Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2019r.- 1328 dzień od nowego rozejmu.


Na wczorajszym (25 stycznia) posiedzeniu Rady NATO-Rosja nie podjęto żadnych decyzji w sprawie dalszego utrzymania traktatu INF- o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu.

Pierwsze w tym roku posiedzenie Rady NATO-Rosja, czyli spotkania ambasadorów krajów członkowskich oraz przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, miało doprowadzić do ustępstw w sprawie umowy INF.

Stany Zjednoczone zapowiedziały w zeszłym roku wycofanie się z porozumienia ze względu na nieprzestrzeganie INF przez Rosję, która jednocześnie zaprzecza, że go nie respektuje.

Według opinii wyrażonej przez przedstawicieli amerykańskiej administracji, która została podtrzymana przez pozostałe kraje członkowskie paktu NATO, Rosja narusza układ INF, rozmieszczając pociski manewrujące 9M729 (kod NATO: SSC-8).

„Te nowe pociski są trudne do wykrycia, są mobilne, mogą przenosić głowice nuklearne, mogą dosięgnąć europejskich miast, zmniejszają czas na ostrzeżenie, przez co obniżają próg do potencjalnego wykorzystania broni atomowej w przypadku konfliktu”– powiedział wczoraj sekretarz generalny NATO- Jens Stoltenberg.

Przypomnę, że grudniu ubiegłego roku sekretarz stanu USA Mike Pompeo postawił władzom Rosji warunek aby w ciągu sześćdziesięciu dni wróciły do dalszego wywiązywania się z układu INF. Ultimatum to mija za tydzień- 2 lutego br..

Po tym terminie Stany Zjednoczone rozpoczną półroczny proces wychodzenia z porozumienia.

„Dziś państwa sojusznicze wezwały Rosję ponownie do powrotu do pełnego i możliwego do zweryfikowania przestrzegania układu”– oświadczył wczoraj po posiedzeniu Rady NATO-Rosja sekretarz generalny NATO- Jens Stoltenberg.

„Na spotkaniu nie było prawdziwego postępu, bo Rosja nie zasygnalizowała w żaden sposób woli do zmiany swojego stanowiska. Jednak Rosja wciąż ma możliwość do powrotu do przestrzegania traktatu i wzywamy ją, by to zrobiła”
wyjaśnił Stoltenberg.

Jak zaznaczył, z tego powodu NATO muszą brać zagrożenie z nieprzestrzegania przez Rosję traktatu INF bardzo poważnie. Przypomniał, że problem ten nie jest nowy, bo był podnoszony nie tylko przez prezydenta USA Donalda Trumpa, ale również przez administrację Baracka Obamę podczas wielu spotkań na wysokim szczeblu. W grudniu ubiegłego roku szefowie dyplomacji państw NATO uznali jednomyślnie, że to Rosja łamie traktat.

Stoltenberg zastrzegał jednak, że nawet jeśli do tego czasu Moskwa nie zacznie przestrzegać traktatu, będzie miała okno możliwości do czasu zakończenia półrocznego okresu wychodzenia z INF przez Stany Zjednoczone.

„Będziemy kontynuować rozmowy w tej sprawie z Rosją na różnych szczeblach”– zapowiedział sekretarz generalny NATO.

Następnie wyjaśnił, że szefostwo NATO wezwało dowódców wojskowych krajów członkowskich, aby przeanalizowali konsekwencje upadku traktatu INF i kontynuowania przez Rosję rozmieszczania pocisków rakietowych. Jednocześnie dodał, że „głównym celem jest teraz doprowadzenie do tego, by Rosja z powrotem przestrzegała układu”.

Zastrzegł przy tym: „nie chcemy nowej zimnej wojny, nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń. Nasza reakcja będzie umiarkowana i obronna”.

Niebawem więc dowiemy się na czym ta „reakcja umiarkowana i obronna” będzie polegać.

Może na jeszcze bardziej natarczywym prowokowaniu Rosji i ściąganiu kolejnych oddziałów NATO pod jej granice?

Czego oczywiście bardzo mocno domagają się władze krajów tzw. wschodniej flanki NATO oraz współpracująca z Paktem Północnoatlantyckim Ukraina i Gruzja.

