Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2019r.- 1317 dzień od nowego rozejmu.


Wiadomo już, kto jest tym mitycznym niemieckim dziennikarzem podejrzewanym przez ABW o zorganizowanie 4 lutego 2018 roku zamachu na budynek Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia w Użhorodzie.

Polscy śledczy badający związek trzech oskarżonych z niemieckim dziennikarzem, nie podali jednak jego nazwiska.

W ubiegłym tygodniu zajmujący się badaniem problematyki europejskich organizacji skrajnie prawicowych- Anton Shekhovtsov napisał na Twitterze, że niemieckim dziennikarzem, zaangażowanym w „działania pod fałszywą flagą na Ukrainie” może być Manuel Ochsenreiter:

„Ta prowokacja miała doprowadzić do pogorszenia stosunków ukraińsko-węgierskich. A taki ferment jest na rękę Rosji, która jest zainteresowana destabilizacją u swego zachodniego sąsiada, gdzie trwa już wojna hybrydowa w Donbasie”– wyjaśniał oficer ABW. Dodał również, że wynajęcie „polskich opryszków” było o tyle korzystne dla Kremla, że w razie wpadki – do której ostatecznie doszło przy ujawnieniu tożsamości sprawców podpalenia – Rosja mogła liczyć na zantagonizowanie relacji polsko-ukraińskich.

Tymi „polskimi opryszkami”, wg. „Radio Free Europe Radio Liberty” są postawieni obecnie przed sądem w Krakowie, gdzie toczy się wobec nich sprawa karna: 28- letni Michał P.- mający wyższe wykształcenie specjalista ds. bezpieczeństwa (?!?) oraz dwaj bezpośredni wykonawcy zamachu w Użhorodzie: 25-letni Tomasz Sz.- tłumacz z wyższym wykształceniem i 22-letni Adrian M.- z zawodu elektryk realizujący zlecenia prywatne.

Domniemanym zaś organizatorem zamachu ma być niemiecki dziennikarz z magazynu „Zuerst!”– Manuel Ochsenreiter, jest częstym gościem rosyjskich mediów, gdzie krytykuje negatywne nastawienie zachodnich mediów wobec Rosji i wspiera separatystów na wschodzie Ukrainy. W ostatnich miesiącach pracował jako konsultant deputowanego do Bundestagu z ramienia partii „AfD” Markusa Frohnmaiera, który m.in. mocno sprzeciwia się unijnym sankcjom na Rosję. Frohnmaier broni dziennikarza w wypowiedzi dla portalu „t-online.de.” Stwierdził tam, że oskarżenia są fałszywe, i „że oskarżony niesłusznie pomówił (Ochsenreitnera- dopisek mój), a by poprawić swoją własną sytuację” procesową.

Co też potwierdza fakt, iż polscy śledczy nie obieli go aktem oskarżenia. A jest tym bardziej dziwne, iż miał on być, wg. nich głównym organizatorem zamachu terrorystycznego w Użhorodzie, finansować go i kierować jego wykonawcami. Potwierdzić to miał w swoich zeznaniach Michał P, który przypomnę jest z wykształcenia specjalistą ds. bezpieczeństwa.

Dlatego też, głównym oskarżonym o organizację tego zamachu jest Michał P., który jakoby ma mieć powiązania ze skrajnie prawicową „Falangą” i partią „Zmiana”, tworzoną jakoby m.in. przez członków „Falangi”. Natomiast głównym liderem partii „Zmiana” jest b. działacz „Samoobrony” i publicysta Mateusz P., który został aresztowany w 2016 roku przez ABW w związku z podejrzeniem o szpiegowanie na rzecz Rosjii Chin. Od chwili zatrzymania, a więc już od ponad dwóch lat, przebywa w areszcie.

Michał P. w krakowskim sądzie 14 stycznia br.

