Wojna domowa na Ukrainie 14.01.2019r.- 1316 dzień od nowego rozejmu.Richard Grenell- ambasador USA w Berlinie wysyłał listy z groźbami sankcji do niemieckich firm biorących udział w budowie „Nord Stream 2”.

„Zaznaczamy, że firmy angażujące się w rosyjskim sektorze eksportu energii biorą udział w czymś, co mogłoby pociągnąć za sobą poważne ryzyko sankcji”– napisał Richard Grenell

„Jeżeli przez ‚Nord Stream 2’ i gazociąg ‚TurkStream’ dotychczasowe europejskie importy gazu przez Ukrainę staną się zbędne, Ukraina straci w ten sposób znaczenie w polityce bezpieczeństwa, przez co dalej wzrośnie niebezpieczeństwo rosyjskich interwencji”– ostrzegał Grenell, dodając, że przez to Unia Europejska w kwestii bezpieczeństwa energetycznego staje się zależna od Rosji.

„W efekcie, niemieckie firmy, wspierające budowę gazociągu, aktywnie torpedują bezpieczeństwo Ukrainy i Europy”– dodał amerykański dyplomata.

Richard Grenell wysłał taki list do kilku niemieckich koncernów, które uznały to za szantaż.

Niemieckie MSZ oświadczyło, że postępowanie Grenella „nie odpowiada utartym dyplomatycznym zwyczajom”. Zaznaczono, że przypadek ten będzie badany i MSZ zamierza podjąć bezpośrednie rozmowy z Waszyngtonem.

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas niedawno kategorycznie odrzucił wszelką amerykańską krytykę, ws. budowy „Nord Stream 2”. „Niemcy traktują poważnie wszelką krytykę, lecz ten projekt nie jest żadną niemiecko-rosyjską eskapadą” – zaznaczył Haiko Mass podczas noworocznego przyjęcia w Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej.

Natomiast rzecznik ambasady USA w Niemczech powiedział, że pism ambasadora nie należy traktować jako pogróżek, lecz jako jasne przesłanie amerykańskiej polityki.

Na list ten zareagowała niemiecka prasa komentując sytuację stwierdzeniem, że listy ambasadora USA są groźbami sankcji do niemieckich firm partycypujących w budowie „Nord Stream 2”. Jednocześnie stwierdzono, że amerykański ambasador „nie jest powołany do sterowania Niemcami”.

Niemiecki ekonomista Michael Harms, w wywiadzie jakiego udzielił „Deutsche Welle” powiedział, że ” jest to groźne nie tylko dla niemieckich firm. Jest to europejski projekt z udziałem europejskich firm. Byłoby to generalnie złe dla długofalowego niemieckiego i europejskiego zaopatrzenia energetycznego i dla naszych celów klimatycznych. Oczywiście ucierpiałyby na tym także nasze interesy ekonomiczne, ale to nie jest najważniejsze. Najistotniejsza byłaby poważna ingerencja w europejską suwerenność, na co się kategorycznie nie zgadzamy”.

Michael Harms dodał, że:

„Projekt ‚Nord Stream 2’ ma 627 poddostawców z całego świata, w tym wyspecjalizowane firmy, między innymi (…) Są to wyspecjalizowane firmy posiadające unikatową wiedzę techniczną. Sankcje przeciwko tym firmom z pewnością opóźniłyby znacznie cały projekt lub mu w poważnym stopniu zagroziły”.

Jak widzimy administracja Stanów Zjednoczonych przeszła za obecnego prezydenta na niczym już nie maskowane „ręczne sterowanie” krajami uznawanymi przez nią za wasalne. Niemcy jak widać stawiają zdecydowany opór, w przeciwieństwie do naszego kraju rządzonego przez opcję populistyczną.

