Wojna domowa na Ukrainie 16.01.2019r.- 1318 dzień od nowego rozejmu.


Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wraz z innymi ministrami spraw zagranicznych największych europejskich potęg, tj. Litwy, Łotwy i Estonii- udali się wczoraj (15 stycznia) na Ukrainę.

„Przybyliśmy, by wyrazić solidarność z Ukraińcami w tej trudnej sytuacji postępującej agresji ze strony Rosji”– bez ogródek wyjawił cel tej wizyty minister Czaputowicz.

Przypomnę, że poza wizytą w Kijowie, ministrowie wraz z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem planowali wizytę w Mariupolu nad Morzem Azowskim, jednak „ze względu na trudne warunki pogodowe” nie doszła ona do skutku. „Śmigłowce wojskowe, którymi lecieli do Mariupola z Dniepra (historyczna nazwa tego miasta, to Dniepropietrowsk- dopisek mój) musiały zawrócić w połowie drogi i powróciły do tego miasta”– napisano w komunikacie ukraińskiego MSZ.

Mimo to, Czaputowicz rozwinął cel swojej, i jego kolegów z Pribałtiki, na Ukrainie:

„Przybyliśmy, by wyrazić solidarność z Ukraińcami w tej trudnej sytuacji postępującej agresji ze strony Rosji. Wiemy o stosowanej przez Rosję blokadzie na Morzu Azowskim, co osłabia gospodarczo ten region i na pewno wymaga pomocy, ale też uwagi społeczności międzynarodowej. Będziemy apelować o to, żeby Rosja odstąpiła od blokady tej części Ukrainy i powróciła na drogę przestrzegania prawa międzynarodowego i to jest celem naszej wizyty”– powiedział polskim dziennikarzom minister Czaputowicz.

Następnie podkreślił on, że państwom unijnym z naszego regionu zależy, by problem agresji Rosji wobec Ukrainy nie zszedł w dyskusjach międzynarodowych na dalszy plan:

„Chodzi o utrzymanie presji na Rosję i może znalezienie jakiegoś rozwiązania wobec Ukrainy. Występuje tutaj format normandzki, są porozumienia mińskie, które przez Rosję nie są przestrzegane i trzeba o tym przypominać. Istnieje też możliwość oddziaływania na forum ONZ i to też czynimy jako Polska, będąc niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa”.

Czaputowicz poinformował, że w trakcie wizyty na Ukrainie rozmawiał z ministrem Klimkinem o stosunkach z Polską:

„Wymieniliśmy się informacjami na temat tego, co się dzieje. Nasze stosunki przebiegają dość dobrze i ta moja wizyta pokazuje otwartość strony polskiej na postulaty i oczekiwania Ukrainy. Ukraina wymaga wsparcia międzynarodowego w tej trudnej sytuacji. Na pewno jest to też szansa na rozmowy o stosunkach dwustronnych, ale główny cel tej wizyty ma wymiar międzynarodowy”– oświadczył Czaputowicz.

Polski MSZ poinformował dzień wcześniej, że wizyta przypada kilka tygodni po incydencie z udziałem floty rosyjskiej w Cieśninie Kerczeńskiej w pobliżu mostu na Krym. Wydarzenie to, które miało miejsce 25 listopada 2018 roku, zakończyło się przejęciem ukraińskich okrętów.

„Z uwagi na blokadę ze strony Rosji Mariupol znalazł się w szczególnie trudnej sytuacji gospodarczej, z ogromnymi potrzebami w zakresie pomocy rozwojowej i wsparcia infrastrukturalnego”– przypomniało MSZ w specjalnie wydanym komunikacie.

Według polskiego resortu spraw zagranicznych wizyta szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej z flanki wschodniej na Ukrainie będzie okazją do „stanowczego wyrażenia poparcia dla tego kraju, będącego ofiarą trwającej agresji rosyjskiej”.

