Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2019r.- 1313 dzień od nowego rozejmu.


No i stało się: „obserwatorzy z Rosji nie będą mogli śledzić kampanii wyborczej i głosowania podczas zaplanowanych na koniec marca wyborów prezydenckich na Ukrainie”– oświadczył przedwczoraj (9 stycznia) szef ukraińskiej dyplomacji, Pawło Klimkin.

31 grudnia ubiegłego roku na Ukrainie rozpoczęła się oficjalna kampania przed wyznaczonymi na 31 marca wyborami prezydenckimi. W tym samym dniu Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie ogłosiła, że zamyka lokale wyborcze w pięciu ukraińskich konsulatach na terytorium Rosji. Decyzję tę podjęto na wniosek MSZ.

Klimkin wyjaśnił, że zamknięcie komisji wyborczych w Rosji spowodowane jest troską o bezpieczeństwo obywateli Ukrainy, którzy mogą być narażeni na represje za udział w głosowaniu.

„Chętni do oddania głosu w wyborach prezydenckich i w jesiennych wyborach do parlamentu mogą to uczynić we własnym kraju albo w konsulatach w Gruzji, Finlandii i Kazachstanie”– oświadczył Klimkin.

Klimkin poinformował także, że wysłał oficjalne pismo do dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ODIHR/OBWE)- Ingibjoerg Solrun Gisladottir, w którym uprzedził, że „obserwatorzy z Rosji nie będą mogli śledzić kampanii wyborczej i głosowania podczas zaplanowanych na koniec marca wyborów prezydenckich na Ukrainie”.

„Wysłałem pismo (…) z zaproszeniem do skierowania misji obserwacyjnej na wybory prezydenckie na Ukrainie. (…)Poinformowałem, że MSZ Ukrainy nie będzie przyjmowało wniosków o rejestrację rosyjskich obserwatorów”– napisał Klimkin na Facebooku.

„Uważam, że jest to konieczne, gdyż chodzi o obserwatorów z państwa agresora i okupanta”– uzasadnił swoją decyzję Pawlo Klimkin.

https://z-p3-scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/50081028_798472653833426_2028041264628236288_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_ht=z-p3-scontent-waw1-1.xx&oh=735bf211a8997382fb5060a84e2b9885&oe=5CD267AE

Decyzję o likwidacji pięciu lokali wyborczych w konsulatach ukraińskich w Rosji, władze w Kijowie podjęły jeszcze na początku tego roku. O czym również informował Pawlo Klimkin, kiedy to w artykule na portalu „Ukraińska Prawda”, napisał, że:

„Rosja jest wobec Ukrainy agresorem i okupantem. (…) Przeprowadzanie wyborów na terytorium państwa agresora i okupanta jest a priori bardzo problematycznym krokiem. W przypadku Rosji byłoby to również skrajnie ryzykowne”.

Jak wyjaśnił, chętni do oddania głosu w zaplanowanych na wiosnę wyborach prezydenckich i w jesiennych wyborach do parlamentu mogą to uczynić we własnym kraju albo w konsulatach w Gruzji, Finlandii i Kazachstanie.

„Głównym motywem zamknięcia lokali wyborczych w Rosji jest bez wątpienia bezpieczeństwo. (…) Niepokoi nas przede wszystkim bezpieczeństwo obywateli ukraińskich, którzy mimo nacisków administracyjnych i propagandowych odważą się zostać członkami komisji wyborczych czy po prostu przyjść na wybory”– podkreślił Klimkin.

Minister przypomniał, że zgodnie z wynikami badań publicznych zły albo bardzo zły stosunek do Ukrainy deklaruje 56% rosyjskiego społeczeństwa, „dlatego nie możemy zagwarantować, że w dniu wyborów nie dojdzie do niebezpiecznych prowokacji. Mogą w nich ucierpieć nie tylko ukraińscy wyborcy i nasi pracownicy (dyplomaci), ale i same siedziby placówek dyplomatycznych”– wyjaśnił wtedy szef ukraińskiej dyplomacji.

Jednak deklarowana wrogość Rosjan wobec Ukrainy jest tylko pretekstem, który ma zamaskować fakt, że większość pracujących w Rosji Ukraińców, a ocenia się ich ilość na 2 do 4 mln ludzi, tradycyjnie głosuje przeciwko narodowym radykałom i kandydatom oraz partiom deklarującym tzw. ukraiński patriotyzm, który w swej istocie jest neobaneryzmem.

