Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2019r.- 1322 dzień od nowego rozejmu.


Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzonych ćwiczeniach baterii rakiet obrony wybrzeża: „Bał” i „Bastion” , wchodzących w skład Floty Czarnomorskiej.

Podstawowa jednostka organizacyjna nadbrzeżnego systemu rakietowego „Bał”, składa się z jedenastu pojazdów, w skład których wchodzą: wóz dowodzenia i łączności SKPUS, pojazdy łączności, cztery samochody transportowo-zwiadowcze TPM (przewożące do ośmiu zapasowych pocisków w kontenerach startowych na specjalnych paletach) oraz cztery samodzielnie poruszające się pojazdy wyrzutnie SPU (z których każdy może przenosić do od czterech do ośmiu rakiet Х-35/Х-35E i Х-35U/Х-35UE we własnych kontenerach startowych).

Przeładowanie rakiet trwa maksymalnie 25 minut. Pociski o masie startowej około 620 kg, w kontenerach są ładowane całymi paletami po 4-8 sztuk na pojazd-wyrzutnię za pomocą dźwigu, który jest umieszczony w tylnej części samochodów transportowo-załadowczych.

Wyrzutnia „Bał” wykorzystuje rakiety przeciwokrętowe, które samodzielnie naprowadzają się na cel z wykorzystaniem aktywnej głowicy radiolokacyjnej. System może odpalać te pociski pojedynczo lub „salwami”– do 32 rakiet jednocześnie. Jednocześnie, przy strzelaniu tzw. „salwą” czas przerwy pomiędzy zejściem kolejnych rakiet jest nie mniejszy niż 3 sekundy. Przy czym pojedyncza bateria może dysponować w sumie 64 pociskami.

Rakiety mają maksymalny zasięg od 120 km do nawet 260 km. Wszystkie pojazdy wchodzące w skład systemu mają zapas paliwa pozwalający na poruszanie się w promieniu 850 km.

Jeśli zaś chodzi o system rakietowy „Bastion”, to w skład każdej baterii wchodzą cztery samochodowe wyrzutnie rakietowe K-340, jeden pojazd dowodzenia i kierowania K-342 oraz kilka pojazdów transportowo-przeładunkowych, które mogą uzupełnić pociski w czasie strzelań na stanowiskach ogniowych. Nie przewiduje się jednak wykorzystania w „Bastionach” integralnej stacji radiolokacyjnej wskazywania celów nawodnych, ponieważ zasięg rakiet wielokrotnie przewyższa horyzont radiolokacyjny.

Dlatego też, istniej możliwość wykorzystania radaru pozahoryzontalnego „Monolit-B”, śmigłowców wskazania celów lub systemów bezzałogowych. Co już zresztą zostało sprawdzone w bateriach nadbrzeżnych rozstawionych w Obwodzie Kaliningradzkim.

Nadal niejawne są prawdziwe dane rakiety „Oniks”. Wiadomo tylko, że jest to pocisk ponaddźwiękowy, który może lecieć z prędkością ponad 2 Mach, a więc do 750 m/s. W rzeczywistości przy locie niskim- około 10-15 m nad powierzchnią- ta prędkość spada prawdopodobnie do około 640 m/s. Nie jest znany pułap lotu marszowego i w fazie ataku. Poniżej zamieszczony film z pierwszego testu rakiet systemu „Bastion” przeprowadzony w Arktyce we wrześniu tego roku pokazuje, że rakieta po stracie może od razu zniżyć pułap lotu do mniej niż 30 m. W takim przypadku zasięg spada dwukrotnie, ale prawdopodobnie nie mniej niż do 250-300 km.

Oba te rakietowe systemy obrony wybrzeża są odpowiedzią na systematycznie już prowadzone manewry NATO w basenie Morza Czarnego.

Ostanie próba ćwiczeń rakiet obu systemów ma na celu ich synchronizację, dlatego też zostały rozstawione obok siebie wyrzutnie zestawów „Bał”– z rakietami Ch-35 „Uran” o prędkości 0,85 Mach i zasięgu od 120 do 260 km oraz „Bastion” – z rakietami P-800 „Oniks” poruszających się z prędkością do 2,6 Mach i zasięgu większym niż 500 km. W ten sposób prowadzone są testy do ataku z użyciem „salwy” pocisków lecących na różnych wysokościach i z różnymi prędkościami. A więc niemożliwymi do zestrzelenia przez systemy antyrakietowe.

