Wojna domowa na Ukrainie 22.01.2019r.- 1324 dzień od nowego rozejmu.


„73% Niemców uważa, że budowa gazociągu ‚Nord Stream 2’ jest słuszna. Przeciwnego zdania jest tylko 16%”– wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut „Forsa” na zlecenie niemieckiej stacji telewizyjnej „RTL/n-tv-Trendbarometer”.

Na pytanie ankieterów, czy budowa „Nord Stream 2” uzależni Niemcy od Rosji, większa część biorących udział w badaniu jest zdania, że „zwiększony import gazu ziemnego z Rosji nie oznacza niebezpieczeństwa uzależnienia się od Rosji. Dodatkowo „67% ankietowanych uważa, że ostrzeżenia prezydenta USA Donalda Trumpa są nieuzasadnione”.

Z wyników przeprowadzonych badań można wyciągnąć wniosek, że Niemcy nie ufają w szczerość intencji Trumpa, bo tylko 4% ankietowanych uważa, że amerykańskiemu prezydentowi chodzi rzeczywiście o dobro Europy i Niemiec. Przy czym 91% ankietowanych jest przy tym przekonanych, że Trump pragnie jedynie sprzedawać amerykański gaz do Europy i chce wyeliminować konkurencję.

Także groźby wprowadzenia przez Stany Zjednoczone sankcji wobec firm uczestniczących w realizacji projektu „Nord Stream 2” większość Niemców ocenia jako coś „niezwyczajnego i niesłychanego” i jednocześnie 77% uważa je za szantaż.

„Niemcy są zdania, że spór o ‚Nord Stream 2’ nie ma podłoża politycznego, ale gospodarcze”– stwierdził szef instytutu „Forsa” Manfred Güllner.

Według Manfreda Güllnera większość Niemców zdaje sobie sprawę z tego, że niemieckie zapotrzebowanie na energię nie może w najbliższych latach zostać pokryte jedynie ze źródeł odnawialnych. Także w przyszłości potrzebny będzie import tradycyjnych surowców energetycznych. W przekonaniu większości potrzeby te będą mogły być zaspokojone „raczej ze strony Rosji a nie USA”.

Badanie przeprowadzono w dniach 17 i 18 stycznia na losowo wybranej próbie 1004 osób.

Ciekawe tylko, skąd u Niemców takie przekonanie, że niemieckie zapotrzebowanie na energię może być zaspokojone wyłącznie ze strony Rosji, a nie z USA?

Jak sądzę warto by było przeprowadzić podobną ankietę w Polsce. Tylko czy tu są na tyle obiektywne i odważne oraz niezależne instytucje i organizacje, które mogłyby takie badania (jako wiarygodne, a nie będące kolejną propagandową narracją antyrosyjską) przeprowadzić?

Podejrzewam, że byłoby ciężko je znaleźć u nas w kraju, i to nie tylko ze względu na to, że akurat rządzi ta, a nie inna opcja polityczna. Bo akurat w tej sprawie linia już została dość dawno temu ustalona. Po prostu, jako kraj wasalny wobec światowego hegemona, nikt nie odważy się mu przeciwstawić, co dowodzi tylko słabości tego kraju oraz miałkości elit politycznych, które nim rządzą.

https://en.wikipedia.org/wiki/Forsa_Institute,

https://www.forsa.com/,

http://wolfsburgerblatt.de/aktuell/politik/75245968-umfrage-mehrheit-haelt-bau-von-nord-stream-2-fuer-richtig,

https://www.wallstreet-online.de/nachricht/11181171-umfrage-mehrheit-haelt-bau-nord-stream-2-richtig.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze ostrzeliwując terytorium DRL, w godzinach pomiędzy 09:55 a 23:15, 17 razy naruszyli warunki rozejmu. Z tym, że przedpołudniem doszło tylko do 4 naruszeń warunków zawieszenia broni, a od późnego popołudnia do późnych godzin nocnych, naruszeń tych było 13, z czego większość w rejonie Doniecka.

Ostrzał prowadzono przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 mina), granatników AGS-17 (51 granatów) i SPG-9 (7 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. W wyniku czego na terytorium DRL spadły 54 pociski, wobec 18 z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwane były: okolice Gorłówki (osiedle przy kopalni im. Gagarina oraz południowa część Zaicewa i Dolomitnoje na łuku swiatłodarskim), Doniecka (rejon serwisu „Volvo-Center” i lotniska oraz Aleksandrowka i Jasinowata), a także na południowym odcinku frontu: Sachanka i Komiternowo.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (17 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (11 wystrzałów), a także granatnika RPG-7 (3 granaty) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Starego Ajdara (17:25), Krimskoje (20:55) i Nowotoszkowskoje (23:30), w stronę: Rajewki, Żiełoboka i Donieckiego. Strat nie zgłoszono.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 22 січня 2019 року.

