Wojna domowa na Ukrainie 17.01.2019r.- 1319 dzień od nowego rozejmu.


Szefowie MSZ Polski, Litwy i Estonii: Jacek Czaputowicz, Linas Linkeviczius i Sven Mikser, potwierdzili w środę (16 stycznia) w Kijowie na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką konieczność wzmocnienia międzynarodowych nacisków na Rosję.

Minister Spraw Zagranicznych RP Jacek Czaputowicz, który od wtorku wraz z szefami dyplomacji: Litwy i Estonii przebywa na Ukrainie, spotkał się z prezydentem Petrem Poroszenką. Jak podały służby prasowe ukraińskiego prezydenta, w trakcie spotkania ministrowie spraw zagranicznych, w tym Jacek Czaputowicz podkreślili konieczność wzmocnienia międzynarodowych nacisków na Rosję.

Na stronach internetowych prezydenta Ukrainy znalazło się oświadczenie szefów dyplomacji krajów wschodniej flanki NATO. W dokumencie można przeczytać między innymi, że Polska, Litwa i Estonia zażądały od Rosji natychmiastowego uregulowania sytuacji w związku z incydentem, do którego doszło w rejonie mórz Azowskiego i Czarnego. Ministrowie trzech krajów żądają, aby Moskwa uwolniła 24 ukraińskich marynarzy i zwróciła zagarnięte okręty.

Poroszenko wyraził wdzięczność gościom za udzielone wsparcie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej, a także za zdecydowane potępienie agresywnych działań Rosji. Poinformował ministrów o sytuacji w Donbasie i „kontynuowaniu przez Rosję naruszania porozumień mińskich i reżimu zawieszenia broni”.

Podziękował także szefom MSZ za aktywne podnoszenie kwestii nałożenia nowego „azowskiego pakietu” sankcji UE na Rosję. Poroszenko wyraził nadzieję na zwiększenie pomocy ze strony Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE dla Donbasu i terenów nad Morzem Azowskim, które „cierpią na skutek kontynuowanej rosyjskiej agresji”.

Wyraził on też uznanie dla unijnej decyzji o skierowaniu pod koniec stycznia misji oceniającej, która ma przyjrzeć się społeczno-ekonomicznym potrzebom tego regionu.

We wtorek- 15 stycznia, ministrowie spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz, Litwy Linas Linkeviczius, Łotwy Edgars Rinkeviczs oraz Estonii Sven Mikser przyjechali na Ukrainę na zaproszenie swego odpowiednika w tym kraju Pawła Klimkina. Celem ich wizyty miało być odwiedzenie Mariupola.

Dyplomaci przylecieli z Klimkinem z Kijowa do miasta Dniepr (historyczna nazwa miasta, to Dniepropietrowsk- dopisek mój), skąd zamierzali udać się do Mariupola nad Morzem Azowskim.

Ze względu na złe warunki pogodowe śmigłowce, którymi ministrowie lecieli do Mariupola, w połowie drogi musiały zawrócić i ponownie wylądowały w Dnieprze, gdzie ministrowie odwiedzili szpital im. Miecznikowa, w którym leczeni są żołnierze walczący w Donbasie, i złożyli wizytę w Muzeum Operacji Antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy.

Statki, które płyną bądź wracają z portu w tym ważnym ośrodku metalurgicznym, od wiosny ubiegłego roku szczegółowo kontrolowane są przez Rosję. Wynika to z tego, że wielokrotnie grożono ze strony Ukrainy, iż most krymski może zostać wysadzony w powietrze lub w inny sposób zniszczony.

W efekcie tych kontroli, praktycznie zamarł ruch statków do i z Mariupola.

Wczoraj też, moskiewski sąd dzielnicy Lefortowo, przedłużył do 24 kwietnia areszt nałożony już wcześniej na 24 ukraińskich marynarzy, którzy oskarżani są przez rosyjską Straż Morską o nielegalne przekroczenie granicy FR.

Ukraińscy marynarze zostali aresztowani przez rosyjskie służby ochrony granic morskich 25 listopada ubiegłego roku. Jak przypominają obrońcy zatrzymanych, rosyjska straż graniczna staranowała, ostrzelała i zajęła ukraińskie jednostki. Do zdarzenia doszło w regionie Cieśniny Kerczeńskiej, w pobliżu nowo wybudowanego tam mostu łączącego Rosję z Krymem.

