Wojna domowa na Ukrainie 01.02.2019r.- 1334 dzień od nowego rozejmu.


Ukraina- zaostrza się wyścig, którego stawką jest fotelu prezydenta tego kraju.
Obecnie na czoło peletonu wysunął się komik, Wołodymyr Zełenski.

Komik Wołodymyr Zełenski zajmuje pierwsze miejsce w dwóch opublikowanych wczoraj (31 stycznia) rankingach przed marcowymi wyborami prezydenta Ukrainy. Tym samym wyprzedził on prowadzącą dotąd w sondażach byłą premier Julię Tymoszenko i obecnego prezydenta Petra Poroszenkę.

„Na Zełenskiego chce głosować 23 procent respondentów, którzy zadeklarowali, że dokonali już wyboru i z pewnością pójdą do urn”– wskazują opublikowane wczoraj wyniki wspólnego badania „Centrum Razumkowa”, „Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii” oraz pracowni „Socis”.

Według tego sondażu na drugim miejscu uplasował się Petro Poroszenko z deklarowanym poparciem na poziomie 16,4%, zaś Julia Tymoszenko zajmuje dopiero trzecie miejsce z wynikiem 15,7%.

Osoby biorące udział w tym sondażu poproszono także, by niezależnie od własnych sympatii wyborczych wymienili kandydata, który ich zdaniem zwycięży w wyścigu o najwyższe stanowisko w państwie. Pierwsze miejsce zajął tu Poroszenko z 20,5% głosów, następnie Tymoszenko z 19,9%, a na końcu tej stawki komik Zełenski z 10,8% poparciem.

W drugim badaniu przeprowadzonym na koniec stycznia, przeprowadzonym przez grupę socjologiczną „Rating”, również na Zełenskiego chce głosować 19% respondentów. Zaś na Julię Tymoszenko- 18,2%, a na Poroszenko tylko 15,1%.

Jak widać wszystkie sondaże potwierdzają, że na dwa miesiące przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie, szanse na wygraną coraz bardziej rosną komika Wołodymyra Zełenskiego, który w oczach wyborców jawi się jako najbardziej poważna alternatywa wobec obecnej grupy sprawującej władzę.

Komiczny i groteskowy kraj, pogrążony w oparach pseudo partiotycznych absurdów- budujący swoją tożsamość narodową na zbrodniczej ideologii banderyzmu, ksenofobii i nietolerancji wobec mniejszości narodowych, wybierze może wreszcie godnego siebie przywódcę.

Chociaż niektórym środowiskom w Polsce bardzo to doskwiera: https://niezalezna.pl/217773-na-ukrainie-zmieni-sie-prezydent-ranking-daje-prowadzenie-tymoszenko

Tak więc w ostatecznych zmaganiach, o to kto dosiądzie fotela prezydenckiego na Ukrainie, wystąpią najprawdopodobniej dwaj kandydaci: komik Zełenski i była premier, oskarżana o korupcję- Julia Tymoszenko.

40-letni Wołodymyr Zełenski jest gwiazdą programu kabaretowego „Studia Kwartał 95” w stacji telewizyjnej „1+1”, należącej do jednego z najbogatszych obywateli Ukrainy Ihora Kołomojskiego. Oligarcha ten obecnie na stałe mieszka w Szwajcarii skąd nawołuje Ukraińców, by nie wybierali na drugą kadencję obecnego prezydenta Petra Poroszenki.

Według opublikowanego w grudniu ubiegłego roku sondażu kijowskiej „Fundacji Inicjatywy Demokratyczne” i „Centrum Razumkowa” największym poparciem cieszyła się wówczas Julia Tymoszenko. Wśród osób, które zdecydowały, że pójdą do urn, chciało na nią głosować 16% respondentów. Petro Poroszenko plasował się wtedy na drugim miejscu z poparciem 13,8%., a Wołodymyr Zełenski zajął trzecie z wynikiem 8,8%.

