Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2019r.- 1321 dzień od nowego rozejmu.


Szykuje się kolejna Unia polsko-litewska?

W Wilnie dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz dowódca litewskich Sił Ochotniczych Obrony Kraju (KASP) płk Dainius Paszvenskas podpisali porozumienie o współpracy szkoleniowej. Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak, to pierwsze porozumienie o współpracy podpisane z podobną formacją z innego państwa.

Polsko-litewskie ćwiczenia mają odbywać się cyklicznie. Jak zapowiedział gen. Kukuła, formacje obrony terytorialnej z obu państw wezmą udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Wojska Polskiego „Dragon” oraz ćwiczeniu „Defender”, które odbędzie się z udziałem wojsk amerykańskich. Nie ujawnił tylko w jakim charakterze terytorialsi będą występować na tych ćwiczeniach.

Porozumienie podpisane w Wilnie o współpracy litewskich i polskich terytoriasów, ze strony WOT, realizować będzie głównie 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej z Białegostoku.

Obecnie w WOT służy tylko 17,2 tys. weekendowych partyzantów. A według tego co zapowiadał wcześniej poprzedni szef MON-Antoni Macierewicz i obiecywał jego następca, powinno być ich już prawie dwukrotnie więcej. Chociaż plany naboru nadal są bardzo ambitne, bo do końca tego roku ma służyć w WOT aż 26 tys. żołnierzy. Czyli cała armia (AK?).

No, ale powracając do tego porozumienia o współpracy wojsk terytorialnych Litwy i Polski, to może być to światełko w tunelu prowadzące nas ku kolejnej Unii Rzeczpospolitej Obojga (a może obecnie bardziej licznej?) Narodów.

I to mimo to, że w naszych stosunkach z północno-wschodnim sąsiadem były i są nadal chwile bardzo złych doświadczeń.

Np. zbrodnia dokonana w Ponarach, gdzie zostało zabitych z rąk litewskich siepaczy i ich niemieckich wspólników ponad 100 tys. obywateli Rzeczpospolitej. Nota bene pamięć o tej haniebnej zbrodni jest jeszcze bardziej zakopana niż tej dokonanej na naszych Rodakach na Kresach Wschodnich przez ich ukraińskich sąsiadów. Różnica między tymi obiema zbrodniami jest taka, że przy mordowaniu obywateli Polski okresu II RP, nie brała udziału litewska ludność cywilna tylko jej część w postaci ochotników z litewskiej formacji Ypatingasis būrys (Sonderkomando der Sicherheitsdienst und des SD), rekrutujące się głównie spośród szaulisów. Czyli takich współczesnych litewskich terytorialsów. Dodam, że zbrodnia ta przewyższa po wielokroć ogrom zbrodni dokonanej na polskich oficerach- więźniach rosyjskich obozów jenieckich w czasie II WŚ. Ale tam jakoś polski prezydent nie potrafi zabłądzić. Widocznie nie po drodze mu?

Inne litewskie oddziały SS w niemieckiej służbie, jak np. legion Waffen-SS Lietuvos vietinė rinktinė (Litewski Korpus Lokalny- LKL), powołane wyłącznie do walki z partyzantką, w tym polską AK, zacięcie to zadanie wykonywali. Mimo oczywiście dużych strat zadanych oddziałom LKL przez AK na Wileńszczyźnie.

Nie mówiąc tu już o takim szczególe jak regularne walki wojsk polskich z litewskimi w czasie tzw. wojny 1920 roku, co w efekcie skończyło się zajęciem Wilna przez wojsko polskie pod dowództwem generała Lucjana Żeligowskiego (tzw. bunt Żeligowskiego).

No i dziś ktoś na górze wymyślił, gdy jeszcze nie zatarły się stare rany, a zbrodnie nie zostały należycie rozliczone, aby- podobnie jak to się obecnie robi z Ukrainą, wejść w przyjacielskie kontakty?

Chyba nieroztropni politycy ponownie wystawiają naród polski na odstrzał.

Ale chyba też Naród Polski nie będzie już obecnie taki głupi i naiwny?

Czego marna liczebność WOT dowodzi 🙂

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Ponarach,

https://kresy24.pl/zbrodnia-ponarska-wilenska-golgota-polska-pamiec-wideo/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_vietin%C4%97_rinktin%C4%97,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Strzelc%C3%B3w_Litewskich,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bunt_%C5%BBeligowskiego.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W pierwszy dzień rozpoczynającego się weekendu sytuacja na donieckim odcinku frontu mocno się zaostrzyła. Szczególnie dotyczy to południowego odcinka frontu, gdzie wieczorem doszło do regularnych walk, usiłujących przy pomocy czołgów sforsować linie obronne sił powstańczych DRL w rejonie południowego odcinka frontu- na wschód od Mariupola. Ataki zostały odparte, przy znacznych stratach strony przeciwnej.

I tak, ostrzały prowadzone były przez ukraińskich żołnierzy w godzinach od 09:10 do 22:20, z ich eskalacją po zapadnięciu zmroku.