Tak więc obawiając się tego, że głosy te, będąc „języczkiem u wagi”, mogą zadecydować o wynikach wyborów, w sposób nieoczekiwany przez obecnie rządzącą na Ukrainie juntę, zostały przez nią zablokowane. I to jest jeszcze jeden obraz ukraińskiej banderowskiej „demokracji”, która daje glejt do cywilizacji zachodnio-europejskiej.

Tym bardziej, że pozycja kandydującego w wyborach prezydenckich Petra Poroszenko jest tak słaba, że w sondażach wyprzedza go, bardzo popularny ukraiński komik, który bezlitośnie parodiuje obecnego prezydenta.

Dokładnie w sylwestra Wołodymyr Zełeński ogłosił, że weźmie udział w marcowych wyborach prezydenckich. Plotki o tym, że popularny komik i aktor będzie walczył o prezydenturę, pojawiały się od wielu miesięcy. Prawdopodobnie miały za zadanie wysondować nastroje Ukraińców. Sam aktor jeszcze do połowy grudnia zaprzeczał, dodając, że się zastanawia. Plotki swoje zadanie spełniły, bo Zełeński znalazł się w sondażach. I uzyskał w nich na tyle dobre wyniki, że zdecydował się walczyć. Według sondaży jest na drugim-trzecim miejscu z poparciem 10-11%, za Julią Tymoszenko- ok. 17%, i ostatnio przed obecnym prezydentem Petrem Poroszenką, na którego chce głosować nie więcej niż 10% wyborców.

Dodam, że Wołodymyr Zełeński jest szczególnie popularny w rosyjskojęzycznej części kraju: na wschodzie i południu. Sam mówi głównie po rosyjsku. Ani razu nie zasłynął jakąś radykalnie antyrosyjską, nacjonalistyczną wypowiedzią. Ma wsparcie jednego z najbogatszych Ukraińców, Ihora Kołomojskiego oraz jego koncernu medialnego „1+1”. Zresztą Zełeński nie ukrywa, że ten oligarcha jest jego partnerem biznesowym.

Faworyzowanie komika Zełeńskiego przez oligarchę Kołomojskiego jest dowodem na to, że nie porzucił swoich ambicji biznesowych na Ukrainie, wspierając Julię Tymoszenko i Zełeńskiego szachuje jednocześnie Poroszenkę- swego największego wroga wśród ukraińskich oligarchów.

Poroszenko wzt. postawiony został w bardzo niewygodnej pozycji, kiedy to z jednej strony musi gonić Julię Tymoszenko, która z właściwą sobie dozą populizmu krytykuje wszystko, co zrobił prezydent przez ostatnie cztery lata. Z drugiej strony ma bardzo popularnego komika, który niby nie ma programu politycznego, ale może pociągnąć do urn wyborczych wszystkich tych, którzy mają dosyć polityki i zagłosują przeciwko obecnemu establishmentowi . Według badań najbardziej popierają go młodzi ludzie w wieku 18-29 lat, w tym wielu, którzy nigdy jeszcze nie głosowali.

Zełeński już wyciągnął z kapelusza partię „Sługa narodu” i obiecuje, że zbuduje nową siłę z ludzi, którzy nie zajmowali się nigdy polityką. Obiecuje również, że do kin trafi niebawem kolejna część komedii „Sługa narodu”.

Już w marcu okaże się, czy komedia stanie się na Ukrainie rzeczywistością. Ale prędzej zobaczymy długi, polityczny serial w którym Zełeński zbuduje kolejną, populistyczną i antyestablishmentową siłę, by w jesiennych wyborach parlamentarnych dostać się do Rady Najwyższej. I to wcale nie będzie komedia, a historia kolejnego populistycznego projektu zakładanego za pieniądze oligarchów i w ich interesach. Taka jest ta współczesna Ukraina, w której absurdy przerastają wszelkie wymyślone przez ludzi komedie.

Czy kraj taki ma szansę dalej istnieć?

„I z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!” („Rewizor” Nikołaja Gogola).

https://web.facebook.com/pavloklimkin.ua/?_rdc=1&_rdr.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzał w godzinach, od 11:30 do 14:00, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (10 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (4 wystrzały) oraz granatników: AGS-17 29 granatów) i SPG-9 (7 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (teren osiedli przy kopalniach im. Gagarina i 6/7) oraz Doniecka (Jasinowata, Krutaja Bałka, Żabiczewo i okolice serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka). Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 50 pocisków, w wyniku czego spłonął bezpośrednio trefiony granatem wóz techniczny ZIŁ- 131 firmy „Woda Donbasu”. Ostrzeliwano ten samochód przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (73 mm- 3 wystrzały) oraz granatnika przeciwpancernego SPG-9 (73 mm- 1 wystrzał).

