Wojna domowa na Ukrainie 30.01.2019r.- 1332 dzień od nowego rozejmu.


Urzędujący prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko ogłosił oficjalnie wczoraj (29 stycznia), że będzie ubiegał się o reelekcję i zgłosił udział swej kandydatury w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 31 marca tego roku.

Poroszenko idzie do wyborów jako kandydat niezależny, choć jest honorowym przywódcą parlamentarnej partii o nazwie „Blok Petra Poroszenki”. Czyżby wstydził się swojej partii? Mimo to w Kijowie na wtorkowym Forum „Od Krut do Brukseli. Idziemy swoją drogą”, jego kandydaturę poparli: premier Wołodymyr Hrojsman, przewodniczący parlamentu Andrij Parubij i mer Kijowa Witalij Kliczko.

Na widowni Forum, w kijowskim Centrum Wystawienniczym, byli także m.in.: zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniusz, były prezydent Wiktor Juszczenko oraz znani literaci, muzycy i aktorzy. Czyli silna grupa pod wezwaniem, popularnie zwana na Ukrainie „tiuszkami”, którym teraz postawiono inną rolę do odegrania 🙂

„Poczucie ogromnej odpowiedzialności przed państwem, przed współczesnymi i kolejnymi pokoleniami zmusiło mnie do podjęcia decyzji o ponownym kandydowaniu na stanowisko prezydenta”– powiedział Poroszenko, występując wczoraj w Kijowie na Forum.

Poroszenko wyjaśnił, że zdecydował się ubiegać o reelekcję, aby zapewnić m.in. „niezmienność kursu na rzecz europejskiej i euroatlantyckiej integracji. Zapowiedział także, że za pięć lat Ukraina złoży wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej”.

„W 2024 roku złożymy wniosek o członkostwo w UE. Otrzymamy Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO i rozpoczniemy jego realizację. Tylko obecność w UE i NATO może zagwarantować nasze bezpieczeństwo w obliczu rosyjskiej agresji”– podkreślił Poroszenko.

A więc zapamiętajmy sobie tą wielką datę „2024” roku, i w jakim stanie będzie wtedy Ukraina pod rządami neobanderowców?

Według ostatniego- przeprowadzonego w grudniu ubiegłego roku- sondażu przez kijowską Fundację Inicjatyw Demokratycznych wraz z centrum analitycznym im. Razumkowa, największe szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich na Ukrainie ma była premier Julia Tymoszenko.

Wśród osób, które zdecydowały już, że pójdą do urn, chce na nią głosować 16% respondentów. Poroszenko uplasował się w tym badaniu na drugim miejscu z poparciem 13,8%. Natomiast według innego sondażu przeprowadzonego przez firmę Centrum Socis, na Tymoszenko zagłosuje 14,4% wyborców, a na Poroszenkę tylko 10,8%.

W najnowszym zaś sondażu przeprowadzonym w styczniu br. przez grupę socjologiczną Rating, Tymoszenko uzyskałaby 18,7% poparcia. Natomiast Petro Poroszenko mógłby liczyć na 15,6% głosów, zaś trzecie miejsce przypadłoby Jurii Bojko-jednemu z przywódców antymajdaniarskiego „Opozycyjnego Bloku” z wynikiem 11,7%.

„Julia Tymoszenko prowadzi praktycznie we wszystkich obwodach centralnej i w części zachodnich obwodów Ukrainy. (…) Petro Poroszenko zajmuje silną pozycję w części obwodów zachodniej Ukrainy oraz w Kijowie, a Jurij Bojko w większości obwodów południa i wschodu kraju”– poinformowała grupa Rating.

W drugiej turze wyborów prezydenckich Tymoszenko uzyskałaby 30% poparcia, a Poroszenko 23%.

Przypomnę, że Poroszenko został wybrany na prezydenta Ukrainy w wyniku przedterminowych wyborów w maju 2014 r., które rozpisano po odsunięciu od władzy legalnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Wtedy to, pod wpływem euforii pomajdaniarskiej, kiedy wydawało się że członkostwo w UE znajduje się tylko na wyciągnięcie ręki, a pakt NATO aż przebiera nogami, aby Ukraina zasiliła jego szeregi, aż 54,7% Ukraińców biorących udział w wyborach oddało swój głos na Poroszenkę. Drugi wynik uzyskała Tymoszenko, na którą głosowało tylko 12,81% uczestników wyborów.