Działania Moskwy potępiły już kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone i międzynarodowe organizacje.

Adwokat zatrzymanych- Nikołaj Połozow zapowiedział po decyzji w sprawie pierwszych 12 marynarzy, że obrońcy będą się od niej odwoływać. Zadeklarował też gotowość zwrócenia się, w razie potrzeby, do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz). W trakcie posiedzenia sąd odrzucił kilka wniosków obrony, w tym o uznanie marynarzy za jeńców wojennych. Sami marynarze odmówili odpowiedzi na pytania sądu, oświadczając, że powinni być traktowani zgodnie z konwencjami genewskimi o jeńcach wojennych.

Posiedzenie zostało zamknięte dla mediów i publiczności na wniosek Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Początkowo media podały, że na rozprawę nie dostała się rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmiła Denisowa, jednak później przekazały, że weszła ona na salę posiedzeń. Do Moskwy przyjechali na rozprawę krewni marynarzy; sąd pozwolił na pewien czas wpuścić ich na rozprawę. Przybyli także dyplomaci Ukrainy, UE, Wielkiej Brytanii i USA, Polski, Czech, państw bałtyckich, Szwecji i Danii. Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin za pośrednictwem Twittera podziękował im za obecność.

https://web.facebook.com/president.gov.ua/posts/president-of-ukraine-petro-poroshenko-had-a-meeting-with-minister-of-foreign-aff/499080393570166/?_rdc=1&_rdr

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzały w godzinach, od 09:35 do 21:50, 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (4 miny) i moździerzy kaliber 82 mm (10 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (120 wystrzałów) oraz opancerzonych wozów bojowych BTR i BMP-1 (łącznie 15 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwano rejon: Gorłówki (Ozierjanowka), Doniecka (okolice lotniska, a tam teren serwisu „Volvo-Center” oraz Żabiczewo, Wasilewkę i Aleksandrowkę), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje i Sachanka). W wyniku ostrzału został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się w Żabiczewie na ulicy Zielonej- ostrzał ten przeprowadziła ukraińska 57 brygada piechoty zmotoryzowanej na rozkaz Anatolija Miszanczuka. Łącznie na teren DRL spadło 151 pocisków, wobec 96 z dnia poprzedniego. Największe natężenie ukraińskiego ostrzału, podobnie jak w ciągu ostatniego tygodnia, odnotowano w okolicach i na obrzeżach Doniecka. Ostrzały te mają na celu nękanie ludności cywilnej oraz poczucia zagrożenia i wywoływanie tym samym chaosu.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (10 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2, opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (15 granatów) i SPG-9 (9 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzeliwano z kierunku: Zołotoje-4, Ługańskoje, Toriczkoje, Swietłodarska i Krimskoje, okolice wsi: Zołotoje-5, Wiesiełogorowki, Łozowego i Żiełoboka.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 17 січня 2019 року.

16 січня російські окупаційні війська 11 разів порушили режим припинення вогню.

Зокрема, в смузі дій оперативно-тактичного угрупування „Північ” ворог відкривав вогонь по позиціях наших військ з ПТРК в районі селища Троїцьке та з автоматичних гранатометів поблизу селища Південне, а також з гранатометів поблизу населеного пункту Кримське.

Також в смузі дій оперативно-тактичного угрупування „Схід” злочинці обстріляли позиції українських військових поблизу селища Чермалик з гранатометів, стрілецької зброї, з мінометів калібру 82 мм. – поблизу населеного пункту Новоселівка Друга, з великокаліберних кулеметів – поблизу селища Невельське з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі мста Авдіївка двічі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу селища Піски, з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу міста Мар’їнка, з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу селища Красногорівка,

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ п’ятеро військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення різного ступеню важкості та п’ятеро – бойові травмування (акубаротравми).

