Wojna domowa na Ukrainie 21.01.2019r.- 1323 dzień od nowego rozejmu.


Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier powiedział wczoraj (20 stycznia), że rząd w Berlinie nie będzie ingerował w budowę gazociągu „Nord Stream 2”, ponieważ „nie ma do tego żadnych podstaw prawnych”.

Zdaniem Petera Altmaiera, w kwestii budowy gazociągu, Niemcy są niesprawiedliwie oceniani. „Nord Stream 2 stał się klasycznym chłopcem do bicia”– powiedział Altmaier w wywiadzie udzielonym gazecie „Handelsblatt”.

Według Altmaiera tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy będzie kontynuowany w przyszłości:

„Jestem przekonany, że po dwa tysiące dziewiętnastym roku osiągniemy porozumienie i po zakończeniu budowy ‚Nord Stream 2’ zostanie utrzymany tranzyt gazu przez Ukrainę”– powiedział Peter Altmaier.

Na pytanie dziennikarza prowadzącego wywiad, jak minister Altmaier ocenia zachowanie Amerykanów w sprawie budowy „Nord Stream 2”?

Odpowiedział on, że:

„W Niemczech jest zasadniczo możliwe swobodne wyrażenie opinii w mowie i piśmie. Dlatego, jako Federalny Minister Gospodarki, nie chcę komentować, a nawet cenzurować indywidualnych komentarzy poszczególnych aktorów. Wolę trzymać się faktów. Faktem jest, że Niemcy są państwem konstytucyjnym, w którym prywatne inwestycje firm, a także projekt ‚Nord Stream 2’, zawsze są zgodne z zasadami państwa prawa. Na przykład budowa ‚Nord Stream 2 wymaga niezbędnych zezwoleń od różnych organów w różnych krajach, w tym w Niemczech. Nawiasem mówiąc, budowa jest już bardzo zaawansowana, na dnie morza zostało położonych już wiele kilometrów rur. Rząd federalny nie będzie interweniować w taki proces, ponieważ nie ma na to podstawy prawnej”.

Niemiecki minister gospodarki zwrócił też uwagę na dwa problemy jakie mogą się pojawić po zakończeniu budowy „Nord Stream 2”. Z jednej strony jest to utrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. Z drugiej strony zaś możliwość uzależnienia Europy od dostaw gazu z Rosji.

Jeśli chodzi o Ukrainę, to sprawa jest jasna, bo według zapewnień rosyjskiego prezydenta Władymira Putina, które przekazał niemieckiej kanclerz Angeli Merkel podczas ostatniego spotkania w Soczi: tranzyt przez Ukrainę ma być nadal kontynuowany.

Natomiast w sprawie niebezpieczeństwa uzależnienia się Europy od rosyjskiego gazu, to wg. Altmaiera nie ma takiej możliwości ze względu na to, że niemiecki rząd będzie wspierał rozwój sektora prywatnego w zakresie magazynowania i regazyfikacji LNG, tj. skroplonego gazu ziemnego, w Niemczech.

Jak ujawnił są firmy zainteresowane budową terminali LNG w Brunsbüttel, Stade i Wilhelmshaven. Wzt. rząd podejmie niebawem decyzję, które projekty spełnią kryteria wsparcia finansowego. „Być może wtedy emocjonalna dyskusja o ‚Nord Stream 2’ uspokoi się”– dodał minister Altmaier.

Na zakończenie wywiadu Altmaier dodał, że Zaprosił już amerykańskich eksporterów LNG do swojego ministerstwa w połowie lutego br., aby zapoznać się z ich ofertą. Co według niego jest dowodem na to jak niemiecki rząd poważnie podchodzi do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

Przypomnę, że kilka dni temu minister spraw zagranicznych Heiko Maas również bronił gazociągu „Nord Stream 2”, mówiąc, że w tej chwili nic nie wstrzyma jego budowy. Tak więc jest to już nieoficjalna wykładnia stanowiska niemieckiego rządu w kwestii problemu budowy „Nord Stream 2”.