Zarzut jaki postawiono Michałowi P.:

„W styczniu i lutym 2018 r., w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wykonał zlecenie dokonania na terytorium Ukrainy czynów zabronionych polegających na publicznym nawoływaniu do nienawiści na tle narodowościowym pomiędzy obywatelami Ukrainy i Węgier: wywołania zakłócenia ustroju Ukrainy i pogłębienia podziałów narodowościowych pomiędzy Ukraińcami i Węgrami; oraz w zamiarze sfinansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym, polegającego na namalowaniu symboli faszystowskich i podpalenia budynku organizacji społecznej Towarzystwo Węgierskiej Kultury Zakarpacia w Użhorodzie, przekazał Adrianowi M. i Tomaszowi Sz., 1000 zł na zakup paliwa do podpalenia budynku, a także dał ww. telefony komórkowe, karty sim oraz kurtki i zleciał aby nagrać całe zdarzenie”.

Według śledczych bezpośredni wykonawcy to dwaj oskarżeni: Adrian M. i Tomasz Sz. Michał P. najpierw zwerbował 22-letniego Adriana M., z zawodu elektryka. Podczas pierwszego spotkania powiedział, że chciałby, by Adrian M. namalował swastykę i cyfry 88 na budynku w Użhorodzie. Przekonywał, że akcja ma na calu skompromitowanie „ukraińskich banderowców”.

Michał P. miał odebrać przesyłkę, w której znajdowało się 500 euro. Współpracownikom miał powiedzieć, że „to jest kasa od Węgrów”, innym razem zaś wyjaśniał, że „zleceniodawca jest z Unii Europejskiej”.

Później Michał P. zwerbował 26-letniego Tomasza Sz., tłumacza z wyższym wykształceniem. Jego zadaniem było nagranie całej akcji telefonem komórkowym.

3 lutego 2018 roku Adrian M. i Tomasz Sz. wyjechali na Ukrainę. Dzień później wybrali się pod budynek Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia (TWKZ) w Użhorodznie. Adrian M. namalował na nim swastykę i rzucił koktajlem Mołotowa, jednak butelka odbiła się od budynku i zgasła. Michał P. przekazał, że „Węgrzy nie są zadowoleni. Dobrze by było, gdyby jakaś ściana się mocniej okopciła”. Wówczas dwaj mężczyźni poszli kupili na stacji paliw pojemnik z benzyną, nasączyli nią kurtkę jednego z nich, włożyli za kratę jednego z okien i podpalili. Nagranie trafiło później do internetu i było kolportowane jako przykład ukraińskiego nacjonalizmu i prześladowania mniejszości węgierskiej. Adrian M. i Tomasz S. za całą akcję dostali od Michała P. po 1000 zł.

Ci „konspiratorzy” nie zwrócili uwagi na kamery na budynku TWKZ i stacji benzynowej. Dodatkowo pozostawili jeszcze jeden ślad, bo w hotelu zameldowali się pod nazwiskiem Adriana M. Nie dość tego mieli przewozić przez granicę, podczas powrotu do Polski, ilość papierosów, za co pobrano od nich stosowną opłatę i zarejestrowano ich dane paszportowe.

W związku z powyższym 22 lutego ubiegłego roku funkcjonariusze ABW mogli zatrzymać Adriana M. Ten przyznał się do podpalenia i opowiedział o całej akcji, a także, że działał na zlecenie Michała P. Tego samego dnia funkcjonariusze zatrzymali Michała P. i Tomasza Sz.

Michał P. i Adrian M. byli wcześniej członkami proobronnego stowarzyszenia– Jednostka Strzelecka 2039, współpracującego od lat z MON.

Michał P. pełnił funkcję dowódcy jednego z plutonów JS 2039 i członka komisji rewizyjnej stowarzyszenia.

Dziś strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2039 przekonują, że współpraca z Michałem P. i Adrianem M. to już przeszłość:

„Odcinamy się od tych osób i nie chcemy mieć z nimi nic wspólnego. Nie mają też szansy powrotu do Strzelca”– oświadczył Zbigniew Mirosław ze stowarzyszenia JS 2039. Przekonuje, że natychmiast po informacji o podpaleniu, Michał P. został karnie usunięty ze Stowarzyszenia. Zaś Adrian M. w 2016 roku przestał przychodzić na zebrania i opłacać składki– wtedy też został skreślony z listy Strzelców.