Poza tym, minionej doby ukraińscy żołnierze na ługańskim odcinku frontu, prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (13 min) oraz granatników: AGS-17 (20 granatów) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Troiczkoje w stronę Kalinowa (12:00), z kierunku Ługańskoje w stronę Kaliniowki (12:25), z kierunku Nowotoszkowskoje w stronę Donieckiego (16:30) i w tym samym czasie z kierunku Popasnej w stronę Kalinowa-Barszcziewatoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 11 січня 2019 року.

10 січня російські окупаційні війська три рази порушили режим припинення вогню.

При цьому зафіксовано один випадок застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм, великокаліберних кулеметів по позиціях українських військових в районі населеного пункту Жовте на Луганському напрямку та з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі селищ Водяне та Павлопіль на Маріупольському напрямку.

Внаслідок обстрілів російсько-окупаційних військ протягом минулої доби жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

У відповідь на провокації противника підрозділи Об’єднаних сил застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 10 січня, одного окупанта було знищено та двох поранено.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Водночас, незважаючи на погіршення погодних умов, українські військові продовжують надійно контролювати дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic wsi Staromichajłowki na obrzeżach Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2019r.- 1313 dzień od nowego rozejmu.

 1. Trwa pasmo „rekordów’ nowej ‚pomajdanowej” Ukrainy, czyli skutki niedożywienie oraz braku ogrzewania w budynkach, tylko od 12 grudnia 2018 roku по 8 stycznia 2019 roku z powodu przechłodzenia oraz odmrożeń do ukraińskich szpitali trafiło ponad 1000 osób. Nie można znaleźc oficjalnych danych na temat ilośc zgonów ale sądząc oo codziennych informacjach z ukromediów musi ona być takze „rekordowa”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4051881-ot-pereokhlazhdenyia-postradala-tysiacha-ukrayntsev

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem zza Oceanem, „specjalny prokurator’ Robert Miller „dtrążący” ciagle sprawe „rosyjskiego wmieszania się w wybór Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta USA” zainteresował sie…ukraińskimi politykami którzy wzieli udział w jego inauguracji, których miały być ich „dziesiątki”. Amerykański prokurator podejrzewa ze mogli wśród nich znajdowac się „sympatycy Moskwy”, działajacy na rzecz zniesienia antyrosyjskich sankcji;
  https://korrespondent.net/world/4052340-v-ssha-proveriauit-ukrayntsev-posetyvshykh-ynauhuratsyui-trampa-NYT
  Źródło;
  >https://www.nytimes.com/2019/01/10/us/politics/ukraine-donald-trump-inauguration.html?action=click&module=Top%20Stories&pgtype=Homepage

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua’ opublikował artykuł o skandalicznej sprawie napadu i ograbienia luksusowego sklepu jubilerskiego w Kijowie z końca sierpnia 2014 roku. Przestepstwa dokonali…ówczesni ukraińscy milicjanci oraz prokuratorzy na zlecenie konkurencji jubilera. Obecnie udało mu sie wygrać w sadzie odszkodowanie od państwa ukraińskiego w wysokosci ponad 25 mln hrywien, a całej sprawie „ukrecono łeb” ponieważ pojawił sie w niej…”cień żony Prezydenta Ukrainy”, czyli Mariny Poroszenko ponieważ część ukraińskich komentatorów wskazuje że pojawiała się ona publicznie w „precjoza’ które wówczas skradziono…
  https://strana.ua/articles/analysis/180548-prokljatie-graffa-i-ten-zheny-poroshenko.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukromedia informują ze ukraińskie służby prowadza śledztwo przeciwko pracownikom Zakładów ‚Majak” w Kijowie ktorzy podejrzewani są o zdefraudowanie prawie 3 mln hrywien z budżetu państwa. Mieli oni „przyswoić” wydatkowane z budżetu państwa środki które miały byc przeznaczone na produkcję…niesławnych moździerzy ‚Majak” trafiajacych na wyposazenie ukrainskiej armii, a które co jakis czas „przypominają o sobie” eksplodując i zabijając obsługujacych ich „ukrowojaków”…
  https://strana.ua/news/180629-oboronnyj-zavod-majak-v-kieve-zapodozrili-v-makhinatsijakh-s-pritselami-dlja-minometov-i-ushcherbe-v-2-7-mln-hrn.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukrainska codzienność, czyli w obwodzie kijowskim NN sprawcy uprowadzili 24 – letniego „biznesmena”;
  https://strana.ua/news/180626-na-kievshchine-politsija-ishchet-pokhishchennoho-nakanune-24-letneho-biznesmena-kotoroho-uvezli-na-korichnevom-citroen.html
  Z kolei na jednym z przejsć granicznych na granicy Ukrainy z Rosją w obwodzie charkowskim, jeden ukraiński pogranicznik próbował przekupić drugiego…
  https://korrespondent.net/ukraine/4052411-v-kharkovskoi-oblasty-pohranychnyk-pytalsia-podkupyt-svoeho-kollehu