Ostrzały prowadzono przy użyciu: czołgów (35 pocisków), moździerzy kaliber 120 (31 min) i 82 mm (11 min) oraz granatników: AGS-17 (437 granatów) i SPG-9 (16 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzały prowadzono w rejonie: Ozierianowki, Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center”i wieś Żabiczewo) oraz przede wszystkim na południowym odcinku frontu (Leninskoje, Sachanka i Komiternowo).

W sumie, w wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadły 532 pociski, wobec 154 z dnia poprzedniego. A więc niemalże 4 razy więcej, z tego po raz pierwszy od zawarcia świąteczno-noworocznego rozejmu, w użyciu masowo były czołgi.

Zobaczymy, czy te próby ze strony ukraińskiej będą kontynuowane, czy też już się wystrzelali?

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (9 min) , 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono z kierunku Nowotoszkowskoje i Krimskoje w stronę Donieckiego i Żiełoboka.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 19 січня 2019 року.

18 січня російські окупаційні війська дев’ять разів порушили режим припинення вогню.

У смузі дій оперативно-тактичного угрупування „Північ” противник обстріляв позиції наших військ з великокаліберних кулеметів поблизу населеного пункту хутір Вільний.

Також в смузі дій оперативно-тактичного угрупування „Схід” злочинці двічі обстріляли позиції українських військових в районі населеного пункту Гнутове з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а також зафіксовано роботу ворожого снайпера.

Двічі з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї ворог вів вогонь по нашим позиціям в районі населеного пункту Красногорівка, з гранатометів та стрілецької зброї обстріляв наших військових поблизу селища Водяне.

Також противник вів вогонь по українських захисниках з мінометів калібру 82 мм поблизу селищ Піски та Водяне та з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі міста Мар’їнка та селища Чермалик.
Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.
За даними розвідки, 18 січня, один окупант загинув.
Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.
Українські військові продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic Dokuczajewska na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

24 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2019r.- 1321 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  Taka ciekawostka od sąsiada Polski.
  Die Welt: Nord Stream 2 jest projektem antyeuropejskim. Trump ma rację

  „Uparcie obstając przy realizacji Nord Stream 2, Niemcy popełniają ciężki polityczny błąd, który może mieć znaczące konsekwencje nie tylko dla relacji niemiecko-amerykańskich, lecz także dla jedności Europy, jak również dla wizerunku Niemiec u europejskich partnerów” – czytamy w „Die Welt”.
  Dziennikarz „Die Welt” pisze, że Nord Stream 2 nie jest projektem czysto biznesowym. Inwestorom grozą olbrzymie starty, a pomimo tego Kreml obstaje przy nim, co jest kolejnym dowodem na to, że chodzi tutaj o „dźwignię służącą rozszerzeniu rosyjskich wpływów w Europie”. „Niezwykle twarde” stanowisko Donalda Trumpa w kwestii gazociągu wynika zapewne z jego myślenia w kategoriach ekonomicznych korzyści – przyznaje Herzinger. Nie jest tajemnicą, że Stany Zjednoczone chcą zwiększyć swój udział w europejskim rynku energii. Jednak redukowanie przyczyn amerykańskiego sprzeciwu do tego jednego aspektu jest demagogią – uważa komentator.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/nord-stream-2-die-welt-niemcy-prowadza-anyteuropejska-polityke/0m41p0p
  Komentarz: Przyznano, że sprzeciw Prezydenta USA spowodowany jest głownie interesem amerykańskich koncernów naftowych.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Popularny ukraiński bloger i „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow tym razem o tym ze już za pół roku, czyli po wyborach prezydenckich na Ukrainie, Ukraińcy bedą ze śmiechem wspominac „cudaka” (czyli Poroszenkę) który „cywilizowane europejskie świeckie państwo” wtracił w „religijną psychozę” dla zachowania swojej „żulikowskiej władzy”. Ale obok śmiechu Ukraińcom będzie takze wstyd za to ze oni sami „Pietię” wybrali i tak długo pozwalali mu sobą rządzić…
  >https://www.facebook.com/brtcomua/posts/2091955000865143

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem w „sercu Mordoru”, czyli Moskwie, akcje wsparcia dla przebywajacych w rosyjskich aresztach ukraińskich wojskowych zatrzymanych podczas próby nielegalnego wtargniecia na wody terytorialne FR przez Przesmyk Kerczeński;
  >https://www.facebook.com/denisovaombudsman/videos/2036732019780210/
  https://ru.krymr.com/a/news-moskva-piket-strategiya-18/29718326.html
  I nikt nikogo „nie lał po mordzie” i groził mu „rezaniem”, ba przed Ukraińskim Centrum Kulturalnym na moskiewskim Starym Arbacie powiewa sobie stale ukraińska flaga (co widać na filmiku)…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I znowu nieciekawie w jednej z ukraińskich „atomówek”. Tym razem w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej doszło wczoraj do automatycznego wyłączenia jednego z „energobloków” po tym jak „siadł” jeden z turbogeneratorów. Sprawę wyjaśnia „komisja”, ale podobno nie doszło do zadnego wzrostu promieniowania na terenie elektrowni oraz jej okolicy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4055474-na-rovenskoi-aes-proyzoshlo-otkluichenye-enerhobloka