Tym bardziej, że jak zapewnił rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, że dla Moskwy nie do przyjęcia jest żądanie Waszyngtonu, by Rosja zniszczyła pocisk 9M729 w sposób możliwy do zweryfikowania. Wiceminister ocenił, że uzasadnienia przedstawione przez USA na rzecz wstrzymania obowiązywania układu INF są bezpodstawne.

Riabkow dodał, że społeczność międzynarodowa oczekuje od USA i Rosji zachowania układu. Zapewnił także, że Rosja jest gotowa do dialogu na temat INF, jednak powinien on toczyć się, jak to ujął, z uwzględnieniem interesów i bez stawiania ultimatum.

„Traktat powinien być utrzymany, wybór należy do strony amerykańskiej”– powiedział wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow.

Gotowość do dialogu wyraziła w środę- 23 stycznia, rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Wskazała, że okazją do rozmowy mogłoby być spotkanie pod koniec stycznia w Pekinie przedstawicieli państw posiadających broń jądrową.

„W Pekinie obecni będą wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow oraz przedstawicielka Departamentu Stanu USA Andrea Thompson”– poinformowała Zacharowa na cotygodniowym briefingu w MSZ w Moskwie.

„Tematem spotkania będą kwestie związane z nierozprzestrzenianiem broni jądrowej, niemniej strona rosyjska jest otwarta na odrębne rozmowy ze stroną amerykańską na temat INF. Rosja wysunęła już taką propozycję, ale nie otrzymała odpowiedzi”– wyjaśniła Maria Zacharowa, zarzucając jednocześnie władzom Stanów Zjednoczonych „uchylanie się od dialogu” w sprawie traktatu INF.

Rzeczniczka MSZ oświadczyła przy tym, że zdaniem Rosji „nie jest zbyt późno” na to, by strona amerykańska „sformułowała odpowiedzialne podejście” w kwestii tego traktatu. Rosja „jest gotowa do dialogu z USA na temat całego kompleksu kwestii stabilności strategicznej”– podkreśliła Maria Zacharowa.

Ze swej strony, przedstawicielka Departamentu Stanu USA Andrea Thompson poinformowała w zeszłym tygodniu- 16 stycznia, że Stany Zjednoczone są gotowe do rozpoczęcia sześciomiesięcznego okresu wycofywania się z traktatu INF. Wyjaśniła, że USA „nie widzą żadnych oznak” świadczących o tym, że Rosja wybrała stosowanie się do postanowień traktatu.

Tak więc, z jednej strony mamy twierdzenia państw NATO, z amerykańską administracją na czele, że Rosja uchyla się od przestrzegania traktatu INF. Zaś z drugiej strony Rosja przedstawia wiarygodne dowody na to, że jej rakiety, które stały się pretekstem do szantażu wobec niej ze strony NATO, nie naruszają warunków tego traktatu.

Jednocześnie USA rozmieszcza swoje rakiety w krajach graniczących z FR, w odległości kilkuset kilometrów od jej terytorium. Czym oczywiście nie naruszają równowagi sił w pozimnowojennym konsensusie do jakiego doszło po rozpadzie ZSRR i obozu krajów „demoludu”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Treaty_on_Intermediate-range_Nuclear_Forces,

https://www.defence24.pl/nato-nazywa-rosyjskie-zakazane-rakiety,

https://pl.sputniknews.com/swiat/201810028909349-sputnik-rosja-usa-rakiety-traktat-inf/,

https://belsat.eu/pl/news/nowa-rakieta-do-iskandera-nie-narusza-traktatu-inf-przekonuje-rosja/,

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/rosja-pocisk-9m729-nie-narusza-ukladu-inf-ma-zasieg-480-kilometrow,903084.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 11:50 do 21:40, 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

W strefie ostrzałów znalazły się: rejon Gorłówki (Zajcewo i osiedle przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla przy kopalni Trudowskaja- na bezpośrednich obrzeżach Doniecka oraz Jasinowata, Krótaja Bałka i Spartakus, a także na południowym odcinku frontu Leninskoje i Sachanka.

