Wojna domowa na Ukrainie 9.01.2019r.- 1311 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (8 stycznia), przy udziale prezydenta Rosji- Władymira Putina, uruchomiono w obwodzie kaliningradzkim pływający terminal gazu LNG „Marszałek Wasilewski”.

Tym sposobem obwód kaliningradzki stał się niezależny od tranzytowych dostaw gazu, który szedł przez Litwę. Nowo otwarty terminal pozwoli na dostawy gazu skroplonego do obwodu kaliningradzkiego w przypadku blokady gazowej ze strony Litwy.

Do tej pory, obwód kaliningradzki otrzymywał gaz tylko jedną drogą, przez zbudowany jeszcze w czasach ZSRR gazociąg prowadzący przez terytorium Litwy z systemu rur: Mińsk – Wilno – Kowno – Kaliningrad.

Moc przerobowa uruchomionego wczoraj terminalu LNG wynosi 2,7 mld sześciennych gazu rocznie, co całkowicie pokrywa zapotrzebowanie tego obwodu na gaz. Szef „Gazpromu”– Aleksiej Miller zapewnił, że dostawy gazu z kierunku Litwy zostały we wtorek zatrzymane i Kaliningrad otrzymuje już gaz wyłącznie poprzez terminal morski.

Władymir Putin, otwierając pływający terminal LNG powiedział, że jest on „gwarancją niezawodnego alternatywnego wariantu zaopatrzenia regionu w gaz; obniża i sprowadza do zera zależność od tranzytowych dostaw gazu”.

Putin dodał, że dostawy gazu przesyłanego gazociągami są tańsze i bardziej racjonalne ekonomicznie. Zapewnił jednak, że różnica pomiędzy ceną LNG a ceną gazu dostarczanego rurociągami nie powinna „stać się dodatkowym obciążeniem dla konsumenta” i że rząd Rosji otrzymał odpowiednie zalecenia w tej sprawie. Przy pełnym wykorzystaniu terminalu „Marszałek Wasilewski” przy obecnej różnicy między ceną LNG i obecną regulowaną ceną wewnętrzną gazu w Kaliningradzie, która wynosi 4,84 tys. rubli za 1 tys. metrów sześc. gazu (ok. 61 USD), oznaczałoby straty rzędu 27 mld rubli rocznie (403,4 mln USD).

Jednocześnie też pokazuje skalę straty jaką polski konsument odczuje niebawem w swoich portfelach w wyniku polityki polskiego rządu, który chce nas na siłę uniezależnić od dostaw rosyjskiego gazu zamieniając go na amerykański gaz skroplony LNG.

Dodam, że pływający terminal gazu LNG- „Marszałek Wasilewski”, zbudowany został w Singapurze i służy do magazynowania LNG i jego regazyfikacji. Według planów rosyjskiego koncernu „Gazprom” skroplony gaz miałby być dostarczany z powstającej fabryki LNG w Wyborgu.

Dla porównania polski gazoport w Świnoujściu ma moc regazyfikacji na poziomie tylko 5 mld m3.

Tak więc, uruchomienie w obwodzie kaliningradzkim pływającego terminalu LNG o stosunkowo dużych możliwościach regazyfikacji może zmienić sytuację na polskim rynku gazu, co stanowi bardzo duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Do tej pory „Gazprom” sprzedawał firmom w Polsce niewielkie ilości LNG ze swoich skromnych instalacji w obwodzie kaliningradzkim, który dostarczany był tam w cysternach. Od stycznia 2019 r. będzie mógł wykorzystać postępujący proces liberalizacji rynku gazowego w Polsce oraz wypracowane mechanizmy biznesowe i kontakty do zwiększenia dostaw tego paliwa na ten rynek.

Natomiast, ze względów geograficznych nasilająca się w Polsce sprzedaż rosyjskiego LNG uderzy w gazoport w Świnoujściu, a także w gazoport w litewskiej Kłajpedzie. „Gazprom” w tym przypadku może użyć dumpingowych cen surowca by zdobyć znaczne udziały w naszym rynku.

Operacyjność kaliningradzkiego terminalu LNG zbiegnie się w czasie z koniecznością wypracowania decyzji przez polski rząd czy kontynuować współpracę w ramach kontraktu jamalskiego z „Gazpromem”. Ewentualne renegocjacje tej umowy, jeśli polski rząd nadal będzie zainteresowany zakupem rosyjskiego gazu (to zależy od dotrzymania harmonogramu „Baltic Pipe”– dostaw gazu do Polski z Norwegii) musi zakończyć się do 2022 r. Niewykluczone więc jest, że „Gazprom” przedstawi Polsce atrakcyjną cenowo ofertę w formule częściowej indeksacji cen gazu do cen ropy, a częściowej do giełdy (tak jak to ma miejsce obecnie w Chorwacji), a także hybrydowe dostawy rurociągowe i LNG. W zamian Rosjanie mogą zażądać wieloletniej umowy i zmiany punktu odbioru gazu z granicy z Ukrainy na granicę z Niemcami, co de facto oznaczałoby przyłączenie się naszego kraju do projektu „Nord Stream 2”.