„Jej pierwszym aktem była nielegalna aneksja Krymu, następnie wywołanie i podsycanie konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, a najnowszą odsłoną- otwarty atak na ukraińskie okręty zmierzające na Morze Azowskie”– można przeczytać w dalszej części komunikatu polskiego MSZ.

„Swoim udziałem w wizycie szefów dyplomacji UE na Ukrainie minister Jacek Czaputowicz po raz kolejny, po ostatniej wizycie w Kijowie kilka tygodni temu, podkreśli zaangażowanie Polski na rzecz umocnienia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez prawo międzynarodowe. Wizyta będzie również wyrazem nieustającego wsparcia Polski na rzecz europejskich i transatlantyckich aspiracji naszego wschodniego sąsiada”– ogłosiło nasze MSZ.

We wczorajszej wizycie na Ukrainie poza Jackiem Czaputowiczem uczestniczyli także szefowie dyplomacji: Litwy- Linas Linkeviczius, Łotwy- Edgars Rinkeviczs oraz Estonii- Sven Mikser. Czyli można by rzecz, że Czterej Muszkieterowie.

Ze swej strony szef ukraińskiej dyplomacji- Pawlo Klimkin poskarżył się, że „w Mariupolu, dokąd wcześniej zawijały dziesiątki statków, cumują dziś tylko dwie jednostki. Jest to wynik prowadzonej przez Rosję blokady ekonomicznej i wydarzeń wokół Cieśniny Kerczeńskiej”.

Według Klimkina, „blokując ruch do portów w Mariupolu i Berdiańsku, Rosja potwierdza, iż zmierza do zajęcia całej południowo-wschodniej części jego państwa. Klimkin zwrócił się do swych europejskich partnerów o pomoc w rozwoju tego regionu i wsparcie w zapewnieniu mu bezpieczeństwa”.

„Solidarność naszych przyjaciół jest istotna, ale tak samo ważne jest zaangażowanie Unii Europejskiej w realizację projektów, które pomogą rozbudować ukraiński Donbas tak, by każdy odczuwał, gdzie naprawdę jest jego przyszłość”– dodał Pawlo Klimkin.

Natomiast szef litewskiej dyplomacji- Linas Linkeviczius odważył się na dokonanie oceny, że „procesy w Moskwie są nie do zaakceptowania”, dodając, że:

„Domagamy się uwolnienia załóg, domagamy się od Rosji zapewnienia wolnej żeglugi w Morzu Azowskim, jak to przewidziano w prawie międzynarodowym. Rosja sądzi, że Morze Azowskie jest jej wodami wewnętrznymi, lecz musimy jasno powiedzieć, że nie ma racji. Musimy także powiedzieć, że sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji pozostaną, póki sytuacja się nie poprawi”– oświadczył Linkeviczius.

I oczywiście, wszystkie te zalecenia pokontrolne, Rosja wzięła sobie to bardzo poważnie do serca.

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/minister-czaputowicz-udaje-sie-z-wizyta-do-mariupola,

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/minister-czaputowicz-z-wizyta-na-ukrainie,

https://niezalezna.pl/254618-dorota-kania-ujawnia-szczegoly-dekomunizacji-msz-jakie-zmiany-wprowadza-nowela-ustawy,

http://telewizjarepublika.pl/koniec-prl-u-w-msz-zmiany-w-ustawie-o-sluzbie-zagranicznej-to-pierwszy-krok,75047.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 12:10 do 22:55, 9 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzały prowadzone były tylko przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku: Marinki, Piasków i Awdiejewki na przedmieściach Doniecka oraz Krasnogorowki i Dzierżyńska ( z terenu kopalni Jużnaja)- na obrzeżach Gorłówki, w stronę: osiedla przy kopalni Trudowskaja, Żabiczewa i rejonu „Volvo-Center” oraz Staromichajłowki i Aleksandrowki, a także terenu osiedla przy kopalni im. Gagarina. Najwięcej incydentów odnotowano w rejonie Doniecka.