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 16 січня, десять окупантів знищено та троє отримали поранення, знищено військову вантажівку з боєприпасами.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські військові продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.01.2019r.- 1319 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Ukraiński internet” nie szczędzi również krytyki Aleksandrowi Gonczarence (alias Ołeksijowi Honczarence) za jego wczorajszy „występ” w ukroTV w przebraniu Charlie Chaplina. Dla przypomnienia opowiadał on że z powodu swojej „wielkiej miłości do Ukrainy” gotów jest „robić z siebie klauna aż do śmierci jeżeli to pomoże Ukrainie”. Internauci m.in wypomnieli Gonczarence ze Charlie Chaplin, za którego się przebrał, nie był żadnym klaunem, a komikiem;
  https://strana.ua/news/181547-honcharenko-v-obraze-komika-chaplina-vzorval-sotsseti.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Tymczasem za Oceanem. ‚The NYT” informuje ze w Senacie USA nie zdołano porozumiec się w sprawie utrzymania sankcji przeciwko rosyjskiemu oligarsze Olegowi Deripasce. Do przeforsowania ustawy potrzebnych było 60 głosów, i tyle miano zebrac, ale juz w trakcie głosowania okazało się że jest ich tylko 57…
  https://korrespondent.net/business/companies/4054537-v-senate-ssha-ne-dobylys-sokhranenyia-sanktsyi-protyv-kompanyi-derypasky
  Źródło;
  >https://www.nytimes.com/2019/01/16/us/politics/senate-trump-russia-sanctions.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Dobiega konca „rosyjska część epopei” ukraińskiej dziennikarki Jeleny Bojko (alias Ołeny Bojko) „etatowej gwiazdy” telewizyjnych show która będąc „celebrytką” stwierdziła że niepotrzebna jej żadna prawna legalizacja pobytu w Rosji. Innego zdania była jednak rosyjska służba migracyjna oraz rosyjskie sądy, które wydały nakaz jej deportacji na terytorium Ukrainy (jako ciągle jej obywatelki). ‚Celebrytka” pomimo że wielokrotnie proponowano jej przedłużenie prawa do pobytu w FR jeżeli tylko wypisze potrzebne do tego dokumenty w urzedzie migracyjnym stwierdziła ze tego nie zrobi „bo to by urągało jej godnosci” (ale za to podobne procedury „nie urągają godnosci” innym obywatelom Ukrainy oraz republik z Donbasu którzy cierpliwie oczekuja w kolejkach do owych urzędów) i dlatego teraz został, zgodnie z wyrokiem sądu, deportowana na Ukraine. Co ciekawe poczatkowo chodziły słuchu ze „wyproszą ją” do DRL, ale w ostatniej chwili okazało się że trafi jednak do Charkowa, czyli w Doniecku chyba też jej nie chcieli. Teraz „dziennikarką” Bojko „zaopiekowało się” SBU, które zapewne zajmie sie jej „karierą” w ukromediach, podobnie jak wczesniej zajeło się „karierą” innego ukraińskiego „dziennikarza” wydalonego z FR, niejakiego Konstantina Borodawki…
  https://strana.ua/news/181582-sbu-zaderzhala-ukrainskuju-zhurnalistku-elenu-bojko-kotoruju-vydvorili-iz-rossii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W Kijowie niespodziewanie pojawiła się najsławniejsza „celebrytka” rosyjskiej opozycji, czyli Ksenia Sobczak. Jak zauważyli natychmiast złośliwi, „witajac sie” ze stolicą Ukrainy w internecie, Sobczak napisała słowo „kieв” którego nie ma w jezykach angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim. Dodatkowo pojawiła się ona w Kijowie pomimo tego ze oficjalnie figuruje na „czarnej liscie” portalu „Mirotworec” za „bezprawne wjechanie na okupowany Krym w kwietniu 2014 roku”;
  https://ria.ru/20190117/1549466129.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, w niemieckich mediach publikowane są „głosy oburzonych obywateli” po ostatnich „występach’ Ambasadora USA w Niemczech który publicznie wygrażał niemieckim firmom „sankcjami” za uczestnictwo w budowie gazociągu ‚Nord Stream 2″;
  https://inosmi.ru/politic/20190117/244402948.html
  Źródło;
  >https://www.merkur.de/lokales/leserbriefe/politik/eu-europa-russland-amerika-11234973.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dno i wodorosty, prawdę historyczna z uwagi na politykierstwo zamiata się pod dywan…

  Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczne z konstytucją przepisy o „ukraińskich nacjonalistach” dopisane do ustawy o IPN przez posłów Kukiz’15. Przed rokiem zaskarżył je prezydent Andrzej Duda
  http://wyborcza.pl/7,75398,24372869,trybunal-konstytucyjny-o-ustawie-o-ipn-przepisy-o-ukrainskich.html
  Jest już i odpowiedź Poroszenki…
  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podziękował w czwartek polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu za orzeczenie w sprawie ustawy o IPN, w części dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-poroszenko-podziekowal-polskiemu-tk-za-orzeczenie-ws,nId,2788061#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Ma za co dziękować, wygląda to tak jakby „nasi” politycy za wszelką cenę chcieli utrzymac czekoladowego Prezydenta na stołku. Może sądzą, że tylko on utrzyma twardy kurs przeciwko Rosji?