Jeśli zaś polski rząd zdecyduje się na całkowite zerwanie współpracy z „Gazpromem” w kwestii zakupu gazu, to uzależnieni będziemy od zakupów drogiego gazu amerykańskiego i norweskiego oraz rosyjskiego za pośrednictwem firm niemieckich.

Takie są konsekwencje uruchomionego wczoraj pływającego terminala LNG w obwodzie kaliningradzkim.

I tak to się zawsze kończy w myśl starego polskiego powiedzenia:

„Złapał Polak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb go trzyma” 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi w jakich znalazł się Donbas, wszelkie działania zbrojne praktycznie ustały. Tym sposobem rozejm jest nadal przestrzegany.

Pomimo to, na donieckim odcinku frontu doszło do kilku incydentów zbrojnych, w wyniku czego warunki zawieszenia broni z winy ukraińskich żołnierzy, zostały naruszone 5 razy. W tym czasie na terytorium DRL spadło 7 granatów, wobec 19 z dnia poprzedniego. Jak widać jest wyraźna poprawa, ale jak już nadmieniłem wynika ona generalnie nie z dobrej woli strony ukraińskiej, a z bardzo złych warunków pogodowych.

I tak, ukraińscy żołnierze minionej doby na donieckim odcinku frontu, prowadzili ostrzały w godzinach pomiędzy 10:35 a 22:40, przy użyciu granatników AGS-17 (5 granatów) i RPG-7 (2 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzał prowadzono w rejonie: Gorłówki (osiedle kopalni im. Gagarina oraz Dolomitnoje), Doniecka (osiedle kopalni Trudowskaja), a także na południowym odcinku frontu (Jasnoje i Sachanka).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (8 min) i granatnika RPG-7 (7 granatów) oraz broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono w godzinach 13:50, 16:30 i 20:50, z kierunku Nowoaleksandrowki i Krimskoje, w stronę Pierwomajska, Donieckiego i Żiełoboka.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 09 січня 2019 року.

8 січня російські окупаційні війська 1 раз порушили режим припинення вогню.

При цьому випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами не обліковано.

Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем та стрілецької зброї поблизу селища Новотошківське на Луганському напрямку.

Протягом минулої доби, жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не зазнав поранень.

У відповідь на провокації противника підрозділи Об’єднаних сил застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 8 січня, два окупанти загинуло та один отримав поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.
Водночас, незважаючи на погіршення погодних умов, українські військові продовжують надійно контролювати дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

Na zakończenie trochę zdjęć:

Zima w Donbasie.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

18 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.01.2019r.- 1311 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codziennosc, czyli w Kijowie ktoś postrzelił meżczyzne który na ulicy palił papierosa;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4051506-v-kyeve-proyzoshla-strelba-est-ranenye-smy
  Z kolei w Odessie podczas brania łapówki zatrzymano naczelnika miejscowej policji. Podpułkownik policji chciał pobierać „haracz’ (za „ochronę’) od jednego z handlarzy w wysokosci 300 $ za „jeden z punktów handlowych”, a pierwsza „transza haraczu” miała wynieść 3,8 tys. $ (zapewne doliczył „odsetki” za to ze handlarz wczesniej nie płacił);
  https://korrespondent.net/city/odessa/4051512-v-odesse-razoblachyly-na-vziatke-podpolkovnyka-polytsyy

  Polubione przez 3 ludzi

 2. “jeśli zaś polski rząd zdecyduje się na całkowite zerwanie współpracy z „Gazpromem” w kwestii zakupu gazu, to uzależnieni będziemy od zakupów drogiego gazu amerykańskiego i norweskiego oraz rosyjskiego za pośrednictwem firm niemieckich.”
  .
  A te głupoty to wprost z propagandy PiS?
  A czy Gazprom ma ochotę na współpracę z PL? Bo coś były wątpliwości… Chyba już kiedyś wrzucałem linka, że jest już rezerwowana przepustowość na gazociągach z Niemiec 🙂
  Będzie drożej nniż bezpośrednio, ale dla Niemiec to przecież lepiej 😉
  .
  A co do Kaliningradu…
  Rosja nadzwyczajnie nie lubi, by kraje jej wrogie na niej zarabiały.
  Więc czemu Bałtowie mają zarabiać na dostawach gazu do K.?
  Czemu Bałtowie mają mieć tańszy prąd?
  Czemu mają zarabiać na rosyjskim handlu?
  .
  Czemu PL liczy na nadzwyczajne zniżki od Gazpromu? Bo PiS tak fantazjuje, że rosyjskim marzeniem jest za wszelką cenę sprzedawać gaz do PL. Bo inaczej PL kupi drożej, szkodząc swojej gospodarce? Więc Rosja musi…

