Wojna domowa na Ukrainie 10.01.2019r.- 1312 dzień od nowego rozejmu.


I znowu Ukraińcy rzuceni zostali na kolana:

„Naftohaz Ukrainy może zrezygnować z walki o odszkodowanie za zmniejszenie tranzytu rosyjskiego gazu, jeśli Gazprom zgodzi się na zawarcie nowego, długookresowego kontraktu na jego przesył ukraińskimi rurociągami”– oświadczył w środę szef ukraińskiego „Naftohazu”, Andrij Kobolew.

Przedstawiciele „Naftohazu” zapowiadali wcześniej, że jeśli po powstaniu gazociągu „Nord Stream 2” Rosjanie przestaną transportować gaz przez Ukrainę, będzie domagał się od „Gazpromu” przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie 12 mld euro odszkodowania za utracone wpływy z tranzytu.

„Mówimy rosyjskim kolegom, że jeśli budujecie („Nord Stream 2″- dopisek mój) i nie chcecie transportować (swojego gazu przez Ukrainę- dopisek mój), to płaćcie odszkodowania. Jeśli chcecie transportować i gotowi jesteście do podpisania długookresowego kontraktu, to gotowi jesteśmy odstąpić od pozwu albo go zmienić”– powiedział Kobolew w ukraińskiej stacji telewizyjnej „5 Kanał”.

Zgodnie z obecnym planem „Nord Stream 2” ma być gotowy pod koniec 2019 roku i wtedy też „Gazprom” może ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie „Nord Stream 2” sprzeciwiają się obok Ukrainy także Polska i kraje bałtyckie oraz USA.

Partnerami rosyjskiego „Gazpromu” w realizacji budowy „Nord Stream 2” jest pięć zachodnich firm energetycznych: austriacka „OMV”, niemieckie „BASF-Wintershall” i „Uniper” (wydzielony z „E.On”), francuska „Engie” oraz brytyjsko-holenderska firma „Royal Dutch Shell”.

Poza tym jest szereg firm i instytucji zachodnich, które bezpośrednio wykonują prace przy układaniu rur, tworzeniu odpowiedniej infrastruktury przesyłowo-odbiorczej jak i kredytują te przedsięwzięcie.

Zgodnie ze swoją polityką przejmowania rynku gazu w Europie i rugowania z niego Rosji, Stany Zjednoczone przygotowują nową strategię sankcji, które mają być tym razem wymierzone w zachodnioeuropejskie podmioty gospodarcze zaangażowane w budowę gazociągu „Nord Stream 2”.

Amerykanie zamierzają przede wszystkim uderzyć w dwa przedsiębiorstwa zajmujące się układaniem rur na dnie morza: „Allseas Group” z siedzibą w Szwajcarii oraz włoskie „Saipem”.

Powstające połączenie gazowe łączące rosyjski Wyborg z niemieckim Greifswaldem ma około 1220 kilometrów i składa się z dwóch nitek. W sumie, należy ułożyć 2240 km rur. Do końca ubiegłego tygodnia zostało ułożonych 400 km. „Saipem” już zakończył swoją część zadania do których był zakontraktowany przy budowie „Nord Stream 2„. Do „Allseas” z kolei należy wykonanie ponad 90% prac związanych z układaniem rurociągu.

Uderzenie amerykańskiej administracji we włoską firmę, było by poważnym ciosem wystawiającym na wielką próbę montowanego właśnie, przez włoskich polityków obecnie rządzącej koalicji, sojuszu sił prawicowych w UE, wśród których osi Włochy-Polska mają mieć najważniejsze znaczenie i nadawać odpowiedni rytm pozostałym partnerom. Których nota bene jest niewielu.

Tak więc, z powodu Rosji, a ściślej zdecydowanej różnicy w odniesieniu do współpracy politycznej i gospodarczej z FR, prawdopodobnie taka koalicja sił prawicowych, wśród których znalazłby się PiS- nie ma racji bytu.