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jestem ciekaw z którymi przepisami Konstytucji sprzeczne są te przepisy, chętnie tez przeczytam uzasadnienie. Kresowiacy z Wołynia zostali dziś zabici po raz trzeci. Pierwszy raz jak ich mordowano, drugi raz jak próbowano zapomnieć i umniejszyć tą zbrodnie, a dziś odebrano im jakąkolwiek godność. Nasz kraj, Naród – jeśli w ogóle można go teraz nazwać w ten sposób- jest skazany na zagładę i zapomnienie. Mnie z tym krajem coraz mniej łączy.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. W ciągu roku średnia pensja na Ukrainie wzrosła z 3273 hrywien (równowartość 132 dolarów) do 4173 hrywien (równowartość 148 dolarów). A w najbliższych latach Narodowy Bank Ukrainy spodziewa się spadku tempa wzrostu średniego wynagrodzenia. Szacuje, że w 2019 roku wzrośnie nominalnie o 16 proc. (7 proc. realnie), a w 2020 roku nominalnie o 10 proc. (realnie o 5 proc.).
  https://kresy24.pl/srednia-pensja-na-ukrainie-wzrosla-w-2018-roku-o-25-proc-ale-wciaz-jest-niska/
  Komentarz: Nic dziwnego, ze Polska jawi się jak raj skoro MINIMALNA pensja to 2259 zł Brutto
  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już 9 czerwca 2018 r. zaproponowało, aby w 2019 r. pensja minimalna wynosiła 2250 zł brutto.
  https://gloswielkopolski.pl/pensja-minimalna-2019-zarobki-na-reke-i-brutto-najnizsza-krajowa-placa-miesieczna-i-stawka-za-godzine-pracy-netto-i-brutto/ar/13249188

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińskie zakłady „Antonow” planują rozpocząć produkcję samolotów transportowych An-124 „Rusłan”, rezygnując jednocześnie z rosyjskich części – powiedział na antenie kanału „Priamoj” zastępca dyrektora generalnego koncernu „Ukroboronprom” Siergiej Omelczenko.
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201901169597122-Ukraina-Ruslany-samolot-Sputnik/
  Komentarz: Produkcję czy remonty tego modelu samolotu? Na dzień dzisiejszy powątpiewam czy Ukraina ma szanse, aby bez zagranicznej pomocy uruchomić produkcję samolotów. Ponadto dochodzi kwestia kosztów. Rzad w Kijowie deklaruje, ze juz niedługo kraj otrzyma „nowoczesną broń zgodną z wymogami NATO”, jednak nawet pomimo zwiększenia środków na wojsko budżet jest BARDZO skromny. Dość powiedzieć, że w 2017 roku na cała armię wydano 72 mld hrywien, z czego tylko 17 mld hrywien na zakup/modernizację sprzętu i amunicji.
  .http://www.mil.gov.ua/content/files/whitebook/WB-2017_eng_Final_WEB.pdf
  I nie pomaga nawet to, że Ukraina ma swoją własną bazę przemysłową, koszta części zamiennych rosną. głównie z powodu embarga FR. Niestety zamienniki z Niemiec (silniki), Francji (optyka) i Polski (stal hartowana) nie są tanie.

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Daniel Ellsberg -człowiek , który pokonał Pentagon.oraz samego siebie…..sam się nawrócił z podżegacza wojennego i przedzieżgnął w obrońcę pokoju.

  Daniel za to co zrobił jest mi osobą bardzo bliską, ja też żyjąc w zakłamanym systemie, będąc jego wysokim funkcjonariuszem i ten system umacniając , co dzień miałem dyskomfort moralny, że źle postępuję. Rosło to we mnie latami , aż stałem się w końcu nowonarodzoną osobą.

  Od wielu juź lat , bez względu na różne przykre konsekwencje i co pokazała ostatnia historia z utratą zycią włącznie kroczę drogą światłości. Przestałem się bać.

