Wojna domowa na Ukrainie 7.01.2019r.- 1309 dzień od nowego rozejmu.


Po tysiąc złotych mieli dostać Polacy, którzy w lutym 2018 r. podpalili budynek Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia w Użhorodzie na Ukrainie- taki wniosek wynika z ustaleń śledztwa przeprowadzonego przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Prokuratura uznała, że działania trzech młodych Polaków mają charakter terrorystyczny.

„Ta prowokacja miała doprowadzić do pogorszenia stosunków ukraińsko-węgierskich. A taki ferment jest na rękę Rosji, która jest zainteresowana destabilizacją u swego zachodniego sąsiada, gdzie trwa już wojna hybrydowa w Donbasie”– wyjaśnił anonimowy oficer ABW.

„A wynajęcie polskich opryszków było korzystne dla Rosji, bo w razie wpadki wykonawców była możliwość zantagonizowania relacji między Polakami a Ukraińcami, które i tak nie są najlepsze”– dodał oficer ABW.

Głównym oskarżonym jest 28-letni Michał P., mający wyższe wykształcenie specjalista ds. bezpieczeństwa. Według śledczych miał on powiązania z organizacją neofaszystowską Falanga i prorosyjska partią Zmiana, której lider Mateusz P. odpowiada przed sądem za współpracę z chińskim i rosyjskim wywiadem.

Zarzut ciążący na Michale P. brzmi bardzo poważnie:

„W styczniu i lutym 2018 r., w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wykonał zlecenie dokonania na terytorium Ukrainy czynów zabronionych polegających na publicznym nawoływaniu do nienawiści na tle narodowościowym pomiędzy obywatelami Ukrainy i Węgier: wywołania zakłócenia ustroju Ukrainy i pogłębienia podziałów narodowościowych pomiędzy Ukraińcami i Węgrami; oraz w zamiarze sfinansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym, polegającego na namalowaniu symboli faszystowskich i podpalenia budynku organizacji społecznej Towarzystwo Węgierskiej Kultury Zakarpacia w Użhorodzie, przekazał Adrianowi M. i Tomaszowi Sz., 1000 zł na zakup paliwa do podpalenia budynku, a także dał ww. telefony komórkowe, karty sim oraz kurtki i zleciał aby nagrać całe zdarzenie”.

Ponadto Michał P. miał namawiać jeszcze pięć innych osób do przyjęcia tego zlecenia. Mężczyzna nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień, odpowiadał jednak na pytania. Podobnie jak dwaj bezpośredni wykonawcy akcji: Adrian M. i Tomasz Sz.

Przypomnę, że Michał P. chętnych do wzięcia udziału w akcji w Użhorodzie szukał w Krakowie wśród zwolenników krakowskiej jednostki strzeleckiej SJS2039 oraz Falangi. W połowie stycznia P. namówił 22-letniego Adriana M., z zawodu elektryka, na spotkanie. Rozmawiali w samochodzie. Wtedy Michał P. powiedział, że chciałby, aby Adrian namalował na budynku w Użhorodzie swastykę oraz cyfry 88.

Michał P. przekonywał, że akcja ma na celu skompromitowanie „ukraińskich banderowców”. Najpierw jednak Adrian M. miał wybrać się sam na Ukrainę, aby sprawdzić, czy przejedzie granicę bez żadnych przeszkód. Michał P. polecił mu także, aby ten zainstalował w telefonie specjalny, „bezpieczny” komunikator. 13 stycznia Adrian M. pojechał do Lwowa. Nie miał żadnych problemów na granicy.

Obydwaj mężczyźni spotkali się jeszcze raz kilka dni później. Michał P. powiedział, że odebrał przesyłkę. Była w niej książka, zaś pomiędzy stronami ukryto 500 euro: „to jest kasa od Węgrów”– wyjaśnił. Kiedy indziej miał jednak powiedzieć, że „zleceniodawca jest z Unii Europejskiej”. Organizator uprzedził wszystkich, że „konwersacja na ten temat nie istnieje”.

Później Michał P. zwerbował jeszcze 26-letniego Tomasza Sz., tłumacza z wyższym wykształceniem. Jego rolą było nagranie całej akcji, tak aby zdjęcia i film można było opublikować w internecie.