Przy okazji warto tu zwrócić uwagę na fakt, że tak w zakresie zwiększonej współpracy niemiecko-rosyjskiej w temacie importu gazu ziemnego do UE, jak i w sprawie rozbudowy terminali LNG, aby doprowadzić w ten sposób zwiększenia dywersyfikacji zaopatrzenia w gaz- i tak Polska jest na straconej pozycji. Co wynika z tego, że nie mając realnych możliwości wywierania nacisków zagranicznych, prowadzi swą indywidualną (a raczej spolegliwie proamerykańską) politykę bezpieczeństwa energetycznego.
Polega to na tym, że w obu przypadkach- tak w odniesieniu do zakupu gazu ziemnego z Rosji, jak i gazu LNG z innych źródeł, nie mówiąc tu już o gazie norweskim, który jest najdroższy na świecie- cena jaką zapłacimy za gaz będzie znacznie droższa niż płacona przez Niemcy. Oczywiście nie pozostanie to bez wpływu na ograniczenie konkurencyjności naszej gospodarki oraz znaczne podrożenie kosztów życia dla indywidualnych konsumentów.

W taki kanał wpuścili nas politycy posierpniowego sortu. Nie mówiąc przy tym o zagrożeniu naszego bezpieczeństwa do jakiego prowadzi skrajnie wroga polityka uprawiana wobec Rosji- sąsiadującego z nami jednego z największych imperiów światowych.

https://www.handelsblatt.com/politik/deutschland/interview-peter-altmaier-nord-stream-2-ist-der-falsche-pruegelknabe/23883662.html?ticket=ST-1022603-piUvQiERsQ7lHKFrSOQM-ap6,

https://www.handelsblatt.com/unternehmen/energie/nord-stream-2-omv-chef-seele-kritisiert-us-botschafter-der-brief-ist-eine-vollkommen-inakzeptable-bedrohung/23866626.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 11:30 do 21:00, 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono przy użyciu granatników: AGS-17 (15 granatów) i RPG-7 (3 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej. W sumie na terytorium DRL spadło w wyniku tych ostrzałów 18 granatów (wobec 51 z dnia poprzedniego), które nie powodowały żadnych strat i szkód.

Ostrzeliwane były przedmieścia Gorłówki (osiedle przy kopalni im. Gagarina), rejon wokół Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center” i teren lotniska oraz osiedle przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, a także miejscowości: Jasinowata i Sprtakus) oraz na południowym odcinku frontu: Leninskoje, Komiternowo, Sachanka i Bezimiennoje.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (9 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów), a także granatników AGS-17 (87 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Nowoaleksandrowki (11:30), Troiczkoje (17:00), Krimskoje (18:00), Ługańskoje (19:10) i Stanicy Ługańskiej (19:40), w stronę: Kalinow-Barszczowatoje, Kalionwa, Żiełoboka, Kalinowki i w pobliżu pomnika Kniazia Igora, koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 21 січня 2019 року.

20 січня російські окупаційні війська 16 разів порушили режим припинення вогню.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
чотири рази – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу селища Павлопіль;
двічі з гранатометів, великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї – в районі населеного пункту Гнутове;
з ПТРК, гранатометів – поблизу селища Кам’янка.
двічі з мінометів калібру 82 мм. та гранатометів – в районі населеного пункту Піски;
з мінометів калібру 82 мм. – поблизу селища Водяне;
з гранатометів різних систем – поблизу населених пунктів Широкине та Красногорівка;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту Новомихайлівка.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів – поблизу хутора Вільний та двічі з гранатометів різних систем – в районі селища Кримське.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ один військовослужбовець Об’єднаних отримав поранення.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 20 січня, одного окупанта було знищено та двоє отримали поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Наші захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

19 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.01.2019r.- 1323 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność, w nocy w Połtawie 62 – letni mężczyzna postanowił postrzelac sobie z „kałacha” w swoim mieszkaniu w jednym z bloków w centrum miasta. Jak mozna było sie spodziewac nie spodobało sie to sąsiadom którzy wezwali policje…
  https://strana.ua/news/182150-zhitel-poltavy-nochju-otkryl-ohon-iz-avtomata-kalashnikova-v-sobstvennoj-kvartire.html
  Z kolei w Kijowie jeden z mieszkańców groził swoim sąsiadom zdetonowaniem granatu bojowego;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4056078-zhytel-kyeva-uhrozhal-sosediam-hranatoi
  A w Odessie „coś” (prawdopodobnie niewielki łądunek wybuchowy sądząc po zdjęciu) eksplodowało przed jedną z restauracji, raniac jednego człowieka (pracownika?);
  https://korrespondent.net/city/odessa/4055965-v-odesse-u-restorana-proyzoshel-vzryv-est-ranenye