  Czekam na przyjście nowego , lepszego świata poprzez przeobrażenie starego, po przebudzeniu się ludzkości, co stanie się nagle i szybko, niezależnie od oporu i strachu jakie to przebudzenie budzi u rządzących.

  PS. Mając 3,5 roku /1954 r./ spadłem z wozu konnego , którym wówczas rozwożono chleb /mieszkałem na widzewskim podwórku, gdzie była piekarnia./ i wóz przejechał po mnie, trafiłem do szpitala w stanie ciężkim , gdzie okazało się , iż na moim ciele nie ma nawet zadrapania i całe są moje narządy wewnętrzne ….pomimo to zalecano moją dalsza obserwację. Mama jednak zdecydowała i wzięła mnie do domu na własne żądanie.

  Ten fragment mojego życiorysu przekonał mnie, że jestem dłużnikiem tego co się wówczas stało. Teraz spłacam ten dług .

  Do tych , którzy w ostatmim czasie mnie opuścili , zdradzili.z glupoty lub dla korzyści …pozostawili bez wsparcia wtedy , kiedy tego potrzebowałem kieruję słowa :
  ” ze złem się nie współpracuje ”

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W temacie przejmowania parafii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Parlament Ukrainy przegłosował nowe ustawy w myśl których łatwiej jest usankcjonować zmianę na „patriotyczny” kościół
  https://www.unian.info/society/10412373-ukraine-s-parliament-passes-draft-law-on-change-on-denomination-to-new-church.html
  I w temacie.
  mapka/gif z umiejscowieniem ostatnio „przejętych” parafii

  i artykuł na temat przejmowania dóbr UKPPM
  https://www.radiosvoboda.org/a/news-gromady-perekhodiat-u-pcu-infografika/29691750.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W temacie ukraińskich kolei, okazało się ze zabrakło im pieniedzy na zakup zakontraktowanych juz lokomotyw od amerykańskiej firmy ‚General Electric”. Zarzad przedsiębiorstwa straszy ze w celu znalezienia środkó na wywiazanie się z kontraktu (bo inaczej bedzie trzeba płacic karę) trzeba będzie, kolejny juz raz, podwyższyć opłaty za przewozy pociagami towarowymi;
  https://korrespondent.net/business/economics/4054804-ukrzalyznytsia-deneh-na-novye-lokomotyvy-net
  Funkcjonariusze Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) postawili zarzuty „wyprowadzenia” prawie 100 mln hrywien z ukraińskich kolei siedmiu osobom, w tym „jednemu z ukraińskich parlamentarzystów” (nie podano kto to ani z jakiej jest frakcji);
  https://korrespondent.net/business/companies/4054739-nardep-orhanyzoval-razvorovyvanye-100-mln-hrn-v-ukrzalyznytse-nabu

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Kampania prezydencka na Ukrainie, czyli w ukromediach pojawiły się informacje ze „niezalezny” kandydat „celebryta’ Zelenskij ma „biznes” w Moskwie, sa to podobno „cztery wytwórnie filmowe”, czego jedna ma pobierac „dotacje z rosyjskiego budżetu”;
  https://strana.ua/vybory2019/news/181742-zelenskij-ne-stal-kommentirovat-rassledovanie-skhem-o-rabotajushchikh-v-rf-kompanajakh.html
  Z kolei Poorszenko podczas swojego „Tomos Tour” po Ukrainie „starł sie” z jednym Ukraińcem, który chciał go sfotografować i spytac o coś (bez pozwolenia), a następnie nieszczęśnikiem „zaopiekowali się” ochrona Poroszenki oraz funkcjonariusze policji;
  https://strana.ua/news/181692-poroshenko-vybil-telefon-iz-ruk-ukraintsa-kotoryj-khotel-zadat-emu-vopros.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Epidemie na Ukrainie, czyli odra szaleje w areszcie śledczym w KIjowie, w którym wprowadzono kwarantanne, po tym jak odnotowano tam 10 przypadków zachorowań;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4054868-v-lukianovskom-syzo-vvely-karantyn-smy
  Z kolei w Odessie w przeciągu ostatnich 2 tygodni dwukrotnie zwiększyła się ilosc chorych u których zdiagnozowano wirusowe zapalenie wątroby typu A w porównaniu z rokiem poprzednim;
  https://strana.ua/news/181747-v-pervye-dve-nedeli-novoho-hoda-v-odesse-v-dva-raza-vyrosla-zabolevaemost-hepatitom-a.html

