcjonuje tam także Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Dwie ostatnie nie były uznawane za kanoniczne przez inne Cerkwie prawosławne.

W skład Prawosławnej Cerkwi Ukrainy weszły w całości dwa ostatnie Kościoły. Cerkiew podporządkowana Moskwie odrzuciła zjednoczenie i stworzenie niezależnej Cerkwi. Teraz trwa proces przechodzenie poszczególnych parafii do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

I tak, według ukraińskiego portalu religijnego RISU Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie posiada ponad 11,9 tys. zarejestrowanych oficjalnie parafii. Dwie inne, nieuznawane za kanoniczne Cerkwie- Patriarchatu Kijowskiego i wywodząca się z diaspory Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna, które przystąpiły do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, posiadały łącznie ponad 5,5 tys. parafii. I na tyle ewentualnie chętnych- do przyłączenia się do PKU, jak na razie może liczyć. Poza tym, do tej pory nie więcej niż zgoła 30 parafii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, przyłączyło się do PKU. To niewiele na prawie 12 tys. zarejestrowanych parafii.

Dodam, że decyzją ukraińskiego parlamentu Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego musi zmienić swoją nazwę na Rosyjska Cerkiew Prawosławna w Ukrainie.

Bartłomiej I w specjalnym liście wezwał prawosławnych hierarchów, by wsparli fakt nadania autokefalii ukraińskiej cerkwi. Jednak w większości, w tym polscy prawosławni hierarchowie odmówili.

Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa wypowiedział się przeciwko nadaniu niezależności ukraińskiej Cerkwi od Moskwy przez Bartłomieja I.

Prawosławny Kościół Ukrainy będzie odtąd 15 lokalnym autokefalicznym Kościołem prawosławnym.

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-12-31/patriarcha-cyryl-pisze-do-konstantynopola-ws-ukrainy-nie-legalizujcie-odszczepiencow/?ref=powiazane.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze biorący udział w Operacji Połączonych Sił w Donbasie, 4 razy naruszyli warunki świątecznego rozejmu.

I tak, pierwszy ostrzał prowadzony był w godzinach, do 10:26 do 11:00, z kierunku Piasków w stronę wioski Żabiczewo, w rejonie północno-zachodnich obrzeży Doniecka, w okolicach lotniska, przy użyciu ręcznego granatnika RPG-7 (2 granaty).

Następnie, w godzinach, od 14:20 do 14:40, przeprowadzono ostrzał przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiej- z kierunku Szirokina w stronę miejscowości Sachanka, na południowym odcinku frontu donieckiego.

Do kolejnego ostrzału doszło o godzinie 14:35, gdy z kierunku Kamienki przeprowadzono ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (30 granatów) oraz broni maszynowej, w kierunku wsi Wasilewki.

Ostatni ostrzał minionej doby miał miejsce ponownie w rejonie południowego odcinka frontu, gdy w godzinach 18:15-18:35, z kierunku Lebiedyńskoje w stronę Sachanki operował ukraiński snajper.

Ostrzały te nie spowodowały żadnych strat pomimo tego, że w ich wyniku na terytorium DRL spadły 32 granaty. Dla przypomnienia podam, że przedwczoraj- pomimo że 6 razy naruszono warunki rozejmu, to na terytorium DRL spadło tylko 5 granatów.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

Зведення станом на 07:00 06 січня 2019 рокy.

5 січня російські окупаційні війська 4 рази порушили режим припинення вогню.

При цьому випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами не зафіксовано.
Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем та стрілецької зброї в районі міста Авдіївка на Донецькому напрямку та поблизу селищ Павлопіль, Лебединське, Водяне на Маріупольському напрямку.

Протягом минулої доби жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не отримав поранень.

У відповідь на провокації противника підрозділи Об’єднаних сил застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 5 січня, одного окупанта було знищено та одного поранено.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські військові продовжують надійно контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z północno-zachodnich obrzeży Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.01.2019r.- 1308 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem „ukroeuforię’ z powodu „tomosu dla Ukrainy” psuje popularny ukraiński bloger i „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow, który zwraca („kąśliwą” jak zawsze) uwagę że lepiej by było gdyby Ukraina nareszcie „staneła na nogi” pod względem ekonomicznym i militarnym, a nie „padała na kolana” w „stambulskiej świątyni”…
  >https://www.facebook.com/brtcomua/posts/2072867772773866

