Wojna domowa na Ukrainie 2.02.2019r.- 1335 dzień od nowego rozejmu.


Apel niemieckiej populistyczno-prawicowej partii- Alternatywa dla Niemiec (AfD) do posłów Bundestagu o zmianę polityki wobec Rosji spotkał się z ich zdecydowanym sprzeciwem.

Debata w Bundestagu nad wnioskiem AfD odbyła się na wczorajszym (1.02.2019) posiedzeniu Bundestagu.

Propozycja klubu AfD zawierała szereg inicjatyw zmierzających, zdaniem jej autorów, do „poprawy relacji z Rosją”.

„Brak empatii wobec rosyjskich interesów w sposób decydujący przyczynił się do eskalacji konfliktu na Ukrainie”– napisano we wniosku podpisanym przez przewodniczących AfD Alice Weidel i Alexandra Gaulanda.

„Wzywamy rząd do szybkiego zniesienia sankcji wobec Rosji„– powiedział otwierając debatę poseł AfD Armin Hampel, podkreślając, że „polityka sankcji przynosi same straty i dzieli Europę. Tylko wspólnie z Rosją możemy zapewnić Europie pokój”.

Zniesienie sankcji należy traktować zaledwie jako „pierwszy krok”. „Następnym musi być intensyfikacja relacji gospodarczych Niemiec z Rosją”– napisali we wniosku autorzy projektu uchwały.

Kolejnymi propozycjami AfD są także: liberalizacja polityki wydawania wiz dla obywateli Rosji, wzmocnienie wymiany młodzieży i utworzenie strefy wolnego handlu między UE a Euroazjatycką Unią Gospodarczą.

Niestety, ale propozycja AfD spotkała się z oporem ze strony zdecydowanej większości klubów w Bundestagu. Posłowie CDU, CSU, SPD, Zielonych i FDP podkreślali, że zarówno rząd, jak i niemieckie społeczeństwo opowiadają się za współpracą z Rosją, jednak zmierzająca do konfrontacji polityka Kremla uniemożliwia poprawę stosunków.

Johann Wadephul z CDU powiedział, że celem władz w Berlinie jest kooperacja z Rosją:

„Żaden inny szef rządu nie rozmawia częściej z Władimirem Putinem niż Angela Merkel”. Jednak jak dodał poseł CD: „Rosja bez przerwy narusza zasady międzynarodowej współpracy. Nie możemy się z tym pogodzić. Oczekujemy, że Moskwa zmieni swoje postępowanie”.

Natomiast Alexander Lambsdorff z FDP zarzucił jednemu z pomysłodawców debaty, Alexsandrowi Gaulandowi, że jest zwolennikiem polityki „równego dystansu” do Rosji i USA, co jest wg. niego niewłaściwe, bo mimo że „jesteśmy z Rosją wszechstronnie złączeni więzami historycznymi, kulturowymi i międzyludzkimi, lecz politycznie jesteśmy mocno zakotwiczenie na Zachodzie”– wyjaśnił poseł z FDP.

Manuel Sarrazin z Zielonych zaznaczył, że należy odróżniać empatię dla Rosji jako kraju od empatii wobec systemu Putina. To, co robi AfD, jest jego zdaniem „tanim podlizywaniem się autokracji”, która nie tylko łamie prawa człowieka we własnym kraju, lecz także poważnie zagraża krajom w Europie Środkowej i Wschodniej.

Poza tym, szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Norbert Röttgen z CDU wytknął władzom Rosji, że od pięciu lat łamie ona europejski ład pokojowy.

Rosja świadomie staje się „zaprzeczeniem liberalnego europejskiego ładu pokojowego”, a więc jest ona systemem, który nie zamierza przestrzegać żadnych międzynarodowych zasad, a przede wszystkim prawa do samostanowienia narodów środkowoeuropejskich, przede wszystkim Ukrainy, Gruzji czy Mołdawii.

Jego zdaniem polityka Rosji jest „substytutem braku perspektyw modernizacyjnych” dla rosyjskiego społeczeństwa.

Röttgen dodał, że Niemcy i cały Zachód muszą stać się „adwersarzem” agresywnej i sprzecznej z prawem polityki prowadzonej przez Rosję:

„Nie wolno się łudzić. Jasne nazywanie zbrodni po imieniu jest moralnym i politycznym obowiązkiem”– powiedział szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu.

Co dziwne, pomimo tej zgodnej krytycznej oceny większości posłów Bundestagu, wniosek AfD został skierowany do dalszych prac w komisji spraw zagranicznych.

U nas to by nie przeszło, a tych co taki wniosek odważyliby się złożyć w najlepszym razie okrzyknięto by zdrajcami i agentami Kremla.