Następnie Adrian M. i Tomasz Sz. wyruszyli na Ukrainę 3 lutego 2018 r. przez Koszyce na Słowacji. Wcześniej, dla bezpieczeństwa, zostawili swoje telefony komórkowe, a zabrali aparaty otrzymane od Michała P. W Użhorodzie zapomnieli jednak o zasadach konspiracji, bo pokój w miejscowym hostelu wynajęli na nazwisko M. 🙂

4 lutego około godz. 01:00 wyruszyli pod „węgierski dom”. Na miejscu Adrian M. namalował na budynku swastykę oraz cyfry 88. Rzucił też w budynek „koktajlem Mołotowa”, jednak butelka z benzyną odbiła się od ściany i zgasła. Tomasz Sz. , który wszystko nagrywał, przesłał film i zdjęcia Michałowi P. Ten jednak nie był zadowolony ze spartaczonej przez nich roboty.

Dlatego też wykonawcy poszli około godz. 04:00 na stację paliw, gdzie kupili pojemnik z benzyną. Tym razem nasączyli nią kurtkę jednego z zamachowców, którą włożyli za kraty na oknach i podpalili. Uwiecznili ten moment i dostali odpowiedź, że teraz „jest OK.”. Następnie zamachowcy jakoby wyczyścili pamięć telefonów. Nie zwrócili jednak uwagi na kamery na „węgierskim domu” oraz na stacji benzynowej, które przyczyniły się do ich namierzenia.

Poza tym, pomimo ich wysiłku, pożar budynku został szybko ugaszony.

Adrian M. i Tomasz Sz. przekroczyli granicę Ukrainy ze Słowacji 4 lutego o godz. 08:00. Zabrali ze sobą większą ilość papierosów niż jest dopuszczalna i musieli za nie dodatkowo zapłacić.

W Krakowie Adrian M. i Tomasz Sz. spotkali się w Michałem P., odebrali od niego swoje telefony i otrzymali po 1000 zł. Byli przekonani, że nie ma jak ich powiązać z wydarzeniami w Użhorodzie. Już jednak 22 lutego funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Adriana M. Ten, najwyraźniej przestraszony konsekwencjami, przyznał się do ataku na Ukrainie i powiedział, że chce skorzystać z art. 60, który daje skruszonemu przestępcy możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary. Przyznał się, że działał na zlecenie Michała P. i opowiedział o całej akcji.

Tego samego dnia funkcjonariusze ABW zatrzymali Michała P. i Tomasza Sz.

Nadal trwa śledztwo w sprawie osoby, od której Michał P. przyjął zlecenie na działania na Ukrainie. Z ustaleń śledczych wynika, że jest to niemiecki dziennikarz, działający prawdopodobnie na rzecz rosyjskich służb specjalnych.

Poniżej ukraiński film przypominający to wydarzenie:

Na zakończenie tego tematu dodam, że na kilometry ten incydent cuchnie prowokacją zorganizowaną przez służby specjalne.

Jak na razie zdani jesteśmy na to co ustaliła prokuratura i ABW, ale może w czasie procesu sądowego poznamy wszystkie okoliczności tej sprawy. Chyba, że zostanie ona utajniona podobnie jak w toczącym się aktualnie procesie Mateusza Piskorskiego oskarżonego o szpiegostwo.

https://www.unian.net/incidents/10022792-razzhiganie-vrazhdy-i-provokaciya-v-uzhgorode-nochyu-podozhgli-ofis-vengerskogo-soyuza-foto.html,

https://adnovumteam.wordpress.com/2018/02/28/wojna-domowa-na-ukrainie-28-02-2018r-1097-dzien-od-nowego-rozejmu/,

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu ręcznego granatnika RPG-7 (5 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki świątecznego rozejmu. Z czego 4 razy ostrzeliwane były okolice Gorłówki (Zajcewo oraz teren kopalni 6/7) i po jednym razie przedmieścia Doniecka (teren kopalni Trudowskiej) oraz południowy odcinek frontu (rejon Sachanki).

Łącznie na terytorium DRL spadło podczas tych ostrzałów 5 granatów, wobec 32 granatów z dnia poprzedniego.

Poza tym, również minionej doby, tylko że na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przeprowadzili jeden ostrzał, przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiej, z kierunku wsi Zołotoje-4 w stronę Zołotoje-5.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 07 січня 2019 року.

6 січня російські окупаційні війська 5 разів порушили режим припинення вогню.

При цьому випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами не обліковано.

Опорні пункти наших військ були обстріляні противником з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі хутора Вільний на Луганському напрямку, населених пунктів Новомихайлівка, Мар’їнка,
Красногорівка на Донецькому напрямку та поблизу селища Гнутове на Маріупольському напрямку.