21 січня російські окупаційні війська два рази порушили режим припинення вогню.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій українських військових велися з гранатометів поблизу селища Водяне та з гранатометів, стрілецької зброї – в районі міста Мар’їнка.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ жоден військовослужбовець Об’єднаних не зазнав поранень.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 21 січня, одного окупанта було знищено та один отримав поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські військові продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.01.2019r.- 1324 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem zza Oceanem, organizacja humanitarna „World Central Kitchen” uruchomiała w Waszyngtonie („stolicy supermocarstwa”) darmowa stołówkę dla…pracowników administracji federalnej („urzedników supermocarstwa”) którym nie wypłaca sie pensji w związku z tzw. shutdown’em (czyli konfliktem pomiędzy administracją Prezydenta USA oraz opozycyjnymi Demokratami);
  http://www.fox5dc.com/news/local-news/jose-andres-world-central-kitchen-opening-resource-center-for-federal-workers-on-furlough

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Redaktor naczelny popularnego ukraińskiego portalu „Strana.ua” Ihor Hużwa w programie „na zywo” ukraińskiej stacji „NewsOne” m.in o tym ze powodem jego ucieczki z „pomajdanowej” Ukrainy do Austrii, gdzie uzyskał status uchodźcy politycznego, była obawa o własne życie. Warto przypomnieć że Hużwie grozili „ostateczna rozprawą” nie jacyś tam „szarzy ukropatrioci” ale ukraińscy politycy „z górnej półki”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=1k7Y-xxCNF4

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dzisiaj kolejna rocznicy likwidacji tzw. kotła debalcewskiego (styczeń – luty 2015 roku) zakonczonej kolejnym pogromem sił prokijowskich. W ukromediach pojawił się artykuł przedstawiajacy „sylwetkę” jednego „ukroherojów” spod Debalcewa, byłego „dowódcy baterii ppanc” tzw. batalionu „Ruś Kijowska” który „wsławił się” tym ze 1 lutego 2015 roku zamiast utrzymac swoje pozycje i dać wsparcie sasiednim ukraińskim jednostkom, zbiegł z frontu wraz z całą swoja baterią (53 „ukrowojaków” wraz ze sprzętem wojskowymm) przez miejscowości Artemowsk i Sławiańsk zatrzymując sie dopiero na poligonie wojskowym „Desna” pod Kijowem 🙂 Sąd „docenił” jego „heroizm” 6 latami więzienia, ale na szczęście dla niego objeła go specjalna amnestia dla „weteranów ATO”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4056533-boy-za-debaltsevo-komandyr-dezertyr-poluchyl-shest-let-tuirmy

