Wojna domowa na Ukrainie 24.01.2019r.- 1326 dzień od nowego rozejmu.


„Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i kanclerz Niemiec Angela Merkel w środę na spotkaniu w Davos mówili m.in. o zapobieganiu rosyjskim ingerencjom w marcowe wybory prezydenckie na Ukrainie i zatrzymanych ukraińskich marynarzach”– poinformował wczoraj (23 stycznia) rzecznik prasowy prezydenta Petra Poroszenki ,Swiatosław Cehołko.

W czasie spotkania prezydent wyraził wdzięczność za niemieckie wysiłki „na rzecz minimalizowania ryzyka zaostrzenia przez Rosję sytuacji wokół akwenu Morza Czarnego i Azowskiego, zapewnienia swobody żeglugi w regionie i bezwarunkowego oraz natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy (…) Petro Poroszenko i Angela Merkel omówili ryzyka dla bezpieczeństwa energetycznego w UE”– dodał rzecznik prasowy Poroszenki.

Poza tym, Swiatosław Cehołko nie poinformował o tym, że w tym samym czasie szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde poinformowała w środę, że wezwała prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę do szybszego przeprowadzenia reform.

„Podkreśliłam również, że Ukraina powinna przyspieszyć reformy, by doprowadzić do większego wzrostu, który jest niezbędny, aby w zrównoważony sposób podnieść standard życia ludzi”– powiedziała Christine Lagarde, która rozmawiała z Poroszenką w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym.

Przypomnę, że od 2014 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i inne instytucje finansowe oraz kraje, wspierają Ukrainę umowami kredytowymi warunkowanymi przeprowadzaniem przez władze tego państwa reform oraz walką z korupcją.

W połowie grudnia minionego roku MFW zatwierdził program pomocy dla Ukrainy w wysokości 3,9 mld USD, które mają być przekazane w transzach w okresie 18 miesięcy. Jednocześnie MFW podjął decyzję o natychmiastowym odblokowaniu kredytu stand by w wysokości 1,4 mld USD.

Środki pomocowe MFW dla Ukrainy były zamrożone od kwietnia 2017 r. w związku z niewywiązywaniem się władz w Kijowie z wdrażania pakietu reform instytucjonalnych i brakiem wyraźnych postępów w przyjmowaniu antykorupcyjnego ustawodawstwa.

W marcu 2015 r. rząd ukraiński zobowiązał się podjąć walkę z mocno zakorzenioną na Ukrainie korupcją, która nota bene stała się niejako systemowa, w zamian za pakiet pomocy z MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. Program ten wygasa w 2019 r.

Mimo tej pomocy finansowej, ukraińskie władze są nadal krytykowane przez MFW oraz inne zachodnie instytucje finansowe za brak determinacji w zwalczaniu korupcji i uprzywilejowaniu oligarchów, których nota bene przedstawicielem jest urzędujący prezydent Petro Poroszenko.

Również w połowie grudnia Bank Światowy zgodził się na udzielenie Ukrainie kredytu o wartości 750 mln USD. Prezydent Poroszenko uznał to wówczas za dowód na „namacalny postęp na ścieżce reform”. Co oczywiście, tak na Zachodzie, jak i wewnątrz kraju, wywołało salwy śmiechu i zażenowania.

Chodzi o to, że po mimo bardzo silnej presji Zachodu, obecnie rządząca junta, tylko pozoruje jakieś zmiany, które gdyby rzeczywiście dokonano wg. zaleceń płynących z zewnątrz, to przede wszystkim uderzyłyby one w żywotne interesy ukraińskich oligarchów, w tym Petro Poroszenki. Dlatego też on wykorzystuje fakt bycia głową państwa, aby w ten sposób maksymalnie spowalniać jego reformy. Oczywiście po to, aby móc dalej pasożytować na majątku państwowym, unikać płacenia podatków i nie ponieść za to żadnej odpowiedzialności.

Dlatego też liderzy z krajów i instytucji finansowych jawnie krytykują rządzącą na Ukrainie klikę, ale z przyczyn nadrzędnych, którymi są amerykańskie interesy geostrategiczne, muszą ten stan rzeczy tolerować.

No i mamy to co mamy, czyli kraj pogrążony w totalnym bezprawiu, bezkarność złodziei pasożytujących na majątku narodowym oraz brak szans na jego zreformowanie się.