Do prowadzenia ostrzałów wykorzystywano głównie granatniki: AGS-17 (64 granaty), SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (1 granat), a także broń maszynową, w tym ciężką, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 69 pocisków, wobec 168 z dnia poprzedniego.

Dodam jeszcze, że na skutek przedwczorajszych ostrzałów o godzinie 20:00 został uszkodzone w Gorłówce mieszkanie znajdujące się bloku na terenie osiedla przy kopalni im. Gagarina na ulicy Szaszurina nr. 7 m. 47.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (3 miny) i 82 mm (30 min) oraz granatników AGS-17 (15 granatów) i RPG-7 (13 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Zołotoje-4 (10:35), Popasnej (18:15), Nowotoszkowskoje (19:55), Krimskoje (22:35) i Łoboczewa (22:50), w stronę: Zołotoje-5, Kalinowa-Barsziewatoje, Donieckiego, Żiełoboka i Krótoj Goru. Łącznie na terytorium ŁRL spadło 71 pocisków, które nie spowodowały żadnych strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.


„Зведення станом на 07:00 26 січня 2019 року.

25 січня російські окупаційні війська вісім разів порушили режим припинення вогню. З яких, один раз противник застосовував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
з ПТРК, автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі селища Катеринівка.

двічі з гранатометів та великокаліберної зброї поблизу – населеного пункту Широкине;
з стрілецької зброї – в районі населеного пункту Опитне;
з стрілецької зброї – в районі селища Невельське;
з гранатометів різних систем ,великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу міста Мар’їнка.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
з великокаліберних кулеметів – поблизу селища Станиця Луганська;
з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту Жовте.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув та четверо отримали поранення.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 25 січня, знищено чотирьох російських окупантів та п’ятеро отримали поранення. В ході контрснайперської боротьби, український снайпер припинив діяльність російського найманця. Також знищено БМП-1 російсько-окупаційних військ.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Наші захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2019r.- 1328 dzień od nowego rozejmu.

 1. Obejrzałem wczoraj film „Krym” z 2017 roku, produkcji rosyjskiej. Miał opowiadać o wydarzeniach z 2014 roku, kulisach wyborów, pojawieniu się Rosjan, przyłączeniu do FR itd, ale niestety rozczarowałem się. Więcej tu sensacji i romansu między młodą banderówą, a mieszkańcem Krymu. Majdanu tyle co kot napłakał, jedna konkretna akcja banderowców z Prawego Sektora jak tłukli ludzi w zatrzymanych autobusach, a do drugiej nie doszło, bo jak stwierdził maszynista pociągu w którym mieli przyjechać na Krym – to się „obsrali”. No i samo pojawienie się Rosjan na Krymie też zbyt lekko potraktowane. Niby pokazano rolę wojskowych negocjatorów, dzięki którym nie doszło do zbrojnego starcia z ukraińskimi siłami, ale słabo wyszło. Po obejrzeniu filmu dwie refleksje. Pierwsza to głębokie uczucie niedosytu. Film miał szansę szerokiej publice pokazać jak to było z Krymem, a zrobiono średnią sensację. Gra aktorska też przeciętna, a często drętwa. Druga refleksja to przekonanie, że cała operacja przyłączenia się Krymu do FR musiała być piekielnie trudna, a została perfekcyjnie przeprowadzona. Tyle przecież niewiadomych, groźba otwartej walki zbrojnej, cała logistyka, przerzucenie sił rosyjskich, ogarnięcie ewentualnej paniki itd – to wszystko przecież musiało być gigantycznym przedsięwzięciem ! A poszło tak gładko !
  Szkoda, że tak mało pokazano z tej niesamowitej operacji.
  Mimo wszystko obejrzeć można do „kotleta”.

  Pozdrawiam

  Polubione przez 6 ludzi

  • Co do trudności i niewiadomych-zgadzam się. Skala problemów musiała być naprawdę olbrzymia. Niemniej FR miała kilka atutów bez których nie połakomiłaby się by dokonać aneksji. Po pierwsze większość mieszkańców Krymu czuje się/uważa za Rosjan. Po drugie całe dowództwo zbrojne również było/jest prorosyjskie. W efekcie obecny szef Marynarki to pułkownik z 2014 roku którego jedynym sukcesem jest to, że… nie przeszedł na stronę Rosji 🙂 .