Chodzi tu o to, że są pewne nieprzekraczalne granice takiego sterowania z zewnątrz, którymi zawsze są interesy narodowe. Tego usłużne marionetki amerykańskiego imperatora w Polsce nie potrafią pojąć. Widocznie ich mentalność nie wykracza poza genetyczne uwarunkowanie lokajstwem?

Jednocześnie ci ludzie uważają się za „prawdziwych patriotów” dbających przy tym o suwerenność Polski.

https://www.dw.com/pl/niemiecka-prasa-o-grenellu-nie-powo%C5%82ano-go-do-sterowania-niemcami/a-47068565,

https://www.dw.com/pl/niemiecki-ekonomista-o-sankcjach-usa-wobec-nord-stream-2-chodzi-o-suwerenno%C5%9B%C4%87-europy/a-47067534.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 08:50 do 20:30, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (12 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (60 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (44 granaty), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były rejony Doniecka (okolice „Volvo-Center” oraz Żabiczewo, Szirokaja Bałka i Spartakus), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Staromichajłowka i Leninskoje). W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 131 pociski, w tym jeden z nich uszkodził dom wielorodzinny znajdujący się na przedmieściach Dokuczajewska przy ulicy Poliewaja nr, 9 m. 1. Jak widzimy biorąc pod uwagę ilość pocisków jakie spadły na terytorium DRL w ciągu poprzedniej doby ( 9 pocisków), wzrost natężenia ostrzału w dniu wczorajszym był znaczny.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (2 miny), granatnika AGS-17 (33 granaty) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (8 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Popasnej, Krimskoje i Ługańskoje, w stronę: Mołodzieżnoje, Ziełoboka, Kalinowki i Pierwomajska.

Strat nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 14 січня 2019 року.

13 січня російські окупаційні війська 14 разів порушили режим припинення вогню.

В смузі дій оперативно-тактичного угрупування „Схід” двічі вівся обстріл з великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї по позиціях наших військ в районі населеного пункту Красногорівка, двічі з гранатометів та стрілецької зброї – поблизу міста Авдіївка, тричі з гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі селища Піски, з великокаліберних кулеметів – в районі селища Опитне, з гранатометів та стрілецької зброї – поблизу селища Лебединське, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу селища Гнутове, з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу селища Березове.

В смузі дії оперативно-тактичного угрупування „Північ” окупанти здійснили обстріли позицій наших військових з гранатометів в районі населеного пункту Новгородське, з БМП-2, великокаліберних кулеметів – в районі селища Новотошківське, зі стрілецької зброї – на ділянці розведення сил і засобів сторін неподалік Станиці Луганської.

Внаслідок злочинних та підступних обстрілів російсько-окупаційних військ один військовослужбовець
Об’єднаних сил отримав поранення.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 13 січня, чотири окупанти загинули та троє отримали поранення, знищено МТЛБ ворога.

Протягом поточної доби в смузі дій оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог відкривав вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї по позиціях українських військових в районі населеного пункту Новомихайлівка.

Цієї доби один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Незважаючи на погіршення погодних умов, українські військові продовжують надійно контролювати дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.01.2019r.- 1316 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wciąż jak widać Ameryka i jej ambasadorzy starają się destabilizować Europę, „w swoim interesie”, przedłużania ich dominacji na „starym kontynencie”. Z ich punktu widzenia to nawet, jak mówi przysłowie, rozsądne: „gdzie dwóch (UE, FR) się kłóci, tam trzeci (USA) korzysta”, więc robią wszystko by kłótnię przedłużyć.
  Niestety ich narzędzia takie jak Polska czy Ukraina tak czy inaczej stracą, przynajmniej wizerunkowo.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Kampania wyborcza na Ukrainie, kandydat „celebryta” Wołodymyr Zelenski organizuje „pogrzeb” innego kandydata, czyli ‚generalissimusa” Poroszenki…