To Zachód naważył tego piwa, i teraz musi go sam wypić.


https://web.facebook.com/svyatoslav.tsegolko?_rdc=1&_rdr.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze minionej doby, prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 miny) i 82 mm (6 min) oraz granatników SPG-9 (4 granaty), AGS-17 (15 granatów) i RPG-7 (3 granaty, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z przerwami w godzinach, od 10:25 do 23:20, z kierunku: Szumów i północnych obrzeży Zajcewa, w stronę terenu osiedla przy kopalni im. Gagarina oraz na południowe obrzeża Zajcewa- w rejonie Gorłówki, następnie z Piasków, Awdiejewki i Marinki w stronę: terenu wokół serwisu „Volvo-Center”, osiedla przy kopalni „Trudowskaja” oraz Wiesiełoje, Kasztanowoje, Jasinowatej i Spartakusa- w rejonie Doniecka, i wreszcie na południowym odcinku frontu z kierunku: Wodjanoje i Szirokina w stronę: Sachanki i Leninskoje.

Łącznie na terytorium DRL spadło 41 pocisków, wobec 64 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (8 min) i działka przeciwlotniczego Zu-23-2, a także granatników: RPG-7 (4 granaty) i RP-25 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Popasnej (15:25), Nowoaleksandrowki (19:35) i Stanicy Ługańskiej (20:45), w stronę: Kalinowa-Barszczewatoje i pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 24 січня 2019 року.

23 січня російські окупаційні війська один раз порушили режим припинення вогню.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріл позицій наших захисників вівся з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – в районі міста Авдіївка.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не отримав поранень.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 23 січня, трьох окупантів було знищено.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Наші захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.01.2019r.- 1326 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, w temacie nowych lokomotyw zakupionych przez Ukrainę w amerykańskim „General Motors”, jak się okazało po zawarciu kontraktu pojawiły się informacja że nie ma na jego wypełnienie pieniędzy i dlatego trzeba bedzie podwyższyć opłaty za przewóz towarów koleją. A dzisiaj pojawiła się informacja ze już od 1 lutego drożeja (o ponad 14 %) przewozy towarów ukraińskimi kolejami…
  https://www.ukrrudprom.ua/news/S_1_fevralya_Ukrzaliznitsya_povishaet_tarifi_na_gruzoperevozki_n.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Na Ukrainie tymczasem trwa „walka z korupcją”, czyli Narodowe Antykorupcyjne Biuro oraz Specjalna Antykorupcyjna Prokuratura umorzyły sledztwo w sprawie wykorzystania przez Prokuratora Generalnego Ukrainy Łucenkę samochodów służbowych podczas ślubu własnego syna…
  https://strana.ua/news/182721-nabu-i-sap-zakryli-delo-protiv-lutsenko-po-ispolzovaniju-im-avtomobilej-hpu-v-den-svadby-syna.html
  …oraz przeciwko byłej juz szefowej ukraińskiego banku centralnego Gontariewej (alias Hontariewej) za to ze „zapomniaął” wyjaśnić skad miała pieniadze na swoje wakacje na Malediwach w 2016 roku;
  https://strana.ua/news/182723-nabu-zakrylo-delo-o-skandalnom-otdykhe-hontarevoj-na-maldivakh.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Wieści zza Oceanu, „The NYT” pisze o tym że były wiceprezydent USA Joe Biden który „nieoczekiwanie” podczas wyborów do Izby Reprezentantów w listopadzie 2018 roku poparł kandydata Partii Republikańskiej ze stanu Michigan Freda Uptona otrzymał za to 200 tys. dolarów;
  >https://www.nytimes.com/2019/01/23/us/politics/biden-speech-fred-upton.html
  Pojawiły sie takze „njusy” ze tzw. shutdown, czyli konflikt o wydatki z budżetu pomiedzy administracją Prezydenta USA (i wspierajacymi go Republikanami), a opozycyjnymi Demokratami moze przeciągnac się aż do wiosny. Jak wiadomo, jak na razie, „shutdown” spowodował „zamrozenie” płac pracownikom urzedów federalanych oraz części amerykańskim wojskowym;
  https://korrespondent.net/world/4057095-v-ssha-ne-yskluichauit-zatiahyvanyia-shatdauna-do-vesny