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Za „zachęcanie” duchowieństwa oraz wiernych ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego do „zjednoczenia” z nową „cerkwią” na Ukrainie zabrał się tymczasem…banderowski ‚Prawy Sektor”. Chyba nie trzeba nikomu z Polaków przypominac jak banderowcy ‚zachęcali” do „dialogu ekumenicznego” Polaków (oraz inne narodowości) zamieszkujace m.in Wołyń…
  https://informator.news/pravyy-sektor-vyyde-z-aktsiieiu-pid-stiny-sviato-heorhiivs-koi-tserkvy-pts-mp/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie „tomosu”, czyli ukromedia informuja ze w trakcie ceremonii wreczenia dokumentu przewodniczącemu ukraińskiego parlamentu Andrijowi Parubijowi towarzyszył mu „autorytet kryminalny” (tzw. wor w zakonie) z Dniepra Aleksandr Pietrowskij ps. Narik, który nawet pozował razem z Parubijem do zdjecia;
  https://strana.ua/news/179892-parubij-sdelal-foto-s-tomosom-i-narikom.html
  Podsumowując ową skandaliczną sytuację ukraiński bloger Jurij Kasjanow napisał ze TO WŁAŚNIE „NARIK” KUPIŁ DLA POROSZENKI „TOMOS”…
  https://strana.ua/opinions/179895-istorija-s-narikom-prostaja-eto-on-kupil-tomos-dlja-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.ua’ o protestach górników jakie trwają na „wyzwolonej” przez Kijów części Donbasu a takze na pozostałym terytorium „wolnej i demokratycznej” Ukrainy). Jest tam teraz tak „wspaniale” że ludzie nie maja po prostu co jeść i pokazuja puste lodówki (zdjecia w linku), a władze stosują wobec protestujacych „naciski administracyjne” w postaci wysyłania na nich SBUszników;
  https://strana.ua/articles/178740-pochemu-na-donbasse-holodajut-shakhtery-kak-v-90-kh.html
  Ps. A trzeba było w 2014 roku tylko trochę się „spiąć”, wyjść z domu na ulicę i przyłączyć się do tej garstki która odważyła się walczyć o swoje, a tak trzeba teraz odpokutowac swoje GRZECHY ZANIECHANIA…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińskie władze celne zajęły kopie orędzia przywódcy rosyjskiej Cerkwi prawosławnej JŚw. Cyryla, które miało być czytane w ukraińskich cerkwiach w przyszły poniedziałek z okazji Bożego Narodzenia.

  – Źródła na Ukrainie donoszą, że lokalne służby celne skonfiskowały wszystkie kopie orędzia bożonarodzeniowego patriarchy Cyryla, które zostało wysłane z Rosji, by tradycyjnie odczytać je podczas cerkiewnych uroczystości 7 stycznia – poinformował rzecznik rosyjskiej Cerkwi p. Włodzimierz Legoida.
  http://korwin-mikke.pl/europa/zobacz/ukraina_skonfiskowala_bozonarodzeniowe_oredzie_rosyjskiego_patriarchy/175615

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z Turcji, czyli Ankara nie dała się „przekonać” Waszyngtonowi w sprawie zakupu amerykańskiego systemu ‚Patriot” w zamian za rosyjski system „C-400″. Podobno ostatecznym ‚gwoździem do trumny” w trawajacych turecko – amerykańskich negocjacjach w tej sprawie stała się odmowa Waszyngtonu sprzedania wraz z systemami działajacych w nich technologii oraz przyznania Ankarze „ekstra zniżki” na łączną sumę 3,5 mld dolarów…
  https://www.interfax.ru/world/645197

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Po 5 latach od rewolucji godności nie ma już szans na utrzymywanie niewiedzy obywateli RP o prawdziwej sytuacji w Donbasie. Nawet wybiórcza nie ma już możliwości zaklinania rzeczywistości i… otwarcie pisze ,że konflikt w Donbasie to wojna domowa, ze po obu stronach barykady stają czlonkowie tej samej rodziny.
  http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23702917,gdansk-jest-piekny-a-polacy-to-prawdziwi-junace-jak-nas-widza.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Nowe informacje w sprawie wczorajszego makabrycznego wydarzenia w „wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa), gdzie w wyniku eksplozji granatu w mieszkaniu w jednym z bloków śmierc ponisoło 2 mężczyzn (link z makabrycznym zdjeciem zamieściłem w „dniu wczorajszym”). Ukromedia informują ze do wybuchu doszło w trakcie alkoholowej libacji, a jednym z zabitych był…funkcjonariusz ukrobezpieki (SBU), który chciał sie „popisać” przed towarzystwem i zabrał się do „rozbrajania” granatu;
  https://ru.tsn.ua/ukrayina/v-mariupole-vo-vremya-vzryva-granaty-v-zhilom-dome-pogib-sbushnik-eksklyuziv-1276269.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „By na Ukrainie zyło się lepiej (oczywiscie tylko wybranym)”, czyli pojawiły się informacje ze tylko w 2018 roku należaca do Poroszenki korporacja „Bogdan” sprzedała ukraińskim siłom zbrojnym 200 wyprodukowanych w nim cieżarówek;
  https://diana-mihailova.livejournal.com/3209235.html
  Ps. Warto przejrzeć komentarze pod artykułem w których internauci zwracają uwage na zadziwiajace podobieństwo „ukraińskich” ciężarówek ‚Bogdan” do białoruskich cieżarówek MAZ…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/MAZ

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.