Natomiast Manuel Ochsenreiter- będący jakoby głównym organizatorem zamachu w Użhorodzie, który jest niemieckim dziennikarzem i redaktorem prawicowego niemieckiego magazynu „Zuerst!”, chodzi sobie jak gdyby nigdy nic się nie stało, na wolności.

Dowodzi to tego, że cała ta heca z „terrorystycznym zamachem” w Użhorodzie jest kombinacją operacyjną współdziałających ze sobą tajnych służ- Ukrainy i Polski.

Bo przecież obciążony tak oczywistymi dowodami w postaci zeznań Michała P. jako główny prowokator powinien stanąć także wraz z innymi oskarżonymi przed polskim sądem. Tak się nie stało, co dowodzi, że poza zeznaniami Michała P. nie ma żadnych innych dowodów na jego udział w tym przestępstwie.

Wzt. rodzi się pytanie: kto spośród postawionych przed sądem trójki polskich sprawców, był rzeczywistym prowokatorem służb?

Wg. mnie sprawa jest oczywista, ale pozostawiam to wyłącznie swojej świadomości.

https://de.wikipedia.org/wiki/Manuel_Ochsenreiter,

http://manuelochsenreiter.com/,

https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/suspect-implicates-pro-kremlin-german-journalist-in-hungarian-cultural-center-bombing.html,

https://www.unian.info/politics/10407963-pro-russian-german-journalist-implicated-in-arson-attack-on-hungarian-center-in-ukraine-media.html,

https://www.rferl.org/a/far-right-german-journalist-implicated-in-firebombing-of-hungarian-center-in-ukraine/29708843.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i minionej nocy, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 09:40 do 22:40, 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały te prowadzone były przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (3 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (1 wystrzał), działa przeciwlotniczego ZU-23-2 (40 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (39 granatów), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwano rejon: Gorłówki (teren osiedla kopalni 6/7), Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla przy kopalni Trudowskaja oraz Jasinowatą) oraz na południowym odcinku frontu (Sachanka). W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 95 pocisków (z tego najwięcej spadło w rejonie przedmieść Doniecka), wobec 131 z dnia poprzedniego.

Poza tym, minionej doby, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (4 miny) oraz moździerzy kaliber 82 mm (19 min), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (7 wystrzałów), granatników: AGS-17 (29 min) i SPG-9 (4 miny), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Ługańskoje, Popasnoje i Nowotoszkowskoje, w stronę: Kalinowki, Pierwomajska i Gołubowskoje. Łącznie na terytorium ŁRL spadły 73 pociski.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 15 січня 2019 року.

14 січня російські окупаційні війська 12 разів порушили режим припинення вогню.

В смузі дій оперативно-тактичного угрупування „Схід” противник обстріляв позиції наших військ з великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї по позиціях українських військових в районі населеного пункту Новомихайлівка, з гранатометів – поблизу селища Павлопіль, з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту Старогнатівка, з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі селища Чермалик, з великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту Тарамчук, з гранатометів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту Піски, з гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі селища Водяне.

В смузі дій оперативно-тактичного угрупування Північ” російсько-окупаційні війська вели вогонь по нашим захисникам з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту Гладосове, двічі з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту Новотошківське, з гранатометів – в районі населеного пункту Кримське, з гранатометів та стрілецької зброї – поблизу селища Трьохізбенка.

Внаслідок підступних ворожих обстрілів, протягом минулої доби один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув та двоє отримали поранення.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 14 січня, чотири окупанти загинуло та троє отримали поранення.

Протягом поточної доби в смузі дій оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог відкривав вогонь з гранатометів – в районі селища Славне та в смузі дій оперативно-тактичного угрупування „Північ” з автоматичних гранатометів – поблизу селища Новоолександрівка.

Цієї доби жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не зазнав поранень.