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem wyszła na jaw „haniebna zdrada” (prawosławnego) Patriarchy Jerozolimy, który wczoraj z powodu „choroby” nie mógł spotkac się z Poroszenką, odiwdzajacym Izrael, a dzisiaj nagle „ozdrowiał” i spotkał się z duchownymi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, dodatkowo przekazujac im oficjalne błogosławieństwo dla ich „kanonicznej [czyli legalnej] cerkwi”;
  https://strana.ua/news/182399-patriarkh-ierusalima-otkazavshij-poroshenko-vstretil-sehodnja-svjashchennikov-upts-iz-odessy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, w Odessie eksplodował drugi już w przeciągu dwóch dni ładunek wybuchowy przed kolejną restauracją. Tym razem obyło sie bez ofiar;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4056285-v-restorane-odessy-proyzoshel-vzryv
  Ukraińscy pogranicznicy zatrzymali w pociagu relacji Moskwa – Kiszyniów obywatela Mołdawii który przemycił na Ukrainę…rosyjskie książki;
  https://strana.ua/news/182326-hrazhdanin-moldovy-pytalsja-provezti-v-poezde-moskva-kishinev-kontrabandnye-knihi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Prezydent Białorusi tez chyba lubi „dziewczynki” podobnie jak prezydent Ukrainy 🙂 Deportowaną z Tajlandii do Rosji „seks – trenerkę” Anastazję Waszukiewicz („Nastia Rybka”), która onegdaj próbowała wywołać „seks – skandal” oskarżając moskiewska „wierchuszkę” o „seksualne rozpasanie’, zwolniono z rosyjskiego aresztu podobno właśnie na prośbę samego Aleksandra Łukaszenki…
  https://strana.ua/news/182419-lukashenko-potreboval-osvobodit-eskortnitsu-nastju-rybku-i-ee-vypustili-iz-moskovskoho-izoljatora.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Wieści z „frontu” na Donbasie, gdzie przedwczoraj jeden z pijanych „ukrowojaków” miał szczęście i dotarł zywy do pozycji noworosyjskich (filmik we „wstępniaku”), natomiast dzisiaj jego „kompan po kieliszku” nie miał tyle szczęści i zasilił szeregi „Niebiańskiego Korpusu im. Stepana Bandery” (dawniej „Niebiańska Sotnia”);
  https://strana.ua/news/182410-na-donbasse-pohib-28-letnij-ukrainskij-boets-iz-khersonskoj-oblasti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, jeden z ukraińskich „worów w zakonie” rządzących obecnie w KIjowie, czyli Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko (zwanym „kumem Poroszenki”) opowiada w udzielonym przez siebie wywiadzie jak to onegdaj „ustawiał pod celą” (podczas swojego pobytu w ukraińskim więzieniu) innych „worów w zakonie”…
  https://strana.ua/news/182405-lutsenko-pokhvastaetsja-kak-na-zone-stroil-uholovnykh-avtoritetov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT światowe czyli Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo podczas swojego „wystepu” na Forum Ekonomicznym w Davos ( w ramach telekonferencji) ogłosił że USA i Rosja nie są skazane na bycie przeciwnikami. Jednocześnie wyraził opinię, że decyzje dotyczące przyszłości stosunków rosyjsko-amerykańskich, czyli w domyśle ich polepszenia, pozostają „w gestii Moskwy”, a nie Waszyngtonu, a także że to Rosja powinna zmienić swoją politykę zagraniczną, by unormować stosunki ze Stanami Zjednoczonymi;
  https://korrespondent.net/world/4056575-pompeo-ssha-y-rossyia-ne-obrecheny-byt-protyvnykamy
  Ps. „Supermocarstwo” i jego wizja „pokoju”, czyli UKORZCIE SIĘ A OKAŻEMY WAM ŁASKĘ…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland szuka pieniedzy na dalsze funkcjonowanie organizacji oraz jej agend po tym jak płacenie składek zawiesiła Rosja, która wcześniej pozbawiono części praw członkowskich w ramach „sankcji” i od ich przywrócenia uzależniała finansowanie Rady Europy. Jagland wpadł na pomysł by zaległosci płacowe wynikajace z niepłacenia przez Rosję uregulowały inne państwa członkowskie, ale na razie brak informacji o jakichkolwiek chetnych;
  https://korrespondent.net/world/4056585-yahland-predlozhyl-stranam-chlenam-se-zaplatyt-za-rossyui

  Polubione przez 3 ludzi

 11. „Standardy NATO” w „niezwyciężonej armii kijowskiej”. Sąd w obwodzie chersońskim skazał na 5 lata więzienia z zawieszeniem na 3 lata, a także zapłacenie 72 tys. hrywien za koszty leczenia zołnierza kontraktowego ukraińskiej armii który pełniąc słuzbe na warcie postrzelił swojego dowódcę oraz innego zołnierza. Powodem takiego działania było to że jego dowódca miał mu zwrócić uwagę że niewypełniał dostatecznie dobrze swoich obowiązków służbowych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4056612-v-khersonskoi-oblasty-pryhovoryly-kontraktnyka-podstrelyvsheho-dvukh-kolleh

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W temacie wstępniaka.
  Dość długie omówienie jak przebiegały rozmowy trójstronne na temat nowej umowy tranzytowej przez teren Ukrainy. Streszczając w kilku zdaniach: Niemcy chcą NS II i torpedują działanie komisji. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego żadna ze stron nie będzie nalegać na szybkie załatwienie sprawy.
  http://biznesalert.pl/proces-trojstronny-ke-ukraina-rosja-rozmowy-gaz-nord-stream-2-niemcy/

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko oświadczył, że jest zgoda rządu na wznowienie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych przez stronę polską. Poszukiwania jednak poprzedzone muszą zostać podpisaniem przez obie strony stosownych dokumentów określających warunki współpracy.
  http://www.pch24.pl/wicepremier-ukrainy–wznowimy-ekshumacje-na-ukrainie–ale-pod-pewnymi-warunkami,65643,i.html#ixzz5dNSP2jFJ
  Komentarz: Zapewne odbudowa pomników UPA i uznanie zbrodniarza Bandery za człowieka idei i humanizmu (tfu).

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Od początku konfliktu zbrojnego w kwietniu 2014 roku do końca 2018 roku w Donbasie zginęło od 12,8 tys. do 13 tys. ludzi. – wynika z odpowiedzi misji monitoringowej ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie dla agencji dpa, przytoczonej we wtorek przez ukraińskie wydanie Deutsche Welle.
  Według danych zebranych przez ONZ, spośród około 13 tys. zabitych 3,3 tysiące było osobami cywilnymi. 4 tysiące żołnierzy straciły ukraińskie siły zbrojne a 5,5 tysiąca donbascy separatyści. Do ofiar konfliktu należy także zaliczyć od 27 tys. do 30 tys. osób rannych.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/onz-juz-13-tys-zabitych-w-wyniku-konfliktu-w-donbasie/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.