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Przypomniał o sobie były tzw. patriarcha kijowski „Filaret”, który jak wiadomo po włazceniu jego ‚cerkwi” w skład nowej powołanej decyzją Patriarchy Konstantynopola na Ukrainie, został zdegradowny z „patriarchy” na „zwykęłgo metropolitę”. „Filaret” ni stąd ni zowąd ogłosił ze od teraz nalezy go tytułować już nie tylko od nowa „patriarchą kijowskim”, ale także „patriarchą Całej Rusi”;
  https://ria.ru/20190119/1549605736.html
  Komentując to rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego stwierdził że „Filaret” powinien równiez mianować się „patriarchą Całej Afryki i Galaktyki”. Z kolei obecny zwierzchnik „Filareta”, czyli Patriarcha Konstantynopola jak na razie nie wypowiedział w sprawie jakby nie było „wymówienia mu posłuszeństwa”;
  https://ria.ru/20190119/1549606787.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraiński portal ‚Strana.ua” opublikował materiały na których widać ze jedną z pierwszych „kanonicznych” ofiar wśród demonstrantów na kijowskim Majdanie w styczniu 2014 roku, obywatela Białorusi Michaiłą Żyznewskiego nie zabili funkcjonariusze ówczesnego MSW Ukrainy, jak głosi obecna „kanoniczna” wersja tych wydarzeń;
  https://strana.ua/articles/analysis/181933-mertvaja-zona-strana-vpervye-publikuet-video-momenta-ubijstva-na-hrushevskoho-v-janvare-2014-hoda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. ‚By na Ukrainie żyło się lepiej (oczywiście tylko tym wybranym)!”. Ukraiński dziennikarz Dmytro Gnap poinformował na swojej stronie na FB że Poroszenko przekazał „swojemu człowiekowi”, czyli biznesmenowi Dmytro Fuksowi faktyczną kontrolę nad ukrainskimi złożami ropy oraz gazu. Dziennikarz skomentował to m.in stwierdzając że nie odważył się tego zrobić nawet „reżim Janukowycza”;
  https://ria.ru/20190119/1549598037.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Trwa (nieogłoszona jeszcze oficjalnie) kampania prezydencka „generalissimusa” poroszenki, który postanowił sobie zrobić „PR” fotografujac się z amatorską drużyną hokejową z Berdyczewa. Jednak zamiast „peanó na cześć Poroszenki” ukraiński internet znowu zaczął z niego szydzić wytykając mu ze mógł chociaz chłopakom zasponsorowac kije hokejowe z prawdziwego zdarzeni. Z kolei popularny ukraiński dziennikarz śledczy Ołeksandr Dubinskij „pojechał ostro” stwierdzajac ze chłopaki powinni mu tymi wystruganymi przez siebie kijami „przy.ebać po plerach”…

  https://strana.ua/news/181945-poroshenko-vysmejali-za-piar-na-fone-derevenskikh-detej-ihrajushchikh-v-khokkej-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem podczas swojego występu w ukromediach ukraiński wiceminister d/s terytoriów okupowanych (tzn. Krymu i republik z Donbasu) Grigorij Tuka wygadał sie ze „paliwo z Białorusi” kupowane przez Ukraine jest tak naprawdę wytwarzane z ropy z Rosji (czyli „państwa – agresora” wg Kijowa);
  https://strana.ua/news/181961-v-pravitelstve-priznali-chto-pokupaemoe-u-belarusi-toplivo-sdelano-iz-rossijskoj-nefti.html
  Ps. Czyli mamy kolejny „rewers energetyczny” (po gazie) Ukrainy…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. kampania prezydencka na Ukrainie, czyli „na widelcu” ukromediów znalazł się „niezalezny” kandydat „celebryta” Zelenskij po tym jak okazało się ze ma zarejestrowane na siebie biznesy (studia filmowe) w Rosji (czyli „państwie – agresorze” wg obecnej nomenklatury ukraińskiej). sam zainteresowany tłumaczy m.in że nie może się owych biznesów w FR pozbyć ponieważ nie może wjechać na jej terytorium;

  Ps. I tak potwierdza się teoria ze „wszyscy na świecie to rosyjscy agenci”, ale tym razem nie stoi za nimi zadne „FSB GRU”, a studio filmowe „MOSFILM”…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukraińska codziennosć, czyli mieszkańcy Kachowki w obwodzie chersońskim otrzymali „kosmiczne rachunki” za ogrzewanie, czyli po prawie 5 tys. hrywien za 2 pokoje na miesiac, podczas gdy ich miesięczne zarobki ledwo dochodzą do 2 tysięcy hrywien. Sądząc po nastrojach mieszkańców pokazanych w reportażu szykuje się kolejny szturm na siedzibę miejskich władz…
  https://ru.tsn.ua/groshi/samoe-dorogoe-otoplenie-v-ukraine-zhiteli-raycentra-na-hersonschine-poluchili-5-tysyachnye-platezhki-1282905.html?_ga=2.133991693.284048380.1547910130-1908338201.1535195428

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.