Stanowiska wyrzutni rakiet „Bał” i „Bastion” zostały rozmieszczone na jesieni ubiegłego roku co oznacza to, że rakiety „Oniks” dają możliwość kontroli praktycznie całego obszaru Morza Czarnego.

Dodam jeszcze, że te ćwiczenia mogą być odpowiedzią na fakt, że amerykański niszczyciel rakietowy „USS Donald Cook rozpoczął przejście przez Cieśninę Dardanele w kierunku północnym 19 stycznia, udaje się do Morza Czarnego, aby zabezpieczyć operacje na morzu, wzmacniając stabilność i wspólne przygotowanie z naszymi sojusznikami i partnerami NATO w regionie”– poinformował serwis prasowy szóstej floty marynarki wojennej USA.

Niszczyciel rakietowy „USS Donald Cook” został zwodowany w 1998 roku. W 2016 roku dwukrotnie wybrał się na Morze Czarne, kiedy to podczas ostatniego jego pobytu na tym akwenie, w dniu 12 kwietnia 2016 roku, rosyjski bombowiec Su-24 przelatywał nad nim- incydent, który według wielu mediów całkowicie zdeprymował załogę okrętu do tego stopnia, że Pentagon zaprotestował.

„USS Donald Cook” (DDG-75) jest niszczycielem z wyrzutnią rakiet czwartej generacji, którego podstawową bronią jest rakieta samosterująca „Tomahawk” z zasięgiem 2,5 tys. km, mogące przenosić głowice nuklearne. W ramach rutynowej misji „USS Donald Cook” posiada 56 rakiet „Tomahawk”, a w konfiguracji ofensywnej 96.

Ten niszczyciel rakietowy jest wyposażony w system ostatniej generacji „Aegis”, który jest zintegrowanym system zapewniającym łączność między poszczególnymi systemami obrony przeciwrakietowej wszystkich okrętów, na których jest zainstalowany- w ten sposób tworzy się sieć, która gwarantuje wychwytywanie, ściganie i zniszczenie setek celów w tym samym czasie. „USS Donald Cook” jest również wyposażony w cztery duże radary, których wydajność można porównać z mocą wielu stacji radarowych. W celach obronnych posiada on jeszcze 50 rakiet przeciwlotniczych różnych typów.

Latający nad „USS Donaldem Cookiem” rosyjski Su-24 nie miał bomb i rakiet, tylko gondolę zamontowaną pod kadłubem, która według rosyjskiego czasopisma „Rossiyskaya Gazeta” zawierała elektroniczny przyrząd wojenny zwany „Jibiny”.

Podczas fazy zbliżania się przyrząd ten miał zneutralizować wszystkie radary niszczyciela, urządzenia kontrolne, systemy informacyjne itp. Innymi słowy, ten wszechpotężny obecnie używany i montowany system „Aegis” w celach obronnych nowoczesnych okrętów NATO został po protu unieruchomiony.

Rosyjski Su-24 symulował następnie atak na „Donalda Cooka” rakietami, który przedtem został dosłownie ogłuszony i oślepiony. Jak podczas ćwiczeń, nieuzbrojony rosyjski samolot powtórzył manewr ataku rakietami 12 razy, po czym oddalił się.

Po zakończeniu manewrów przez rosyjski samolot Su-24 „USS Donald Cook” natychmiast obrał kurs do portu w Rumunii.

Po tym incydencie, który przez atlantycką prasę został przemilczany mimo wielu komentarzy specjalistów sektora obronnego, „Donald Cook”– jak dotąd- nie zbliżał się już do rosyjskich wód terytorialnych.

Według specjalistycznych mediów 27 marynarzy „USS Donalda Cooka” prosiło o zwolnienie ich z aktywnej służby.

Dyrektor centrum badawczego do prowadzenia walki za pomocą systemów elektronicznych i oceniania tzw. środków „zredukowanej widoczności” rosyjskiej akademii lotnictwa, Władimir Balybin, incydent ten skomentował, mówiąc, że:

„Czym bardziej jest skomplikowany system radarowo-elektroniczny, tym łatwiej jest go zakłócić za pomocą systemów do elektronicznego prowadzenia walki”.