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I w temacie tzw. procesu byłego prezydenta Ukrainy Janukowycza który wciąż toczy się na Ukrainie. Jak było do przewidzenia sąd uznał byłego prezydenta winnym m.in w sprawie zdrady państwowej oraz naruszenia suwerennosci Ukrainy poprzez prośbę skierowaną do władz FR o wprowadzenie swoich sił zbrojnych na jej terytorium;
  https://korrespondent.net/ukraine/4057175-sud-pryznal-yanukovycha-vynovnym-po-trem-statiam

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, konferencja ukraińskich ekspertów, wystąpił podczas niej m.in jeden z byłych dyrektorów ukraińskiego koncernu „Naftohaz” Walentin Ziemlanskij, którzy alarmowali w sprawie trwajacego na Ukrainie „kolapsu komunalnego”, czyli niepłacenia przez Ukraińców za media z powodu tego ze ich po prostu nie stać i co w zwiazku z tym moze stać się na Ukrainie;
  >https://www.youtube.com/watch?v=tfdAT6fRX68

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Tymczasem „wypływaja” na światło dzienne różne dziwne sprawy o „uchodźczyni politycznej z Ukrainy” Jelenie Bojko (alias Ołenie Bojko) która stała się „ofiarą prześladowań reżimu Putina” który „nieludzko deportował ja na Ukrainę”. Okzauje się ze owa pani była posiadaczką kilku paszportów, w tym m.in polskiego na nazwisko ‚Helena Kuńska”, a w rosyjskich mediach pojawiły sie „przecieki ze służb” o tym ze mogła ona być „współpracowniczką obcych wywiadów”…
  https://peremogi.livejournal.com/42841152.html
  Ps. Coś w stylu „polskiego wolontariusza” Tomasza Maciejczuka…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Cytat „Ukraińcy zalewają nas swymi kurczakami”;
  https://www.money.pl/gospodarka/ukraina-wykorzystuje-luke-w-unijnych-przepisach-zalewa-rynek-kurczakami-z-koscia-6341873738500225a.html
  Warto przy tym przypomnieć że „królem drobiowym” Ukrainy nazywany jest oligarcha Jurij Kosiuk „bliski współpracownik” Poroszenki, m.in był wiceszef jego administracji w 2014 roku a obecnie jego ‚doradca”;
  https://latifundist.com/dosye/kosyuk-yurij-anatolevich

  Polubione przez 5 ludzi

 8. ‚Haniebna zdrada” w amerykańskiej encyklopedii militarnej «Warfare and Armed Conflicts. A Statistical Encyclopedia of Casualty and Other Figures, 1492-2015. Fourth Edition» z 2017 roku w której opisano to co sie dzieje na Ukrainie od 2014 roku jako WOJNE DOMOWĄ, a wszystko zostało zapoczątkowane przez wystąpienia „prozachodnich demonstrantów” w centrum Kijowa pod koniec 2013 roku…
  http://www.segodnia.ru/content/210735

  Polubione przez 5 ludzi

 9. „To Zachód naważył tego piwa, i teraz musi go sam wypić.”
  Zachód nawarzył piwa, a wypić je muszą zwykli ukraińcy, ci najbiedniejsi, i piją co dnia. Analogicznie jak i Polsce.

  maniaprzepraszania napisał;
  „jest „bardziej demokratyczny”PONIEWĄZ WYBRAŁ SAM SIEBIE ”
  Wybrał go Wielki Biały Ojciec z waszyngtonu, i dla tego właśnie jest skończenie demokratyczny. Wszyscy wybrani i namaszczeni przez WBO są całkowicie i skończenie demokratyczni, bo WBO jest skończenie i idealnie demokratyczny, bo jest demokratycznym przywódcą ojczyzny demokracji.
  Nowy „prezydent” też nieciekawie skończy. Jak ojczyzna demokracji nie będzie go potrzebować. Albo gdy na urzędzie WBO z waszyngtonu nastąpią przetasowania kadrowe.