Przypomnę, że wybory prezydenta Ukrainy odbędą się 31 marca br., i jak do tej pory Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała już 26 kandydatów.

https://www.polskieradio.pl/7/1696/Artykul/2254944,Wybory-prezydenckie-na-Ukrainie-Ekspert-jest-jeden-pewniak-w-drugiej-turze,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_prezydenckie_na_Ukrainie_w_2019_roku,

http://www.cvk.gov.ua/skladcec/,

https://web.facebook.com/UACEC/?_rdc=1&_rdr.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 07:50 do 21:40, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 mina) oraz granatników: AGS-17 (64 granaty), SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (10 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (osiedle Gołmowskij i wioska Zajcewo), obrzeża i okolice Doniecka (donieckie lotnisko i teren byłego serwisu „Volvo-Center” oraz Jasinowata, Spartakus, Krótaja Bałka, Wsilewka i wioska Żabiczewo znajdująca się na obrzeżach lotniska, a także na południowym odcinku frontu: Staromariewka, Leninskoje i Sachanka. Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 54 pocisków, wobec 123 z dnia poprzedniego

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze, prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (10 min) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Krimskoje (12:50), Zołotoje-4 ( 22:35) i Stanicy Ługańskiej (00:35), w stronę: Proszyba, Zołotoje-5, i w rejonie pomnika Kniazia Igora znajdującego się w pobliżu punktu kontrolnego Stanica Ługańska. Łącznie na ostrzeliwane terytorium ŁRL spadło 40 pocisków.

Szkód i strat nie zgłoszono.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 01 лютого 2019 року.

31 січня російські окупаційні війська шість разів порушили режим припинення вогню. У двох обстрілах противник застосовував заборонене Мінськими домовленостями озброєння.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
двічі з мінометів калібру 82 мм., БМП-2, великокаліберних кулеметів та гранатометів – в районі селища ПІСКИ.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
з мінометів калібру 82 мм. та гранатометів – в районі населеного пункту КРЯКІВКА;
з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі селища КРИМСЬКЕ;
з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – в районі ХУТОРА ВІЛЬНИЙ;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі СТАНИЦІ ЛУГАНСЬКОЇ.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь, застосувуючи чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 31 січня, одного окупанта знищено, двоє отримали поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.
Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.02.2019r.- 1334 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Makaroniarze”, a jednak mają „cojones” 🙂 Włochy oficjalnie nie uznały „samozwańca” („namaszczonego” przez Waszyngton) Guaido jako „prezydenta Wenezueli”. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Włoch Manlio Di Stefano w wywiadzie udzielonym włoskim mediom, który stwierdził ze;
  Włochy kategorycznie sprzeciwiają sie ingerencji „krajów trzecich (czyli USA) w sprawy wewnętrzne innych państw”;
  https://korrespondent.net/world/4060134-ytalyia-ne-pryznala-huaido-prezydentom-venesuely

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Operator ukraińskich sieci elektroenergetycznych Ukrenergo rozpoczął testowanie bloków energetycznych pod względem częstotliwości i mocy czynnej.
  Spółka chce w ten sposób sprawdzić możliwość synchronicznego działania systemów elektroenergetycznych Ukrainy i Mołdawii z systemem energetycznym Europy – ENTSO-E ((European Network of Transmission System Operators for Electricity – Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych).
  http://biznesalert.pl/ukrenergo-energia-elektryczna-synchronizacja/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Podobno jest to skutek masowych dezercji w ukraińskiej 72 Brygadzie która ma „zluzować” na „froncie”. Według danych przekazanych m.in przez ukraińskich „wolontariuszy” jednostka ta „stopniała” do tego stopnia, właśnie na skutek dezercji, że liczy obecnie do 40 % pierwotnego stanu, a najwiecej dezercji miało być w „elitarnym” batalionie szkolonym przez instruktorów NATO (zostało tylko 15 % stanu);
   https://topwar.ru/153412-ukrainskij-azov-vnov-perebroshen-na-donbass-vmesto-razbezhavshejsja-72-j-ombr.html

