Wojna domowa na Ukrainie 12.01.2019r.- 1314 dzień od nowego rozejmu.


Według danych dotyczących ubiegłorocznego importu gazu ziemnego, które podał na początku stycznia PGNiG, nadal większość tego gazu Polska importuje z Rosji.

W 2018 roku PGNiG sprowadziło z Rosji o ponad 0,62 mld m3 mniej gazu ziemnego niż w roku 2017 (co stanowi spadek o 6,4%). Import ze Rosji wyniósł ok. 9,04 mld m3 w 2018 roku porównaniu z ok. 9,66 mld m3 w 2017 roku.

Jednocześnie rośnie udział importu gazu do Polski w postaci skroplonej.

I tak, łączny import LNG w 2018 roku wzrósł o prawie 1 mld m3 (wzrost o 58,2%) i osiągnął ponad 2,71 mld m3 (po regazyfikacji), w stosunku do roku 2017, kiedy sprowadzono go tylko ok. 1,72 mld m3 LNG (po regazyfikacji).

Tak znaczny, mimo tego, udział importu gazu rosyjskiego wynika z umowy podpisanej jeszcze przez premiera Pawlaka w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, wg. której PGNiG został zobowiązany do płacenia do końca 2022 roku 85% ilości zakontraktowanego gazu, nawet jeśli nie będzie go odbierać.

Dlatego też, jak wyjaśnił wiceprezes PGNiG ds. handlowych- Maciej Woźniak:

„Zakupy takie musimy więc kontynuować jeszcze przez cztery lata, ale staramy się je zmniejszać do wymaganego kontraktem progu. Tym bardziej, że gaz w ramach kontraktu jamalskiego sprzedawany jest do Polski na nierynkowych warunkach – toczymy w tej sprawie od kliku lat spór przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie”.

Obecnie PGNiG kontynuuje rządową strategię uniezależnienia się od jednego dominującego dostawcy. Poza rozbudową portfela LNG PGNiG przygotowuje się do rozpoczęcia zaopatrywania polskiego rynku w gaz z Norwegii, którego transport gazociągiem „Baltic Pipe” przez Morze Północne, Danię i Morze Bałtyckie zaplanowany został na koniec 2022 roku.

A teraz przeanalizujmy co nam daje zamiana głównego dostawcy z Rosji na Stany Zjednoczone.

Otóż średnia listopadowa cena importowa gazu rosyjskiego w ubiegłym roku to 8,27 $/MMBtu. Dla amerykańskiego LNG cena wyniosła tylko 4,135 $/MMBtu, ale… to była cena zakupu w USA. Aby sprowadzić ten gaz do Polski trzeba dodać koszt zakupu, tj. doliczyć ustawowy narzut 15%, dodać koszt skroplenia gazu (3 $/MMBtu), opłacić koszt transportu do Polski (1,5 $/MMBtu) oraz ponieść koszta regazyfikacji w Świnoujściu (0,5 $/MMBtu). Po zsumowaniu ceny i dodatkowych opłat wychodzi, że amerykański gaz kosztuje 9,76 $/MMBtu. Czyli, że w listopadzie ubiegłego roku byłby on droższy od rosyjskiego o 1,49 $/MMBtu, tj. aż o 18%. I to w sezonie grzewczym! W miesiącach letnich, gdy napełniane są magazyny gazu, przewaga cenowa gazu rosyjskiego jest jeszcze większa. Ba, podpisaliśmy z USA kontrakty aż na 20 lat! A przecież za 5 lat ten gaz może być o np 50% droższy i co wtedy? Czy ktoś nam zagwarantował stałą i w miarę uczciwą cenę?

Mało tego, cena gazu rosyjskiego wyznaczana jest na bazie wielomiesięcznych średnich cen ropy naftowej i gazu, przez co jego odbiorcy nie są narażeni na skokowe zmiany cen na giełdach. A gaz amerykański sprzedawany jest po cenach spotowych, zatem w 100% zależy od reakcji na giełdach. Widać to było po podpisaniu poprzedniego kontraktu z USA, kiedy po kilku dniach cena amerykańskiego LNG w kilka dni urosła o 30%!