Obecnie, choć wyniki poparcia deklarowane w sondażach dla Juli Tymoszenko nie są powalające z nóg, to od ponad roku utrzymuje się ona na czele stawki pretendentów na fotel prezydenta Ukrainy.

Prezydencka kampania wyborcza, która rozpoczęła się 31 grudnia, trwać ma prze 90 dni. W międzyczasie kandydaci na urząd prezydenta powinni zarejestrować się w Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) do 3 lutego. Oficjalna lista kandydatów zostanie opublikowana po 8 lutego. Tak więc za 9 dni poznamy nazwiska wszystkich osób kandydujących.

Dokumenty konieczne do startu w wyborach złożyły jak na razie 22 osoby.

Co będzie dalej, zobaczymy. Gdyż Poroszenko- wraz ze swoją grupą, tak łatwo nie poddadzą się, bo mają za dużo do stracenia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tituszki,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Blok_Opozycyjny,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jurij_Bojko.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 08:40 do 21:40- po której to godzinie udali się do bardziej interesujących ich zajęć, 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (27 min) oraz granatników AGS-17 (116 granatów) i SPG-9 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były okolice: Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (rejon lotniska w tym teren po byłym serwisie „Volvo-Center”, a także wioska Żabiczewo, Wsilewka, przedmieścia Spartakusa i Jasinowatej) oraz na południowym odcinku frontu: Sachanka, Leninskoje i Oktiabr.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 147 pocisków, wobec 101 z dnia poprzedniego. Jak widzimy nasilenie ostrzałów już drugą dobę skokowo rośnie, ale jednocześnie nie jest na tyle duże, żeby już ogłaszać jakąś większą akcję. Po prostu ukraińscy bojcy w zimnie nudzą się i muszą sobie na rozgrzewkę postrzelać, nie czyniąc przy tym zbytnich strat po przeciwnej stronie. Dodam jeszcze, że nadal aktywność zbrojna ukraińskich sił zbrojnych koncentruje się w rejonie Doniecka.

Gorąco też zaczyna się robić (i to bynajmniej nie z powodu pogody), na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy wojacy, prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (45 pocisków) oraz moździerza kaliber 82 mm (21 min), a także granatników AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (3 granaty) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Nowozwanowki (14:20), Zołotoje-4 (14:50), Katerinowki (15:30) i Krimskoje (20:40), w stronę: Kalinowa, Pierwomajska, Mołodzieżnoje i Sokolników. W efekcie tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło aż 127 pocisków, nie czyniąc przy tym żadnych szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 30 січня 2019 року.

29 січня російські окупаційні війська вісім разів порушили режим припинення вогню, в тому числі тричі із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі міста АВДІЇВКА;
з автоматичних гранатометів – поблизу селища БОГДАНІВКА;
з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ГНУТОВЕ;
з гранатометів різних систем – поблизу селища НОВОМИХАЙЛІВКА.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
з мінометів калібру 82 мм. – в районі селища КРИМСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм. – в районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА;
з великокаліберних кулеметів – в районі селища ЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм. та великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ жоден військовослужбовець Об’єднаних не постраждав.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь, застосувуючи чергові вогневі засоби.
За даними розвідки, 29 січня, чотирьох окупантів знищено, шестеро отримали поранення. Крім того, українськими захисниками знищено військову вантажівку „КАМАЗ” з озброєнням та матеріально-технічними засобами противника. Також, в ході розвідувальних заходів на Докучаєвському напрямку було виявлено і ліквідовано засідку противника та захоплено:
ПТРК „Фагот” – 1шт.;
РПГ-18 – 1шт.;
НСВ-12,7 „Утьос” – 1 шт.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.01.2019r.- 1332 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek OT zaoceaniczne, czyli „comendante” Maduro oskarżył „US Donalda” o to ze „wydał rozkaz by go zabić”;
  https://ria.ru/20190130/1550111098.html
  Z kolei Sąd Najwyższy Wenezueli „zabrał sie” za „demokratycznego kontrprezydenta Wenezueli” (który sam się wybrał z polecenia USA), czyli przewodniczącego wenezuelskiego parlamentu Juana Guaido (ksywa „Kontrolowany”) i zakazał mu opuszczać granice Wenezueli (robił to wcześniej urządzajac sobie m.in częste „wycieczki” do USA w „wiadomym celu”);
  https://ria.ru/20190130/1550105222.html
  Ps. Odnośnie pierwszej informacji historia ciagle lubi sie powtarzac, aż do znudzenia…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamachy_na_Fidela_Castro