Poza tym, w tym samym czasie, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (5 min) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzały prowadzono z kierunku Nowotoszkowskoje (18:55), Krimskoje (20:20) i Ługańskoje (22:45, w stronę: Donieckiego, Żiełoboka i Kalinowki.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 16 січня 2019 року.

15 січня російські окупаційні війська п’ять разів порушили режим припинення вогню.

Зокрема, ворог здійснив обстріл в смузі дій оперативно-тактичного угрупування „Північ” з мінометів калібру 120 мм., гранатометів, великокаліберних кулеметів в районі населеного пункту Кримське, з автоматичних гранатометів в районі селища Новоолександрівка.

Також в смузі дій оперативно-тактичного угрупування „Схід” злочинці двічі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї відкривали вогонь в районі населеного пункту Славне та з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу селища Гнутове.
Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 15 січня, чотири окупанти загинуло та троє отримали поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські військові продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.01.2019r.- 1318 dzień od nowego rozejmu.

 1. Cóż poradzić, że Minister Czaputowicz faktycznie jest Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy (dokładnie jej banderowskiej części) przy Polskim Rządzie, i jako taki o te „sprawy zagraniczne” i interesy zabiega. Szkoda tylko, że czyni to za pieniądze polskiego podatnika, w tym wypadku plagiatując byłego Prezydenta „IV RP”.

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Tymczasem zza Oceanem trwa ‚samotna walka tajnego agenta FSB GRU Donalda Trumpa” który tym razem uderzył w struktury wojskowe „Szatanów Zjednoczonych”, czyli PO RAZ PIERWSZY W HISTORII amerykańscy wojskowi (na razie ci służący w Straży Obrony Wybrzeża) nie otrzymali żołdu z powodu tzw. shutdown który spowodował „zamrożenie” wypłat pieniedzy z budżetu federalnego. Jak wiadomo „shutdown” jest z kolei skutkiem konfliktu pomiedzy Prezydentem USA, a opozycyjnymi Demokratami;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6004269

  Polubione przez 2 ludzi

 3. OT z Bliskiego Wschodu, czyli czyżby syryjscy Kurdowie zorganizowali „gorące pożegnanie” pozostawiającymi ich na pastwe „sułtana” Erdogana USAmanom (wiejacym właśnie z Syrii)? W syryjskiej miejscowości Manbidż bedącej do tej pory jedna z „twierdz” syryjskich Kurdów doszło do zamachu na jedną z restauracji w której przebywało 15 amerykańskich wojskowych, w wyniku czego śmierć poniosło 4 z nich, a 3 zostało rannych. Oczywiscie do tego ataku przyznało się od razu tzw. państwo islamskie, czy raczej należałoby napisać wzieło za niego odpowiedzialność…
  https://korrespondent.net/world/4054413-ssha-podtverdyly-hybel-v-syryy-chetverykh-voennykh

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę, gdzie w Charkowie gdzie dwóch zamaskowanych osobników dokonało zamachu na oficera miejskiego Wydziału Śledczego ukraińskiej policji, oddajac w jego stronę strzały z nieustalonej broni. Policjant przezył i trafił do szpitala z ranami postrzałowymi głowy oraz szyi;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4054371-strelba-po-polytseiskomu-v-kharkove-yzvestny-podrobnosty
  W miejscowosci Browary (obwód kijowski) 40 – latek ostrzelał 28 – latka z „kałacha”, na szczęście nie udało mu się go trafić;
  https://korrespondent.net/ukraine/4054384-zhytel-brovarov-ustroyl-strelbu-yz-za-revnosty
  Z kolei we Lwowie na jednej z ulic, prawdopodobnie „draka” pomiędzy dójką mężczyzn zakończyła sie tym ze jeden z nich wyciągnął pistolet i postrzelił swojego oponenta w nogę;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4054236-vo-lvove-yz-ruzhia-podstrelyly-muzhchynu

