Wojna domowa na Ukrainie 23.01.2019r.- 1325 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina gotowa jest rozmawiać z Polską o wznowieniu prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych, jednak powinny być one poprzedzone umową ze szczegółami takiej współpracy”– oświadczył przedwczoraj (21 stycznia) ukraiński wicepremier Pawło Rozenko.

„Strona ukraińska nastawiona jest bardzo konstruktywnie i gotowi jesteśmy, by wspólnym wysiłkiem podpisać dokumenty, które otworzą drogę do wznowienia prac tak na terytorium Ukrainy, jak i na terytorium Polski. Bo jest to proces wzajemny”– powiedział wicepremier Pawło Rozenko, który stoi na czele Międzyresortowej Komisji ds. Upamiętnień w swoim kraju.

Ten optymizm płynący z przesłania Rozenki, wynika- jak wyjaśnił- z tego, że napięcie w relacjach polsko-ukraińskich w kwestii ekshumacji zostało w pewnym stopniu rozładowane po wydanym w ubiegłym tygodniu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (TK) w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w części dotyczącej zbrodni ludobójstwa popełnionych Ukraińców na Polakach- mieszkańcach Galicji Wschodniej.

„Bez wątpienia ułatwia to dialog i zmniejsza spiętrzenie problemów w stosunkach ukraińsko-polskich, które oczywiście komplikowało poszukiwanie kompromisów w sferze pamięci historycznej. Chcę powiedzieć, że i prezydent (Petro Poroszenko-dopisek mój), Rada Najwyższa i nasza część komisji ukraińsko-polskiej zwracali uwagę władz polskich na wszystkich szczeblach na ryzyko, które niesie ta ustawa dla zwykłych Ukraińców, którzy mogą mieć inne stanowisko niż to, co zostało zapisane w ustawie”– podkreślił Rozenko.

Jednocześnie Rozenko zaznaczył także, że Ukraina nie rości sobie praw do ingerencji w polską politykę wewnętrzną:

„Nie mamy prawa do wtrącania się w politykę wewnętrzną państwa polskiego, tym niemniej wyrażaliśmy nasze zaniepokojenie. Decyzja TK jest sygnałem, że w relacjach ukraińsko-polskich jest coraz mniej tematów, które mogłyby wywoływać ich zaostrzenie i że mamy wszelkie możliwości, by w dalszym ciągu iść w kierunku kompromisu”.

Rozenko oświadczył także, że:

„Musimy wyciągać wnioski z wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich latach i w pierwszej kolejności nie dopuszczać, by w przyszłości poprzez jakieś prowokacje, w tym niszczenie upamiętnień tak na terytorium Polski, jak i na terytorium Ukrainy dochodziło do wzrostu napięcia w tych stosunkach. Dlatego dialog będzie kontynuowany”.

Rozenko ujawnił też, że może zostać odwołane ukraińskie moratorium dotyczące ekshumacji, wicepremier poinformował, co ma zostać ustalone podczas wizyty na Ukrainie wicepremiera Polski Piotra Glińskiego.

„Jesteśmy gotowi do wznowienia prac i oczekujemy na wizytę pana Glińskiego w Kijowie. Jeśli strona polska gotowa jest do sfinalizowania tych rozmów, zawsze jesteśmy radzi przyjąć naszych partnerów na Ukrainie”– zadeklarował Rozenko.

Przypomnę, że w zeszłym tygodniu TK orzekł, że przepisy noweli ustawy o IPN w części dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów są niezgodne z konstytucją. Przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda, wskazując, że pojęcia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne.

Określenia te znalazły się w znowelizowanej ustawie o IPN, która wprowadzała karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech za przypisywanie Polakom odpowiedzialności m.in. za ludobójstwo popełnione na Żydach w czasie wojny. Ostatecznie sankcje te zostały w czerwcu 2018 r. uchylone kolejną nowelizacją przez rząd i parlament przy akceptacji prezydenta.

Jednak w rzeczonej ustawie pozostały przepisy dotyczące m.in. „zbrodni ukraińskich nacjonalistów”, które w połączeniu z art. 55 ustawy o IPN dawały możliwość wszczynanie przez poleskie organa śledcze postępowań karnych wobec tych osób, które zaprzeczają np. zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, dokonanej na Polakach przez UPA i wspomagającą ją w zbrodniach ukraińską ludność cywilną w okresie II wojny światowej. Zgodnie z art. 55 ustawy o IPN negacja tego rodzaju zbrodni zagrożona jest karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Zgodnie z ustawą o IPN zbrodniami ukraińskich nacjonalistów, w tym również tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką, są „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności”. Przepisy także głoszą, że taką zbrodnią było m.in. ludobójstwo na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Tak więc wyrok TK w tej sprawie dał teraz nadzieję przedstawicielom ukraińskich władz, że sprawa zbrodni ludobójstwa dokonanych przez Ukraińców na ich polskich sąsiadach zostanie teraz zamieciona pod dywan. A w miarę upływu czasu ulegnie ona zapomnieniu.

Czy tak będzie, to się okaże, bo samo zakwestionowanie określeń „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”, jako nieprecyzyjnych, nie przekreśla sensu noweli ustawy IPN, ale zapewne utrudniać będzie podejmowanie działań prawnych.