  Ps. Chodzą słuchy że ów „celebryta” to „tajna broń” Kołomojskiego…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem przewodniczacy Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij „nie odpuszcza”, tym razem przedstawił zdjecie z wywiadu z dowódca „elitarnego” batalionu ukraińskiej piechoty morskiej majorem Sucharewskim na którym widać ściane obwieszoną portretami jego „idoli”. Jest oczywiscie „Krwawy Stiopa”, ale jest i Obersturmbannführer SS Otto Skorzeny oraz dowódca wojsk powiet.- desant. ZSRR (!) generał Wasilij Margiełow…
  >https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/2286644774700911
  Ps. Cała obecna Ukraina, czyli „klasyczna” UKROSZAJBA…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, w jednej z miejscowosci obwodu chersońskiego mężczyzna próbował sprzedać granat bojowy przypadkowemu przechodniowi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4053471-v-khersonskoi-oblasty-muzhchyna-pytalsia-prodat-hranatu-prokhozhym
  Z kolei w Oczakowie (obwód mikołajowski) jakis „pacjent” groził ze „rozstrzela z granatnika” miejskie targowisko bo jak tłumaczył po zatrzymaniu „jest prowokowany do picia wódki która tam handlują” 🙂
  https://korrespondent.net/ukraine/4053426-v-ochakove-muzhchyna-uhrozhal-rasstreliat-rynok-za-provotsyrovanye-pyt-vodku
  W Kijowie „dwaj nieudacznicy” włamali się do piwnicy jednego z budynków mieszkalnych i ukradli rurę przez która spływały ścieki (fekalia). Policjanci nie mieli trudnosci z ich zatrzymaniem, poniewaz zdradziły ich slady fekalii jakie po sobie zostawili…
  https://korrespondent.net/lifestyle/4053420-v-kyeve-pokhytytelei-truby-nashly-po-sledam-fekalyi

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijó terytorium Donbasu, czyli mieszkańcy Torecka (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) kolejny juz dzien nie mają wody, oprócz tej jaka dowożona jest cysternami spoza miejscowosci. Władze Torecka ogłosiły w mieście ‚stan wyjatkowy”, tym razem tłumacząc ze jest ona skutkiem „awarii w stacji uzdatniania wody pod Gorłówką”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4053208-v-toretske-obiavyly-chrezvychainuui-sytuatsyui-yz-za-vody

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT światowe, czyli kolejne „iskrzenie” na linii Waszyngton – Ankara. US Donald zagroził że „spustoszy ekonomicznie” Turcję jezeli ta spacyfikuje syryjskich Kurdów;
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/trump-grozi-turcji-katastrofa-gospodarcza-w-przypadku-ataku-na-kurdow,900210.html
  A w imieniu władz Turcji odpowiedział rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalyn, który stwierdził ze Turcja sie nie ugnie i bedzie kontynuować walkę z „kurdyjskimi terrorystami”;
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201901149580686-Turcja-USA-Trump-Sputnik-Polska/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Banderowcy antyrządowi kontra banderowcy prorządowi. Ukrobezpieka (SBU) wszczęła śledztwo przeciwko „tarnopolskiemu oddziałowi Ukraińskiej Armii Narodowej”, czyli banderowskiej organizacji działajacej na Ukrainie nielegalnie, a powołanej podczas tzw. Pierwszego Ukraińskiego Kongresu Narodowego jaki odbył się w czeskiej Pradze w maju zeszłego roku. Podczas obrad uczestnicy „kongresu” m.in obwołali się „jedyną legalną władzą na Ukrainie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4053496-v-ternopolskoi-oblasty-rassleduuit-deiatelnost-una