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Zachód nawarzył piwa, a wypić je muszą zwykli ukraińcy, ci najbiedniejsi, i piją co dnia. Analogicznie jak i Polsce”, pija je i to chyba ze smakiem już od 5 lat, a jedyne co potrafią zmienić to tylko tego co to im je nalewa na Ukrainie…

   Polubione przez 3 ludzi

   • Wcale nie piją ze smakiem i zmieniają co tylko mogą. A ponieważ mają kija do powiedzenia we własnym kraju, uciekają za granicę. Dokładnie tak samo jak Polacy. Tylko do Polski kapitalistyczny raj dotarł wcześniej, więc też wcześniej zaczęli głosować na własne nogi.

    Polubione przez 3 ludzi

    • A co oni takiego „zmienili”? Ano „siekierkę na kijek” jak sami twierdzą, w 2014 roku mieli szanse i ilu z niej skorzystało? Można ich policzyć w republikach z Donbasu, reszta kornie „skłoniła kark” i słuzy nowym władzom. Robotnicy z zakładów produkujących czołgi w takim „rosyjskim” Charkowie, co to rozjedżaja Donbas, nawet sie na jeden strajk nie wysili…
     Ps. A „raj kapitalistyczny” to tam trwa od czasu upadku ZSRR w 1991 roku tak gwoli przypomnienia , a nie od czasu „kijowskiego majdanu” na przełomie 2013/2014 roku, no chyba że zacząłeś historię na nowo pisać…

     Polubione przez 2 ludzi

 10. Wieści z Donbasu. Przedstawiciel Sił Zbrojnych DRL poinformował o „rozstrzelaniu” przedszkola w pobliżu linii „frontu”, po stronie „wyzwolonej”, na koniec libacji alkoholowej jaką urządzili sobie „ukrowojacy” z „elitarnej” 81 Brygady Powietrzno – Desantowej. Na szczęście przedszkolakom nic się nie stało…
  https://www.politnavigator.net/pyanye-vsushniki-rasstrelyali-detskijj-sad.html
  Z kolei w „wyzwolonym” Lisiczańsku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) znowu brak wody, a takze mogą przestać działac miejskie kotłownie z powodu odcięcia dostaw pradu przez miejscowe przedsiębiorstwo energetyczne. Oficjalnego powodu „odciecia” miasta od pradu nie podano, ale jest ono zadłużone przedsiębiorstwu energetycznemu na prawie 150 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/business/companies/4057398-lysychanskomu-vodokanalu-otkluichyly-elektrychestvo

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Skandal w Zaporożu, gdzie znana miejscowa blogerka, która jako „instagramowa mamusia” dawała innym matkom porady jak „szczęśliwie wychować dziecko”, skopała (!) na oczach opiekunów swojego 6 – letniego synka w „pokoju zabaw” jednym z centrów handlowych;
  https://strana.ua/news/182795-v-zaporozhe-blohersha-dajushchaja-sovety-po-schastlivomu-materinstvu-zhestoko-izbila-svoeho-syna-na-hlazakh-u-posetitelej-ihrovoj-komnaty.html

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Rosyjski dziennikarz Siemion Piegow „strollował” ukromedia informujac o tym że do Rosji zbiegł prezydent Wenezueli Maduro, na „dowód” tego pokazął nawet zdjęcie z „Maduro” zrobione w stolicy Rosji. ‚Njus” zaczeły oczywiscie zaraz „rozpowszechniać” ukromedia;
  https://www.unian.net/world/10420278-prezident-vosstavshey-venesuely-maduro-uzhe-v-moskve-smi-foto.html
  (Strone już usuneli, ale zapomnieli o jej adresie 🙂 )
  I wtedy Piegow ujawnił ze ów „Maduro” to tak naprawde rosyjski ekspert wojskowy Aleksiej Leonkow…
  https://nahnews.org/1009032-kto-zhil-na-ukraine-tot-v-cirke-ne-smeetsya-kiev-poveril-v-begstvo-glavy-venesuely-maduro-v-rossiyu

  Polubione przez 4 ludzi

 13. ndrij Koboliew, prezes państowego ukraińskiego dystrybutora gazu Naftogaz (Naftohaz).
  podał, że dochody z tranzytu gazu ziemnego przez Ukrainę w 2018 roku były wyższe o 500 milionów dolarów w stosunku do jego importu.
  https://kresy24.pl/szef-naftogazu-ukraina-zarabia-wiecej-na-tranzycie-za-gaz-niz-placi-za-gaz-na-wlasny-uzytek/
  Komentarz: Oj będzie się działo jak Nord Stram II powstanie na czas (a zapewne powstanie).

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.