W efekcie URE nie nadąży z rozpatrywaniem wniosków PGNiG o podniesienie cen dla odbiorców krajowych, wzt. na zaś ustali je znacznie wyżej ponad średnią. Za co oczywiście przysłowiowy Kowalski i ewentualnie jego firma zapłaci. Nie mówiąc tu o wielu dziesiątkach miliardów dolarów polskich podatników wpakowanych w inwestycje infrastruktury gazowej, które mają nam pomóc uniezależnić się od zaopatrzenia w rosyjski „bardzo drogi” gaz.

A kto na tym geszefcie zarabia?

Poniżej, aby rozwiać propagandowy jazgot na temat tego jak to ta biedna i ciągle ciemiężona przez Rosję, Polska płaci najdrożej w Europie za gaz. Otóż, wg. amerykańskiej gazety Bloomberg, okazuje się, że nie jest to prawda:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-04-25/germany-s-10-billion-gas-bill-shows-perks-of-close-russia-ties

Tym sposobem został rozwiany jeszcze jeden mit, który jest pretekstem do zerwania wszelkiej współpracy z naszym północno-wschodnim sąsiadem.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Najwyraźniej strona ukraińska dała znać wczoraj, że rozejm właśnie się zakończył?

I tak, ukraińscy żołnierze minionej doby, na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzały w godzinach, od 10:00 do 20:15, 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: czołgu (pociski kaliber 125 mm- 12 wystrzałów), moździerzy kaliber 82 mm (11 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (15 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (30 granatów) i SPG-9 (7 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzał prowadzono w rejonie: Gorłówki (Szirokaja Bałka), Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla kopalni Trudowskaja oraz miejscowości takie jak; Krutaja Bałka, Żabiczewo i Jasinowata), a także na południowym odcinku frontu, gdzie ostrzał prowadził czołg (Sachanka, Leninskoje i Komiternowo). Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 90 pocisków, wobec 50 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (10 min) i 82 mm (10 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (10 wystrzałów), a także granatnika AGS-17 (58 granatów) i lekkiej broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były z kierunku Ługanskoje i Krimskoje okolice Frunzego, Łogwinowa i Żiełoboku. Szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 12 січня 2019 року.

11 січня російські окупаційні війська сім разів порушили режим припинення вогню.

Ворог відкривав вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів по позиціях українських військових в район селища Кряківка на Луганському напрямку, поблизу населеного пункту Новомихайлівка на Донецькому напрямку та з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі селищ Водяне, двічі Лебединське, двічі Гнутове на Маріупольському напрямку.

Внаслідок злочинних та підступних обстрілів російсько-окупаційних військ двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 11 січня, двох окупантів було знищено та двох поранено.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.
Незважаючи на погіршення погодних умов, українські військові продовжують надійно контролювати дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.01.2019r.- 1314 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dwie osoby zginęły, a trzy osoby zostały ranne w wypadku samochodowym, do którego doszło w czwartek rano w Iłży (Mazowieckie). Ukraińska agencja Ukrinform podaje, że ofiarami są dziennikarz Roman Kisil oraz jego 60-letnia matka. Do szpitala trafiła żona oraz córka.
  Roman Kisil pracował m.in. dla agencji Ukrinform i UNIAN.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wypadek-w-ilzy-nie-zyje-znany-ukrainski-dziennikarz/69myb5x
  Komentarz: Artykuły tego Pana były również przytaczane w formie odnośników przez komentujących. Nie wiedziałem jednak, ze dziennikarz…mieszał z rodziną w Polsce.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Jeśli państwowo rozgrzesza się zbrodniarzy, nadając im tytuł kombatancki, to znaczy, że Ukraina jako państwo akceptuje zbrodnie ludobójstwa, akceptuje zbrodnie przeciwko ludzkości – powiedziała na antenie Radia Maryja, Ewa Siemaszko.
  na antenie padły z ust Pani historyk ważne zdania:
  „Jeśli państwowo rozgrzesza się zbrodniarzy, nadając im tytuł kombatancki, to znaczy, że Ukraina jako państwo akceptuje zbrodnie ludobójstwa, akceptuje zbrodnie przeciwko ludzkości. To jest przerażające, bo taka oficjalna afirmacja zbrodni stanowi punkt wyjścia do popełniania podobnych zbrodni w innych okolicznościach i w innym czasie, czyli w przyszłości.”
  https://kresy.pl/wydarzenia/ewa-siemaszko-ukraina-jako-panstwo-akceptuje-zbrodnie-ludobojstwa/
  Komentarz: Zgadzam się z opiniami Pani Siemaszko, pytanie dodatkowe jednak jakie powinno się pojawic w kontekście decyzji władz Ukrainy brzmi-dlaczego polskie MSZ milczy?