   Polubione przez 5 ludzi

   • Cytat „W efekcie obecny szef Marynarki to pułkownik z 2014 roku którego jedynym sukcesem jest to, że… nie przeszedł na stronę Rosji”, ale juz swojej rodziny z FR na terytorium „wolnej i demokratycznej” Ukrainy nie sprowadził…

    Polubione przez 5 ludzi

   • „Po pierwsze większość mieszkańców Krymu czuje się/uważa za Rosjan.”- co tu owijać w bawełnę, po prostu są Rosjanami.

    „Krym zamieszkuje około 2,4 mln ludzi. Większość ludności (60,40%) stanowią Rosjanie. Oprócz nich żyją tam Ukraińcy (24,01%) i Tatarzy krymscy (10,21%)[1].

    Pozdrawiam.

    [1]. Państwowy komitet statystyki Ukrainy. Spis 2001.

    Polubione przez 4 ludzi

 2. OT zza Oceanu, gdzie nawet amerykański ‚The WSJ” nie ukrywa ze nowy „demokratyczny” Prezydent Wenezueli (który sam siebie wybrał) zrobił to „na sygnał z Waszyngtonu”, czyli po odebraniu telefonu od wiceprezydenta USA…
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6044159
  Tymczasem Sekretarz Stanu Mike Pompeo na forum RB ONZ miał bezczelnie wezwać do uznania przez „społeczność międzynarodową” nowych „demokratycznych władz Wenezueli” (które same siebie „wybrały” po ‚dzwonku z Białego Domu”);
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6045019
  Z kolei Bank Anglii podobno już „zajumał”, tzn. zamroził, przechowywane u siebie rezerwy złota Wenezueli o łącznej wartości 1,2 mld dolarów. Oficjalnie zarząd Banku Anglii odmówił wszelkich komentarzy w tej sprawie;
  https://biz.censor.net.ua/news/3108399/bank_anglii_otkazalsya_otdat_maduro_zolotye_rezervy_venesuely_na_12_milliarda

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Podczas dzisiejszej rozmowy w Davos z wicepremier Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze szef MSZ Jacek Czaputowicz wyraził zaniepokojenie „z powodu narracji nacjonalistycznej używanej przez niektóre siły polityczne na Ukrainie” – poinformował resort dyplomacji.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/szef-polskiego-msz-zaniepokojony-nacjonalistyczna-narracja-na-ukrainie/cn4y8j5
  Komentarz: Wyrażanie zaniepokojenia… Kurcze dlaczego w ogóle rozmawiają z tymi osobnikami? Powinni jak najszybciej porozumieć się ze zwolennikami pięknej Julii wszak to ona jest liderka opozycji i na 90% przyszłym nowym prezydentem Ukrainy. To ona zadecyduje czy Polska otrzyma dostęp do ekshumacji naszych rodaków, bo obecne władze w Kijowie NIE zrobią tego przed marcowymi wyborami

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W ubiegłym roku PKB Ukrainy wzrósł o nieco ponad 3 proc. To poniżej jej potencjału. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, by przyspieszyć jej rozwój – zastanawiali się między innymi goście XII Forum Europa-Ukraina
  https://www.forbes.pl/wiadomosci/xii-forum-europa-ukraina-przeszkody-w-rozwoju-ukrainy/0c9zgdq
  Komentarz: Z tekstu jasno wynika, ze gospodarka Niemiec chciałaby zainwestować w ukraiński rynek, ale… z uwagi na korupcję i niepewność prawną biznes znad Odry woli nie ryzykować.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. I „ukroklasyka”, czyli „peremoha” przeistacza się w „zradę”. Tym razem chodzi o rezolucje Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) w sprawie „sytuacji na Morzu Azowskim”, która wg ukraińskiego dyplomaty Ołeksandra Chary w wielu sprawach „idzie na rękę Rosji” m.in dlatego ze wymusza na Ukrainie dostosowanie się do przepisów morskich obowiazujacych w Cieśninie Kerczeńskiej od 2003 roku, czyli gdy Ukraina i Rosja porozumiały się w tej kwestii;
  https://24tv.ua/ru/rezoljucija_pase_po_azovu_mozhet_byt_na_ruku_rossii__diplomat_n1102151