   Polubione przez 3 ludzi

   • Spotkałem się z opinią, że nie dezercja, a masowe wypowiedzenia i legalne opuszczanie jednostki. Podobno tez żołnierze poniektórych jednostek mieliby zbyt mocno się zbratać z miejscowymi „separatystami”. Tak czy siak „Azow” jako „utranacjopatrioty” z pewnością dobrze wypelni swą misję 🙂

    Polubione przez 3 ludzi

    • Jedno nie wyklucza drugiego, mogli po prostu „zalegalizować” te dezercje bo jak by to wygladało w „oficjalnych papierach” ze im połowa jednostki „liniowej” („szkolonej przez NATO”) uciekła? Poza tym moze to miec tez zwiazek z ostatnia „operacją antyprzemytniczą” w OZS (o czym informowałem) w trakcie której aresztowali jakis SBUszników oraz „dowódcę jednostki wojskowej”.

     Polubione przez 1 osoba

 3. Ukraińska codzienność, w Dnieprze policyjny „specnaz” uwolnił przetrzymywana w jednym z mieszkań 12 – letnia dziewczynkę. Porywaczem, który przetrzymywał 4 godziny dziecko w swoim mieszkaniu grożąc pistoletem okazał się mężczyna skonfliktowany z jej matką;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4060543-v-dnepre-spetsnaz-so-shturmom-osvobozhdal-pokhyschennuui-devochku
  W Kijowie „draka” przed jednym ze sklepów zakończyła sie strzelaniną w wyniku której ranny został przypadkowy swiadek, czyli 5 – letni chłopczyk;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4060440-v-kyeve-piatyletnemu-rebenku-na-ulytse-vystrelyly-v-hlaz
  Plus jeszcze jedna ofiara strzelaniny w Kijowie, czyli trup mężczyzny z przestrzeloną głową;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4060450-v-kyeve-obnaruzhyly-muzhchynu-s-prostrelennoi-holovoi

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem 20 stycznia w Humaniu pojawili się „ukronaziole” z ‚Korpusu Narodowego” byłego „dowódcy’ obecnego pułku MSW Ukrainy „Azow” Biłeckiego, którzy przybyli tam by zrobić „porządek” z chasydami (z USA) którzy ustawicznie „znecaja się” nad jednym z tamtejszych krzyży przydrożnych;
  https://strana.ua/news/184154-v-umani-radikaly-proveli-antisemitskoe-sobranie-pod-vidom-mitinha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraiński koncern „naftohaz” przegrał proces przed sądem arbitrazowym w Londynie i musi wypłacic prawie 100 mln hrywien odszkodowania ukraińskiemu oligarsze Kołomojskiemu oraz zwrócić koszta sądowe w sumie ok. 12 mln hrywien. Kolomojski oraz jego „cypryjscy wspólnicy” sądzili się z ukrainskim państwowym koncernem o prawo do kontroli nad firmą „Ukrnafta” którą mu odebrano przy uzyciu siły, czyli funkcjonariuszy MSW Ukrainy;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2019/02/1/644896/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „By na Ukrainie żyło sie lepiej, oczywiscie tylko wybranym!’. Według nowego rankingu opublikowanego przez agencję „Bloomberg” okazało się że od początku tego roku ukraiński oligarcha Achmetow „zarobił” 830 mln dolarów i obecnie jego majatek opiewa na 6,04 mld dolarów;
  https://strana.ua/news/184082-milliarder-rinakh-akhmetov-za-janvar-2019-hoda-uvelichil-sostojanie-na-830-millionov-dollarov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. To co się dzieje obecnie na Ukrainie ocenił znany ukraiński poeta i dramaturg, odznaczony tytułem „Narodowy Artysta Ukrainy” Jurij Rybczynskij, który występujac w ukromediach nazwał obecną sytuację ‚RUINĄ” oraz „DRUGIM HOŁODOMOREM”, ponieważ codziennie widzi z balkonu w swoim mieszkaniu ludzi grzebiących w śmietnikach w poszukiwaniu jedzenia;
  https://strana.ua/news/184067-jurij-rybchinskij-nazval-proiskhodjashchee-v-ukraine-ruinoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.