No, ale cóż, to u nas jest „demokracja”, a Niemcy to ciemniaki są 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzały w godzinach, od 07:20 do 22:30, 14 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (7 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (40 wystrzałów), a także granatników: AGS-17 (1 granat) i SPG-9 (7 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja, okolice lotniska i serwisu „Volvo-Center” oraz Żabiczewo, Staromichajłowka i Aleksandrowka- na obrzeżach Doniecka, a także przedmieścia Spartakusa i Jasinowatej, zaś na południowym odcinku frontu: okolice Leninskoje, Sachanki i Wodjanoje. Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 55 pocisków, wobec 54 z dnia poprzedniego.

W wyniku ostrzeliwania przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów) i ciężkiej broni maszynowej wsi Staromichajłowki, do czego doszło dwukrotnie; o godzinie 20:30 i 21:05, zostały tam uszkodzone 4 domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy: Iwana Marczenko nr. 93 i 96 oraz Sowieckiej nr. 65 i 70.

Poniżej zapis graficzny aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierzy w ciągu minionego tygodnia:

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze, prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (10 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (25 wystrzałów), a także granatnika AGS-17 (15 granatów), 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były z kierunku: Zołotoje-4 (20:04), Ługańskoje (20:25) i Krjakowki (22:30), w stronę: Zołotoje-5, Łogwinowa i Sokolników. Strat nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„1 лютого російські окупаційні війська п’ять разів порушили режим припинення вогню, в тому числі два рази із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
з мінометів калібру 82 мм., великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі селища ПАВЛОПІЛЬ;
з великокаліберних кулеметів – в районі селища КРАСНОГОРІВКА.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
двічі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі ХУТОРА ВІЛЬНИЙ;
з мінометів калібру 82 мм. – в районі населеного пункту КРИМСЬКЕ.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 1 лютого, двох окупантів знищено, двоє отримали поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.
Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.02.2019r.- 1335 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, dyplomatoł (p.o. szefa MSZ RP) Czaputowicz znowu w akcji…
  https://www.rp.pl/Rzad-PiS/190209917-Czaputowicz-chce-w-Europie-rakiet-USA-z-glowicami-atomowymi.html
  I komentarz obecnego szefa rosyjskiej agencji kosmicznej ‚ROSKOSMOS” Dmitrija Rogozina:
  „Как же надо люто ненавидеть Польшу и польский народ, чтобы делать такие заявления?”
  [Jak bardzo trzeba nienawidzić Polskę oraz polski naród żeby wygłaszać takie oświadczenia?]
  >https://twitter.com/Rogozin/status/1091424284164177920

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Odnośnie wstępniaka
  Unijni politycy 5 lat temu pod wpływem podjęli decyzję o nałożeniu sankcji na Rosję, Krym i Donbas, więc teraz nie mogą się przyznać że się mylili i obstawili nie właściwego konia. Inni (np. AfD) dostrzegają koszta tamtej decyzji, nie przynoszące żadnych pozytywnych skutków.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT zaoceaniczne, czyli marsze poparcia dla prawowitych władz Wenezueli;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4747367.html
  Plus blamaż amerykańskich „specsłużb”? Wenezuelskie słuzby wierne prezydentowi Maduro zatrzymały zbiegłego wczesniej z tego państwa pułkownika wenezuelskich sił zbrojnych Oswaldo García Palomo, który w amerykańskich mediach nawoływał by „USA uzbroiły wenezuelską opozycję”. Oficer miał powrócić do Wenezueli by tam organizować cos na kształt „Wolnej Armii Syrii” oczywiście pod „egida” amerykańskich „kuratorów”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4747260.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę, gdzie szef MSW Ukrainy Arsen Awakow w wywiadzie udzielonym ukromediom pochwalił sie jak to podległe mu służby (czyli policja i Gwardia Narodowa) „dniem i nocą” zapobiegają próbom wywołania nowych „majdanów” na Ukrainie;
  https://vesti-ukr.com/strana/323576-natspolitsija-i-natshvardija-presekut-ljubye-popytki-novykh-majdanov-avakov
  Ps. Czyli „majdan tylko dla wybranych” (przez Departament Stanu USA), jednym „ciasteczka od cioci Viki”, a innym „pały i kule od Nacgwardii”…