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Będzie drożej nniż bezpośrednio, ale dla Niemiec to przecież lepiej”- Niemcy będą mieli najtańszy gaz w Europie, co da niesamowitego kopa ich gospodarce. A po drugie, już chyba jest jasne dlaczego likwidują oni kopalnie i biorą się za likwidację elektrowni jądrowych?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Wieści z „wyzwolonego” przez KIjów Donbasu, Lisiczańsk (obwód ługański pod kontrolą Kijowa) oraz Kramatorsk (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) odłączone od dostaw prądu, wody oraz i ogrzewania. Nie jest to jednak wynik „działan wojennych”, a skutek zadłużenia mieszkańców obu miejscowości, których po prostu nie stać nie tylko na opłacenie rachunków, ale nawet na kupno żywnosci;
  https://korrespondent.net/ukraine/4051794-v-kramatorske-sokratyly-podachu-vody-yz-za-dolhov
  https://korrespondent.net/business/companies/4051739-vodokanalu-v-lysychanske-otkluichyly-elektrosnabzhenye
  Zdesperowani mieszkańcy ‚wyzwolonego” przez Kijów terytorium prowadza strajki oraz protesty, m.in w kilku kopalnia trwaja strajki głodowe. Do jednej z kopalń przybył nawet przedstawiciele misji OBWE na Ukrainie którzy spotkali się z głodujacymi pracownicami domagajacymi się wypłaty zaległych pensji (od wrzesnia zeszłego roku);
  https://korrespondent.net/ukraine/4051759-predstavytely-obse-posetyly-holodauischykh-sotrudnyts-shakhty-na-donbasse
  Warto przy tym dodać ze po drugiej stronie „frontu” wydobycie wegla oraz produkcja przemysłowa „idą pełna para” o czym informuja nawet ukromedia, alarmując m.in że węgiel z Donbasu „zalewa” europejskie rynki…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem były naczelnik Głownego Wydziału Śledczego SBU Wasilij Wowk oskarzył Poroszenkę o to że przyznając tytuł „Bohatera Ukrainy” tzw. patriarsze kijowskiemu Filaretowi, złamał prawo. Wowk zwrócił uwagę na kilka naruszeń procedury prawnej jakich naruszenia dopuscił sie Poroszenko, w tym chyba pierwsza jest najważniejsza, czyli „Prezydent Ukrainy nie jest uprawniony do samodzielnego decydowania o przyznaniu tytułu Bohatera Ukrainy”…
  https://strana.ua/news/180327-eks-nachalnik-hsu-sbu-vasilij-vovk-nazval-prisvoenie-filaretu-zvanija-heroja-ukrainy-protivopravnym-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. DEBILIADA bo inaczej się tego nie da określić, czyli w „The Washington Post” wezwano byłego prezydenta Ukrainy Janukowycza, którego w tym samym ‚The Washington Post” odsadza się od wszelkiej czci i wiary, by ten zwrócił się 9z mediacją) do republik z Donbasu i w ten sposób zakończył wojnę na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/180268-v-ssha-smi-pishut-o-tom-chto-radi-donasa-ukraina-dolzhna-otkazatsja-ot-nato.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Porwany za młodu”. Jak poinformował tzw. przedstawiciel d/s praw człowieka przy Autonomicznej Republice Krymu (która podlega Administracji Prezydenta Ukrainy) w Chersoniu spod jednego ze sklepów „łapacze z wojenkomatu” uprowadzili 20 – letniego mieszkańca Krymu, który przyjechał na „wolną i demokratyczną” Ukrainę by kontynuowac karierę „zawodowego piłkarza’ z powodu tego ze Krym jest objęty sankcjami miedzynarodowymi (w tym takze tamtejsze kluby piłkarskie). Młody człowiek zdołał poinformowac o wszystkim swoich rodziców, którzy z kolei zaalarmowali „ukraińskich wolontariuszy”, a ci powiadomili o wszystkim tzw. przedstawiciela d/s praw człowieka przy Autonomicznej Republice Krymu. Ten z kolei skontaktował się z wojskowymi z pytaniem na jakiej podstawie działali „mobilizując’ zupełnie przypadkowego człowiek nawet nie sprawdzając jego danych osobowych. Ci z kolei odpowiedzili ze po prostu WYPEŁNIAJĄ PLAN…
  https://www.politnavigator.net/krymskogo-futbolista-pokhitili-chtoby-otpravit-v-ukrainskuyu-armiyu.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.