Wynika to z tego, że wszystkie siły prawicowo-populistyczne krajów UE, są jednocześnie prorosyjskie, zaś PiS ma tu akurat odwrotnie (no może poza Macierewiczem i jego najbliższą kamarylą 🙂 ), bo jego zaciekłość antyrosyjska jest już swoistą tradycją polityczną. Szczególnie z punktu widzenia katastrofy smoleńskiej, o którą liderzy PiS oskarżają władze Rosji, w tym osobiście prezydenta tego kraju. Niepoślednie miejsce w tej postawie zajadłej rusofobii odgrywa też sprawa przetrzymywanego przez Rosjan pozostałości po samolocie TU-154 M, który w myśl koncepcji szefa PiS miałby stanowić nowe wotum hekatomby narodowej czczonego podobnie jak największe relikwie historii Polski.

Tak więc, ten stosunek do współpracy z Rosją i nienawiść liderów PiS do niej, jest najpoważniejszym elementem braku spójności interesów polskich „prawicowych” populistów z ich zachodnimi odpowiednikami.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, sytuacja nie uległa diametralnej zmianie poza tym, że znacznie się tam uspokoiło. Silne opady śniegu i mróz dają znać o sobie zniechęcając ukraińskich bojców do wszelakiej aktywności zbrojnej.

I tak, ostrzały rozpoczęły się o godzinie 10:50 i trwały z przerwami do godziny 18:10. Łącznie ukraińscy żołnierze 5 razy naruszyli reżym ciszy, prowadząc ostrzał przy użyciu: granatnika RPG-7 (1 granat) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku Niebielskoje i Piasków, w stronę obrzeży Doniecka ( dwa razy została ostrzelane osiedle przy kopalni im. Abakumowa i raz rejon serwisu „Volvo-Center”) oraz z kierunku Szirokina w stronę Sachanki- na południowym odcinku frontu. W sumie na terytorium DRL spadł tylko jeden granat RPG-7, wobec 7 granatów z dnia poprzedniego.

Znacznie mniej ciekawie przedstawiała się minionej doby sytuacja na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy żołnierze, prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (9 min) oraz granatnika SPG-9 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był z kierunku Popasnej (15:00) w stronę Mołodzieżnoje, z kierunku Zołotoje- 4 (18:16) w stronę Zołotoje-5 oraz z kierunku Krimskoje (23:00) w stronę Żiełoboka.

Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 10 січня 2019 року.

9 січня російські окупаційні війська два рази порушили режим припинення вогню.

При цьому випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами не обліковано.

Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу селища Новомихайлівка на Донецькому напрямку та поблизу населеного пункту Лебединське на Маріупольському напрямку.

Внаслідок обстрілів російсько-окупаційних військ протягом минулої доби жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