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejna ‚walka buldogów pod dywanem” pomiędzy ukraińskimi oligarchami, czyli pojawiły sie informacje że sąd w cypryjskim Limassol „zamroził” aktywa należące do oligarchy Firtasza, o łacznej wartości 46 mln dolarów. Podobno jest to skutkiem pozwu złozonego w sądzie przeciwko Firtaszowi przez rosyjski bank VTB;
  https://korrespondent.net/business/financial/4054165-sud-na-kypre-arestoval-aktyvy-fyrtasha-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych dwa artykuły z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua”, pierwszy o narastajacym „niezadowoleniu” ukrainskich emerytów, których „dobiła” ostatnia „podwyzka” ich uposażeń, czyli 100 hrywien zamiast zapowiadanych przez premiera Hrojsmana tysięcy hrywien. Na czele protestów moga tym razem stanac tzw. emeryci resortowi wywodzacy się z ukraińskich sił zbrojnych oraz MSW;
  https://strana.ua/articles/analysis/181044-veterany-vsu-i-mvd-ukrainy-nedovolny-mizernymi-summami-pohashenija-dolhov-po-pensijam.html
  I artykuł o „rozdwojenu” ukraińskiej młodzieży, „oficjalnie” bardzo patriotycznej i „krytycznej wobec wszystkiego co rosyjskie”, a „nieoficjalnie” wsłuchujacej się w rosyjska muzyke w szczególności w rosyjski rap;
  https://strana.ua/articles/analysis/180452-pochemu-ukrainskaja-molodezh-prodolzhaet-smotret-i-slushat-rossijskoe.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie podwyżek na Ukrainie, od 1 maja kolejna już podwyzka opłat za gaz dla ‚zwykłych” Ukraińców, tym razem o 20 %;
  https://tass.ru/ekonomika/5999809
  A od stycznia do grudnia zeszłego roku stale „w górę” idą ceny podstawowych produktów żywnosciowych na Ukrainie, czyli pieczywa oraz kasz, a takze alkoholu;
  https://strana.ua/news/181471-psheno-khleb-i-vodka-stali-samymi-podorozhavshimi-za-hod-produktami-v-ukraine-po-versii-hosstata.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. ‚Aktywiści” z Połtawy odkryli że w mieście działają „biura wyborcze Poroszenki”, ale jako ze nie ogłosił on jeszcze oficjalnie swojego startu w wyborach prezydenckich, robią to nielegalnie dlatego tez działaja „pod przykryciem” m.in jako „filie banków” oraz „klub bilardowy’…
  https://strana.ua/news/181295-novosti-poltavy-hde-v-horode-rabotajut-podpolnye-shtaby-poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Trwa ‚dialog ekumeniczny” na Ukrainie pomiedzy stworzona tam w wyniku ogłoszenia tzw. tomosu nowa ‚cerkwią”, a Ukraińska Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego. W jednje z miejscoowści obwodu czernichowskiego miejscową światynię należącą do Cerkwi PM ‚przejeli” na rzecz nowej „cerkwi” niesławni „ukronaziolkowie” z ugrupowania „C 14”;
  https://strana.ua/news/181442-svjato-voznesenskij-khram-upts-mp-pod-chernihovom-zakhvatili-radikaly-s14-s-predstaviteljami-ptsu.html
  Z kolei w jednej z miejscowości obwodu lwowskiego postapił tak miejscowy samorząd przy wsparciu policji;
  https://strana.ua/news/181493-na-lvovshchine-aktivisty-pri-podderzhke-mestnoj-vlasti-i-v-prisutstvii-politsii-zakhvatili-khram-upts.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Na koniec, przypomniał o sobie znany ukraiński idiota, czyli Aleksiej Gonczarenko (albo Ołeksij Honczarenko) obecnie parlamentarzysta z frakcji „Blok Poroszenki” który pojawił się w jednym ze studiów ukroTV przebrany za…Charliego Chaplina. Swoje przebranie tłumaczył m.in wielką miłoscia do Ukrainy, która objawia sie tym że jeżeli ma to jej pomóc to do końca zycia będzie chodził przebrany za „klauna”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4054490-nardep-pryshel-na-teleefyr-v-obraze-charly-chaplyna

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.