No i teraz, po prawie dwóch latach swojej nieobecności na wodach Morza Czarnego, amerykański niszczyciel rakietowy „Donald Cook”– o potężnej sile niszczącej, która może unicestwić niejeden średniej wielkości kraj, ponownie odważył się tam wpłynąć.

Pewnie mają jakiś nowy system obrony w walce elektronicznej, który zechcą przetestować?

Problem będzie tylko w tym, że system nadal okaże się do luftu, a rosyjski Su-24 będzie tym razem uzbrojony.

A to oba wspomniane wyżej rosyjskie systemy rakietowej obrony wybrzeża: „Bał” i „Bastion” na Krymie:

https://www.defence24.pl/rosjanie-lacza-nadbrzezne-rakiety-bastion-i-bal-w-jednym-systemie,

https://pl.sputniknews.com/swiat/201612014326669-Krym-Bastiony-bezpiecznestwo-system-rakietowy/,

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/rosja-systemy-rakietowe-bastion-w-obwodzie-kaliningradzkim,693680.html,

http://www.nowastrategia.org.pl/bojowe-strzelanie-systemu-obrony-wybrzeza-k-300p-bastion-p-zdjecia/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/USS_Donald_Cook_(DDG-75),

https://nczas.com/2019/01/19/swiat-na-krawedzi-wojny-kolejny-amerykanski-okret-wplywa-na-morze-czarne-czy-znow-stanie-sie-celem-dla-rosyjskich-samolotow-video/.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, po doznanej w piątek klęsce w rejonie wybrzeża Morza Azowskiego- na wschód od Mariupola, ukraińskim wojakom odeszła chwilowo ochota do walki. Dlatego też wczoraj było stosunkowo spokojnie.

I tak, ostrzały prowadzone były w godzinach, od 12:40 do 22:00, w wyniku czego tylko 6 razy zostały naruszone warunki zawieszenia broni.

Ostrzeliwano okolice Doniecka (Żabiczewo, rejon „Volvo-Center” oraz teren osiedla przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Sachanka i Leninskoje).

Ostrzał prowadzono przy użyciu: opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (20 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. W efekcie, na terytorium DRL spadło 51, wystrzelonych ze strony ukraińskiej- pocisków, wobec 530 z dnia poprzedniego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 20 січня 2019 року.

19 січня російські окупаційні війська 16 разів порушили режим припинення вогню. При цьому зафіксовано один випадок використання озброєння, забороненого Мінськими угодами.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли по позиціях наших захисників велися:
двічі – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів поблизу селища Широкине;
з гранатометів – в районі населеного пункту Піски;
двічі – з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу міста Марї’нка;
двічі з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту Лебединське; тричі з гранатометів та великокаліберних кулеметів, а також стрілецької зброї – поблизу селища Павлопіль;
двічі з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів, а також з мінометів калібру 120 мм.– поблизу населеного пункту Красногорівка та з гранатометів, великокаліберних кулеметів – в районі селища Водяне.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
з великокаліберних кулеметів поблизу хутора Вільний та двічі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі селища Станиця Луганська.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 19 січня, одного окупанта було знищено та одного поранено.

Протягом поточної доби ворог здійснив обстріл позицій наших військ з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі населеного пункту Гнутове в смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід”.

Українські військові продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Sachanka na południowym odcinku frontu donieckiego:

I jeszcze jedna z północno-zachodnich obrzeży Doniecka (okolice Piask):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2019r.- 1322 dzień od nowego rozejmu.