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem na „Dzikiej Ukrii”, w Dnieprze ktoś „walił” z granatnika do samochodu osobowego z pasażerami w środku. Na szczęście nikomu nic się nie stało;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4059228-v-dnepre-yz-hranatometa-obstrelialy-avtomobyl
  Z kolei w Kijowie ktoś próbował wysadzić w powietrze samochód należący do szefa ochrony jednej z prywatnych firm, na szczęście zauważył on ładunek wybuchowy zanim wsiadł do pojazdu;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1776786-nevidomi-namagalisya-pidirvati-avto-kiyanina-zakhovavshi-vibukhivku-pid-shashechku

  Polubione przez 2 ludzi

 3. W temacie tropienia „rosyjskiej agentury”, zajął się tym polski europarlamentarzysta Zdzisław Krasnodębski (z PiSu a jakże), który „wytropił” i „ujawnił” głównego „agenta Kremla” w Europie, którym okazał się być (oczywiscie wg Krasnodebskiego) były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder lobbujacy za budową gazociągu „NS 2”;
  https://ria.ru/20190130/1550105353.html
  https://pl.sputniknews.com/polityka/201901309700850-sputnik-polska-agent-kremla/

  Polubione przez 1 osoba

 4. Tymczasem zastepca Prokuratora Generalnego Ukrainy i jednocześnie Naczelny Prokurator Wojskowy Anatolij Matios w wywiadzie który udzielił ukromediom ogłosił ze..należy „przepuscić” wszystkich Ukraińców przez badania na wykrywaczu kłamstw w celu „wykrycia ich powiazan z republikami z Donbasu”…
  https://strana.ua/news/183672-anatolij-matios-rasskazal-o-spetsialnom-polihrafe-kotoryj-opredeljaet-sotrudnichaet-li-chelovek-s-ldnr.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Małe OT dotyczące takze naszego nieszczęsnego kraju i ostatniej hecy wywołanej przez mediomatoły.pl;
  http://www.mysl-polska.pl/1803
  Cytat „Książka oświęcimskiego badacza Przemysława Bibika zadaje kłam tym opiniom. Jej autor w swojej pracy przybliża blisko osiemdziesiąt sylwetek więźniów KL Auschwitz, działających w obozie w polskiej konspiracji narodowo-demokratycznej. Wśród wielu wymienionych tam więźniów, działających w konspiracji obozowej, możemy zapoznać się z biogramami następujących osób: Seweryn Franciszek książę Czetwertyński-Światopełk, Jan Morsdorf, Tadeusz Wiktor Kobylański, Witold Teofil Staniszkis – dziadek znanej współcześnie profesor Jadwigi Staniszkis, który zginął w KL Auschwitz „

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Ukraińska codzienność, 20 – letni mieszkaniec obwodu lwowskiego sprzedał za 15 tys. dolarów swoją nerke…by wyprawić huczne wesele, a po 30 dniach zmarł…
  https://tsn.ua/ukrayina/hlopec-prodav-nirku-schob-vlashtuvati-naykrasche-vesillya.html
  Przed jednym z sądów w Mikołajowie meżczyzna zastrzelił kobietę oraz mężczyznę, a następnie oddał sie w ręce policji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4059560-poiavylos-vydeo-ubyistva-pary-u-suda-nykolaeva
  Ukromedia informuja ze zabójca miał być winien zastrzelonej przez siebie parze 2,5 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4059586-smy-nazvaly-prychynu-ubyistva-pary-u-suda-nykolaeva

  Polubione przez 2 ludzi

 7. NIEWOLNICTWO na Ukrainie, w Charkowie zlikwidowano kolejne już na Ukrainie nielegalne „centrum rehabilitacyjne” w którym faktycznie zamiast „leczyć pacjentów z uzależnień” wykorzystywano ich do niewolniczej pracy, a opornych poddawano wymyślnym torturom (m.in za pomoca noży lub topiono ich w zimnej wodzie);
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4059475-v-kharkove-obnaruzhyly-reabylytatsyonnyi-tsentr-hde-pytaly-luidei