Chyba, że pojęcia te zostaną właściwie doprecyzowane, i znajdą się tam wreszcie takie słowa, jak: „UPA, OUN, OUN-UPA, Bandera, banderowcy, kolaboranci ukraińscy w służbie niemieckiego nazizmu, ukraińskie policyjne formacje pomocnicze, ludność ukraińska” i wreszcie „teren obecnej Ukrainy znajdującej się w czasie II RP w granicach państwa polskiego”, itd.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Paw%C5%82o_Rozenko.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, pomiędzy 04:15 a 21:40, 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (10 min), granatników AGS-17 (40 granatów) i SPG-9 (14 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej. Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 64 pociski, wobec 54 z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwano rejon Gorłówki (Zajcewo), Doniecka (okolice lotniska i serwisu „Volvo-Center” oraz teren osiedla kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, a także okolice Spartakusa, Jasinowatej i Staromichajłowki), a także na południowym odcinku frontu: Leninskoje i Sachanka. Aktywność ukraińskich żołnierzy była słaba, zaś ostrzały prowadzono bez wyraźnego celu i bez przekonania.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz granatników: AGS-17 (23 granaty) i RPG-7 (11 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Zołotoje-4 (14:30), Krimskoje (14:35), Popasnej (15:45) i Ługańskoje (19:50), w stronę: Zołotoje-5, Ziełoboka, Mołodzieżnoje i Kalinowki.

strat i szkód jak dotąd nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.


„Зведення станом на 07:00 23 січня 2019 року.

22 січня російські окупаційні війська чотири рази порушили режим припинення вогню. Крім того, ворог здійснив обстріл зі стрілецької зброї населеного пункту Чермалик на Маріупольському напрямку та з великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї обстріляв представників ДСНС України зі складу Об’єднаних сил поблизу міста Мар’їнка.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
з гранатометів, великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту Широкине.
з гранатометів та стрілецької зброї поблизу – селища Павлопіль;
з гранатометів, великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї – в районі населеного пункту Красногорівка.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу селища Золоте-4.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ один представник ДСНС України зі складу Об’єднаних сил отримав поранення.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 22 січня, двох окупантів було знищено та двоє отримали поранення. Також, було збито БПЛА противника.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Наші захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

20 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.01.2019r.- 1325 dzień od nowego rozejmu.

 1. I znowu o „standardach NATO” w „niezwyciężonej armii kijowskiej”, wyjaśniła się sprawa dwóch martwych „ukrowojaków” znalezionych w jednym z domów w tzw. strefie OZS (dawniej ATO) na Donbasie. Jka sie okazało w czasie libacji alkoholowej pokłócili się major z sierzantem, po czym ten pierwszy ‚zlał do nieprzytomnosci” drugiego i wyrzucił go na ulice, gdzie tamten zamarzł. Nazajutrz po tym jak major odkrył co zrobił „po pijaku” strzelił sobie w łeb…
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1775374-viyskoviy-zastrelivsya-pislya-smerti-tovarisha-po-sluzhbi

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Epidemie na Ukrainie. Pojawiły sie informacje ze ukraiński resort zdrowia może ogłosić na terytorium Ukrainy „stan epidemii” w związku z rosnąca liczbą zachorowań na odrę, których od poczatku tego roku zanotowano juz 8498;
  https://korrespondent.net/ukraine/4056836-v-mynzdrave-zahovoryly-ob-epydemyy-kory
  Z kolei oprócz szalejacych na Ukrainie odry oraz wirusów grypy (szczególnie „świnskiej”);
  https://korrespondent.net/ukraine/4056932-v-ukrayne-ot-hryppa-umerly-shest-chelovek-za-nedelui

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, „draka” na parkingu jednej z miejcowosci obwodu charkowskiego zakończona strzelanina w wyniku której ranny został jeden mężczyzna;
  https://korrespondent.net/ukraine/4056973-pod-kharkovom-proyzoshla-strelba-est-postradavshye
  Z kolei u 60 – letniego mieszkańca obwodu kijowskiego znaleziono materiały wybuchowe, granaty bojowe oraz amunicję, którą znalazł, jak tłumaczył po zatrzymaniu, w „zagajniku pare lat temu”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4056702-u-zhytelia-kyevskoi-oblasty-yzialy-vzryvchatku-y-hranaty

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem agencja „Bloomberg” informuje że turecka ciesnina Bosfor jest praktycznie zablokowana tankowcami przewożącymi rope naftową z Rosji oraz Kazachstanu. Według oficjalnych danych liczba statków próbujacych przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Śródziemne jest najwyższa od 2014 roku, a średni czas oczekiwania na przepuszczenie przez Bosfor wynosi już 13 dni;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-01-22/turkey-ship-strait-delays-spiral-stalling-dozens-of-oil-tankers

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wczoraj w Moskwie odbyły się oficjalne rozmowy rosyjsko – japońskie, których „zwieńczeniem” była rozmowa „twarzą w twarz” pomiędzy Prezydentem Rosji a Premierem Japonii, która trwała ok. 50 minut. Rozmowy dotyczył oczywiscie zawarcia ostatecznego porozumienia pokojowego pomiędzy Rosją a Japonią, które (teoretycznie) od czasu IIWS pozostaja w stanie wojny. Strony pozostały przy swoich stanowiskach, czyli Rosja wyraża gotoowść zawarcia porozumienia, ale na zasadzie „status quo po IIWS”, czyli wbrew histerii „rosyjskiej opozycji” nie będzie zadnego „zdawania Kuryli”, natomiast Japonia domaga sie zwrotu dwójki Wysp Kurylskich;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6028615

  Polubione przez 5 ludzi

 6. USA które tak krytykowały wtrącanie się FR w ich wybory, teraz oficjalnie nawołują siły zbrojne i służby mundurowe w Wenezueli do poparcia opozycyjnego samozwańczego prezydenta!
  Wiele państw w trybie ekspresowym uznaje „nowego prezydenta” zaraz po tym jak Tramp poparł jego działania.
  Myślę, że jutro takie poparcie wyszczeka piesek Adrianek!!

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.