Українські військові продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

25 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2019r.- 1317 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nie ustaje tymczasem walka prowadzona przez ukraińskich polityków o niezaleznośc ukraińskiej cerkwi. Tym razem „w pierwszym szeregu walki” staneła była premier i liderka opozycyjnej partii „Batkiwszczyna” Julia Tymoszenko, która w ukromediach zażądąła by ukraińska cerkiew uzyskała niezalezność od… Patriarchatu Konstantynopola, który jak wiadomo powszechnie jej owa niezalezność nadał 🙂
  https://www.politnavigator.net/timoshenko-potrebovala-nezavisimosti-ot-konstantinopolya.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Przypomniał o sobie tymczasem były „lider” banderowskiego ‚Prawego Sektora” i „dowódca” tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej, „wyproszonej” ostatnio z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie, Dmytro Jarosz który „zadeklarował” swoja gotowość do „wypełniania rozkazów Julii Tymoszenko”, prowadzącej we wszystkich ostatnich sondażach prezydenckich na Ukrainie;
  https://www.politnavigator.net/yarosh-zayavil-o-gotovnosti-podchinitsya-timoshenko-i-vypolnyat-ee-prikazy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie przekazanego Ukrainie „tomosu” przez Patriarchat Konstantynopola który miał sankcjonować przyznanie ukraińskiej cerkwi „autokefalii”, jak informuje ukraiński portal „Strana.ua”, ani Administracja Prezydenta Ukrainy, ani ukraiński parlament oraz MSZ, nie potrafią (nie chcą?) ujawnić gdzie obecnie znajduje się „tomos”;
  https://strana.ua/news/181213-u-poroshenko-i-parubija-ne-smohli-skazat-hde-tomos-.html
  Dodatkowo na oficjalnej stronie Patriarchatu Konstantynopola w dalszym ciągu nowa ukraińska „cerkiew” nie znajduje się na liście tych którym przyznano „autokefalię”;
  https://strana.ua/news/181202-sajt-konstantinopolja-obnovil-spisok-chlenov-sinoda-podpisavshikh-tomos-ob-avtokefalii-ptsu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W „wyzwolonym” Torecku (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) wznowiono dostawy wody dla mieszkańców po kilkudniowej przerwie, tłumaczonej na kilka róznych sposobów (długi, uszkodzenie sieci, awaria stacji uzdatniania wody);
  https://korrespondent.net/ukraine/4053638-v-toretske-na-donbasse-vozobnovyly-vodosnabzhenye
  Z kolei w dwóch miejscowosciach obwodu lwowskiego, mieszkańcy maja wode w kranach tylko 3 godziny dziennie z powodu drogiego pradu, który potrzebują do funkcjonowania miejskie wodociagi…
  https://korrespondent.net/ukraine/4053790-pod-lvovom-vodu-podauit-na-try-chasa-yz-za-dorohoho-elektrychestva

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, czyli „krwawa draka” na jednej ze stacji benzynowych w Kijowie, „w ruch” poszły pieści, pałki, a nawet butelki szampana…
  https://strana.ua/news/181203-v-kieve-shest-muzhchin-podralis-do-krovi-na-azs-.html
  Z kolei pod Konsulatem Generalnym FR w Odessie „draka” pomiedzy ukraińskimi policjantami ochraniajacymi placówkę, a „ukropatriotami” którzy chcieli „wyrazić poparcie dla przebywajacych w rosyjskich aresztach ukraińskich marynarzy”;
  https://strana.ua/news/181214-v-odesse-politsija-primenila-silu-i-ne-dala-aktivistam-pokrasit-zabor-henkonsulstva-rf-v-krasnyj-tsvet-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Pojawiły sie najnowsze badania opinii publicznej na Ukrainie z których wynika m.in ze juz prawie 70 % Ukraińców jest niezadowolonych z polityki obecnych władz w Kijowie. Także „heca z tomosem” nie pomogła w podwyższeniu poparcia dla Poroszenki, który w najnowszym sondażu kandydatów w wyborach prezydenckich uplasował się dopiero na 5 miejscu;
  https://strana.ua/news/181267-vybory-2019-poroshenko-opustilsja-na-pjatuju-stroku-v-prezidentskom-rejtinhe-sotsopros-janvar-2019-hoda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem w ukromediach pojawiła się informacje że władze Irpenia w obwodzie kijowskim, zapewne ku wielkiej uciesze miejscowych poborowych, bezprawnie zburzyły budynek w którym znajdowała się wojskowa komenda uzupełnien (tzw. wojenkomat). Powodem wydania decyzji o „zniesieniu budynku” przez władze miejskie było to że znajdujace się w nim pomieszczenia (zajmowane m.in przez „wojenkomat”) miały „nie nadawać się już do użytku”…
  https://ukranews.com/news/607691-vlasti-irpenya-nezakonno-snesli-pomeshchenie-gosudarstvennogo-voenkomata-smi