Протягом минулої доби жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

У відповідь на провокації противника підрозділи Об’єднаних сил застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 6 січня, один окупант загинув та один отримав поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Водночас, незважаючи на погіршення погодних умов, українські військові продовжують надійно контролювати дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.01.2019r.- 1309 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Morze Czarne wpłynął „desantowiec” US Navy ” z „ładunkiem” Marines na pokładzie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4050805-desantnyi-korabl-vms-ssha-voshel-v-chernoe-more
  A Rosja, oczywiscie „przypadkowo” w tym samym czasie, przeprowadza ćwiczenia wojskowe na Krymie z użyciem systemów rakietowych „Bał’ służących właśnie do obrony wybrzeża przed mozliwym desantem przeciwnika…
  https://korrespondent.net/ukraine/4050826-rf-provela-raketnye-uchenyia-v-krymu

  Polubione przez 3 ludzi

 2. „27 Wołyńska Dywizja AK” reaktywacja? Ukromedia informują że w nocy na telefon alarmowy kijowskiej pokicji dodzwonił się niezidentyfikowany mężczyzna przedstawiajacy się jako „żołnierz Armii Krajowej” i poinformował o „podłozeniu ładunków chemicznych i wybuchowych” w siedzibie Administracji Prezydenta Ukrainy w Kijowie oraz siedzibie SBU we Lwowie. Oczywiscie wysłani w celu odszukania owych „ładunkó” technicy nic nie znaleźli, a policji i SBU udało się ustalić że „AK-owiec” dzwonił z Lwowa;
  https://strana.ua/news/180005-neizvestnyj-soobshchil-o-minirovanii-zdanij-administratsii-prezidenta-i-sbu-vo-lvove.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT światowe, czyli kolejny „majdan” aka „kolorowa rewolucja”, tym razem w Gabonie, gdzie 2 stycznia tego roku pojawili sie wojskowi z US Army „w celu ochrony amerykańskich obywateli”, a już dzisiaj (czyli 7 stycznia) doszło tam do przewrotu. Grupa wojskowych z gabońskiej Gwardii Republikańskiej zajeła siedzibę głownej rozgłośni radiowej i ogłosiła „przywracanie demokracji w Gabonie”…
  https://colonelcassad.livejournal.com/4688850.html
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wybory-w-drk-trump-wysyla-zolnierzy-do-gabonu,897566.html
  >https://twitter.com/AmichaiStein1/status/1082160612292116480

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Wieści z Donbasu. Święta Bożego Narodzenia w Doniecku, gdzie w Soborze Przemienienia Pańskiego nabożeństwo odprawił Metropolita Doniecki i Mariupolski Hilarion;
  https://dan-news.info/obschestvo/foto-mitropolit-ilarion-provel-rozhdestvenskoe-bogosluzhenie-v-spaso-preobrazhenskom-sobore-v-donecke.html
  Z kolei strona noworosyjska oskarżył ukraińskich pograniczników o to że na „punkcie kontrolnym Majorsk” okradli oczekującą na przepuszczenie przez „granicę” emerytkę przez co doprowadzili u niej do zawału serca, a w konsekwencji do jej zgonu;
  https://dan-news.info/defence/pozhilaya-zhenshhina-skonchalas-na-kpp-pod-gorlovkoj-posle-krazhi-deneg-ukrainskimi-pogranichnikami-bezsonov.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Najbardziej zastanawia czas trwania tego „wyjaśniania”. Przez okres 10 miesięcy maglowano zatrzymanych tak długo, aż ci w końcu nie wytrzymali nerwowo i przyznali się do wszystkiego co tylko prokurator im zarzucił.
  1000 złotych pojawiło się zapewne dlatego, że ciężko byłoby jakąkolwiek większą kwotę, jakoby mieli otrzymali „terroryści”, udowodnić. Ktoś zauważyłby, przelewy bankowe, albo to, że chłopaków stać na dużo więcej niż zazwyczaj, a 1000 złotych…
  Sprawa śmierdzi tak samo jak z Brunonem Kwietniem co to razem z „pomocnikami” szykował się do wysadzenia Sejmu. Wtedy też z 4 oskarżonych dwóch okazało się…pracownikami ABW (pracowali pod przykrywką rzecz jasna).
  Tutaj mamy podobna sytuację. W sprawę zamieszany jest oprócz oskarżonych jeszcze jeden chłopak, który nic nie widział, nic nie zrobił, ale zeznał, że to „Falangiści” podpalili budynek. Oprócz niego „sponsorem ma być dziennikarz z Niemiec powiązany ze służbami specjalnymi FR(!). Sprawa cuchnie jak słusznie rednacz napisał.
  Gdyby chociaż ujawniono nagrania z budynku węgierskiego i ze stacji paliwowej.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dokladnie tak. Za 1000 polskich zlociszy to moze jakis pijaczyna zgodzilby sie do kamery podlubac w nosie, ale na pewno nie tluc kilkaset kilometrow samochodem po to aby porzucac sobie butelkami z benzyna. I ta wzmianka o wyzszym wyksztalceniu… Areszt „wydobywczy” w przypadku naszych „terrorystow” trwal krocej niz rok. Kiedys mlodzi-gniewni byli jednak twardsi 😀