У відповідь на провокації противника підрозділи Об’єднаних сил застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 9 січня, два окупанти загинуло.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Водночас, незважаючи на погіршення погодних умов, українські військові продовжують надійно контролювати дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.01.2019r.- 1312 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „wstępniaka” i decyzji „Naftohazu” o „rezygnacji z walki o odszkodowanie za zmniejszenie tranzytu rosyjskiego gazu’, zabrakło im pewno pieniedzy na opłacanie kancelarii prawniczych które ich mają reprezentować 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie „dialogu ekumenicznego” jaki odbył sie pomiędzy wiernymi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, a „wiernymi” nowej „cerkwi” czyli członkami banderowskiego ‚Prawego Sektora” w Winnicy. W sieci pojawił się filmik na którym widać jak wierni zwracaja uwagę banderowcom ze chcą się zajmowac „sprawami cerkwi”, a nawet nie umieją odmówić podstawowej modlitwy, czyli ‚Ojcze nasz”…
  https://strana.ua/news/180425-pojavilos-video-kak-v-vinnitse-pravoslavnye-verujushchikh-s-predstaviteljami-pravoho-sektora-obshchalis.html
  Plus w temacie, ukromedia przypominają ze jeden z obecnych czołowych oredowników przyznania Ukrainie prawosławnej autokefalii przez Patriarchę Konstantynopola, czyli tzw. patriarcha kijowski Filaret jeszcze w 2012 roku był tego zdecydowanym przeciwnikiem i określał takie posuniecie mianem „ZNIEWOLENIA” ukraińskiej cerkwi tym razem przez Patriarchat Konstantynopola…
  https://strana.ua/news/180341-filaret-rasskazal-pro-rabskuju-model-avtokefalii-kotoruju-predlahal-konstantinopol.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, czyli „draka” przed jednym ze sklepów w Dnieprze zakończona strzelaniną w wyniku której do szpitala trafił jeden ranny;
  https://strana.ua/news/180318-v-dnepre-prokhozhij-vystrelil-opponentu-v-litso-posle-ssory-u-supermarketa-atb.html
  Z kolei w obwodzie zakarpackim na jednym z przejsc granicznych ukraińscy policjanci zatrzymali funkcjonariusza ukraińskiej SG na przyjmowaniu łapówki (za |przymknięcie oczu” na przemyt papierosów). W celu „zatarcia” dowodów swojej winy próbował on zjeśc „corpus delicti”, czyli przyjęte przez siebie pieniądze na oczach zatrzymujacych go policjantów…
  https://strana.ua/news/180355-na-hlazakh-u-politsejskikh-pohranichnik-nachal-est-dollary-poluchennye-za-kontrabandu-siharet.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Koniec nadziei na pokojowe uregulowanie stosunków rosyjsko – japońskich, będacych „w zawieszeniu” od czasów IIWŚ? Wczoraj doo MSZ Rosji wezwano „na dywanik” Ambasadora Japonii w FR w związku z ostatnimi wypowiedziami dla mediów premiera Japonii Shinzo Abe na temat sprawy „odzyskania przez Japonie kontroli na wyspami Kurylskimi” i przypomniano mu (a poprzez niego reprezentowanym przez niego władzom Japonii) że problem ten jest dla Rosji „zamknięty” i nie podlega żadnej dyskusji.
  Cytat „W tym kontekście Rosja pozostaje na swoim pryncypialnym stanowisku, że rozwiązanie problemu traktatu pokojowego jest możliwe w warunkach tworzenia jakościowo nowej atmosfery w stosunkach rosyjsko-japońskich i powinno być popierane przez narody obu krajów oraz oparte na bezwarunkowym uznaniu przez Tokio wyników II wojny światowej, w tym suwerenności Federacji Rosyjskiej nad południowymi Wyspami Kurylskimi”;
  https://tass.ru/politika/5983437
  ps. I to by było na tyle „rewelacji” o Wyspach Kurylskich rozprzestrzenianych w internecie przez „pana” Girkina (dawniej znanego jako ‚Striełkow”)…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. ‚Haniebna zdrada” w wykonaniu Patriarchy Konstantynopola? Pojawiły sie informacje że na oficjalnej stronie Patriarchatu Konstantynopolitańskiego w zamieszczonej tam liście „autokefalicznych cerkwi na świecie”, nie ma nowej „cerkwi” z Ukrainy…
  https://strana.ua/news/180441-na-sajte-vselenskoho-patriarkhata-v-spiske-avtokefalnykh-tserkvej-net-ukrainy.html
  Ps. To by potwierdzało teorię o tym ze patriarcha Bartłomiej czeka az na jego konto bankowe wpłyną wszystkie obiecane mu za przyznanie „tomosu” pieniądze…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dziwię się Łodzianom !

  Przynajmniej od dwóch dni w Łodzi przy ul.Włókniarzy 206 po byłej firmie wulkanizacyjnej Gumex palą się małym ogniem widzianym z ulicy , gdzie dziennie przejeżdża tysiące samochodów , a chodnikiem przechodzą dziesiątki ludzi oraz scieżką rowerową jedzą rowerzyści i się dotleniają smrodem z aut , a teraz dodatkowo smrodem z palonych opon , pozostawione tam opony samochodowe.

  Smród taki , że nos zaciska i płuca chce rozerwać. Tymczasem nikomu to absolutnie nie przeszkadza i nikt tego do tej pory jak ja to zrobiłem godzinę temu nie zgłosił straży pożarnej.

  Łodzianie ! Lubicie wąchać smród to go wąchajcie ale beze mnie.

  Pochwała dla straży pożarnej , która błyskawicznie / około 5 minut/ przyjechała na miejsce zdarzenia , którą tam podprowadziłem. Sam natychmiast odaliłem się z tego miejsca. Zdjęć nie robiłem .