 1. Według specjalistycznych mediów 27 marynarzy „USS Donalda Cooka” prosiło o zwolnienie ich z aktywnej służby.
  // sytuacja taka daje podstawy do snucia różnorakich przypuszczeń.
  Np. Co do morale, motywacji i odporności psychicznej żołnierzy (marynarzy) USA. Kiedy im na szkoleniach wtłaczają info jacy to są niepokonani – czy może dziwić taka reakcja w sytuacji uświadomienia sobie że idą na rzeź za marne kilkaset dolców tygodniowo? Kiedy nie konieczność obrony ale pazerność polityków decyduje o wybuchu konfliktu?
  Wątpliwą decyzją może być unaocznienie przeciwnikowi jego słabości, wszak może (i zapewne) zmotywować go do poprawy. Aczkolwiek można domniemywać, że Rosjanie przeprowadzając taką demonstrację możliwości systemu znanego przeciwnikowi mają już coś mocniejszego w zapasie.
  Czy teraz otrzymamy nową demonstrację możliwości? Na to zapewne liczą Amerykanie, pomoże im to w testowaniu poprawek. Ale jeśli Rosjanie wezmą na wstrzymanie to nie będzie wiadomo czy poprawki działają i czy Rosjanie ew. Mają coś nowego w tym temacie. Ale też i oni nie dowiedzą się czy ich sprzęt wciąż jest w stanie pokonać Amerykanów.
  Problematyczną kwestią jest dopuszczenie (na skuteczną odległość) lotniczego nosiciela sprzętu zakłucającego. Czy Rosjanie rozwijają już np. podwodne punkty zagłuszania?

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko wytyczył „nowy strategiczny cel” dla przyszłych działań Ukrainy, czyli „odzyskanie donieckiego portu lotniczego”. A jako że nie zanosi się na to by by zostało „odzyskane” to prawdziwe może okazać się ze „donieckim lotniskiem” zostanie mianowane jakieś inne istniejace już na terytorium „wolnej i demokratycznej” Ukrainy, podobnie jak istnieje na niej „Autonomiczna Republika Krymu”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4055655-ukrayna-vosstanovyt-donetskyi-aeroport-poroshenko

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ołeh Skripka popularny na Ukrainie muzyk, znany ze swoich skrajnie antyrosyjskich wypowiedzi, nagle pożalił się ze trwajacy od 2014 roku „konflikt z Rosją uderza po kieszeniach ukraińskich artystów” z powodu wprowadzonych wobec nich ze strony Rosji „restrykcji” (w odpowiedzi na działania ukraińskie), czyli m.in zakazy wystepów na terytorium FR;
  https://politexpert.net/138083-lider-gruppy-vv-skripka-ssora-s-rossiei-opustoshila-karmany-ukrainskikh-artistov
  Ps. Kolejny UKR.EBIL 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć, w nocy w Dnieprze NN sprawcy podźgali nożem miejscowego adwokata przed jego własnym domem. Prawnik przeżył prawdopodobnie tylko dzięki temu że na jego krzyki zbiegli się przypadkowi przechodnie;
  https://strana.ua/news/182012-novosti-dnepra-vo-dvore-doma-s-nozhom-napali-na-advokata.html
  „Ćpanie na ekranie” ukraińskiego policjanta pojawiło się w sieci, podobno sprawą zajęły się juz „wewnętrzne służby” ukraińskiej policji;
  https://strana.ua/news/182033-v-seti-opublikovali-video-s-politsejskim-kotoryj-na-kameru-upotrebljaet-narkotiki.html
  W Charkowie 48 – letni obywatel Iraku (?!) „zatłukł na śmierć” swojego sąsiada z mieszkania komunalnego 83 – letniego obywatela Ukrainy;
  https://strana.ua/news/182019-novosti-kharkova-inostranets-do-smerti-zabil-pensionera.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Popularny ukraiński politolog Wadim Karasiew dokonał „wstrząsającego odkrycia” w ukromediach opowiadając ze tak naprawdę obecnym władzom w Kijowie nie uda się się przymusowe nawracanie rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy na jezyk ukraiński ponieważ nie jest on jej do niczego potrzebny. Jako przykład Karasiew podał fakt ze większosć obecnej ukraińskiej młodzieży słucha ROSYJSKIEJ MUZYKI W SZCZEGÓLNOŚCI ROSYJSKIEGO RAPU, a ukraińskie „odpowiedniki” nie potrafią stać się żadna realną konkurencją;
  https://www.politnavigator.net/karasev-priznal-chto-ukrainskijj-yazyk-nikomu-ne-nuzhen.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dobre wieści ze słonecznej Italii gdzie OFICJALNA KANDYDATKĄ PRZEDSTAWIONĄ DO POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA STAŁA SIĘ OBYWATELKA REPUBLIKI DONIECKIEJ MIESZKANKA GORŁÓWKI ANNA TUW KTÓRA W WYNIKU BANDYCKICH OSTRZAŁOW ZE STRONY SIŁ PROKIJOWSKICH STRACIŁA RĘKĘ, A TAKŻE MĘŻA ORAZ CÓRKĘ. Z taką inicjatywą wystąpiła nie jakaś tam „organizacja pozarządowa”, a IZBA NIŻSZA WŁOSKIEGO PARLAMENTU (!);
  https://ria.ru/20190118/1549582059.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „USS Donald Cook rozpoczął przejście”
  Pewnie mu było mało za pierwszym razem.