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko przypomniał wszystkim o („mitycznych”) amerykańskich „Javelinach”, które jak wiadomo, już od jakiegos czasu mają znajdować się na terytorium Ukrainy. Według „Pietruchy”, a trzeba wziąc pod uwagę ze to początek weekendu 🙂 , spowodowały one ze na „froncie” spadła ilość ostrzałow z jakich dokonywali „separatyści’;
  https://korrespondent.net/ukraine/4052272-Javelin-prekratyly-obstrely-yz-tankov-poroshenko

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Pragmatyczni Niemcy coraz trudniej trawią rusofobie!
  Dowodem na to jest m.in. rozpoczęty festiwal kultury Rosyjskiej („Rosyjskie Pory Roku”) który zapoczątkował „Symfonią Życia” Piotra Czajkowskiego Teatr Opery i Baletu pod dyrekcją Walerija Gierdiejewa W Berlińskiej Filharmonii.
  Pokazy festiwalowe odbędą się:
  W Berlinie 124.
  W Westfalii 68.
  W Bawarii 56
  W Wirtembergii 47
  W Saksonii 26
  Łącznie w 77 miastach odbędzie się 455 pokazów.
  W ramach tego festiwalu odbędą się występy.
  Teatralne (teatr im. Wachtangowa z Moskwy).
  Muzyczne, wspomniany wyżej Teatr Mariański, młodzieżowa orkiestra pod dyrekcją Jurija Baszmeta, kameralna orkiestra „Wirtuozi Moskwy”, Gielikon-opera (szkoła nowoczesnej piosenki).
  Wystawy muzealne ze szczególnym uwzględnieniem historii muzyki.
  Oraz wystawa pokazująca bogactwo kulturowe Galerii Trietiakowskiej.
  Mottem przewodnim jest twórczość Piotra Czajkowskiego.
  Moim ulubionym dziełem tego kompozytora jest pierwszy koncert fortepianowy
  .https://www.youtube.com/watch?v=N7gh-5oI_lE
  PS Uważam tę wiadomość za bardzo ważną i bardzo pozytywną.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Skandal w Odessie, gdzie jednym z „hersztów” bandy, składajacej się z kryminalistów oraz „osób narodowości kaukaskiej”, zajmujacej się wymuszaniem pieniędzy od mieszkańców, okazał się być znany w Odessie „wolontariusz” zajmujacy się organizowaniem pomocy dla ukraińskiej armii (w szczególnosci jej jednostek znajdujacych się na „froncie”);
  https://strana.ua/news/180493-v-odesse-zaderzhali-bandu-reketirov-sredi-kotorykh-okazalsja-izvestnyj-volonter.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukromedia informują że funkcjonariusze MSW wzięli szturmem…biuro kandydata w wyborach prezydenckich na Ukrainie popularnego ukraińskiego „celebryty” Wołodymyra Zelenskiego. Na razie brak informacji dlaczego doszło do „szturmu”;
  https://24tv.ua/ru/v_centre_kieva_siloviki_shturmujut_ofis_zelenskogo_video_n1094788
  Plus jeszcze jeden „njus” z Kijowa, gdzie przed jednym z sądów banda „ukropatriotów” z ‚Prawego Sektora” pognała działaczy tzw. LGBT którzy mieli wystąpić w sądzie jako jedna ze stron w sporze z samorzadem regionalnym obwodu czerniowickiego;
  https://strana.ua/news/180714-pravyj-sektor-obradovalsja-ne-prikhodu-lhbt-aktivistov-na-sud-v-kieve.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. I skandal w ukromediach z ukraińskimi kolejami państwowymi w „roli głównej”, czyli Ukraińcy zbulwersowani wygladem oraz stanem pociągów jakimi musza jeździć. Cytat ‚WIOZĄ NAS JAK DO GUŁAGU BYDŁOWOZAMI” 🙂
  https://akcenty.com.ua/obshchestvo/ukrzaliznycja-vlipla-v-gromkij-skandal-iz-za-koshmarnyh-uslovij-v-poezde-vezut-v-gulag
  https://hyser.com.ua/community/408941-pokazalos-chto-v-gulag-vezut-ukraincy-vozmushheny-skoto-vagonami-v-jelektrichkah-ljudi-v-jarosti

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.