Wojna domowa na Ukrainie 8.01.2019r.- 1310 dzień od nowego rozejmu.


Lewicowej frakcji w SPD przeszkadza dość twardy kurs Heiko Maasa wobec Władimira Putina. Wielu partyjnych działaczy życzyłoby sobie, aby polityka zagraniczna Niemiec bliższa była polityce wschodniej Willy’ego Brandta, która wciąż uchodzi w kręgach SPD- za niedościgły jak dotąd- model do naśladowania.

„Na planowanym na początku lutego spotkaniu władz socjaldemokratycznej SPD minister Heiko Maas może spodziewać się głosów niezadowolenia z prowadzonej przez siebie polityki zagranicznej”– takie wnioski wyciąga autor artykułu opublikowanego w poczytnej niemieckiej gazecie „Tagesspieglu”. Zarówno partyjne doły, jak i wpływowi posłowie SPD żalą się, że działania MSZ są zbyt mało „socjaldemokratyczne”, zwłaszcza w odniesieniu do Rosji. W związku z tym działacze lewicowej frakcji SPD twierdzą, że obciąża to konto ich partii, która nie korzysta na dość dużej popularności samego ministra.

„Tagesspiegl” cytuje wiceprzewodniczącego SPD Ralfa Stegnera, który zwracał niedawno uwagę, że żadnego problemu w Europie ani na świecie nie uda się rozwiązać bez Rosji. „Dlatego musimy zintensyfikować kontakt (z Moskwą- dopisek mój), a nie zaostrzać kurs. Nic nie będzie lepsze, jeśli nasze relacje będą gorsze”– powiedział Stegner.

Jak zauważył autor artykułu opublikowanego we wczorajszym wydaniu „Tagesspiegla”, szef niemieckiej dyplomacji jednoznacznie poparł stanowisko zachodnich partnerów w sprawie próby otrucia 4 marca 2018 roku w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Jednak- zdaniem Stegnera: „priorytetem powinny być jednak dobre stosunki gospodarcze z Rosją”. Wiceprzewodniczący podał też w wątpliwość sens sankcji gospodarczych wobec Moskwy. Także wiceprzewodniczący frakcji parlamentarnej SPD Rolf Mützenich domaga się zmniejszenia dystansu dzielącego Rosję i Europę:

„Nowy rok stwarza wiele okazji, aby przyczynić się do tego poprzez aktywną politykę rozbrojenia”– stwierdził Mützenich .

Dodam, że nie tylko lewicowa frakcja SPD, bo w zasadzie cała partia domaga się od swego reprezentanta na stanowisku szefa dyplomacji, aby priorytetem dla niego były „socjaldemokratyczne akcenty w polityce zagranicznej”. A więc triada: „pokój, rozbrojenie i globalna sprawiedliwość”, które to wartości powinny „(współ)determinować kampanię wyborczą”.

Czy autor tego tekstu zamieszczonego we wczorajszym wydaniu „Tagesspiegla”, nie jest tym mitycznym „ruskim szpionem”, którego chce zidentyfikować polskie ABW, a który to miał zorganizować prowokację w Użgorodzie na Zakarpaciu 🙂

A poza tym, jak widać, demokrację powinny nasze elity polityczne praktykować u niemieckich polityków, a także trudną sztukę kultury politycznej, której im nagminnie brakuje. Czego- i im, i nam- życzę.

https://www.tagesspiegel.de/politik/political-animal-moskau-praegt-auch-hier-den-wahlkampf/23836856.html,

https://en.wikipedia.org/wiki/Poisoning_of_Sergei_and_Yulia_Skripal,

https://www.tagesspiegel.de/casdorff-stephan-andreas/6046700.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze, prowadząc ostrzał terytorium DRL przy użyciu: granatników AGS-17 15 granatów), SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (1 granat) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzały prowadzone były w następujących rejonach: dwukrotnie (od 07:05 do 07:35 i od 11:25 do 12:00) w okolicach Gorłówki ( z kierunku obrzeży Dzierżyńska, a tam z terenu kopalni Jużnaja w stronę terenu osiedla przy kopalni im. Gagarina na obrzeżach Gorłówki) oraz o godzinie 11:55 z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy i w godzinach, od 14:00 do 14:30, z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje, na południowym odcinku frontu. Ostrzelane również- przy użyciu granatnika SPG-9 (1 granat)- zostało osiedle przy kopalni Trudowskaja, na obrzeżach Doniecka. Łącznie na terytorium DRL spadło 19 granatów, wobec 5 z dnia poprzedniego.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów) oraz granatnika SPG-9 (4 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono dwukrotnie (14:35 i 16:15) z kierunku Ługańskoje w stronę Kalinowki i jeden raz z kierunku Stanicy Ługańskiej w stronę terenu otaczającego pomnik Kniazia Igora, znajdujący się koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 08 січня 2019 року.