  „Pewnie mają jakiś nowy system obrony w walce elektronicznej, który zechcą przetestować?”
  W samej rzeczy. USS Donald Tr.. przepraszam, Donald Cook tym razem zabrał dodatkowy komplet gaci na zmianę dla całej załogi, więc nie będzie trzeba spie… do portu żeby pranie robić.

  „Kiedy im na szkoleniach wtłaczają info jacy to są niepokonani”
  Polakom wtłacza się tą samą informację. USA są niepokonane i są naszymi friendami węc nie mamy się czego bać. A trzydziesty dziewiąty rok znowu się zbliża.
  Siedemnastego będziemy obchodzić rocznicę radzieckiej agresji, a pierwszego wkroczenie z bratnią pomocą zachodniego sojusznika.

  „A czy ukraińscy muzycy stworzyli kiedykolwiek jakiś utwór, który stałby się przebojem za granicą?”
  Ta baba z brodą to nie od nich przypadkiem była?

  „BANDYCKICH OSTRZAŁOW ZE STRONY SIŁ PROKIJOWSKICH”
  Ale pan sieje prorosyjską propagandę. Nie wie Pan że separatyście sami do siebie strzelali i strzelają? Wczoraj sześć razy naruszyli zawieszenie broni sami ze sobą. To jest tak, Panie Mania, jak by Pan sam sobie dał kopniaka.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Z kolei niemiecki ‚Der Spiegel” podsumowuje „Tomos Tour” Poroszenki stwierdzajac m.in ze stał się on jego ostatnia szansą na reelekcję w nadchodzacych wyborach prezydenckich na Ukrainie, czyli że „pozostała mu jedynie wiara w boska interwencję”. Autor artykułu w ‚Der Spiegel” zauważył takze że działania władz w Kijowie wykazały „niesamowitą spójnosć” Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego gdyż zamiast „wielkiego rozłamu” w jej strukturze, ma strone nowej „cerkwi” zdoąłno „przewerbować” tylko kilkadziesiat jej parafii, Z OKOŁO 12 TYSIĘCY FUNKCJONUJACYCH, a z 53 biskupów w jej szeregi przeszedł tylko jeden z Winnicy, jak zauważono „przyjaciel prezydenta [Ukrainy] z czasów, kiedy on jako biznesmen stworzył swoje imperium cukiernicze i był parafianinem [Ukraińskiej cerkwi] Patriarchatu Moskiewskiego”;
  https://strana.ua/news/182042-tomos-tur-der-spiegel-nazval-poezdki-poroshenko-po-tserkvjam-popytkoj-spasti-rejtinh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Średnio raz na miesiąc jakiś „miszcz” z parlamentu Ukrainy ogłosi swój genialny plan. Zastanawiam się czy nie warto byłoby zrobić jakiś ranking megalomańskich pomysłów 🙂

  Pawło Kiszkar, poseł do Rady Najwyższej Ukrainy, uważa, że Ukraina jest „kluczem do rozwiązania wszystkich konfliktów terytorialnych”, dlatego może pomóc Japonii odebrać Wyspy Kurylskie od Rosji — informuje „Komsomolskaja Prawda”.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/201901209627344-Ukraina-kuryle-sputnik/

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Komentarze z Ukrainy po ogłoszeniu wyroku TK w sprawie ustawy antybanderowskiej.

  Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz zasugerował, że uchylenie przepisów penalizujących tzw. kłamstwo wołyńskie przez polski Trybunał Konstytucyjny pozwoli wznowić polsko-ukraiński dialog historyków.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wjatrowycz-skomentowal-wyrok-tk-w-sprawie-ustawy-o-ipn/
  Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin komentując orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. części ustawy o IPN dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów, powiązał wznowienie prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Ukrainie ze sprawą odnowienia, jak to ujął, „naszych upamiętnień” w Polsce – czyli obiektów ku czci UPA.
  https://kresy.pl/wydarzenia/klimkin-oczekiwalismy-na-taka-decyzje-tk-teraz-trzeba-rozmawiac-o-odnowieniu-naszych-upamietnien-w-polsce/
  Komentarz: Wedlug TK ustawa zawierala terminy które były zbyt ogólne i dlatego została uznanza niezgodną z Konstytutucja. Problem bardzo łatwo naprawić. Zamiast „nacjonalistów ukraińskich” wystarczy wpisać „bandy UPA”. Po problemie, niestety na takie załatwienie sprawy nie ma zgody obecnej partii rządzącej.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W temacie epidemii odry

  Lwowski obwodowy szpital zakaźny nie może pomieścić chorych na odrę – poinformował we wtorek portal Zaxid.net. Według ukraińskiego ministerstwa zdrowia na przełomie roku na tę chorobę zapadło na Ukrainie aż 5 tys. ludzi, z czego prawie 1 tys. w obwodzie lwowskim.

  Niestety mamy już kolejne ogniska choroby przywleczonej z zagranicy

  Szpital MSWiA w Szczecinie zaprowadził w środę szczególny reżim sanitarny z powodu stwierdzenia 7 przypadków odry, lub jej podejrzeń, u pracowników szpitala. Przyjmowanie nowych pacjentów do szpitala zostało ograniczone. Do 18 stycznia 2019 r. wstrzymano wypisywanie pacjentów do domu. – informuje Głos Szczeciński.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/odra-wsrod-personelu-szpitala-mswia-w-szczecinie-chorobe-przywlekla-ukrainka/

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Prawie 10 tysięcy osób porzuciło służbę w ukraińskiej armii – wynika z dyskusji w trakcie posiedzenia parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony Ukrainy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/na-ukrainie-jest-prawie-10-tys-dezerterow/
  Komentarz: Dane dość ciekawe: W tych 9 000 są osoby które uciekły z bronią w ręku z jednostek wojskowych, dobrowolnie przeszły na stronę separatystów. Nie wlicza się to grono jednak żołnierzy UA którzy po aneksji Krymu zrezygnowali ze służby wojskowej w UA ( i często zaciągnęli się do wojsk FR), nie wlicza się też poborowych, którzy na widok „bilecika” szybko zmienili miejsce zamieszkania.

  Polubione przez 5 ludzi

 13. 3 lutego odbędzie się pierwszy synod Zjednoczonego Kościoła Ukraińskiego. Ciekawe czy w związku z tym dojdzie do jakichś roszad na stanowiskach. Wiadomo, że obecny metropolita Epifaniusz był wcześniej podwładnym obecnego biskupa Filareta. Ten ostatni już kilkakrotnie kwestionował stanowisko nowego zwierzchnika.
  https://www.unian.info/society/10414518-first-synod-of-new-ukrainian-church-to-be-held-after-enthronement-of-its-head-epifaniy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Chmm może ktoś z odwiedzających forum będzie wiedział czy to prawda.
  Według UNIAN ukraińska armia testowała haubice Pion w Donbasie. Czy ostrzelano jakieś obiekty po stronie separatystów? Czy w ogóle te haubice trafiły na front? W linku podają, że jest załączony materiał video (którego jednak nie ma-usunięto? a jak tak to dlaczego?).
  https://www.unian.info/society/10413372-ukraine-army-tests-pion-self-propelled-howitzers-in-donbas-video.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Wieści z Donbasu. Lider DRL Denis Puszylin odwiedził Krym (filmik we wczorajszym „wstępniaku”) gdzie m.in wział udział w obchodach z okazji 365-lecia zawarcia Ugody Perejasławskiej;
  https://www.donetsk.kp.ru/online/news/3359173/
  I kolejne informacje o tym ze ukropogranicznicy na „punktach kontrolnych” na granicy Ukrainy z republikami wymuszają na przekraczajacych ją ludziach „haracze”. Tym razem ich ofiarą padła 56 – letnia mieszkanka Ługańska od której chcieli wymusić 500 hrywien za przepuszczenie przez granicę, a gdy im odmówiła to oskarżyli ją o „separatyzm”;
  https://www.donetsk.kp.ru/online/news/3359753/