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Kampania prezydencka na Ukrainie, gdzie rozkreca się skandal wokół „niezaleznego” kandydata „celebryty” Zelenskiego. „Radio Swoboda” ujawniło ze jedno z należacyh studiów filmowych działajacych na terytorium Rosji otrzymać miało 35 mln rubli „dotacji budżetowej”, czyli dostało pieniedze od władz „państwa – agresora” według „oficjalnego” Kijowa;
  https://strana.ua/news/182219-zelenskomu-dali-35-mln-rublej-na-film-vniz-v-rossii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. W sprawie ostatnich wydarzeń w jednej z lokalnych gazet w Chersoniu, gdzie NN sprawcy ostrzelali i „zagazowali” redakcję gdzie odbywało się „forum” lokalnych dziennikarzy oraz aktywistów interweniował sam przedstawiciel OBWE d/s wolnosci mediów Harlem Desir. Wraził on swoje zaniepokojenie incydentem oraz wezwał władze do „przeprowadzenia pełnego śledztwa i postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości”;
  https://strana.ua/news/182225-ukraina-dolzhna-vsestoronne-rassledovat-raspylenie-haza-i-strelbu-v-khersonskoj-hazete-dezir.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Krótko o epidemiach na Ukrainie, tym razem o grypie oraz jej „świnskiej odmianie”. Na Ukrainie od poczatku roku z powodu grypy zmarło już 19 osób (dane z 15 stycznia);
  https://korrespondent.net/ukraine/4053730-v-ukrayne-ot-hryppa-umerly-uzhe-19-chelovek
  Z kolei w Czernichowie zmarł mężczyzna u którego zdiagnozowano wirusa „świńskiej grypy” (A/H1N1). Według informacji z ukromediów jest to już piata ofiara „świnskiej grypy” w Czernichowie w tym „sezonie epidemiologicznym”;
  https://www.unian.net/health/regnews/10415751-v-chernigove-ot-svinogo-grippa-umer-muzhchina.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. A „generalissimus” Poroszenko ‚wojażuje” tymczasem w ‚Wielkiej Demokracji Bliskiego Wschodu”, gdzie spotkał go ‚afront” ze strony Patriarchy Jerozolimy (prawosławnego) który odwołał spotkanie z nim, podobno ze wzgledu „na zły stan zdrowia”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4056089-vstrechu-poroshenko-s-patryarkhom-yerusalyma-otmenyly-smy
  Co ciekawe Patriarcha Jerozolimy miał wcześniej poprzeć stanowisko Patriarchy Konstantynopola w sprawie powołania nowej ‚cerkwi” na Ukrainie;
  https://nv.ua/world/geopolitics/ierusalimskij-patriarkh-podderzhal-konstantinopol-v-spore-s-rpts-smi-2502300.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. O nowym „rekordzie” na „pomajdanowej” Ukrainie poinformował jeden z kandydatów na urząd ukraińskiego prezydenta Jurij Bojko. Według niego zadłużenie Ukraińców za opłaty za media oraz usługi komunalne przekroczyło już „rekordową sumę” 47 mld hrywien. Wezwał on takze obecne władze w Kijowie by przerwały w końcu prowadzoną przez siebie „drapieżną politykę taryfową”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4055920-zadolzhennost-za-usluhy-zhkkh-prevysyla-rekordnye-47-mlrd-hrn-boiko

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej wybuchł pożar na dwóch statkach (tankowcach) pływajacych pod banderą Tanzanii, z załogami składajacymi się z obywateli Indii oraz Turcji. Według rosyjskich służb oba statki w momencie wybuchu pożaru znajdowały się na „nielegalnym kotwicowisku” poza wodami terytorialnymi FR, a w jego wyniku smierc miało ponieść 9 marynarzy którzy na nich pływali;
  https://strana.ua/news/182237-v-kerchenskom-prolive-horjat-dva-korablja-vse-podrobnosti.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. I w temacie epidemii „świńskiej grypy” na Ukrainie. Ukromedia ujawniły ze tylko w Czernichowie zmarło na nią już 9 osób, a władze miejskie zarządził w zwiazku z tym „dezynfekcję środków komunikacji miejskiej (trolejbusów)”. Łącznie w całym obwodzie czernichowskim na grypę zachorowac miało w przeciagu trzech ostatnich tygodni ponad 9000 osób (z czego prawie połowa to dzieci);
  https://strana.ua/news/182284-v-chernihove-nachali-dezinfitsirovat-trollejbusy-v-horode-i-oblasti-ot-hrippa-umerli-9-chelovek.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.