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Jakiw Palij, 95-letni Ukrainiec i strażnik w byłym niemieckim obozie pracy, który został deportowany z USA do Niemiec na polecenie prezydenta Donalda Trumpa, zmarł w domu opieki w Ahlen.
  https://kresy.pl/wydarzenia/zmarl-jakiw-palij-ukrainski-zbrodniarz-deportowany-do-niemiec/
  Komentarz: Od jakichś dwóch lat trwa intensywne „ściganie” zbrodniarzy wojennych na świecie. Piszę „ściganie”, bo powszechnie wiadomo kto służył w SS i pełnił „obowiązki” w obozach zagłady już od lat 50-60 tych. Nazwiska są znane jednak rządy USA Niemiec NIE chciały tychże katów niepokoić. Dopiero teraz , gdy większość katów zmarła z przyczyn naturalnych, a reszta z powodu złego stanu zdrowia NIE MOŻE być umieszczona w zakładach zamkniętych „przypomniano” sobie o ich zbrodniach. Moim skromnym zdaniem obecnie trzeba by było posadzić za kratkami tych, którzy te ludzką padlinę chronili przez te wszystkie lata.

  Polubione przez 4 ludzi

  • To samo można powiedzieć o zbrodniarzach komunizmu, np. Stefan Michnik- mocno broniony przez swego brata Adama, czy też prokurator wojskowy płk Helena Wolińska (Fajga Mindla-Danielak).

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Kontrola przeprowadzona przez Warmińsko-Mazurską Straż Graniczną wykazała, że w warunkach coraz większego napływu imigrantów zarobkowych, blisko co czwarty obcokrajowiec decyduje się na pracę „na czarno”. Najczęściej nielegalnie zatrudniano pracowników z Ukrainy i Białorusi.
  https://kresy.pl/wydarzenia/na-warmii-i-mazurach-nielegalnie-pracuje-blisko-co-czwarty-imigrant-najczesciej-z-ukrainy-lub-bialorusi/
  Komentarz: Kontrola chyba byla słaba. W Polsce pracuje około 2 mln Ukraińców z czego tylko około 400 tysięcy płaci składki do ZUS-u. Co z reszta? Umowy śmieciowe lub praca na czarno (bardziej to drugie).