  Polubione przez 3 ludzi

 8. I jeszcze w temacie wyborów prezydenckich na Ukrainie, w powtórną wygraną swojego „pryncypała” nie wierzy szef jego administracji, czyli Igor Rajnin, który miał o tym opowiadać innym urzędnikom, a takze „agitowac za stworzeniem nowej partii”. Jak informuja ukromedia „za karę”, czyli „za sianie defetyzmu” 🙂 , chca go teraz wywalić ze stanowiska;
  https://strana.ua/news/181038-rajnin-reshil-chto-poroshenko-ne-pobedit-na-vyborakh-i-predlozhil-sozdat-novuju-partiju.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. „Porachunki” (?) w charkowskim obwodowym przedsiębiorstwie energetycznym „Charkowobłenergo”. Dwóch NN sprawców próbowało za pomoca „cegłówki” i noża „zlikwidować” zastępce dyrektora tego przedsiębiorstwa na podwórku jego domu, który jednak przezył, ale w stanie ciężkim trafił do szpitala. Sprawcy zbiegli;
  https://strana.ua/news/181063-v-kharkove-prjamo-v-podezde-doma-pytalis-ubit-zamhlavy-oblenerho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Turecki koncern Baykar Makina dostarczy ukraińskim siłom zbrojnym 6 maszyn bezzałogowych Bayraktar TB2 oraz stosowane do ich uzbrojenia pociski kierowane za łączną sumę 69 mln dolarów. Kontrakt zawarto za pośrednictwem należącej do koncernu Ukroboronprom firmy Spetstechnoeksport i ma on stanowić element szerszej współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów.
  https://www.defence24.pl/ukraina-kupila-tureckie-bezzalogowce-z-uzbrojeniem

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W temacie militariów
  Polska grupa WB Electronics oraz ukraiński, państwowy koncern zbrojeniowy UkrOboronProm planują opracować wspólnie nowy, mobilny system obrony powietrznej średniego zasięgu.
  Nowa instalacja obrony przeciwlotniczej wykorzystywana będzie do ochrony ważnych budynków i obiektów, a także wojsk lądowych. Jako platforma zostanie wykorzystany Jelcz 662D.
  https://defence-blog.com/army/poland-ukraine-to-develop-new-medium-range-air-defense-system.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ciekawe newsy
  Dziś w Krakowie ma dziś ruszyć proces trzech Polaków oskarżonych o zorganizowanie i przeprowadzenie lutym 2018 r. ataku na budynek Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia w Użhorodzie na Ukrainie, poinformował portal TVP.INFO. Z zeznań podejrzanych wynika, że za zleceniem akcji Polakom stał niemiecki dziennikarz. Mężczyzna ten jednak w śledztwie nie był przesłuchiwany.
  https://kresy24.pl/rusza-proces-polakow-oskarzonych-o-atak-na-ukrainie/

  I dalej już ostro, mianowicie owym dziennikarzem ma być Manuel Ochsenreiter, powiązany z opozycyjną niemiecką partią Alternatywa dla Niemiec. Co ważniejsze według prokuratury ów Pan ma być również znajomym… Pana Piskorskiego.
  https://kresy24.pl/radio-wolna-europa-radio-swoboda-ujawnia-nazwisko-niemca-podejrzewanego-o-zlecenie-polakom-ataku-na-wegierski-osrodek-na-zakarpaciu/
  Komentarz: No i w końcu uda się jakiś punkt zaczepienia wobec Pana Piskorskiego znaleźć. Trzy lata maglowania przemocy psychicznej i fizycznej nie dało rady to teraz spróbują z drugiej strony. Już niedługo ci „podpalacze” zeznają, ze Piskorski był pomysłodawcą planu podpalenia budynku lub sciśle współpracował z owym niemieckim dziennikarzem.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Tymczasem ukraińscy internauci maja ubaw z powodu „prac drogowych”, tym razem w Kijowie. Na zamieszczonym przez jednego z nich filmiku widać jak „drogowcy” układają asfalt wprost w znajdujacych się na „remontowanej” ulicy kałużach…
  https://korrespondent.net/city/kiev/4053567-v-kyeve-ukladka-asfalta-v-luzhy-popala-na-vydeo
  Ps. „Pięniadze wyrzucone w błoto”, na Ukrainie dosłownie jak widać…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.