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kampania prezydencka na Ukrainie, „antyporochowe” ukromedia alarmują że w spisie osób uprawnionych do głosowania w wyborach na Ukrainie nastąpiło „cudowne rozmnożenie głosów” o milion, co jest niemożliwe „chociaż dane na temat umieralności i spadku liczby ludności mówią, że tak być nie może”. „Przypadkowo” wzrosła akurat liczba głosów „preferujacych” ponowny wybór na stanowisko prezydenta „generalissimusa” Poroszenkę…
  https://strana.ua/news/183101-kak-proverit-sebja-v-reestre-izbiratelej-i-otkuda-tam-vzjalis-mertvye-dushi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Priorytety sponsorów z USA wpierajacych finansowo jedna z amerykańskich fundacji charytatywnych działajacych na terytorium Ukrainy, PO PIERWSZE NAKARMIĆ GŁODNE PSY, A DOPIERO POTEM POMYŚLEC O GŁODNYCH UKRAIŃCACH. Taką informację przekazali szefowie fundacji którzy opowiedzieli ze gdy tylko zamieszczają informacje, że oprócz bezdomnym psom (m.in z tzw. strefy wykluczenia wokół Elektrowni w Czarnobylu) pomagaja takze zwykłym Ukraińcom, sponsorzy z USA wyrazaja oburzenie ze ich pieniądze zamiast na biedne pieski ida na leczenie jakis ukraińskich dzieci;
  https://strana.ua/news/183059-sponsory-blahotvoritelnoho-fonda-vystupili-protiv-lechenija-detej-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Jakże miła Polakom wiadomość…
  W czwartek w centrum Kijowa odsłonięto tablicę upamiętniającą Dmytra Doncowa – głównego ideologa ukraińskiego nacjonalizmu okresu międzywojennego. Tablica znalazła się na budynku ukraińskiej państwowej agencji informacyjnej Ukrinform, ponieważ Doncow był w 1918 roku pierwszym dyrektorem jej poprzednika, Ukraińskiej Państwowej Agencji Telegraficznej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/w-kijowie-odslonieto-tablice-ku-czci-doncowa-to-jego-idee-popychaly-banderowcow-do-zbrodni-video/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. EH ta polska (?) polityka wschodnia
  Według oficjalnych danych, już ponad 4,5 tys. ukraińskich dzieci pobiera w Polsce świadczenie z rządowego programu 500+. „Ukraińcom opłaca się sprowadzać do Polski całe rodziny” – pisze „Rzeczpospolita”. Umożliwia to ta sama umowa, która pozwala na dopłaty z budżetu do minimalnych emerytur Ukraińców pracujących w Polsce.
  https://kresy.pl/wydarzenia/500-dla-imigrantow-z-ukrainy-rz-oplaca-sie-im-sprowadzac-do-polski-cale-rodziny/
  Komentarz: Ukraińcy posiadający w Polsce kartę pobytu czasowego z pozwoleniem na pracę mogą ubiegać się o 500 zł na dziecko. Nie jest to tak złe jakby mogło się wydawać. Taka rodzina MUSI de facto odprowadzać składki do budżetu państwa.
  Gorsza sytuacja wynika z umowy dot. emerytur gwarantowanych. Jak już media poudawały wystarczy przepracować kilka miesięcy, by obywatel Ukrainy otrzymał świadczenia emerytalne w Polsce-warunek jeden taka osoba MUSI mieszkać w Polsce. I już oczami wyobraźni widzę analogiczną sytuację jak z „europejskimi blachami”. Kilku cwaniaków zamieszcza ogłoszenie ,że za 2000 zł zamelduje Ukraińca w rozwalającej się chałupie. I te rzesze Ukraińskich emerytów zgodzą się na to, a Skarb Państwa nawet nie będzie reagował, że w mieszkaniu o metrażu 30 m2 mieszka już (zameldowano) 300 osób…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.