  Inny aspekt tej sprawy dla mnie interesujący jako dziennikarza śledczego, a mianowicie -co prawda- nie mam wielkiego doświadczenia z podpalania , lecz wiem , że opony nie jest tak łatwo podpalić, natomiast bardzo ciężko się je gasi. Opony podpalone kojarzą mi się z ukraińskim majdanem , gdzie podpalone w środku dużego miasta nadawały specyficznej scenerii temu wydarzeniu. Czyżby w Polsce szykowano majdan ???

  Panią prezydent Łodzi Hannę Zdanowską proszę o odpowiedź.

  Polubione przez 1 osoba

 7. „Haniebna zdrada” niemieckiego „Handelsblatt” którego dziennikarzy zadziwił rozwój technologiczny obecnej Rosji m.in sieci kolejowej, internetu oraz lotnisk. Cytat „Szybkość 100 megabitów na sekundę jest standardem w Moskwie. W Niemczech średnia prędkość wynosi obecnie około 20 megabitów”;
  https://112.ua/mnenie/nemeckiy-zhurnalist-sravnil-moskvu-i-goroda-germanii-476449.html
  Źródło;
  https://www.handelsblatt.com/politik/international/weltgeschichten/ballin/weltgeschichte-flughaefen-internet-bahnverkehr-wo-russland-uns-deutsche-ueberrascht/23839484.html?ticket=ST-1525683-lhCPI4SalWbaZTzNXt6J-ap6

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem we Francji na 3 lata wiezienia są skazał „rosyjskiego opozycyjnego artystę” Pawlenskiego za to ze w pażdzierniku 2017 roku podpalił drzwi Banku Francji w Paryżu, w trakcie „happeningu artystycznego”;
  https://korrespondent.net/world/4052319-khudozhnyka-yz-rf-osudyly-na-try-hoda-za-podzhoh-banka-frantsyy
  Warto przy tym przypomnieć że gdy takie same rzeczy Pawlenski robił w Rosji to był przez zachód (czyli m.in Francję) wychwalany jako „niezalezny artysta” 🙂
  https://www.tvp.info/30232224/podpalil-lubianke-okaleczyl-sie-na-placu-czerwonym-performer-opusci-rosje

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Pragmatyczni Niemcy coraz trudniej trawią rusofobie!
  Dowodem na to jest m.in. rozpoczęty festiwal kultury Rosyjskiej („Rosyjskie Pory Roku”) który zapoczątkował „Symfonią Życia” Piotra Czajkowskiego Teatr Opery i Baletu pod dyrekcją Walerija Gierdiejewa W Berlińskiej Filharmonii.
  Pokazy festiwalowe odbędą się:
  W Berlinie 124.
  W Westfalii 68.
  W Bawarii 56
  W Wirtembergii 47
  W Saksonii 26
  Łącznie w 77 miastach odbędzie się 455 pokazów.
  W ramach tego festiwalu odbędą się występy.
  Teatralne (teatr im. Wachtangowa z Moskwy).
  Muzyczne, wspomniany wyżej Teatr Mariański, młodzieżowa orkiestra pod dyrekcją Jurija Baszmeta, kameralna orkiestra „Wirtuozi Moskwy”, Gielikon-opera (szkoła nowoczesnej piosenki).
  Wystawy muzealne ze szczególnym uwzględnieniem historii muzyki.
  Oraz wystawa pokazująca bogactwo kulturowe Galerii Trietiakowskiej.
  Mottem przewodnim jest twórczość Piotra Czajkowskiego.
  Moim ulubionym dziełem tego kompozytora jest pierwszy koncert fortepianowy:

  Polubione przez 1 osoba

 10. Aktualnie władze w Polsce leży na bruku , by ją przejąć nie trzeba nawet wychodzić z domu za kompa…takiego dna jak żyje nie pamiętam ….jednocześnie informuję wszem i wobec, że nie zamierzam osobiście tego robić , chociaż mógłbym , lecz mnie władza nie interesuję ….tak samo jak również nie interesują mnie pięniądze…rządzić Polakami to przekleństwo…nie wszyscy to rozumieją i jak barany na rzeź pchają się do tej władzy, by zginąć…pozdrawiam wszystkich uczciwych Polaków…

  https://imgur.com/a/BbchBil

  PS. w ostatnim czasie historia na świecie , w tym w Polsce gwałtownie

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.