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Szef wywiadu USA Dan Coats przestrzegł tymczasem ze Rosja chce wpłynąc na zblizajace się wybory prezydenckie na Ukrainie tak by odsunąc od władzy obecnie urzędujacego „generalissimusa” Poroszenkę, czyli jak wynika ze wszystkich pojawiających sie na Ukrainie sondaży SPEŁNIĆ MARZENIE WSZYSTKICH UKRAIŃCÓW, i tych prorosyjskich i tych antyrosyjskich…
  https://ukrainian.voanews.com/a/rozvidka-vybory-zahrozy/4763579.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Kilka słów prawdy o ukraińskich finansach
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/ciezar-zadluzenia-ciagnie-ukraine-w-dol/
  I taki komentarz z mojej strony
  Finanse naszego sąsiada mogą w niedługiej perspektywie kompletnie się załamać. Utrata znacznych wpływów budżetowych związanych z powstaniem Nord Stream II i Turkish Stream to tylko jeden z powodów
  http://wyborcza.pl/7,155287,23480066,rosja-podlaczy-bulgarie-do-nowego-gazociagu-turkish-stream-przez.html
  Zamiast zysków z tranzytu konieczne będzie dopłacanie do infrastruktury przesyłowej (nawet do 3 mld $ według niektórych danych). Kolejny problem to kłopoty w branży rolnej. Silna konkurencja ze strony FR i zabiegi krajów UE obawiających się zalewu produktów z Ukrainy sprawiły, że pomimo dość znaczącego wzrostu PRODUKCJI rolnej, zyski nie są satysfakcjonujące. Ponadto najwięksi gracze na ukrainskim rynku to oprócz oligarchów, którzy wyprowadzają kasę do rajów podatkowych… zagraniczne koncerny-wyprowadzające $$$ zagranice. Jeden gorszy sezon może mocno odbić się na zyskach sektora. ostatnim problemem jest możliwa „gospodarcza zadyszka” na świecie. Nawet zmniejszenie tempa wzrostu światowego PKB sprawi, ze najboleśniej odczują to kraje które opierają swój potencjał na surowcach.

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Ciekawe czy ci eksperci wierzą w to co mówią?

  Zajęcie Ukrainy nie jest ostatecznym celem Rosji, a jedynie elementem przygotowań do szerszego ataku, który może dotknąć m.in. Polskę – uważa szef Służby Bezpieczeństwa Informacyjnego ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), Wałentyn Petrow. „Faktycznie możemy mówić o przygotowaniach do wojny światowej” – dodaje.
  https://niezalezna.pl/250271-ukraina-kraje-baltyckie-polska-rosja-rozpeta-wojne-ekspert-ostrzega-machina-ruszyla

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Ministerstwo zdrowia Ukrainy nie ogłosi epidemii odry – oświadczyła w środę pełniąca obowiązki szefowej tego resortu Ulana Suprun. W minionym tygodniu na odrę zachorowało na Ukrainie prawie 3,3 tys. osób.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ukraina-nie-oglosimy-epidemii-odry-4198987.html
  Parafrazując wypowiedź p.o minister zdrowia-albo wszyscy Ukraińcy się zaszczepią albo zachorują. Tak czy siak niedługo sam się rozwiąże 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Szefowie MSZ Danii i Czech oświadczyli, że UE ogłosi nowe sankcje wobec Rosji, jeśli Moskwa nie uwolni ukraińskich marynarzy, zatrzymanych po ostrzelaniu ich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej – poinformowało MSZ Ukrainy.
  https://forsal.pl/artykuly/1395086,ukraina-jesli-rosja-nie-uwolni-ukrainskich-marynarzy-ue-moze-oglosic-nowe-sankcje.html
  Komentarz: Ciekawe czy to tylko pobożne życzenia Ukrainy czy tez rzeczywiści jakieś sankcje są rozpatrywane.

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu (czyli tzw. strefy OZS). Ukrobezpieka (SBU) zatrzymała jednego ze swoich funkcjonariuszy z obwodu ługańskiego oraz dowódce jednej ze stacjonujacych tam jednostek ukraińskiej armii pod zarzutem przyjmowania łapówek o miejscowych przemytników;
  https://strana.ua/news/183701-na-luhanshchine-sbushnik-i-komandir-voinskoj-chasti-popalis-na-krupnoj-vzjatke.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Gdzie jest burmistrz Kijowa Witalij Kliczko? Wcześniej media obiegła wiadomosc że „leczy się w jednej z austriackich klinik”, a teraz pojawiła się informacja że zamiast się „leczyć” urządził sobie wakacje na wyspie Barbados. sam główny zainteresowany z kolei zapewnia ze naprawde przebywa na leczeniu w Austrii, a na Barbadosie wypoczywa jego brat Władimir 🙂
  https://strana.ua/news/183761-vitalij-v-avstrii-vladimir-na-barbadose-u-mera-kieva-prokommentirovali-mestonakhozhdenie-klichko.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.