  Polubione przez 5 ludzi

 16. Tymczasem ocknęła się miedzynarodowa organizacja Human Rights Watch (HRW) która nagle zauważyła ze obecny reżim kijowski (między innymi) ogranicza wolność mediów oraz blokuje przeprowadzenie śledztw i ustalenie sprawców napadów na ukraińskich dziennikarzy;
  http://antifashist.com/item/human-rights-watch-obvinila-ukrainu-v-narushenii-prav-cheloveka.html#ixzz5dAdEoyfk
  Z kolei Ambasador Francji na Ukrainie pozwoliła sobie na stwierdzenie że „Świat zwątpił w zmiany na Ukrainie oraz jej społeczeństwie” w zwiazku z napadem i śmiercią aktywistki z Chersonia Kateriny Handziuk. Francuska dyplomatka powiedziała takze że jest osobiście rozczarowana śledztwem prowadzonym przez ukraińskie służby w tej sprawie, czyli próbami „mataczenia” i ukraywania prawdziwych zleceniodawców;
  https://24tv.ua/ru/mir_somnevaetsja_v_izmenenijah_v_ukraine_i_ee_obshhestve__posol_francii_ob_ubijstve_gandzjuk_n1099221

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Na Ukrainie objawił się tymczasem kolejny kandydat na stanowisko Prezydenta. Tym razem jest to lider Partii Socjalistycznej Ukrainy, „weteran ATO”, były dordca szefa MSW Ukrainy oraz były szef departamentu d/s walki z narkotykami ukraińskiej policji, zdiagnozowany schizofrenik Ilja Kiwa;
  https://strana.ua/news/182056-sotsialisticheskaja-partija-ukrainy-vydvinulakivu-na-post-prezidenta.html

  Dla zainteresowanych, o „mrocznych” fragmentach biografii nowego kandydata prezydenckiego;
  http://donbass.ua/news/ukraine/2016/03/22/skelety-v-shkafu-v-seti-pojavilis-pikantnye-podrobnosti-biografii-ili-kivy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 18. A „generalissimus” Poroszenko przebywa tymczasem z oficjalną wizytą w ‚Wielkiej Demokracji Bliskiego Wschodu”, gdzie m.in „:stołuje się” w tamtejszych restauracjach. Złosliwi ukraińscy internauci nie omieszkali mu tego wypomnieć i zabrali się za wyliczenie ile bedzie owo „stołowanie się” w izraelskich knajpach „Pietruchy” kosztować ukraińskich podatników, a sa to podobno „astronomiczne sumy”;
  https://strana.ua/news/182074-poroshenko-posetit-restorany-izrailja-v-kotorykh-posetiteli-ispytyvajut-hastronomicheskij-orhazm.html

  Polubione przez 4 ludzi

 19. Tymczasem w wywiadzie udzielonym ukromediom były tzw. patriarcha kijowski (obecnie znowu ogłosił się „patriarchom”) ‚Filaret” opowiedział o „związkach” powołanej na Ukrainie nowej „cerkwi” z…ukrobezpieką (SBU). Podobno jednak owe „zwiazki” nie wpływają na ograniczenie „niezależnosci” nowej „cerkwi” jak to miało miejsce w czasach ZSRR;
  https://strana.ua/news/182089-pochetnyj-patriarkh-ptsu-filaret-rasskazal-o-svjazjakh-novoj-tserkvi-ukrainy-i-sbu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 20. Otworzyłem nową internetową witrynę na FB pod nazwą ” Ruch na rzecz wolności internetu”
  https://web.facebook.com/Ruch-na-rzecz-wolno%C5%9Bci-w-internecie-509310912925349/?

  Wszystkich tych , którym wolność internetu jest bliska zapraszam na tę stronę.

  Do współpracy przy współredakcji tej nowej internetowej witryny zaprosiłem Sebastiana Thiela muzyka jazzowego, kompozytora, vokalistę…

  Oto on w jednej ze swoich ról jako kompozytor, programista muzyczny, współautor tekstu i vokalista :

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.