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W temacie trwajacego do tej pory sporu dyplomatycznego pomiędzy Budapesztem, a Kijowem w sprawie „reformy oświatowej” wprowadzonej na Ukrainie, która ogranicza (zagwarantowane ukraińską konstytucją) prawa tamtejszych mniejszosci narodowych. „Liberalni” publicyści węgierscy (czyli przeciwnicy rządu premiera Orbana) „zaalarmowali” ze „Stany Zjednoczone opuściły Kijów i stanęły po stronie Budapesztu” w tym konflikcie, powołujac sie na informacje przekazane przez Ambasadora Wegier w USA, a dotyczące rozmowy jaka miała sie odbyć 18 grudnia zeszłego roku w Waszyngtonie pomiędzy wiceministrem spraw zagranicznych Węgier a asystentem sekretarza stanu USA do spraw europejskich i euroazjatyckich, w których ten drugi miał m.in przestrzegać przed „nacjonalistyczną postawą Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/184260-ssha-prinjali-pozitsiju-venhrii-v-voprose-jazykovoho-voprosa-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie kampanii prezydenckiej na Ukrainie, kandydatka „Bloku Poroszrnki” na urząd Olga Bohomolec spowodowała wypadek samochodowy, ale szybko sie dogadała z innymi uczestnikami zdarzenia, wypłacajac im „rekompensaty”;
  https://strana.ua/news/184191-olha-bohomolets-popala-v-dtp-v-tsentre-odessy-i-pochti-ne-postradala-politsija-podtverdila-.html
  Z kolei były premier Jaceniuk (z ‚Frontu Ludowego”) ogłosił ze jednak nie będzie kandydował na stanowisko Prezydenta Ukrainy z powodu zbyt niskiego poparcia;
  https://strana.ua/news/184230-jatsenjuk-zajavil-chto-ne-budet-ballotirovatsja-na-vyborakh-prezidenta.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tak jak sądziłem, starają się wrobić Piskarskiego i jakoś usprawiedliwić 3 letni areszt bez dowodów winy.
  Obecnie chcą połączyć wątek podpalenia ośrodka Węgierskiego na Ukrainie z agenturalną działalnością polityczną Piskorskiego.
  Kuźwa przecież średnio ogarnięty człowiek wie, że Piskorski w tym czasie już siedział za kratkami gdy doszło do tej prowokacji (tak uważam to za prowokację służb).
  Poniżej cytat ze źródła.

  http://wyborcza.pl/7,75399,24421871,proces-polskich-podpalaczy-wegierskiego-centrum-na-ukrainie.html
  Ze zleceniodawcą miał ich poznać Mateusz Piskorski – tak w śledztwie zeznał główny oskarżony Michał P. Przyznał też, że za podpalenie miał dostać 1,5 tys. euro od niemieckiego współpracownika prorosyjskiej partii Alternatywa dla Niemiec.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. I kolejny „news” z „wybiorczej”
  Tytuł dość chwytliwy : Tani prąd z Ukrainy nie zainteresował rządu Polski, później krytyka władz i lekko napomknięte, ze jednak ten „tani” prąd wcale nie musi być taki tani 🙂
  Umowa o dostawę prądu do Polski mogłaby zostać podpisana gdyby POLSKA zapłaciła za remont/modernizację UKRAIŃSKICH systemów. Zobowiązała się do udzielenie kredytów i GWARANCJI odbioru dużej ilość energii elektrycznej. A strona ukraińska? A strona ukraińska obiecała , że przedmiot umowy dostarczy za parę lat.
  Dlaczego przypomina mi się kontrakt Ukrainy z Chinami w sprawie dostaw zboża….
  http://wyborcza.pl/7,155287,24418332,tani-prad-z-ukrainy-nie-zainteresowal-rzadu-polski.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Takie OT

  Liczby mówią same za siebie: Ukraińców w Krakowie przybywa. Wydano ponad 8000 meldunków, a nieoficjalnie tutaj mieszka, pracuje i uczy się tutaj nawet dziesięć razy więcej obywateli Ukrainy. Pomocną dłoń wyciągnęły w ich stronę instytucje kultury. Teraz chce to zrobić magistrat – w MPK komunikaty będą też w ich języku. W Kinach i teatrach grane są sztuki w języku ukraińskim.
  http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24415442,krakow-otwiera-sie-na-ukraincow-wprowadza-ukrainski-w-kinach.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Po to „zerwali” traktat INF z Rosją, by go teraz znowu z Rosją negocjować (!) czyli po tym jak US Donald ogłosił że USA są gotowe do negocjacji w sprawie podpisania nowego porozumienia z Rosją w sprawie „Całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” potwierdził to jego „podwładny”, czyli sekretarz Stanu USA Mike Pompeo…
  https://vz.ru/news/2019/2/2/962334.html
  Ps. ‚Słoń w składzie porcelany” to zdecydowanie za mało na określenie „stylu” amerykańskiej „dyplomacji”…

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Ośrodek Studiów Wschodnich-instytucja która trudno nazwać prorosyjską z nowym pakietem analiz dotyczących obecnej sytuacji na Ukrainie.
  Tym razem pod lupę trafił handel zagraniczny. Jak ujawniono w raporcie w ostatnich latach na Ukrainie doszło do …pogorszenia się bilansu płatniczego i ZWIĘKSZENIA zależności eksportu od dostaw surowców ( obecnie 70% eksportu, w 2013 60%). Co gorsza w wyniku zmiany trasy tranzytu rosyjskiego gazu bilans płatniczy usług również się zmieni.
  Władze w Kijowie MUSZĄ w krótkim czasie zachęcić zagranicznych inwestorów do lokowania kapitału na Ukrainie ponadto konieczne jest zmniejszenie zależności od dostaw surowców w przeciwnym razie jakiekolwiek zawirowanie na giełdach światowych/gorszy rok w rolnictwie doprowadzi automatycznie do recesji.
  .https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/prace-osw/2018-10-02/w-poszukiwaniu-nowych-szlakow

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.