7 січня російські окупаційні війська 5 разів порушили режим припинення вогню.

При цьому випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами не обліковано.

Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу селища Станиця Луганська на Луганському напрямку, хутора Вільний на Попаснянському напрямку, в районі селища Луганське на Світлодарському напрямку, селища Березове на Донецькому напрямку та поблизу населеного пункту Павлопіль, що на Маріупольському напрямку.

Протягом минулої доби один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

У відповідь на провокації противника підрозділи Об’єднаних сил застосовували чергові вогневі засоби.
За даними розвідки, 7 січня, чотири окупанти загинуло та двоє отримали поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Водночас, незважаючи на погіршення погодних умов, українські військові продовжують надійно контролювати дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu osiedla Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka:

I jeszcze z okolic Dokuczajewska na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.01.2019r.- 1310 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nowa banderowsko – neonazistowska „cerkiew” na Ukrainie, czyli „fuhrerek” jednego z ukraińskich ugrupowań neonazistowskich „C 14′, zwanego powszechnie na Ukrainie „tituszkami SBU”, Jewhen Karas zamieścił w internecie zdjecie ze swojego uczestnictwa w bozonarodzeniowej mszy w kijowskiej katedrze w trakcie przekazano tzw. tomos. Co ciekawe okazuje się że Karas stał tuż za Prokuratorem Generalnym Ukrainy Jurijem Łucenką…
  https://strana.ua/news/180123-evhenij-karas-iz-s14-zasvetilsja-na-vruchenii-tomosa.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. „Haniebna zdrada” w zwiazku z tzw. tomosem, który ma (jakoby) przyznawać prawosławną autokefalię Ukrainie. Okazuje się że pojawia się coraz wiecej opinii oraz głosów że z punktu widzenia prawa kanonicznego, JEST ON NA CHWILĘ OBECNĄ NIEWAŻNY GDY ZAWIERA TYLKO PODPIS PATRIARCHY KONSTANTYNOPOLA, A POWINIEN BYC PARAFOWANY TAKŻE PRZEZ PRZEDSTAWICIELI ZWOŁANEGO PRZEZ NIEGO SYNODU;
  https://strana.ua/news/180117-tomos-ob-avtokefalii-ptsu-na-sehodnjashnij-den-nedejstvitelen.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Tymczasem RECHOT i SZYDERSTWA w „ukraińskim internecie’ wywołało nieudolne tłumaczenie stanu Poroszenki w wykonaniu RedNacza ukraińskiego portalu „Censor.net” Jurija Butusowa, który napisał że wyglad „generalissimusa” podczas jego niesławnego „występu” w kwietniu 2015 roku, to nie był skutek „naduzycia alkoholu”, a tego ze „Poroszenko uderzył sie w twarz kolba gdy oddawał strzał z karabinu snajperskiego” 🙂
  https://gordonua.com/news/politics/butusov-rasskazal-ob-incidente-posle-kotorogo-poyavilsya-mif-pro-pyanogo-poroshenko-643779.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dobre wieści z Kaliningradu.
  Dzisiaj z budowanego pięć lat terminala gazowego popłynął skroplony gaz dziewiętnastokilometrowym rurociągiem do podziemnych zbiorników.
  Generalny dyrektor Gazpromu Igor Safianow poinformował, że terminal umieszczony pięć kilometrów od brzegu w głąb Bałtyku rozpoczął pracę.
  Terminal ten zapewni w 100% zapotrzebowanie na gaz okręgu Kaliningradzkiego.
  Gaz przywiózł gazowiec H2854 „Marszałek Wasilewski” w którego zbiornikach znajduje się 184 tyś m3 skroplonego gazu w temperaturze Minus 164 stopnie C.
  W uruchomieniu tego terminala brał udział WW Putin który powiedział:
  Jest to pierwszy w FR zrealizowany taki projekt w którym są zawarte najnowocześniejsze technologie!
  No i oczywiście podziękował za ten wspólny sukces budowniczym tego dzieła.
  PS Nasze media pewnikiem przeoczą ten „mało istotny szczegół”.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Władze w Kijowie ponownie zwróciły się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie 24 żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej, zatrzymanych przez Rosję podczas ataku na okręty Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
  https://belsat.eu/pl/news/ukraina-skarzy-sie-na-rosje-do-trybunalu-praw-czlowieka/
  Komentarz: Co swoimi działaniami osiągnęły władze w Kijowie? Dali Rosji „zakładników” (których trzeba będzie wymienić zapewne za bojowników z Donbasu). Stracili 1/5 swojej floty wojennej i w dodatku wystraszyli inwestorów (ogłoszenie stanu wojennego).
  Jedyny pozytyw-teraz rząd w USA ma pretekst do kolejnych sankcji, ale… Prezydent Trump podobno chce przyciągnąć Rosję do siebie jak i kilku innych poważnych graczy (min Brazylię), aby stworzyć wspólny front przeciwko rosnącej w silę Chińskiej Republice Ludowej.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Artykuł który dobrze podsumowuje obecna polityczną sytuację na Ukrainie