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W temacie artykułu o ukraińskiej pięści pancernej wyszperanego przez manię.
  Wiele osób na rożnych forach dyskredytowały informacje na temat prawdziwego stanu sił pancernych na Ukrainie nazywając je „ruską propagandą”. Prawda jest jednak taka ,że z 6,5 tysiąca czołgów odziedziczonych od ZSRR blisko połowa były to …T-34 i T-55, które w większości zostały zezłomowane/oddane do muzeów lub sprzedane państwom afrykańskim. Kolejne 320 t-80 sprzedano Pakistanowi. A ponad 1000 czołgów t-72 sprzedano za granice.
  Jednocześnie odsprzedawano komponenty czołgów. I tak rozszabrowano elektronikę/wnętrza większości pozostawionych na stanie t-72/ często uszkadzając przy tym wieże. Dlaczego wspominam o tym? Gdyż uszkodzenia wieży nie da się naprawić w prosty sposób, powodem jest to, że wieża to odlew staliwny i tworzy jedną zwartą całość. Uszkodzenie jednego elementu oznacza de facto konieczność wymiany całej wieży.
  W artykule pojawia się informacja o około 500 czołgach jakie ma na stanie UA. Cały park maszynowy zaś najpewniej mieści się w granicach od 600-1000 sztuk. Jak słusznie zauważono, zapasy post-sowieckie kończą się. Pozostało na stanie trochę T-80 i T-64. Wiele maszyn z uwagi na koszt remontu (min przez owe nieszczęsne wieże) nie opłaca się przywracać do stanu użytkowego i lepiej zamieniać na … pojazdy techniczne.
  http://anna-news.info/tankovyj-park-vsu-k-2019-godu/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Przykład jak nisko oceniają „elyty” swojego kraju Ukraincy
  Ukraińska policja poinformowała, że szpitalu w Monachium operowany był Ołeh Mychajłyk, działacz odeskiego ruchu miejskiego „Siła ludzi”, który został we wrześniu postrzelony. Z jego płuc lekarze wyciągnęli kulę. Adwokat Mychajłyka domagał się przeprowadzenia tej operacji w Niemczech, bo kula jest ważnym dowodem w sprawie, a Mychajłyk nie ufał miejscowym lekarzom, policji i śledczym.
  https://kresy24.pl/antykorupcyjny-dzialacz-postrzelony-w-odessie-przeszedl-operacje-w-niemczech-nie-ufal-ukrainskiemu-panstwu/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Z nowego cyklu „UKRAIŃSCY KANDYDACI DO PREMII DARWINA”. W jednym z centrów handlowych w Kijowie doszło do eksplozji w wyniku której ranny został jeden mężczyzna. Jak sie okazało odpalał on nieudolnie świece dymną, która eksplodowała mu w dłoniach, bo jak stwierdził, chciał sprawdzić alarm przeciwpożarowy 🙂
  https://korrespondent.net/city/kiev/4052886-v-torhovom-tsentre-kyeva-proyzoshel-vzryv
  Ps. W zasadzie nie ma się co śmiać, bo mógł przeciez jeb…walnąć z granatnika…

  Polubione przez 5 ludzi

 8. O ukraińskiej samorządnosci słów pare, czyli w Konotopie (obwód sumski) aresztowano byłego doradce burmistrza za to ze w sierpniu zeszłego roku zlecił obrzucenie granatami domu jednego z miejskich radnych. W trakcie operacji „unieszkodliwiania” doradcy którą przeprowadzał policyjny „specnaz” w jego mieszkaniu znaleziono jeszcze jeden granat bojowy;
  https://strana.ua/news/180838-po-podozreniju-v-khranenii-boepripasa-i-orhanizatsii-khulihanstva-zaderzhan-eks-sovetnik-mera-konotopa.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Odnośnie wczorajszej informacji o „najeździe” funkcjonariuszy MSW Ukrainy” na „biuro Wołodymyra Zelenskiego” (czyli jednego z kandydatów na stanowisko Prezydenta Ukrainy) w Kijowie. pojawiły sie informacje ze to wcale nie chodziło o „biuro Zelenskiego”, ale ze była to częśc „batalii” jaką prowadzi MSW Ukrainy o wynajmowane przez siebie w tym samym budynku pomieszczenia, a do których prawo roszczą sobie inne osoby…
  https://strana.ua/news/180740-pojavilas-informatsija-chto-zelenskij-shturmuet-zdanie-v-tsentre-kieva-okazalos-chto-eto-ofis-politsii-i-aktera-nikto-ne-videl.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Koncern AvtoKRaZ w pierwszych dniach 2019 roku przekazał siłom zbrojnym Ukrainy podwozie pojazdu ciężarowego wysokiej mobilności KRAZ-7634HE w układzie 8×8. Jak wynika z nieoficjalnych informacji będzie ono bazą dla prototypu wyrzutni ukraińskiego systemu rakietowego Wilcha. Na to samo podwozie mają też trafić wyrzutnie pocisków manewrujących Neptun o zasięgu 300 km.
  https://www.defence24.pl/nowe-podwozie-dla-ukrainskich-systemow-rakietowych

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.