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Ukraińska codzienność, czyli na Ukrainie, tym razem w Kijowie, zatrzymano kolejnego już handlarza „lewą” bronia oraz amunicją;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4054732/
  I kolejny już „njus” ze stolicy Ukrainy której częśc mieszkańców otrzymała horrendalne rachunki za ogrzewanie. Jak się wyjaśniło sa one tak wysokie ponieważ służby komunalne doliczyły im…zadłuzenie za ogrzewanie ich nie płacących sąsiadów;
  https://strana.ua/news/181662-v-kieve-v-dekabre-podnjalis-tseny-na-otoplenie.html

  Polubione przez 5 ludzi

 15. W szkoleniu ogniowym /bojowym i w tzw. kierowaniu ogniem , które jest elementem kierowania walką obowiązuje zasada proporcjonalności tj. mówiąc w skrócie : nie strzela się z armaty do muchy ….w moim przypadku ta zasada została złamana , bowiem był moment , iż uderzono wobec mnie jako osoby fizycznej bezpośrednio HARRPem , a było to nieznanego mi bliżej dnia w to miejsce na bagnach w Brusie k.Łodzi , gdzie wiadomo im było z totalnej prowadzonej wobec mnie inwigilacji w trybie online , że tam przebywam /niestety pomylono się , ja wówczas tam nie przebywałem /, natomiast tak wyglądało to miejsce bezpośrednio po ataku w nie :

  Swoją drogą nieźle musiałem zajść za skórę „możnym ” tego świata , że po wielokrotnych nieudanych próbach mojej fizycznej likwidacji, w tym poprzez broń biologiczną / krętek borelii, pałeczka dżumy plus pałeczka krztuśca/ -kwestię tę szczegółowo wkrótce opiszę , zdecydowano się na bezpośrednie uderzenie we mnie HARRPem, nawiasem mówiąc też nieudane.

  Polubienie

 16. Łódź została wyzwolona 19 stycznia 1945 r. , ale już w nocy z 17 na 18 stycznia na granicy Łodzi znalazł się 2 batalion czołgów kapitana Boczkowskiego. Jeśli w Łodzi przed wojną mieszkało 672 tys. osób (55 proc. stanowili Polacy, blisko 35 proc. Żydzi i około 10 proc. Niemcy), to w styczniu 1945 r. liczba mieszkańców stopniała do 250 tysięcy. 

  Sowiecka doktryna zakładała, że należy unikać walk w gęsto zabudowanym centrum miasta, gdzie obrońcy mają zwykle przewagę nad atakującymi. „Wojska miały wykonać manewr oskrzydlający, który powinien zapobiec walkom w centrum, dla uniknięcia dużych strat i zniszczenia substancji miejskiej” – piszą w swej książce profesorowie Badziak i Kozłowski.

  Generał Michaił Katukow, dowódca 1 Armii Pancernej, która brała udział w wyzwoleniu Łodzi, tak wspominał to po wojnie: „Zabroniłem Boczkowskiemu prowadzenia walk w mieście. Stare miasto tkaczy zostałoby zniszczone, a wraz z nim jego fabryki, co przyniosłoby Polsce duże straty”.

  Teraz nasi strategiczni „przyjaciele” oferują nam na śniadanie atak bronią elektromagnetyczną HARRP jak to miało miejsce 10 sierpnia 2016 r. , a na ludzi takich jak ja wydawane są skrytobójcze wyroki min. realizowane z wykorzystaniem HARRP.

  Łodzianie ! Teraz widzicie czym się różnią nasi wyzwoliciele ze stycznia 1945 r. od naszych „przyjaciół” z 2019 r.

  https://dzienniklodzki.pl/19-stycznia-1945-r-rosjanie-wyzwolili-lodz-zdjeciafilm/ar/495356

  Rosjanom naszym wyzwolicielom należą się najwyższe słowa uznania za to co dla nas dotąd zrobili. A ich żołnierzom poległym w Łodzi niech pomnikiem pozostaną nasze otwarte dla nich serca .

  Banda odpowiedzialna za zniszczenie pomników Armii Radzieckiej , która z nadania CIA/Mossad rządzi w Polsce jeszcze za to odpowie. IPN będą miały , co robić, bo na razie im się nudzi.

  Tak Łodzianie witali w 1945 r. Rosjan swoich wyzwolicieli

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.