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Trwa epidemia odry na Ukrainie, jak przyznaje ukraiński resort zdrowia od poczatku tego roku odnotowano już ponad 5 tys. przypadków zachorowań, w większosci dzieci;
  https://www.rbc.ua/rus/news/koryu-ukraine-zaboleli-5-tys-lyudey-nachala-1547540059.html
  Z kolei w jednej z jednostek wojskowych w obwodzie winnickim odnotowano, oficjalnie ponieważ dziennikarze informują ze może być znacznie wiecej chorych, ponad 20 przypadków zachorowań na odrę u służących w niej „ukrowojaków”;
  https://strana.ua/news/181170-desjatki-voennykh-popali-v-hospital-v-rezultate-vspyshki-kori-v-odnoj-iz-chastej-vinnitskoj-oblasti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT zza Oceanu, gdzie Departament Sprawiedliwości USA obwinił 27 – letniego mieszkańca Kijowa o to ze włamał się, korzystajac z litewskiego serwera, i przejał dane z bazy danych Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych, które następnie sprzedawał zarabiając na tym łącznie ponad 4 mln dolarów;
  https://112.ua/obshchestvo/minyust-ssha-obvinil-ukrainskogo-hakera-v-hishhenii-dannyh-komissii-po-cennym-bumagam-i-birzham-477037.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Śmigłowce z ministrami spraw zagranicznych Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii na pokładzie z powodu ciężkich warunków pogodowych nie zdołały wylądować w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Wizyta w tym ukraińskim porcie miała być wyrazem wsparcia, jakie Polska i kraje bałtyckie udzielają Ukrainie w konflikcie z Rosją.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/mgla-pokrzyzowala-plany-szefow-msz-polski-litwy-lotwy-estonii-i-ukrainy/
  Komentarz: Kuxwa same potęgi militarne/gospodarcze wybrały się na wizytę poparcia rządu w Kijowie. Z pewnych źródeł wiem, że po usłyszeniu, ze Litwa, Łotwa i Estonia razem z Polską wspierają Ukrainę Putin zastanawiał się nad oddaniem Krymu/Rostowa i Syberii (znaczy się rdzennych ziem ukraińskich) i wypłatę pięciu pierdylionów dolarów odszkodowania. Sam zaś w ramach pokuty miał zamiar oddać się w ręce sprawiedliwego sądu w Kijowie lub odrzucić ziemskie dobra i przystać do karmelitów bosych.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W temacie wstępniaka..

  Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin skomentował informacje o tym, że zleceniodawcą podpalenia węgierskiego ośrodka w Użhorodzie na Zakarpaciu miał być niemiecki dziennikarz powiązany z AfD.
  „Zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski o wszystkich, którzy byli zamieszani w podpalenie węgierskiego centrum kulturalnego na Zakarpaciu. Jednak to, że podczas przesłuchań przed sądem pojawiło się nazwisko niemieckiego dziennikarza, który pracuje dla niemieckiej prawicowej partii AfD, realnie pokazuje złożoność i skalę rosyjskich działań hybrydowych” – uważa szef MSZ Ukrainy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/klimkin-wegrzy-musza-uswiadomic-sobie-zlozonosc-i-skale-rosyjskich-dzialan-hybrydowych/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.