  Prezydent Petro Poroszenko zapewnia, że wybory głowy państwa odbędą się 31 marca 2019 roku. Tymczasem Ukraina wchodzi w nowy rok w atmosferze nasilonego konfliktu z Rosją, rosnącą apologią skrajnego nacjonalizmu i z coraz większym lekceważeniem Polski.
  http://www.pch24.pl/ukraina–przedwyborczy-dryf-wojenny–komu-oplaci-sie-konflikt-z-rosja-,65309,i.html#ixzz5c3EWzJDD

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z Syrii
  Ze względów bezpieczeństwa Algieria zamknęła południową granicę z Mali i Nigrem dla wszystkich Syryjczyków – poinformował w środę przedstawiciel MSW Algierii. Ma to uniemożliwić przedostanie się na teren kraju członków zbrojnych ugrupowań z Syrii – dodano.
  https://www.defence24.pl/algieria-nie-wpusci-bojownikow-z-syrii
  Komentarz: Z artykułu wynika, ze po decyzji Trumpa o wycofaniu sił z Syrii „demokratyczna opozycja” ucieka w popłochu.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraińska codziennosć, czyli „krwawa draka” z udziałem ukraińskich wojskowych w Zaporozu, gdzie przed jednym ze sklepów „porezało się” nożami dwoch „ukrowojaków” i jeden klient;
  http://www.vv.com.ua/v-zaporozhe-proizoshla-krovavaja-draka-s-voennymi
  Ukromedia znowu „biadolą” nad stanem ukraińskich dróg, tym razem w obwodzie iwanofrankowskim (ukrainskie Karpaty);
  https://replyua.net/news/127774-rasstoyanie-v-30-km-edesh-bolshe-chasa-v-seti-shokirovany-sostoyaniem-dorog-v-karpatah.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem ukraiński oligarcha Achmetow (obecnie w „sojuszu” z Poroszenką) wykupuje poprzez należący do siebie holding energetyczny DTEK pakiety większosciowe w ostatnich ukraińskich „niezaleznych” przedsiębiorstwach energetycznych, dzieki czemu juz niedługo stanie sie „absolutnym władcą” (monopolistą) na ukraińskim rynku energetycznym. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się „njus” o zbliżających się (kolejnych juz) na Ukrainie podwyżkach opłat za energię elektryczną. Oczywiscie mający zapobiegac takim sytuacjom Komitet Antymonopolowy Ukrainy udaje że nie ma żadnego problemu…
  https://nahnews.org/1008709-akhmetov-stanovitsya-nastoyashim-monopolistom-v-energeticheskom-sektore-ukrainu-predupredili-o-povyshenii-tarifov

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, czyli o nadużyciach w ukrainskiej „zbrojeniówce”, gdzie w państwowym koncernie „Ukroboronprom” pracownicy utrzymuja się z głodowych pensji, podcza sgdy pieniądze zarabiane na zagranicznych oraz państwowych kontraktach ‚woruje” kadra zarządzajaca oraz sa „wyprowadzane na lewo” za pomocą tejże kadry przy czynnym współudziale ukraińskich polityków;
  https://strana.ua/articles/analysis/180193-pochemu-rabochie-ukroboronproma-sidjat-bez-deneh-i-kto-osvaivaet-milliardnye-voennye-hoszakazy.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.