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Rankiem 7 stycznia, u wybrzeży Turcji na Morzu Czarnym zatonął statek towarowy, którego załoga składała się z Ukraińców, Rosjan i Azerów. O zaginięciu poinformowała agencja Reuters, powołując się na straż przybrzeżną i lokalne władze. Według Reuters dwie osoby nie żyją, a cztery kolejne uznaje się za zaginione. Inne źródła podają, że zginęło sześciu członków załogi.
  https://kresy24.pl/u-wybrzezy-turcji-zatonal-statek-z-ukraincami-na-pokladzie/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. O czym rozmawiali Donald Tusk i Władimir Putin na sopockim molo? Wokół tego spotkania z 1 września 2009 r. narosło wiele niejasności. Były premier Polski zeznawał w ubiegłym roku, że był to wyłącznie gest dla fotoreporterów. Co innego przekazuje Radosław Sikorski w swojej książce „Polska może być lepsza”. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, były szef MSZ stwierdził bowiem, że to właśnie wtedy ze strony rosyjskiego przywódcy padła propozycja rozbioru Ukrainy!
  https://wpolityce.pl/polityka/428472-putin-zaproponowal-tuskowi-rozbior-ukrainy-w-sopocie
  Komentarz: Pana Tuska nie lubię, niemniej Sikorski to nałogowy łgarz i w jego zapewnieniom po prostu nie wierzę.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Papież Franciszek w przemówieniu do korpusu dyplomatycznego zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii. Wyraził zaniepokojenie pogorszeniem się sytuacji na Ukrainie i mówił o pomocy dla tego kraju.
  https://wpolityce.pl/kosciol/428478-papiez-apeluje-o-pokoj-w-syrii-i-niepokoi-sie-ukraina
  Komentarz: W ramach pomocy dla Ukrainy zorganizowano zbiórki pieniężne na terenie całej Europy. Kilkanaście milionów euro trafiło głownie do schronisk dla ludzi przesiedlonych. Poza pomocą żywnościową, remontami budynków zapewniono również wsparcie psychologiczne. KK odmówił jednak (słusznie) władzom samorządowym by ta zajęła się dystrybucją pomocy, zakupem środków.

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Jak napisał w poniedziałek „Nasz Dziennik”, Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN planuje w tym roku badania w około 50 miejscach min w Niemczech na Litwie i Białorusi. Dokładna liczba będzie znana po dokonaniu podsumowania roku 2018. Prace na Ukrainie wciąż są zablokowane.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ipn-chce-prowadzic-poszukiwania-m-in-w-niemczech-na-litwie-i-bialorusi-prace-na-ukrainie-wciaz-zablokowane/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Przykład wart naśladowania daje nam Izrael, gdzie jak informuja ukromedia rozpoczeła się „nowa fala deportacji Ukraińców”, którzy podobno deportowani sa stamtąd „setkami”. Powodem takiej sytuacji jest walka izraelskich służb z rosnacym napływem ukraińskich „gastarbeiterów” pracujacych w większosci „na czarno” oraz rosnąca niechęć Izraelczyków do Ukraińców z powodu „heroizacji” banderyzmu;
  https://strana.ua/articles/analysis/178362-pochemu-iz-izrailja-snova-massovo-deportirujut-ukraintsev.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, popularny ukraiński portal ‚Naszi Groszi” zajmujacy się korupcją na Ukrainie, opublikował artykuł o tym jak to ukraińscy parlamentarzysci „wspólnymi siłami ponad podziałami politycznymi”, czyli z różnych frakcji parlamentarnych od „Bloku Poroszenki” i ‚Frontu Ludowego” na „Bloku Opozycyjnym” kończąc, wyprowadzili pieniadze z banku „Rodowid” i tym samym doprowadzili do jego likwidacji w 2017 roku;
  https://strana.ua/news/180093-nardepov-ot-bpp-narodnoho-fronta-i-oppobloka-zapodozrili-v-krazhe-deneh-iz-banka-rodovid.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.